طراحی دانشگاه

به گزارش دفتر معماری با تمایل شهروندان به تحصیل در زادگاه خود، طراحی دانشگاه در شهرهای مختلف کشور رونق گرفته است. دانشگاه فضایی عمومی است که کاربر بیشترین تعامل را در طول تحصیل خود با آن برقرار می‎کند. از این رو فاکتورهایی چون برآورد نیازهای دانشجو و ایجاد حس تعلق خاطر به مکان باید در ساخت دانشگاه رعایت شود.

جهت طراحی و ساخت با ما در تماس باشید.

طراحی دانشگاه
طراحی دانشگاه

یک دانشگاه باید معرف فرهنگ شهر و کشور خود باشد. ایران با تنوع فرهنگی گسترده‎ای که دارد به دیزاین دانشگاه با توجه به معیارهای بومی نیاز دارد. استفاده از طرح‎های محلی در شکل ظاهری بنا و فضاسازی، تعامل دانشجو با دانشگاه را بهبود می‎بخشد.

طراحی دانشگاه
طراحی دانشگاه

مکان‎های مورد نیاز دانشجو باید در دسترس باشد و طراحی دانشگاه به گونه‎ای باشد که دانشجو برای انجام فعالیت‎های مختلف سردرگم نشود و زمان زیادی را از دست ندهد. استفاده از نور طبیعی و محوطه سازی درست و اصولی و اختصاص فضای سبز به دانشگاه در یادگیری دانشجویان تأثیر مثبت خواهد داشت.

ساختارهای ضروری در طراحی دانشگاه

همیشه طراحی دانشگاه در فضای خالی صورت نمی‎گیرد. می‎توان از ساختمان‎های موجود و یا حتی بناهای تاریخی یک شهر برای ساخت دانشگاه استفاده کرد. در ساخت دانشگاه اول از همه باید رشته‎ای را که دانشگاه میزبان آن هست، مشخص نمود. هر رشته‎ای زیرساخت‎های خود را می‎طلبد. شاید لازم باشد فضاهایی جهت آزمایشگاه، سالن‎های کنفرانس و آموزش و کارگاه اختصاص یابد.

ساخت دانشگاه
ساخت دانشگاه

ساخت دانشگاه

بعد از تسهیلات و زیرساخت‎ها که با توجه به حوزۀ آموزشی دانشگاه مشخص می‎شود، فاکتورهای مشترکی چون تهویۀ مناسب، تأمین امنیت و ایمنی، فضای سبز، ایجاد فضاهای غیر رسمی برای تعامل دانشجویان، فضاهای مطالعه و کتابخانه و چیدمان کارآمد در طراحی دانشگاه به طور کلی در نظر گرفته می‎شود.

دانشگاه
دانشگاه

دانشگاه باید فضای کافی برای یادگیری، رشد خلاقیت، تعامل و استراحت دانشجویان را فراهم کند. اختصاص مکان‎هایی برای رستوران، انتشارات، ورزش و اتاق‎های بحث و گفتگوی علمی به تعلق خاطر دانشجویان به دانشگاه و بالا بردن سطح علمی دانشگاه کمک خواهد کرد.

معماری دانشگاه
معماری دانشگاه

رضا امیریمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا امیری

همیشه در مورد ساختمان ها و محیط اطراف آن تعریف های تامل برانگیز زیادی می شنیدم. در نهایت این شنیده ها باعث شده است من به دنبال شناخت، نوشتن و مطالعه معماری بروم. من در سال 1395 از دانشگاه فارغ التحصیل شده ام همیشه قصد داشتم شغلی را انتخاب کنم که بتوانم از طریق آن ، بینش و روایت های مرتبط با معماری را به بهترین شکل ممکن درک کنم و آن را به اشتراک بگذارم. برای درک کردن کامل معماری به ابزاری مانند نوشتن نیاز دارم، به نظر من برای دانستن و درک کردن دنیای هنر و معماری باید دیدگاهی داشت که با کمک آن دیدگاه، ایده ها را تقویت کرد و بحث ها و مطالب زیاد و مفیدی را در کل دنیا پخش کرد. ساختن کلمات باعث این شده است که من بتوانم معنی، اهمیت واقعی و بازنمایی معماری را در زندگی روزمره خود به خوبی درک کنم و به همین دلیل است که من بسیار مشتاق هستم تبدیل به یک داستان نویس شوم تا از طریق داستان نویسی بتوانم مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه سازم. رضا امیری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!