×

۵D BIM چیست؟

 • کد نوشته: 17942
 • ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
 • دیدگاه‌ها برای ۵D BIM چیست؟ بسته هستند
 • ۵D BIM به گزارش ساخت خانه : برآورد هزینه ساخت فقط مرحله دیگری از مراحل برنامه ریزی و ساختمان است که می تواند با استفاده از مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) از آن بهره مند شود. طراحان ، معماران ، سازندگان ، برآوردگر هزینه ها و حتی مشتریان می توانند از این فرصت استفاده کنند تا […]

  ۵D BIM چیست؟

  ۵D BIM

  به گزارش ساخت خانه : برآورد هزینه ساخت فقط مرحله دیگری از مراحل برنامه ریزی و ساختمان است که می تواند با استفاده از مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) از آن بهره مند شود. طراحان ، معماران ، سازندگان ، برآوردگر هزینه ها و حتی مشتریان می توانند از این فرصت استفاده کنند تا از تمام داده های جمع شده در پروژه هایشان برای برآورد و کنترل هزینه بهتر استفاده کنند.

  در این مقاله ، ما پس از درک برخی اصطلاحات اساسی ، به مزایای ۵D BIM برای برآورد هزینه مسلط و دقیق خواهیم پرداخت.

  ۵D BIM چیست؟

  در هسته ۵D همه مواردی است که با هزینه های یک پروژه مشخص می شود. یک دیدگاه در مورد ۵D BIM این است که اندازه گیری هزینه ای است که به یک مدل BIM اضافه می شود. مدل های هوشمند BIM همکاری بین همه ذینفعان را برای دستیابی به برآورد هزینه قوی برای ساخت هر سازه افزایش می دهند. یک همکاری صحیح می تواند با برآورد هزینه ها از طریق خدمات ۵D BIM ، بازسازی ساختمان به پیمانکاران و شرکت های بزرگ ساختمانی در برنده شدن پروژه ها و مناقصه ها کمک کند .۵D BIM همچنین به ما امکان می دهد مقادیر و لیست مواد را در یک مدل مجازی تخمین زده و اثر هزینه های ساختمان را مشاهده کنیم. در صورت تغییر در مدل ، کمیت مواد به طور خودکار تغییر می کند. نرم افزار Revit همراه با سایر ابزارهای ۵D به ما امکان می دهد مدل های هوشمندی را بسازیم که توانایی تخمین هزینه را دارند. بنابراین ، ۵D BIM به پیمانکاران و سازندگان اجازه می دهد تا هزینه های ساخت را کاهش دهند ، ضایعات را کاهش دهند و به عنوان زمان شروع ساخت ، با مواد آماده شوند. این امکان را برای ایجاد تنظیمات بهینه در سفارش مصالح ساختمانی و تحویل پروژه طبق برنامه فراهم می کند.

  D های دیگر BIM

  برای یادآوری ، ابعاد BIM اشاره به درجات مختلف اطلاعات و داده های متصل به یک مدل ۳D با کمک پلت فرم BIM دارد. در طول دوره ، ۵ بعد از BIM شناخته شده است:

  ۳D برای ارائه سه بعدی یک مدل است

  ۴D برای داده های زمان و مدت زمان تجزیه و تحلیل پروژه است

  ۵D ، همانطور که در بالا به آن اشاره شد ، برای برآورد هزینه است

  ۶D تجزیه و تحلیل پایداری است

  ۷D چرخه زندگی و نگهداری را مدیریت می کند

  برای اینکه نوآوری BIM مثر باشد و انگیزه ای در ساخت سازه های بهتر ایجاد کند ، کلیه D باید به تصویب برسد. در این مقاله ، ما قصد داریم منحصراً بر بعد پنجم مدل BIM تمرکز کنیم. با این حال ، ابعاد BIM همان سطح بلوغ BIM نیست.

  سطح بلوغ BIM سطح بلوغ استفاده از BIM در پروژه های ساختمانی را نشان می دهد.

  سطح ۰ – همکاری کم

  سطح ۱ – همکاری جزئی

  سطح ۲ – همکاری کامل

  سطح ۳ – ادغام کامل

  مزایای ۵D BIM: چگونه برای تخمین هزینه ها و برخاست های کمی تغییر شکل می یابد؟

  • تخمین هزینه ها بسیار دقیق تر می شوند

  این یکی از مهمترین و قابل توجه ترین مزیت های ۵D BIM است. با دانستن مقدار دقیق مواد و هزینه های آنها از طریق داده های اضافه شده به مدل ، برآورد هزینه بسیار ساده تر می شود.

  • دقت و کارایی بیشتر

  ۵D BIM تلاش های خسته کننده دستی را با ارزیابی دارایی ها و هزینه های محاسبات کاهش می دهد و علاوه بر این خطاها را کاهش می دهد.

  • بازگشت سرمایه مثبت

  مشاهده شده است که ۷۵ درصد از سازمانهایی که نوآوری ۵D BIM را در پیش گرفته اند ، ساخت ویلا  تأثیر مثبت تجارت را گزارش کرده اند.

  • به سرعت برای تغییرات طراحی سازگار می شود

  هرگونه تغییری در یک بخش ساختار می تواند به طور طبیعی باعث تغییر مجدد هزینه و در نتیجه سازگار نگه داشتن همه داده ها با برنامه شود.

  • گزینه های متعدد طراحی

  جستجوی ۵D BIM باعث می شود تا مرورگرها گزینه های مختلف ساختار را بسیار ساده تر کنند.

  • چرخه های پروژه کوتاه تر

  تمام کارهایی که ممکن است به صورت دستی انجام شود با استفاده از خدمات BIM انجام می شود که اتلاف وقت را کاهش می دهد و جدول زمانی پروژه را تسریع می کند.

  • برچسب گذاری جغرافیایی

  برچسب گذاری جغرافیایی بر روی راهنمای نصب شده در نرم افزار BIM به سازمانها اجازه می دهد تا منطقه بازرگانان مواد و انواع مواد آنها را شناسایی کنند. این تولید کنندگان را در کاهش زمان حمل و نقل و هزینه تدارکات یاری می کند.

  ویژگی برخاستن از مقدار خودکار:

  مقدار خروج (QTO) برآورد دقیق مقدار مواد درگیر در یک پروژه ساختمانی است. با کمک نقشه و مشخصات ، روند برخاستن مقدار اتوماتیک در تخمین مقدار مواد و کار مورد نیاز کمک می کند. این نقشه ها دقیقاً با کمک معماران و مهندسان تهیه شده اند. هندسه تعیین شده بصورت دستی مشابه آنچه به صورت خودکار بدست می آید. صحت تخمین به دلیل دقت افزودنی برچسب گذاری جغرافیایی است. برچسب گذاری جغرافیایی در تخمین مساحت کامل در چارچوب رایانه ای کمک می کند. بدون برجسته سازی برچسب گذاری جغرافیایی ، QTO استراتژی خوبی نبود. QTO اتوماتیک به شما در صرفه جویی در هزینه ، وقت ، منابع و انرژی که برای کارهای تخمینی صرف کار می کند ، کمک می کند. علاوه بر این ، خطاهای دستی توسط QTO اتوماتیک برطرف می شوند.

  BIM 5D برای مدیران هزینه به چه معناست؟

  اگرچه برخی از ناظران هزینه ها ممکن است نگران باشند که BIM 5D می تواند تعداد زیادی از پروژه های خود را به صورت خودکار انجام دهد ، اما باید به عنوان چیزی مثبت برای کار آنها تلقی شود.

  • این سازگاری به میزان قابل توجهی بیشتر است و روند تصمیم گیری آنها را تسریع می کند
  • کنترل بیشتری بر برنامه مالی یک سرمایه گذاری می دهد
  • از برآورد کنندگان هزینه به طور مداوم انتظار می رود که تخمین ها را تأیید کنند زیرا آنها به صرف ماهیت داده های مربوط به هزینه ، خوب هستند.

  بسته بندی کردن!

  ۵IM BIM ، متعاقباً ، می تواند با توجه به برآورد هزینه ها و انتخاب های مرتبط ، بر روی پروژه ساخت و ساز عمومی تأثیر بگذارد. در صورتی که هنوز منتظر استفاده از مزایای BIM 5D هستید ، سپس از قابلیت ۵D BIM برای برنامه ریزی و برآورد هزینه بهتر استفاده کنید ، طراحی داخلی اکنون یک فرصت ایده آل است. این نیاز شرکتهای ساختمانی است. بسیاری از سازمانها هنوز در حال تخمین هزینه دستی هستند که شرکتهای دیگر با استفاده از BIM 5D بیش از حد رشد کرده اند.

  5D BIM چیست

  ۵D BIM چیست

  بیم یک اصطلاح مرتبط با مدل ساختمانی است که به مدل ساختمانی سه بعدی اضافه‌ای از اطلاعات مربوط به زمان، هزینه و سایر جزئیات پروژه اضافه می‌کند. این اصطلاح ابتدا با معرفی BIM به عنوان روشی برای مدل‌سازی سه بعدی ساختمان‌ها ظاهر شد، اما با اضافه شدن اطلاعات زمانی و هزینه‌ای به مدل‌های ساختمانی، BIM به یک مفهوم جدید تبدیل شد که به آن ۵D BIM می‌گویند.

  ۵D BIM به مدل سه بعدی ساختمان اطلاعات زمانی و هزینه‌ای اضافه می‌کند تا به مدیران پروژه کمک کند تا بهترین تصمیمات را در زمینه زمان‌بندی و مدیریت هزینه‌ها بگیرند. این اطلاعات شامل جزئیاتی از جمله زمان‌بندی اجرای پروژه، مواد مورد نیاز، هزینه‌های مربوط به ساخت و تجهیزات و… می‌باشد. این اطلاعات به مدیران پروژه امکان می‌دهد تا بهبودهای لازم در برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه اعمال کنند و از دقت بیشتری در تخمین هزینه‌ها و زمان‌بندی‌ها برخوردار باشند. به کمک ۵D BIM، مدیران می‌توانند پروژه‌ها را با کیفیت بالاتر، در زمان کمتر و با هزینه کمتری انجام دهند.

  مقالات پیشنهادی برای مطالعه :

  معماری ویلای شمال

  طراحی باغ ۱۰۰ متری

  نقاشی ساختمان نمونه کار

  قیمت ساخت ویلا در طالقان

  طراحی نما سنتی

  طراحی کافه روباز

  طراحی آشپزخانه

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.