×

درباره سیستم سقف دال بتنی چه میدانید؟

 • کد نوشته: 8953
 • ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
 • دیدگاه‌ها برای درباره سیستم سقف دال بتنی چه میدانید؟ بسته هستند
 • سیستم سقف دال بتنی به گزارش ویلا پیش ساخته : سیستم سقف دال بتنی یک سقف بتنی پیوسته است که توسط شبکه آرماتور، مسلح می‌شود. عملکرد این سقف در توزیع و انتقال نیرو به دو صورت یک طرفه و دو طرفه می‌تواند باشد (با توجه به نسبت طول به عرض بیشتر از ۲ یا کمتر از […]

  درباره سیستم سقف دال بتنی چه میدانید؟

  سیستم سقف دال بتنی

  به گزارش ویلا پیش ساخته : سیستم سقف دال بتنی یک سقف بتنی پیوسته است که توسط شبکه آرماتور، مسلح می‌شود. عملکرد این سقف در توزیع و انتقال نیرو به دو صورت یک طرفه و دو طرفه می‌تواند باشد (با توجه به نسبت طول به عرض بیشتر از ۲ یا کمتر از آن). دال دو طرفه به دلیل این که نیرو را به دو راستا تقسیم می‌کند عملکرد مناسبتری نسبت به دال یک طرفه دارد (از لحاظ عملکردی سقف های تیرچه بلوک و کامپوزیت هم دارای عملکرد یک طرفه می باشد ولی در این حالت نمی توان گفت فرضا سقف کامپوزیت عملکرد خوبی ندارد). دال بتنی عموما در ساختمان اسکلت بتنی عملکرد خوبی دارند و برای اسکلت فولادی چندان مناسب نمی‌باشند.

  انواع دال بتنی

  در عرف مهندسی عمران به هر نوع بتن مسلح با شبکه بندی میلگرد ها دال گفته می شود مثلا فنداسیون گسترده (رادیه ژنرال) و یا بتن ریزی بر روی دیگر انواع سقف ها هم دال گفته می شوند، ولی مشخصا دارای انواع زیر است:

  دال تخت

  که در آن تیر اجرا نمی شود و ستونها و دیوارهای برشی مستقیما از طریق دال بتنی بهم متصل می شوند، سقف های کوبیاکس و یوبوت نیز از این نوع دال محسوب می شوند (این دو نوع سقف به علت تبلیغات گسترده ای که در سالهای اخیر در سطح کشور داشته اند و ابهامات در طرح و عملکرد آنها به صورت جداگانه ای در پست های آینده بررسی می گردند). استفاده از نوع سقف ها بعلت صلبیت کمتری که نسبت به تیر دالها دارند محدودیت هایی دارد که این محدودیت ها در شکل های ادامه پست آورده می شوند.

  تیر دال 
  در این نوع سقف تیرهای اصلی نیز اجرا می شوند هر چند این نوع دال معمولا از انواع سقف های کامپوزیت و یا تیرچه بلوک سنگینتر است ولی به لحاظ سازه ای و صلبیت یکی از بهترین انواع سقف ها می باشد.

  دال مجوف بتنی

  نوعی تیر دال است که در آن تیرهایی به صورت عمود بر هم در هر چشمه اجرا می گردد. این نوع دال دارای صلبیت بیشتری نسبت به تیر دالها است و در آن برای دهانه های بزرگتری میتوان استفاده کرد.

  دال بتنی پیش تنیده و پس کشیده

  این نوع سقف که بیشتر در غرب ایالات متحده از آن استفاده شده است از انواع جدید سقف ها در کشورمان می باشد. این نوع سقف از لحاظ عملکرد سازه ای و صلبیت یکی از بهترین انواع سقف ها می باشد و با آنکه از لحاظ ضخامت و وزن نسبت به دیگر سقف ها نازکتر و سبکتر است از آن برای دهانه های بسیار بزرگ استفاده شده است.
  در این نوع سقف به جای میلگرد از کابلهای کششی پر مقاومتی (تاندوم) استفاده می شود. ساخت ویلا به طور خلاصه اگر این کابل ها قبل از بتن ریزی تحت اثر نیروی کششی قرار بگیرند (نیروی پیش تنیدگی) به دال حاصله دال پیش تنیده و اگر کابلها بعد از سخت شدن بتن تحت نیروی کششی قرار بگیرند به آن دال بتنی پس کشیده می گویند. نظر به اهمیت این نوع سقف ها در پست های بعدی این نوع سقف به صورت مجزا، مجددا مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

  پیشنهاد مقاله برای مطالعه بیشتر : 

  pvc در دکوراسیون

  بتن اکسپوز در طراحی داخلی

  نقاشی ساختمان در صفادشت

  پنت هاوس

  ویلا دوبلکس کوچک

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.