طراحی سفارتخانه

طراحی سفارتخانه


معماری سیاسی در طراحی سفارتخانه

به گزارش ساخت ویلا : شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی از کنار سفارتخانۀ یک کشور عبور می‎کنید به طراحی سفارتخانه دقت کنید. وقتی به نمای این ساختمان‎ها نگاه می‎کنید، ترکیبی از معماری آن کشور را با شرایط آب و هوایی سرزمین خود می‎بینید. البته در فرای این طراحی ساده، پیام‎های بسیاری هم وجود دارد.

جهت طراحی و ساخت با ما در تماس باشید.

طراحی سفارتخانه
طراحی سفارتخانه

بسیاری از کشورها در ساخت سفارتخانه به روابط دیپلماتیک خود با کشور مقصد نیز نگاه می‎کنند. ساختمان سفارتخانه می‎تواند پیام قدرت و دوستی را منتقل می‎کند. در عین حال از معماری سفارتخانه به خوبی می‎توان دریافت که این بنا به کدام کشور تعلق دارد و رویکرد سیاسی آن چگونه است. به عنوان مثال وقتی به سفارتخانه چین یا روسیه در ایران نگاه کنید، ساختمان‎های خاکستری بتونی آن که هیچ آرایه‎ای ندارند توجه شما را جلب می‎کند. این سبک از معماری ناشی از نگرش سیاسی کمونیستی آن‎هاست.

نیازها و پیام‎ها در طراحی سفارتخانه

طراحی سفارتخانه در هر صورت بنا به نیازهای اداری یک کشور صورت می‎گیرد. از همین منظر در نظر گرفتن بخش‎های اداری و اقامتی برای کارمندان سفارتخانه و مراجعین هدف اصلی ساخت سفارتخانه است. از آنجایی که تعدادی از مراجعه کنندگان از کشورهای دیگر خواهند بود، یک طراحی نظام مند و استوار بر مبنای سنت‎ها می‎تواند تبلیغ و معرفی معماری ایرانی باشد.

طراحی سفارتخانه
طراحی سفارتخانه

البته از آنجایی که سفارتخانه‎ها تحت تأثیر سیاست‎های خارجی و گاهی تبلیغات سو قرار دارند، طراحی سفارتخانه به شکلی که امنیت مقیمان آن تأمین گردد از نکات ضروری است. از دیگر امکاناتی که در ساخت سفارتخانه در نظر گرفته می‎شود، داشتن بخش‎های فرهنگی چون سالن همایش، کتابخانه، سالن‎هایی جهت برگزاری نمایشگاه و رویدادهای فرهنگی است.

ساخت سفارتخانه
ساخت سفارتخانه

ساخت سفارتخانه

می‎توان به سفارتخانه‎ها به چشم یک مجموعه شهری کوچک نگاه کرد. بسیاری از کشورها برای ساخت سفارتخانه ‎های خود استانداردها و پروتکل‎های خاصی دارند و همچنین دولت میزبان نیز قوانینی را وضع کرده است. به همین دلیل مهندسانی که به طراحی سفارتخانه می‎پردازند باید از این قوانین و استانداردها آگاهی داشته باشند و همانطور که به معماری بومی خود آشنا هستند از شرایط جغرافیایی کشور مقصد نیز مطلع باشند.

رضا امیریمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا امیری

همیشه در مورد ساختمان ها و محیط اطراف آن تعریف های تامل برانگیز زیادی می شنیدم. در نهایت این شنیده ها باعث شده است من به دنبال شناخت، نوشتن و مطالعه معماری بروم. من در سال 1395 از دانشگاه فارغ التحصیل شده ام همیشه قصد داشتم شغلی را انتخاب کنم که بتوانم از طریق آن ، بینش و روایت های مرتبط با معماری را به بهترین شکل ممکن درک کنم و آن را به اشتراک بگذارم. برای درک کردن کامل معماری به ابزاری مانند نوشتن نیاز دارم، به نظر من برای دانستن و درک کردن دنیای هنر و معماری باید دیدگاهی داشت که با کمک آن دیدگاه، ایده ها را تقویت کرد و بحث ها و مطالب زیاد و مفیدی را در کل دنیا پخش کرد. ساختن کلمات باعث این شده است که من بتوانم معنی، اهمیت واقعی و بازنمایی معماری را در زندگی روزمره خود به خوبی درک کنم و به همین دلیل است که من بسیار مشتاق هستم تبدیل به یک داستان نویس شوم تا از طریق داستان نویسی بتوانم مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه سازم. رضا امیری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.