طراحی خوابگاه

طراحی خوابگاه


تأمین نیازهای دانشجویی در طراحی خوابگاه

به گزارش هزینه ساخت ویلا : عموماً در طراحی خوابگاه دانشجویی تنها برآوردن نیازهای اولیه دانشجو در نظر گرفته می‎شود ولی یک خوابگاه دانشجویی می‎تواند بر نتیجه گیریِ سرمایه‎گذاری دولت در امر آموزش تأثیر مستقیم داشته باشد. در نظر گرفتن یک محوطۀ وسیع که تمام نیازهای دانشجویان در آن فضا تأمین شود در هر شهری امکان ندارد، از این رو مکان یابی درست برای رفع نیازهای دانشجویان اعم از خرید و گذران اوقات فراغت را باید در نظر داشت.

جهت طراحی و ساخت با ما در تماس باشید.

طراحی خوابگاه
طراحی خوابگاه

اگر فضای کافی در اختیار مهندسان باشد، می‎توانند فضاهایی چون فروشگاه یا کافی شاپ و فضای سبز را در ساخت خوابگاه پیش بینی کنند. در مجموعه‎های خوابگاهی بزرگ می‎توان فضاهایی چون کتابخانه، مسجد و باشگاه هم طراحی کرد تا دانشجویان مخصوصاً دانشجویان دختر برای رفع احتیاجات خود مجبور به ترک محیط امن خوابگاه در ساعت‎های خلوت نباشند.

معماری خوابگاه
معماری خوابگاه

در صورتی که فضای کافی برای امکانات و خدمات در اختیار طراحان نباشد، باید همان فضای موجود به شکل بهینه مدیریت شود. مهم‎ترین نیاز یک دانشجو، نیاز به مطالعه و استراحت است. در نتیجه در طراحی خوابگاه باید به ساختار مناسب اتاق خواب و فضای اختصاصی برای مطالعه توجه داشت.

عکس خوابگاه
عکس خوابگاه

انواع اقامتگاه در طراحی خوابگاه

دو نوع طراحی خوابگاه وجود دارد. اول به شکل سوئیت آپارتمان و دوم خوابگاه راهرویی. هر دو نوع در برخی فضاها مشترکند ولی سوئیت آپارتمان، فضای شخصی بیشتری دارد و خوابگاه راهرویی تعامل اجتماعی بیشتری را میان دانشجویان برقرار می‎کند.(ساخت ویلا در جابان) با این حال از آنجایی که هدف از طراحی خوابگاه استراحت کافی و امکان مطالعه است، نوع سوئیت آپارتمان برای دستیابی به این منظور بهتر است.

ساخت خوابگاه
ساخت خوابگاه

ساخت خوابگاه

در ساخت خوابگاه بهتر است فضاهای عمومی چون نمازخانه، سالن غذاخوری، سالن اجتماعات و بوفه در طبقۀ همکف باشد. طبقۀ اول برای کتابخانه، سایت و سالن مطالعه مناسب است و اتاق‎ها در طبقات بالاتر قرار گیرند. رفت و آمد کمتر در طبقات بالاتر باعث می‎شود تا احساس داشتن حریم خصوصی تقویت گردد. همچنین نور بیشتر اتاق‎ها افسردگی و دلتنگی دوری از خانواده را کمتر خواهد کرد.

خوابگاه
خوابگاه

بهتر است در طراحی خوابگاه راهرویی، اتاق‎های تک نفره و یا دو نفره مختص دانشجویان تحصیلات تکمیلی ساخته شود تا امکان تمرکز برای مطالعه و پژوهش برای ایشان مهیا باشد.

رضا امیریمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا امیری

همیشه در مورد ساختمان ها و محیط اطراف آن تعریف های تامل برانگیز زیادی می شنیدم. در نهایت این شنیده ها باعث شده است من به دنبال شناخت، نوشتن و مطالعه معماری بروم. من در سال 1395 از دانشگاه فارغ التحصیل شده ام همیشه قصد داشتم شغلی را انتخاب کنم که بتوانم از طریق آن ، بینش و روایت های مرتبط با معماری را به بهترین شکل ممکن درک کنم و آن را به اشتراک بگذارم. برای درک کردن کامل معماری به ابزاری مانند نوشتن نیاز دارم، به نظر من برای دانستن و درک کردن دنیای هنر و معماری باید دیدگاهی داشت که با کمک آن دیدگاه، ایده ها را تقویت کرد و بحث ها و مطالب زیاد و مفیدی را در کل دنیا پخش کرد. ساختن کلمات باعث این شده است که من بتوانم معنی، اهمیت واقعی و بازنمایی معماری را در زندگی روزمره خود به خوبی درک کنم و به همین دلیل است که من بسیار مشتاق هستم تبدیل به یک داستان نویس شوم تا از طریق داستان نویسی بتوانم مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه سازم. رضا امیری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.