بلوک ساختمانی و انواع آن

بلوک ساختمانی و انواع آن


بلوک ساختمانی و انواع آن یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز، بلوک ساختمانی است که به منظور کاربرد در سازه‌های بتنی و فلزی از آن استفاده می‌شود. این بلوک در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود که هر پیمانکاری با توجه به نیاز خود، مدل‌های مختلفی از آن‌ها را استفاده می‌کند. برخی از بلوک‌های ساختمانی بر پایه سیمان ساخته شده‌اند و برخی دیگر نیز از سایر مواد مانند لیکا و گل رس که توصیه می‌کنیم برای اطلاعات بیش‌تر حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بلوک ساختمانی و انواع آن
بلوک ساختمانی و انواع آن

طراحی ویلای ۸۰ متری

بلوک ساختمانی چیست

این بلوک یکی از قطعات مجزا و پیش ساخته از سیمان و یا سایر مواد ساختمانی است که از آن به عنوان بخشی از سازه استفاده می‌کنند. استفاده از بلوک ساختمانی باعث کاهش استفاده از مواد خام در محل پروژه می‌شود و در نتیجه سرعت ساخت و ساز را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد.

قرار دادن برخی از مواد در کنار یکدیگر باعث ایجاد بلوک ساختمانی می‌شود که از برخی از انواع آن در سقف و برخی نیز در دیوار استفاده می‌کنند. معمولا برای ساخت این قطعه ساختمانی از سیمان، ماسه سنگ و آب استفاده می‌کنند که با ترکیب این اجزاء، بلوک مورد نظر تهیه می‌شود.

سقف ال اس اف

انواع بلوک ساختمانی

بلوک ساختمانی در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند که در ادامه به بررسی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم :

بلوک ساختمان
بلوک ساختمان

بلوک سیمانی و سفالی

یکی از رایج‌ترین بلوک‌های ساختمانی در بازار، نوع سیمانی آن است که با استفاده از ماسه سنگ، سیمان و احتمالا برخی از مواد افزودنی شیمیایی ساخته می‌شود. از انواع بلوک‌های سیمانی برای ساخت سقف و دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلوک سفالی نیز جزو قطعات ساختمانی مقاوم است که در برابر حرارت و صوت مقاومت بالایی دارد و میزان تراکم آن نسبت به بلوک‌های سیمانی، بیش تر است. این دو نوع بلوک ساختمانی از نظر ظاهری تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و در ساخت بلوک سفالی نیز از گل رس به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه استفاده می‌شود.

بلوک لیکا و هبلکس

یکی دیگر از انواع بلوک ساختمانی بلوک لیکا است که از لیکا به عنوان اصلی‌ترین ماده اولین آن یاد می‌شود که همین باعث شده که وزن بلوک به صورت چشمگیری کاهش یابد. از این نوع بلوک نیز می‌توان به عنوان بلوک سقفی و بلوک دیواری استفاده کرد. در سمتی دیگر، بلوک هبلکس قرار دارد که از ترکیب پودر آلومینیوم، سیمان، آهک و سیمان تشکیل می‌شود و به خاطر وجود حباب در ساخت آن، فضاهای متخلخلی بین دانه‌های ماسه سنگ شده به وجود می‌آید. همین موضوع باعث شده که بلوک هبلکس جزو سازه‌های سنگین و بزرگ قرار گیرد که طرفداران بسیاری نیز در بازار ساختمانی دارد.

بلوک
بلوک

بلوک aac و بلوک naac

بلوک‌های ساختمانی aac و naac جزو یک خانواده محسوب می‌شوند و تقریبا ویژگی‌های مشتری دارند. از بلوک aac به عنوان بلوک سبک اتوکلاو نیز یاد می‌کنند و برای تولید آن از ماسه بادی، سیمان، آب و پودر آلومینیوم استفاده می‌شود. بلوک نوع naac نیز با نام بلوک سبک گازی غیراتوکلاو یاد می‌شود و از همین مواد اولیه ساخته می‌شود. تنها تفاوتی که این دو نوع بلوک ساختمانی دارند این است که برای ساخت بلوک نوع اول از دستگاه اتوکلاو استفاده می‌شود ولی در بلوک naac این موضوع وجود ندارد.

بلوک فومی (استایرن)

بلوک فومی یا استایرن در چند سال اخیر جزو بلوک‌های سقفی استفاده شده است که مقاومت بالایی در برابر عبور حرارت و صوت دارد و جلب اینجاست که در عین حال وزن پائینی را داراست.

مراحل ساخت ویلا در شمال

قیمت بلوک ساختمانی

انواع بلوک ساختمانی موجود در بازار دارای قیمت‌های مختلفی است که از جمله فاکتورهای موثر بر قیمت آن می‌توان به نوع آن، ابعاد بلوک، تعداد جداره، خرید عمده یا خرد، مواد به کار رفته در آن و غیره اشاره کرد. به منظور آشنایی با قیمت دقیق هر کدام از انواع بلوک‌های ساختمانی می‌توانید با کارشناسان مربوطه ارتباط برقرار کنید و نسبت به خرید آن اقدام نمائید.

بلوک دیوار
بلوک دیوار

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید بلوک ساختمانی جزو اصلی‌ترین قطعات ساختمانی است که به منظور ساخت و ساز از آن استفاده می‌شود و برای ساخت دیوار و سقف استفاده می‌کنند. بلوک‌های ساختمانی دارای انواع مختلفی است که از آن جمله می‌توان به بلوک سیمانی، فومی، لیکا و سفالی اشاره کرد. هر کدام از انواع بلوک‌های ساختمانی با استفاده از مواد مختلفی تولید می‌شوند که باعث شده در وزن و قیمت آن‌ها نیز تفاوت ایجاد شود.

رضا امیریمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا امیری

همیشه در مورد ساختمان ها و محیط اطراف آن تعریف های تامل برانگیز زیادی می شنیدم. در نهایت این شنیده ها باعث شده است من به دنبال شناخت، نوشتن و مطالعه معماری بروم. من در سال 1395 از دانشگاه فارغ التحصیل شده ام همیشه قصد داشتم شغلی را انتخاب کنم که بتوانم از طریق آن ، بینش و روایت های مرتبط با معماری را به بهترین شکل ممکن درک کنم و آن را به اشتراک بگذارم. برای درک کردن کامل معماری به ابزاری مانند نوشتن نیاز دارم، به نظر من برای دانستن و درک کردن دنیای هنر و معماری باید دیدگاهی داشت که با کمک آن دیدگاه، ایده ها را تقویت کرد و بحث ها و مطالب زیاد و مفیدی را در کل دنیا پخش کرد. ساختن کلمات باعث این شده است که من بتوانم معنی، اهمیت واقعی و بازنمایی معماری را در زندگی روزمره خود به خوبی درک کنم و به همین دلیل است که من بسیار مشتاق هستم تبدیل به یک داستان نویس شوم تا از طریق داستان نویسی بتوانم مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه سازم. رضا امیری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.