آجر فشاری چیست؟

آجر فشاری

آجر فشاری


آجر فشاری چیست؟

آجر فشاری چیست؟  نوعی قدیمی از آجر است که به صورت دستی یا سنتی و ماشینی ساخته می شود. طراحی ویلا استخر دار این آجر نیز آجر های زبره یا آجر گری و نیز آجر توپر گفته می شود. به این آجر ها به این دلیل آجر فشاری گفته می شود که در هنگام ساخت و خشت زدن، گوشه های آجر با انگشت فشار داده می شود.

هر آجر تقریبا حدود ۲.۵ کیلو گرم هستند و  میزان جذب آب در آن ها بسیار بالاست. طراحی ویلا باغ مدرن از این رو این آجر ها مقاوم نیستند و همچنین به دلیل عدم ظاره مناسب، امروزه بسیار کمتر از آن ها در نماهای ساختمان ها، استفاده می شود. همچنین به دلیل مقاومت کم این آجر ها برای سفت کاری و ریز کاری در ساختمان ها استفاده می شود.

آجر فشاری

آجر فشاری

کاربرد های آجر فشاری

این آجر ها قابلیت بازیابی دارند و عمر آنها نیز طولانی است. طراحی ویلا باغ به دلیل اینکه این آجر ها قابلیت بازیابی دارند، به آجر دوستدار محیط زیست معروف هستند. از این آجر ها همچنین دیوار چینی در طبقات همکف و دیوار های باربر و طاق زنی استفاده می شود.

آجر فشاری

آجر فشاری

کاربرد آجر های فشاری در گذشته و حال

آجر های فشاری در گذشته در دیوار چینی کاربرد داشتند، قیمت ساخت ویلا شمال اما کم کم به دلیل بالا بودن وزن این آجر ها و اینکه باعث می شوند وزن کلی ساختمان بالا برود، استفاده از این مصالح در دیوار چینی کمتر شد و به تدریج از آجر فشاری چیست؟ در فونداسیون و کرسی چینی استفاده می شد.

آجر فشاری

آجر فشاری

معایب و مزایای آجر فشاری

همانطور که گفتیم یکی از مزایای این آجر فشاری این است که دارای مقاومت فشاری بالا و همچنین عمر بالایی هستند. ساخت استخر ویلا در شمال اما این آجر ها به دلیل وزن زیادی که دارند، در ساختمان هایی که باید وزن ساختمان کم باشد، مناسب نیست و همچنین به دلیل مقاومت کم آن در برابر آب، نمی توان از آن در نمای ساختمان استفاده کرد.

چندین نمونه آجر نما
طراحی ویلا

قیمت آجر فشاری

آجر فشاری نوعی قدیمی از آجر است که به صورت دستی یا سنتی و ماشینی ساخته می شود. به این آجر نیز آجر های زبره یا آجر گری و نیز آجر توپر گفته می شود. به این آجر ها به این دلیل آجر فشاری گفته می شود که در هنگام ساخت و خشت زدن، نرخ هزینه ساخت و ساز گوشه های آجر با انگشت فشار داده می شود.  همانطور که می دانیم، قیمت هر چیزی بستگی به ابعاد و مصالح و مواد استفاده شده در آن، بستگی دارد. قیمت آجر فشاری نیز بسته به رنگ و ابعاد و مصالح استفاده شده در آن، متفاوت است؛ اما مهمترین عامل در قیمت این آجر ها، ضخامت آن ها است. بنابراین مسئله ارزان ترین آجر نما، باریک ترین و گرانترین آن ها، ضخیم ترین آجر است.

کاربرد آجر فشاری

از آجر های فشاری برای دیوار چینی در ساخت ساختمان ها استفاده می شود و به همین دلیل است که قیمت آجر فشاری برای معماران و مهندسان ساختمان ساز، اهمیت زیادی دارد. نقاشی ساختمان خانه یکی از دلایلی که از این آجر ها در ساختمان ها استفاده می شود این است که این آجر ها مقاوم هستند و چون در کوره حرارت می بینند، در برابر فشار نیز بسیار مقاوم هستند. آجر فشاری نسبت به آجر سفالی نیز مقاوم تر است. در گذشته از این آجر ها برای ساخت سقف ها نیز استفاده می شده است.

انواع آجر فشاری

به آجر فشاری، آجر زبره یا گری نیز گفته می شود. اما این نوعی دیگر از آجر فشاری نیستند و انواع این آجر ها عبارتند از آجر قرمز، آجر کوره ای و آجر ماشینی.

چرا از آجر فشاری در ساختمان سازی استفاده می شود؟

خانه هایی که با آجر فشاری درست شده اند نمای زیبایی دارند و معماران می توانند با این نوع آجرها، خانه های زیبایی را درست کنند. حتی در برخی مواقع می توان گفت که نمای خانه از بیرون شبیه کاشی کاری شده به نظر می رسد. هزینه ساخت سازمان نظام مهندسی با ترکیب خاک رس و آب درست می شود. یکی دیگر از دلایل استفاده از آجر در ساختمان سازی قیمت آجر فشاری است که قیمت کمتر و ارزان تر این آجر باعث می شود از این آجر های فشاری نسبت به مصالح جدید، استفاده کرد و از استحکام ساختمان اطمینان داشت. به طور کلی آجرهای فشاری نمونه ای از قدیمی ترین انواع مصالح ساختمانی شناخته می شوند که نسبت به گذشته استفاده زیادی از آن ها نمی شود اما با این حال هنوز در صنعت ساخت و ساز از آن ها استفاده شده و به طور کامل کنار گذاشته نشده اند.

قیمت موزاییک پلیمری
طراحی ویلا

چک لیست ساختمان چک لیست مکانیکی چک لیست الکتریکی رضا امیری

رضا امیریمشاهده نوشته ها

سلام، با انگشتانم میلیون‌ها کیلومتر اسکرول کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان ادامه داره... یک معمار

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

ایمیل

villa | @ | evimshahane.com

شماره تماس

09378443934

 

آدرس

تهران  شهرک آزادی، جهت دریافت لوکیشین از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید

_
خانههزینه ساختپروژه هاتماس با ما
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x