آجر فشاری

آجر فشاری


آجر فشاری چیست؟

آجر فشاری چیست؟  نوعی قدیمی از آجر است که به صورت دستی یا سنتی و ماشینی ساخته می شود. طراحی ویلا استخر دار این آجر نیز آجر های زبره یا آجر گری و نیز آجر توپر گفته می شود. به این آجر ها به این دلیل آجر فشاری گفته می شود که در هنگام ساخت و خشت زدن، گوشه های آجر با انگشت فشار داده می شود.

هر آجر تقریبا حدود ۲.۵ کیلو گرم هستند و  میزان جذب آب در آن ها بسیار بالاست. طراحی ویلا باغ مدرن از این رو این آجر ها مقاوم نیستند و همچنین به دلیل عدم ظاره مناسب، امروزه بسیار کمتر از آن ها در نماهای ساختمان ها، استفاده می شود. همچنین به دلیل مقاومت کم این آجر ها برای سفت کاری و ریز کاری در ساختمان ها استفاده می شود.

آجر فشاری

آجر فشاری

کاربرد های آجر فشاری

این آجر ها قابلیت بازیابی دارند و عمر آنها نیز طولانی است. طراحی ویلا باغ به دلیل اینکه این آجر ها قابلیت بازیابی دارند، به آجر دوستدار محیط زیست معروف هستند. از این آجر ها همچنین دیوار چینی در طبقات همکف و دیوار های باربر و طاق زنی استفاده می شود.

آجر فشاری

آجر فشاری

کاربرد آجر های فشاری در گذشته و حال

طراحی ویلا
ساخت ویلا در کیش

آجر های فشاری در گذشته در دیوار چینی کاربرد داشتند، قیمت ساخت ویلا شمال اما کم کم به دلیل بالا بودن وزن این آجر ها و اینکه باعث می شوند وزن کلی ساختمان بالا برود، استفاده از این مصالح در دیوار چینی کمتر شد و به تدریج از آجر فشاری چیست؟ در فونداسیون و کرسی چینی استفاده می شد.

آجر فشاری

آجر فشاری

معایب و مزایای آجر فشاری

همانطور که گفتیم یکی از مزایای این آجر فشاری این است که دارای مقاومت فشاری بالا و همچنین عمر بالایی هستند. ساخت استخر ویلا در شمال اما این آجر ها به دلیل وزن زیادی که دارند، در ساختمان هایی که باید وزن ساختمان کم باشد، مناسب نیست و همچنین به دلیل مقاومت کم آن در برابر آب، نمی توان از آن در نمای ساختمان استفاده کرد.

مقالات

آجر فشاری چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما