از ۰ تا ۱۰۰ نورپردازی ویلا را بیاموزید.

نورپردازی ویلا

نورپردازی ویلا


نورپردازی ویلا

نورپردازی ویلا در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه نورپردازی ویلا آشنا کنیم پس ادامه این مقاله را از دست ندهید. یکی از مسائلی است که زیبایی شگرفی به آن می بخشد و ظاهر ویلا را بسیار جذاب می نماید، اما برای داشتن ویلایی با نورپردازی خوب باید نکاتی را رعایت نمود نقشه ساخت ویلا دوبلکس تا علاوه بر زیبایی امنیت مناسبی را نیز به این مکان ها ببخشد، البته این نورپردازی لازم نیست بسیار درخشان باشد همین که موجب روشنی محوطه شود و در تاریکی به چشم آید، کفایت می کند.

نورپردازی ویلا
نورپردازی ویلا

چرا نورپردازی ویلا مهم است؟

نورپردازی یکی از مسائل مهمی است که در معماری ویلا نیز تأثیر دارد، یک نورپردازی خوب و مناسب موجب می شود تا بیننده مجذوب طراحی ویلا و معماری به کار رفته در آن شود و احساس نزدیکی بسیاری با آن بنماید.

پس می توان گفت مناطق ویلایی با نورپردازی به جا احساس بسیار خوبی به مخاطب انتقال می دهند و مخاطب از دیدن این مکان ها لذت می برد چرا که نورپردازی صحیح فضای ویلا و محوطه آن را بسیار شیک و دلچسب می نماید و به همین جهت فروش ویلاهای که از نورپردازی مفید و کارآ برخوردارند بسیار بالا می باشد. اما باید بدانید که نورپردازی در نما ویلا و محوطه آن تا زمانی جذابیت دارد  که از نور ملایمی برخوردار گردد تا فضای این مکان ها در تاریکی شب حفظ گردد،  اما اگر فضای ویلا و نمای آن از نور خیره کننده برخوردار گردد، مخاطب تنها نور می بیند و هیچ جذابیتی برای او ایجاد نخواهد شد چرا که فضای ویلا و نمای آن در شب و روز چندان تفاوتی نخواهد کرد. نورپردازی ویلا امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع لامپ های رنگی و هوشمند تولید گردیده است که می توان در جای جای محوطه ویلا و در نمای آن به طور اصولی از آن ها استفاده نمود تا با ایجاد فضای تاریک و روشن زیبایی خارق العاده ای به این مکان ها ببخشد و حتی در نوع سبک ویلا نیز تأثیر بگذارد.

نورپردازی ویلا
نورپردازی ویلا

نکات اساسی در نورپردازی ویلا و محوطه آن

معمولا معماران از قواعد خاصی در نورپردازی در ویلا استفاده می کنند تا موجب جلوه و هماهنگی بی نظیری بین محوطه و نمای ساختمان گردد تا فضای پر استفاده و بهینه ایجاد نمایند که از نور شدیدی برخوردار نیست و موجب آزار همسایگان نمی گردد.

پس می توان برخی از نکات اساسی را این چنین بیان کرد:

 • استفاده از نورکافی با توجه به فضا و نمای ویلا
 • مصرف بهینه انرژی برق
 • ایجاد کنترل نور و تعبیه وسایل لازم جهت افزودن ظرفیت نورپردازی در صورت لزوم
 • استفاده از لوازم نورپردازی با رنگ مناسب جهت نورپردازی بهتر محیط و تأثیر بیشتر آن‌ها در فضا
 • ایجاد امنیت لازم با نورپردازی مناسب در فضاهای از ویلا که امکان خطر وجود دارد.
 •  باید منابع نوری به صورت استتار و دور از چشم به کار روند.

پس باید شدت نور، درجه پخش نور و روش نصب چراغ ها در محوطه و در بین درختان ویلا دارای هماهنگی مناسبی باشند تا موجب زیبای هرچه بیشتر محیط گردد.

چطور نور ظریفی در نمای ویلا و محوطه آن ایجاد کنیم؟

بسیاری از مشتریان آگاه به هنگام خرید ویلا به آن توجه ویژه ای می کنند تا از فضای مناسب ساخت ویلا در شب نیز بهره بگیرند و از زیبای دلچسبی که با استفاده از منابع نوری مناسب ایجاد گردیده است لذت کافی را ببرند.

نورپردازی ویلا
نورپردازی ویلا

به همین جهت طراحی نورپردازی ویلا معمولا با استفاده از منابع روشنایی ظریف و ملایم صورت می گیرد که برخی از آن ها به شرح زیر هستند:

 • چراغ های ظریفی که در مسیر عبور تعبیه شده اند.
 • استفاده ازچراغ های که موجب نور تاکیدی می شود و به منظور ایجاد فضای هنرمندانه و شاعرانه به کار می روند.
 • چراغ های ریسه ای
 • نورافکن ها برای درختان
 • چراغ های کافه‌ ای
 • چراغ های پله
 • نورهای تاکیدی برای معماری
 • روشنایی فنس ها و نرده ها
 • چراغ های فواره
 • چراغ های وال واشر کم نور
 • چراغ های میهمانی و جشن

  نورپردازی ویلا
  نورپردازی ویلا

می توان گفت استفاده از در ایجاد فضای مدرن و سنتی یک ویلا بسیار اثرگذار است، مثلا در ویلاها به سبک مدرن از تنوع منابع روشنایی بیشتر و گسترده تری استفاده می شود و بخشی از ساختمان را نور تشکیل خواهد داد و موجب چشم نواز شدن ظاهر ویلا می گردد. اما در مورد ویلا کلاسیک نورها به صورت مخفی می باشند و معمولا از نوارهای نوری و پروژکتورها استفاده می گردد. نقشه ساخت ویلا باغ نورپردازی ویلا همچنین در محوطه ویلا نیز فضاهای همچون داخل آلاچیق را از لامپ های مناسب برای تأمین نور این فضاها استفاده می نمایند و مسیر راهروهای سنگ فرش و آبنماها را بواسطه نوارهای نوری روشنایی می بخشند و یک ویلای آرام و دنج را ایجاد می نمایند.

مکان های مهم در در نورپردازی ویلا

نور یکی از عوامل مؤثربر معماری ویلا می باشد و موجب برجسته نمودن ظاهر آن و محوطه این مکان در تاریکی شب می گردد و زیبایی خارق العاده ای به ویلا خواهد بخشید.

اصول نورپردازی
اصول نورپردازی

معمولا در ویلا بیشترین مکان های که مورد قرار می گیرد به شرح زیر هستند:

 • نورپردازی فضای سبز

در فضای سبز و بین گیاهان به گونه ای می شود که گیاهانی که در روز به چشم نمی آمدند در شب جلوه نمایی کنند و بربیننده تأثیر بگذارند.

 • نورپردازی سطح آب، برکه، استخر، آبنما

در این نوع نورپردازی به گونه ای غیر مستقیم به تاباندن نور می پردازند تا موجب ایجاد انعکاس نور مانند آینه و شیشه نشود و چشم را اذیت نکند و با انعکاس غیر مستقیم نور جلوه خاصی ایجاد کند.

 • نورپردازی نمای ساختمان

در این روش بیشتر در بالای پشت بام و دور پنجره ها وزیر آن ها به می پردازند و معمولا به صورت مخفی از نور استفاده می نمایند.

 • نورپردازی آلاچیق و سایبان

این نوع نورپردازی باید به گونه ای طراحی شود تا موجبات آرامش روحی فرد را فراهم نماید و افراد در یک محیط پرآرامش با نور ملایم و نرم وقت خود را بگذارنند.

اصول نورپردازی
اصول نورپردازی
 • نورپردازی در زیر درختان و سطح زمین

این نوع جلوه خاصی به فضای سبز می بخشد چرا که با تعبیه مناسب منابع نوری در زیر درختان جلوه های جذابی از سطح نور ایجاد می گردد طراحی ویلای مدرن کوچک که با استفاده از منابع نوری رنگی می توان فضای جذاب تری ایجاد نمود.

ویلا مدرن بتنی با نورپردازی

ویلا مدرن بتنی با نورپردازی طراحی ویلا خانه زیبا و مدرن تپه ای بار دیگر ثابت می کند که زندگی در خارج از مرکز شهر دارای قدرت های مختلفی است. نگاهی به زندگی در بوداپست بیندازید. White Cube House یک خانه کوهستانی مدرن در بوداپست است که توسط دفتر معماری مجارستان ARX Studio طراحی شده است. خانه در تپه گلدر واقع شده است ،   در حدود ۱۵ دقیقه از مرکز شهر ، مشرف به شهر و رودخانه دانوب. سایت شیب دار به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع فرصتی را برای نمایش باورنکردنی ۲۷۰ درجه ایجاد کرد ، که معمار برجسته این پروژه را شامل می شود ، البته György Gy ،ngyössy به همراه تیم طراحی خود ، البته این کار را انجام داد.

ویلا مدرن بتنی با نورپردازی
ویلا مدرن بتنی با نورپردازی

طراحی خانه که با مکان کار می کند

این خانه به تنهایی دارای ۴۸۰ متر مربع فضای زندگی مدرن در چهار سطح است. با شروع از زیرزمین ، معماران اتاق صوتی و سینمایی مدرن را طراحی کردند ، به اندازه کافی برای مهمانی ها یا ماراتن های فیلم. طبقه همکف اتاق نشیمن مدرن در جلو و انبار شراب متوسط ​​با اندازه متوسط ​​در قسمت پشت ، که بخشی از خانه به داخل تپه ساخته شده است تشکیل شده است. با بهره گیری از موقعیت مکانی ، فضای زندگی در قالب یک تراس ناهار خوری با استخر بی نهایت از طرح به سمت شهر رانده می شود. خانه های طبقه اول مستر اتاق خواب و اتاق خواب کودکان با تراس دیگری ، طراحی شده برای سایه تراس زیر. خانه با یک تراس پشت بام تصور می شود که به عنوان یک منطقه مهمانی با سونا با دیوار شیشه ای و جکوزی های بزرگ تصور می شود.

ویلا مدرن بتنی با نورپردازی
ویلا مدرن بتنی با نورپردازی

با صحبت از فضای داخلی ، معماران استودیوی ARX فضای داخلی را به عنوان “پسوند ارگانیک مناطق خارجی” ایجاد می کنند در حالی که باغی که خانه را احاطه کرده است ، نقش فضای زندگی در فضای باز را ایفا می کند. رنگ های داخل خانه نیز با رنگ های نمای بیرونی هماهنگ است.

پیشنهاد مقاله برای مطالعه بیشتر : 

ضوابط شهرداری کرج

کمیسیون ماده ۱۰۰ چیست

نما شسته ساختمان

طراحی باغ ویلا

دکوراسیون داخلی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!