×

سبک های طراحی ویلا | سبک طراحی ویلا

 • کد نوشته: 2534
 • ۱۴۰۲/۰۴/۱۱
 • دیدگاه‌ها برای سبک های طراحی ویلا | سبک طراحی ویلا بسته هستند
 • سبک های طراحی ویلا به گزارش طراحی ویلا : سبک های طراحی ویلا آشنای با انواع سبک های طراحی ویلا در این مقاله معماری می خواهیم به بررسی سبک های معماری ویلا بپردازیم و انواع آن ها را بیان کنیم، پس ادامه این مقاله را از دست ندهید همان طور که می دانیم ویلا مکانی است […]

  سبک های طراحی ویلا | سبک طراحی ویلا

  سبک های طراحی ویلا

  به گزارش طراحی ویلا : سبک های طراحی ویلا آشنای با انواع سبک های طراحی ویلا در این مقاله معماری می خواهیم به بررسی سبک های معماری ویلا بپردازیم و انواع آن ها را بیان کنیم، پس ادامه این مقاله را از دست ندهید همان طور که می دانیم ویلا مکانی است که بسیاری از افراد برای استراحت و دوری از مشغله های مختلف به آنجا می روند، پس باید از طراحی زیبا و معماری جذابی برخوردار باشد تا موجب ایجاد آسایش و آرامش درونی برای این افراد گردد. به همین جهت معماران و متخصصان برای ساخت این مکان ها از سبک های معماری ویلا در انواع گوناگونی استفاده می کنند که به بررسی آنها می پردازیم.

  سبک های طراحی ویلا هنگامی که فردی می خواهد ویلایی را خریداری نماید یا قصد دارد را شروع کند،  اولین چیزی که در هر دو حالت به ذهن آن می رسد، سبک معماری این ویلا است چرا که اهمیت بالایی دارد و تأثیرات زیادی بر طراحی داخلی و خارجی ویلا می گذارد. سبک های طراحی ویلا بنابراین می توان گفت از آنجایی که طرح و چشم انداز داخلی و خارجی ویلا بر روحیه افراد تأثیر زیادی دارد باید در انتخاب نوع سبک معماری آن دقت بالایی به کار برد و آن را طوری انتخاب کرد که موجبات آرامش و تقویت روحیه افراد را حاصل کند. معمولا انتخاب سبک ویلا به صورت سلیقه ای می باشد و هر فرد می تواند آن را با توجه به علایق خود انتخاب نماید. سبک طراحی ویلا مثلا برخی از افراد دوست دارند از مدل های جدید در ساخت ویلای خود استفاده کنند و معماری های مدرن را انتخاب می نمایند و برخی نیز طرفدار معماری های کلاسیک و سنتی هستند و با آن احساس راحتی بیشتری دارند.
  پس سبک تنها به کیفیت و نوع ساخت ویلا اشاره ندارد و شامل طرح های مختلفی می باشد که بر طرح داخلی و خارجی ویلا نیز اثر گذار است.

  سبک های طراحی ویلا

  سبک های طراحی ویلا

  عوامل مؤثر در طراحی معماری ویلا

  به هنگام ساخت یک ویلا و طراحی نمودن نقشه آن عوامل مختلفی اثرگذار هستند و در اکثر مواقع موجب تعیین سبک معماری این مکان ها نیز می گردند که از جمله این عوامل می توان گفت:

  • زمین احداث بنا و محل قرارگیری ویلا
  • بررسی رطوبت و موقعیت زمین محل ویلا از لحاظ نورگیری ساختمان و …
  • دانستن قوانین شهرداری منطقه جهت ساخت و ساز ویلا
  • توجه به موقعیت زمین و جهت وزش باد
  • بررسی وضعیت زاویه تابش خورشید
  • توجه به جنس خاک و میزان رطوبت آن برای استفاده از مصالح مناسب
  • مد نظر داشتن تعداد افرادی که در ویلا سکونت می کنند جهت ساخت بهتر ویلا
  • در صورت لزوم استفاده از نظر کارفرمایان جهت دریافت طرح و ایده های مختلف
  • توجه به سلیقه کارفرما
  • طراحی کردن پلان ویلا برایکسب نظر از کارفرما
  • استفاده از نظرات کارفرما برای ایجاد طرح نهایی ویلا
  • توجه به طراحی داخلی ویلا و چیدمان آن
  • اجرایی نمودن طرح ویلا بعد از مشورت با کارفرما
  • سبک های طراحی ویلا

  پس باید به هنگام طراحی معماری ویلا از معماران و متخصصان ماهر و خلاق استفاده نمود تا بتوانند هر ایده و نظری که کارفرما دارد با توجه به اصول مناسب معماری در ساخت ویلا به اجرا در آورند و موجب جلب رضایت کارفرما شوند.

  سبک های طراحی ویلا

  سبک های طراحی ویلا

  انواع سبک های معماری ویلا

  درکشور ما سبک های مختلفی از معماری ایرانی وجود دارد که از گذشته تا حال مورد استفاده قرا گرفته و شاهد تغییرات گسترده ای نیز بوده است، سبک طراحی ویلا به طوری که امروزه دیگر کمتر شاهد استفاده از معماری ایرانی در ساخت انواع ویلاها هستیم و عامل آن هم به روز شدن معماری های ایرانی و الهام گرفتن آن ها از سبک معمار های خارجی است.

   حال به بررسی چند نمونه از سبک معماری ویلاهای امروزی می پردازیم:

  معماری ویلا کلاسیک

  نوعی از سبک های معماری پرطرفدار است که در آن تمام استانداردهای موجود در طرح ویلای مدرن رعایت گردیده است طراحی ویلا نمای رومی در این نوع ویلا ها همه چیز در سر جای خود قرار گرفته و به فرد احساس آرامش می دهد، سبک های طراحی ویلا می توان گفت این نوع ویلاها دارای عظمت خاصی هستند و در آن ها ستون های بلند و زیبای دیده می شود که درجلوی در ورودی ویلا قرار دارد که این ویلاها را لوکس و باوقارتر کرده است.

  • طراحی ویلا مدرن: سبک های طراحی ویلا
   این نوع طرح یکی از محبوب ترین طرح های ویلاهای امروزی می باشد که با الهام از سبک معماری ویلاهای اروپایی به صورت شیک و امروزی ساخته می شوند و معمولا در ساخت آن ها از پنجره های بزرگ استفاده می شود تا نمایی بیرونی آن ها کاملا قابل مشاهده باشد.
  • طراحی ویلا مدیترانه ای:
   طرحی جذاب و دوست داشتنی که بیشتر مناسب ساخت ویلاها در اطراف دریا و رودخانه ها می باشد کرونا و به همین جهت به این نام شهرت دارد.
  • طراحی ویلا A: سبک های طراحی ویلا
   یکی از ساده ترین سبک های معماری ویلاها به شمار می رود که معمولا در فضای کوچکی نسبت به ویلاهای دیگر ساخته می شود، نمای آن از چوب است و طرز ساخت آن شبیه به ویلا A انگلیسی می باشد و در مناطق کوهستانی و جنگلی بیشتر از این طرح ویلا بهره می‌برند.

  طراحی ویلا رومی

  طرحی مشابه ویلای کلاسیک دارد و با داشتن ستون های بزرگ و قدیمی به صورت مربعی یا دایره شکل به ویلایی رومی شهرت یافته است که نمای آن از سیمان است که سادگی و جذابیت خاصی به آن بخشیده است.

  طراحی ویلا سنتی

  • یکی از رایج ترین ویلاها به شمار می آیند چرا که در ساخت آن ها از مصالح ارزان قیمتی استفاده شده است و دارای سقف های شیب دار با رنگ های زیبا با نمای از سیمان سفید هستند که سادگی و زیبایی را تواما باهم می رسانند.

  طراحی ویلا تلفیقی

  • این ویلا دارای سبک معماری بسیار خاصی می باشد که تلفیقی از سبک همه ی ویلاها در آن مورد استفاده قرار گرفته است سبک های طراحی ویلا و ظاهر جذاب و شیک و در عین حال چشم نوازی به آن بخشیده است.

  طراحی ویلا شهری

  • این ویلاها در شهرها و روستاها بیشتر ساخته می شوند که دلیل آن زمین کم و زمین های به هم چسبیده می‌باشد که منجر به داشتن یک نمای آزاد هستند و اطراف آن ها توسط دیوارهای همسایگان احاطه شده است. در ویلا شمال ایران معمولا سبک معماری اکثر ویلاها بدین طریق است که موجب صرفه جویی و هدر نرفتن زمین های اطراف ویلا می‌گردد.

   طراحی ویلا به چند سبک تقسیم بندی میشود؟

  انواع سبک های معماری ویلا و طراحی ویلا عمدتا به سه سبک رایج انجام میشود که بیشتر کافرماها از این سه سبک برای طراحی ویلا خود استفاده میکنند که این سه سبک عبارتند از:

  1.  طراحی ویلا به سبک مدرن
  2.  طراحی ویلا به سبک کلاسیک
  3.  طراحی ویلا به سبک تلفیقی
  4. سبک های طراحی ویلا

  استفاده و اجرای هر یک از این سبک ها بستگی به سلیقه مشتری دارد که از کدام نوع آن برای طراحی و ساخت ویلای خود استفاده کند که ما در این مقاله به توضیح نوع اول آن یعنی میپردازیم.

  طراحی ویلای مدرن

  در این نوع سبک اکثر مردم سعی میکنند که این نوع ویلا را در مکان های طبیعی و سر سبز درست کنند. سبک طراحی ویلا چون بیشتر مردم در داخل کلان شهر ها زندگی میکنند و دور از طبیعت هستند و با آلودگی هوا دسته پنجه نرم میکنند اغلب سعی میکنند که ویلا را در مکان های خارج از شهر و در مناطق کوهستانی درست کنند یعنی نقطه ای که دور از هیاهوی شهری و آلودگی است.

  انواع سبک های معماری ویلا

  انواع سبک های معماری ویلا

  زندگی در یک ویلا در خارج از شهر یک زندگی آرام را برای شما به ارمغان میآورد. برخی از مردم هم سعی میکنن که ویلاها رو در طراحی باغ ها و جنگل ها درست کنند. در طراحی این نوع ویلا معماران و مهندسان سعی میکنند که با ایجاد حجمی یکپارچه و منسجم ضمن گستردگی نما در چند جهت، در داخل بنا نیز فضا یکدست، دلباز و بزرگی را به اجرا در آورند.

  آنها سعی میکنند با استفاده از فرو رفتگی در دیوراهای بیرونی ویلا یک نمای چند بعدی درست کنند که همین باعث افتادن سایه در نمای ویلا میشود و همچنین زمان تابش نور خورشید از تابش نور مستقیم خورشید به داخل ویلا جلوگیری شود.

  ایده هایی برای طراحی ویلای مدرن

  زمانی که طراحی ویلای مدرن انجام میشود معمار تلاش میکند که با درست کردن پنجره های بزرگ به سمت کوهستان یا باغ یک ویووی مرکزی در وسط ویلا ایجاد کند. که از این ویوو بعنوان قلب خانه نام میبرند. در ساخت این نوع سبک اتاق مهمان را در کنار آشپزخانه در همکف درست میکنند که در این صورت آشپزخانه  با یک در به فضای مجاور حیاط و استخر متصل میشود.

  طراحی ویلا دوبلکس

  : در این مبحث قصد داریم که شما را با ویلاهای دوبلکس آشنا کنیم.  به خانه هایی گفته میشود که دارای یک طبقه میباشد که در داخل آن راه پله ای وجود دارد که طبق اول را به طبق دوم وصل میکند. داخل این ساختمان دوطبقه وجود دارد که در طبق اول آن یک سالن پذیرایی ، آشپزخانه ، اتاق نشیمن وجود دارد و در طبقه دوم چند اتاق مخصوص خواب وجود دارد که بوسیله یک راه پله فلزی یا چوبی یا راه پله ای که از مصالح ساختمانی ساخته شده است به همدیگر متصل میشوند.

  ویلاهای دوبلکس به دو نوع تقسیم میشوند: ویلا های دوبلکس مدرن و ویلاهای دوبلکس کلاسیک در این بین هزینه  بسیار بیشتر از طراحی ویلاهای دوبلکس میباشند. سبک های طراحی ویلا اما طراحی ویلاهای دوبلکس به طبق این دو اساس انجام شود یا طبق  اساس فرم گرایی یا طبق اساس عملکردگرایی ساخته شود اما تفاوت بین فرم گرایی یا عملکرد گرایی در چیست؟ سبک طراحی ویلا تیم معماری که وظیفه بر عهده گرفته است باید بر پایه این دو اساس خانه را بسازد. اساس عملکردگرایی یعنی تقسیم کردن فضاهای ساختمان از طریق یک لابی بزرگ و با شکوه در هنگام ساخت و طراحی خانه دوبلکس باید فضاهای عمومی و خصوصی باید حتما رعایت شود. اما اساس فرم گرایی یعنی فرم ساختمان را طوری طراحی کنیم که متناسب با ابعاد سایت پلان، شرایط مالی شما، اقلیم منطقه زندگی شما، توپوگرافی جغرافیایی باشد.

  انواع سبک های معماری ویلا

  انواع سبک های معماری ویلا

  انواع طراحی پله

  یکی از نکاتی که هنگام دوبلکس رعایت کرد باید ها و نباید هایی  در مورد راه پله های میباشد راه پله های را باید حساب شده و طبقه نقشه از قبل طراحی شده درست کرد چون بخش راه پله قسمتی جذاب و خاص و در ساختمان های دوبلکس میباشد سبک های طراحی ویلا انواع راه پله را می توان طبق نقشه خانه خود طراحی و اجرایی کرد ار جمله:

  • راه پله دوبلکس فرم گرد
  • راه پله دوبلکس نیم دایره
  • راه پله دوبلکس سه طرفه
  • راه پله دوبلکس مربعی
  • راه پله دوبلکس فلزی
  • راه پله دوبلکس چوبی

  که درست کردن هر نوع از این انواع مختلف راه پله ها بستگی به مساحت زمین شما دارد و سلیقه شما و هرکدام دارای مزیت ها و معایبی میباشند.

  بازسازی داخلی ویلاهای دوبلکس

  سبک های طراحی ویلا یکی از ویژگی های دوبلکس این است که سقف آن ها باید بلند باشد که یک نعمت برای صاحبان ویلاهای دوبلکس خواهد بود زمانی که خانه کوچک شما سقف بلندی داشته باشد می توان از این فضای عمودی بلند استفاده های زیادی انجام داد. سبک طراحی ویلا شما برای داشتن یک ویلا دوبلکس زیبا باید طراحی آن را بر سبک معماری جدید و مدرن درست کرد و با معماران با تجربه و متخصص مشاوره کرد. در کشور ما معماران زیادی وجود دارد که می توانند طراحی بر سبک معماری های اروپایی درست کنند.

  انواع سبک های معماری ویلا

  انواع سبک های معماری ویلا

  سبک های طراحی ویلا بسیاری از ویلاهایی وقتی از چنین روشی استفاده می کنند، طبقه دوم را به اتاق خواب تخصیص می دهند که روشی معمول است اما خانه های دیگر خلاف جریان حرکت کرده و اتاق هایی مانند کتابخانه، اتاق کار و مطالعه را نیز در این طبقه قرار می دهند. اگر چه برای آنهایی که حوصله بالا و پایین رفتن از پله ها را ندارند این ایده چندان جالب نیست اما وقتی صحبت از کوچکی بیش از حد فضا می شود، چنین روش هایی بعنوان یک گزینه کاملا ایده آل و مناسب شناخته می شود.

  بازسازی داخلی  ویلا های دوبلکس شیک و زیبا و دکوراسیون آن ها

  سبک های طراحی ویلا معماری مدرن می تواند زیبایی ویلاهای دوبلکس را چند برابر کنند و بر ارزش مادی این خانه ها بیافزایند. برای طراحی معماری داخلی ویلاهای دوبلکس هزینه های زیادی صرف می شود از این رو باید طراحی داخلی ویلا دوبلکس زیبا و چشم نواز باشد. سبک های طراحی ویلا راه پله ویلاهای دوبلکس می تواند بر زیبایی و جذابیت نمای داخلی ویلا تاثیرگذار باشد از این رو معماران و طراحان داخلی روی طراحی راه پله ها این خانه ها حساسیت و دقت لازم را به خرج می دهند, سبک طراحی ویلا در خانه دوبلکس برای زیبایی بیشتر نمای داخلی ساختمان از راه پله های شیشه ای و چوبی و فلزی استفاده می شود و راه پله ها را می توان یکی از مهمترین عوامل بر روی زیبایی و جذابیت طراحی داخلی خانه های دوبلکس دانست.

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.