آشنای با انواع سبک های طراحی ویلا

آشنای با انواع سبک های طراحی ویلا


سبک های طراحی ویلا

سبک های طراحی ویلا آشنای با انواع سبک های طراحی ویلا در این مقاله معماری می خواهیم به بررسی سبک های معماری ویلا بپردازیم و انواع آن ها را بیان کنیم، پس ادامه این مقاله را از دست ندهید همان طور که می دانیم ویلا مکانی است که بسیاری از افراد برای استراحت و دوری از مشغله های مختلف به آنجا می روند، پس باید از طراحی زیبا و معماری جذابی برخوردار باشد تا موجب ایجاد آسایش و آرامش درونی برای این افراد گردد. به همین جهت معماران و متخصصان برای ساخت این مکان ها از سبک های معماری ویلا در انواع گوناگونی استفاده می کنند که به بررسی آنها می پردازیم. هنگامی که فردی می خواهد ویلایی را خریداری نماید یا قصد دارد قیمت ساخت ویلا را شروع کند، ویلا پست مدرن اولین چیزی که در هر دو حالت به ذهن آن می رسد، سبک معماری این ویلا است چرا که اهمیت بالایی دارد و تأثیرات زیادی بر طراحی داخلی و خارجی ویلا می گذارد. سبک های طراحی ویلا بنابراین می توان گفت از آنجایی که طرح و چشم انداز داخلی و خارجی ویلا بر روحیه افراد تأثیر زیادی دارد باید در انتخاب نوع سبک معماری آن دقت بالایی به کار برد و آن را طوری انتخاب کرد که موجبات آرامش و تقویت روحیه افراد را حاصل کند. معمولا انتخاب سبک ویلا به صورت سلیقه ای می باشد و هر فرد می تواند آن را با توجه به علایق خود انتخاب نماید. مثلا برخی از افراد دوست دارند از مدل های جدید در ساخت ویلای خود استفاده کنند و معماری های مدرن را انتخاب می نمایند و برخی نیز طرفدار معماری های کلاسیک و سنتی هستند و با آن احساس راحتی بیشتری دارند.
پس سبک طراحی ویلا لوکس تنها به کیفیت و نوع ساخت ویلا اشاره ندارد و شامل طرح های مختلفی می باشد که بر طرح داخلی و خارجی ویلا نیز اثر گذار است.

سبک های طراحی ویلا

سبک های طراحی ویلا

عوامل مؤثر در طراحی معماری ویلا

به هنگام ساخت یک ویلا و طراحی نمودن نقشه آن عوامل مختلفی اثرگذار هستند و در اکثر مواقع موجب تعیین سبک معماری این مکان ها نیز می گردند که از جمله این عوامل می توان گفت:

 • زمین احداث بنا و محل قرارگیری ویلا
 • بررسی رطوبت و موقعیت زمین محل ویلا از لحاظ نورگیری ساختمان و …
 • دانستن قوانین شهرداری منطقه جهت ساخت و ساز ویلا
 • توجه به موقعیت زمین و جهت وزش باد
 • بررسی وضعیت زاویه تابش خورشید
 • توجه به جنس خاک و میزان رطوبت آن برای استفاده از مصالح مناسب
 • مد نظر داشتن تعداد افرادی که در ویلا سکونت می کنند جهت ساخت بهتر ویلا
 • در صورت لزوم استفاده از نظر کارفرمایان جهت دریافت طرح و ایده های مختلف
 • توجه به سلیقه کارفرما
 • طراحی کردن پلان ویلا برایکسب نظر از کارفرما
 • استفاده از نظرات کارفرما برای ایجاد طرح نهایی ویلا
 • توجه به طراحی داخلی ویلا و چیدمان آن
 • اجرایی نمودن طرح ویلا بعد از مشورت با کارفرما

پس باید به هنگام طراحی معماری ویلا از معماران و متخصصان ماهر و خلاق استفاده نمود تا بتوانند هر ایده و نظری که کارفرما دارد با توجه به اصول مناسب معماری در ساخت ویلا به اجرا در آورند و موجب جلب رضایت کارفرما شوند.

سبک های طراحی ویلا

سبک های طراحی ویلا

انواع سبک های معماری ویلا

درکشور ما سبک های مختلفی از معماری ایرانی وجود دارد که از گذشته تا حال مورد استفاده قرا گرفته و شاهد تغییرات گسترده ای نیز بوده است، به طوری که امروزه دیگر کمتر شاهد استفاده از معماری ایرانی در ساخت انواع ویلاها هستیم و عامل آن هم به روز شدن معماری های ایرانی و الهام گرفتن آن ها از سبک معمار های خارجی است.

بيمه تمام خطر مقاطعه كاران
طراحی ویلا

 حال به بررسی چند نمونه از سبک معماری ویلاهای امروزی می پردازیم:

معماری ویلا کلاسیک

نوعی از سبک های معماری پرطرفدار است که در آن تمام استانداردهای موجود در طرح ویلای مدرن رعایت گردیده است طراحی ویلا نمای رومی در این نوع ویلا ها همه چیز در سر جای خود قرار گرفته و به فرد احساس آرامش می دهد، می توان گفت این نوع ویلاها دارای عظمت خاصی هستند و در آن ها ستون های بلند و زیبای دیده می شود که درجلوی در ورودی ویلا قرار دارد که این ویلاها را لوکس و باوقارتر کرده است.

 • طراحی ویلا مدرن:
  این نوع طرح یکی از محبوب ترین طرح های ویلاهای امروزی می باشد که با الهام از سبک معماری ویلاهای اروپایی به صورت شیک و امروزی ساخته می شوند و معمولا در ساخت آن ها از پنجره های بزرگ استفاده می شود تا نمایی بیرونی آن ها کاملا قابل مشاهده باشد.
 • طراحی ویلا مدیترانه ای:
  طرحی جذاب و دوست داشتنی که بیشتر مناسب ساخت ویلاها در اطراف دریا و رودخانه ها می باشد کرونا و به همین جهت به این نام شهرت دارد.
 • طراحی ویلا A:
  یکی از ساده ترین سبک های معماری ویلاها به شمار می رود که معمولا در فضای کوچکی نسبت به ویلاهای دیگر ساخته می شود، نمای آن از چوب است و طرز ساخت آن شبیه به ویلا A انگلیسی می باشد و در مناطق کوهستانی و جنگلی بیشتر از این طرح ویلا بهره می‌برند.

طراحی ویلا رومی

طرحی مشابه ویلای کلاسیک دارد و با داشتن ستون های بزرگ و قدیمی به صورت مربعی یا دایره شکل به ویلایی رومی شهرت یافته است که نمای آن از سیمان است که سادگی و جذابیت خاصی به آن بخشیده است.

طراحی ویلا سنتی

 • یکی از رایج ترین ویلاها به شمار می آیند چرا که در ساخت آن ها از مصالح ارزان قیمتی استفاده شده است و دارای سقف های شیب دار با رنگ های زیبا با نمای از سیمان سفید هستند که سادگی و زیبایی را تواما باهم می رسانند.
باغچه ویلا
طراحی ویلا

طراحی ویلا تلفیقی

 • این ویلا دارای سبک معماری بسیار خاصی می باشد که تلفیقی از سبک همه ی ویلاها در آن مورد استفاده قرار گرفته است و ظاهر جذاب و شیک و در عین حال چشم نوازی به آن بخشیده است.

طراحی ویلا شهری

 • این ویلاها در شهرها و روستاها بیشتر ساخته می شوند که دلیل آن زمین کم و زمین های به هم چسبیده می‌باشد که منجر به داشتن یک نمای آزاد هستند و اطراف آن ها توسط دیوارهای همسایگان احاطه شده است. در ویلا شمال ایران معمولا سبک معماری اکثر ویلاها بدین طریق است که موجب صرفه جویی و هدر نرفتن زمین های اطراف ویلا می‌گردد.
 • سبک های طراحی ویلا

  سبک های طراحی ویلا

 

رضا امیریمشاهده نوشته ها

آواتار رضا امیری

سلام، با انگشتانم میلیون‌ها کیلومتر اسکرول کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان ادامه داره... یک معمار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانههزینه ساختپروژه هاتماس با ما