×

طراحی پله در ویلا ( توضیحات و عکس )

 • کد نوشته: 24357
 • ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
 • دیدگاه‌ها برای طراحی پله در ویلا ( توضیحات و عکس ) بسته هستند
 • طراحی پله در ویلا طراحی پله در ویلا در این متن قرار است تمامی جزئیات و نکات کلیدی در طراحی ویلا که شمامل طراحی پله ویلا را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. اما به نظر شخصی شما چرا دیزاین پله در یک ساختمان باید جزء موارد ضروری محسوب شود؟  آیا الزامی بر رعایت تناسب بین […]

  طراحی پله در ویلا ( توضیحات و عکس )

  طراحی پله در ویلا

  طراحی پله در ویلا در این متن قرار است تمامی جزئیات و نکات کلیدی در طراحی ویلا که شمامل طراحی پله ویلا را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. اما به نظر شخصی شما چرا دیزاین پله در یک ساختمان باید جزء موارد ضروری محسوب شود؟  آیا الزامی بر رعایت تناسب بین طراحی پله با سایر بخش های ساختمان وجود دارد ؟

  به جهت کسب پاسخ تمامی سوالات خود با ما تا انتهای این مقاله طراحی پله در ویلا همراه باشید.

  در این متن قرار است با ذکر عکس در مورد طراحی پله ویلای دوبلکس، طراحی ورودی ویلا، طراحی پله بیرونی ویلا، طراحی پله ورودی ویلای مدرن، طراحی پله ویلا باغ، طراحی پله حیاط ویلایی، طراحی طرح پله حیاط و همچنین طراحی راه پله ویلایی صحبت کنیم.

  طراحی پله در ویلا

  طراحی پله در ویلا

   اهمیت طراحی پله در ویلا

  طراحی پله در ویلا راه پله ها می توانند به عنوان یکی از اصلی ترین قسمت های یک ساختمان محسوب شوند. اغلب دیده می شود که دیواره های کناری پله ها مکان مناسبی به جهت نصب اکسسوری ها، قاب عکس ها و یا وسایل تزیینی هستند و در واقع این قسمت می تواند به یک فضای جذاب و منحصر به فرد تبدیل شود، البته اگر بدانید چطور از آن به نحو احسن استفاده کنید.

  طراحی پله در ویلا

  طراحی پله در ویلا

   به همین دلایل است که اکثر دیزاینر ها و معماران عموما برای طراحی پله در ویلا زمان زیادی را می گذارند. دو فاکتور اصلی یعنی دیزاین و ساخت در منحصر به فرد بودن و همچنین کارکرد یک راه پله می تواند مثمر ثمر واقع شود، لذا ترسیم راه پله ها باید به شکلی انجام پذیرد که نه تنها پلکان ها زیبایی متناسبی به فضا دهند بلکه ضمن رعایت ایمنی استفاده کاربردی هم داشته باشند.

  تقریباً همه طراحان به اصول اولیه و نکات ضروری واقف هستند به طور مثال: استفاده از درجه شیب فراتر از اندازه، راه پله های بیش از حد باریک، ارتفاع خیلی کم و یا خیلی زیاد جزء ممنوعیت های طراحی پله در ویلا محسوب می شوند.

  طراحی پله در ویلا

  طراحی پله در ویلا

  طراحی پله در ویلا دوبلکس

  طراحی پله در ویلا در دیزاین ویلاهای دو طبقه، راه پله ها می توانند به عنوان مرکز بصری و جذابیت آن فضا تبدیل شوند.

   شاید در قدیم راه پله ها فقط قسمتی برای عبور و مرور افراد به طبقات به شمار می‌رفتند اما امروزه اینطور نیست، مخصوصاً در ویلاهای دوبلکس، این بخش از ساختمان میتواند به عنوان المان کلیدی در دکوراسیون داخلی ویلا دیده شود و سطح کیفی و بصری ساختمان را دوچندان کند.

  پله در ویلا

  پله در ویلا

  طراحی مزون

  ضرورت های طراحی پله در ویلا های مختلف

  طراحی پله در ویلا در وهله اول می‌بایست طرح کلی، نوع و جنس پلکان ها مشخص شده باشد. هنگامی که در مورد نوع راه پله صحبت می‌کنیم منظورمان چیزی فراتر از اشکال هندسی ( مارپیچ، انحنا دار، مینیمال) است یعنی در واقع موارد دیگری مثل متریال استفاده شده، جنس کفپوش های تعبیه شده و سایر موارد این چنینی نیز شامل این مورد می شوند.

  1. این نکته را همیشه باید مد نظر داشت که، هرچند زیبایی راه پله هدف نهایی طراح و مشتری است اما هرگز نباید امنیت را فدای آن کرد، لذا ضمن طراحی خیره کننده و زیبا، می بایست تمامی استانداردهای مورد نیاز حفظ و رعایت شود.
  2. بهتر است بین متریال استفاده شده پلکان و سایر اجزای ساختمان تناسب و هارمونی وجود داشته باشد.
  3. پلکان های مستقیم و بدون انحنا برای ویلایی با متراژ کم مناسب هستند. طراحی پله در ویلا پلکان ها در ویلا های کوچک اغلب در دیواره های کناری جای انجام می گیرند تا کمترین فضا را اشغال کنند.
  4. برای ویلا های مدرن و یا با متراژ بالا می توان از انواع راه پله های مارپیچی و انحنادار بهره برد.
  5. یکی از موارد بسیار مهم در طراحی پله، ارتفاع پلکان ها می باشد. هرگز نباید از پله هایی با ارتفاع زیاد استفاده کرد چرا که علاوه بر خسته شدن فرد امکان آسیب و یا سر خوردن بر روی آنها زیاد است.
  6. در هنگام طراحی پله در ویلا به این موضوع دقت داشته باشید که همیشه باید تمامی پله ها واجد نور کافی باشند و در هنگام نصب کلید برای لامپ ها، برای دسترسی آسان تر حتما کلیدها را هم در پایین و هم در بالای راه پله جای گذاری کرد.
  7. میتوان از پلکان هایی همراه با دستگیره و یا بدون محافظ استفاده نمود اما حتماً فضای کاربری را مد نظر داشته باشید.
  8. چنانچه از متریال چوب بهره می‌برید، بهتر است از یک کاور یا پوشش به منظور عدم لغزش استفاده کنید.
  9. اگر قرار است بر روی پله ها از فرش یا موکت استفاده کنید دو نکته را مد نظر داشته باشید: هرگز از فرش هایی با ضخامت زیاد که جلوه پله ها را می‌پوشاند استفاده نکنید و دوم اینکه حتماً باید موکت بر روی پله فیکس شود چرا که ممکن است سبب لیز خوردن افراد گردد.
  طراحی پله مدرن

  طراحی پله مدرن

  انواع طراحی پله در ویلا بر اساس متریال

  به منظور دیزاین پله در انواع ویلا ها می‌توان از اغلب متریال ها مثل چوب، سنگ، مواد پلکسی، فولاد، بتن و یا ترکیبی از آنها استفاده نمود که در زیر به اصلی ترین موارد استفاده شده اشاره خواهیم کرد

  انتخاب متریال پلکان میتواند بر اساس سلایق مشتریان و یا دکوراسیون داخلی سایر اجزای ساختمان متفاوت باشد و هرگز نمی توان یک نوع راه پله را برای تمامی ساختمان ‌ها پیشنهاد داد اما در ادامه با انواع راه پله ها  از لحاظ جنس آشنا خواهیم شد.

  طراحی پله

  طراحی پله

  پلکان های شیشه ای

   از آنجایی که جنس استفاده شده شیشه است پس دیزاینر می تواند به خوبی با طرح و شکل دهی راه پله ها بازی کند، چرا که اغلب طراحی ها در این حالت زیبا خواهند بود. البته هنگامی که پلکان ها شیشه ای باشند طراحان سعی می کنند تا دیزاین های خود را به صورت مینیمال و ظریف استفاده کنند تا در کنار پله های شیشه ای ظاهری زمخت نداشته باشند.

  دکوراسیون آرایشگاه

  از مزایای استفاده از پلکان های شیشه ای علاوه بر موارد ذکر شده می توان به این موارد اشاره نمود که در هنگام استفاده در فضا به علت روشن بودن و انعکاس نور، فضا را بزرگتر از حالت معمول نشان می دهند پس با این تفاسیر در ویلاهایی با متراژ کم گزینه بسیار مناسبی محسوب می شوند.

  البته هنگامی که بحث شیشه برای طراحی پله در ویلا باز می شود اولین سوالی که در ذهن کارفرما مطرح می گردد این است که آیا استفاده از شیشه برای پله عاقلانه است؟

  در جواب این سوال باید بگویم که، تمامی پله های شیشه ای توسط قرارگیری چندین لایه شیشه سکوریت، شیشه نشکن و یا لمینت بر روی یکدیگر تولید شده اند پس از این نظر نگرانی نداشته باشید.

  پلکان های شیشه ای

  پلکان های شیشه ای

  راه پله چوبی

  استفاده از چوب در هر فضایی می‌تواند تداعی کننده حس نوستالژیک و صمیمی باشد. اما هنگامی که از این متریال استفاده می کنید باید معایب آن را نیز بپذیرید مثلاً : نگهداری و تمیز کردن پله های چوبی یکی از سختی های نصب این قبیل راه پله ها محسوب می شود و همچنین احتمال تجمع و رشد حشرات و موریانه ها در آنها زیاد است. به علاوه از این قبیل پله ها بهتر است در محیط‌های مرطوب استفاده نگردد.

  راه پله چوبی

  راه پله چوبی

  راه پله های سنگی

  در حال حاضر به علت بالا بودن هزینه های نصب و گران قیمت بودن سنگ، اغلب از انواع سنگ ریختگی یا بتن در این موارد بهره برده می‌شود. گاهی ممکن است سطح روی سنگ با همان پوشش طبیعی استفاده شود و گاهی هم از نوعی کاور بر روی آن استفاده می گردد تا مانع از لیز خوردن افراد شود.

  طراحی پله در ویلا و اجزای تشکیل دهنده :

  کف پله :

  بیرونی ترین بخش هر پلکان که محل قرارگیری پای افراد است و به منظور بالا رفتن از پله کاربرد دارد.

  ارتفاع پله ها :

  فاصله تعبیه شده بین دو پله پشت سر هم به صورت عمودی را ارتفاع پله می‌نامند. اندازه در نظر گرفته شده بسته به نوع پلکان و تعداد آن متغیر است.

  پیشانی پله :

  بخش عمودی که بین دو کف پله های پشت سر هم جای می گیرد.

  گونه پله :

  بخش کناری پله را اصطلاحاً گونه پله می نامند.

  عرض پله :

  فاصله‌ای که بین دو گونه پله واقع شده است عرض پله نام دارد که اندازه آن با توجه به متراژ فضا و تعداد افراد مصرف کننده متغیر است.

   لب پله :

  برامدگی که در بخش پیشانی پله واقع شده است و حضور آن سبب وسیع تر دیده شدن کف پله می گردد.

  شیار کف پله :

  بخش تحتانی کف پله که به موازات عرض پله ایجاد شده است شیار کف پله نام دارد که ضرورت آن عدم لیز خوردن افراد است.

  راه پله سنگی 

  راه پله سنگی

  ضوابط پارکینگ

  طراحی پله حیاط ویلایی

  سوالات معمول در باب طراحی پله در ویلا :

   مطمئنا پس از مطالعه نکات و جزئیات مربوط به طراحی پله در ویلا تمایل دارید تا بدانید که هزینه اجرا و ساخته این قسمت برای شما چقدر خواهد بود.

   برآورد هزینه به منظور طراحی پله وابسته به چند عامل می باشد: اصلی‌ترین فاکتور تاثیرگذار، متریال انتخاب شده توسط کارفرما است. در ادامه به شرح سوالات رایج در این زمینه می پردازیم.

  به جهت ساخت پله چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشیم ؟

  اگر بخواهیم به طور خلاصه به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم که باید به مواردی مثل متریال استفاده شده، مرغوب بودن اجناس، تناسب راه پله با سایر اجزا ویلا و امنیت دقت شود.

  ساخت و طراحی راه پله شامل خدمات جانبی نیز می شود ؟

  مواردی مثل بازدید و بررسی از فضا، ارائه مشاوره‌های لازم، دیزاین و نظارت دقیق بر روی پروژه در حال انجام از جمله خدمات جانبی یک شرکت طراحی و اجرای پله محسوب می شود

  بخش کف پله باید چند سانتی متر باشد ؟

   اگر بخواهیم به طور استاندارد آن را عنوان کنیم می بایست چیزی حدود ۳۰ الی ۳۲ سانتی متر باشد.

  استاندارد در نظر گرفته شده برای عرض پله چقدر است ؟

  اصولی ترین اندازه لحاظ شده بسته به فضای کاربری و میزان استفاده می تواند بین صد الی ۱۲۰ سانتی متر باشد.

  طراحی پله حیاط ویلایی

  طراحی پله حیاط ویلایی

  گچ گیپتون

  طراحی پله ورودی ویلا

  کل پروسه ساخت و طراحی پله ویلا چقدر زمان میبرد ؟

  بسته به حجم و متراژ کار مراحل طراحی تا اجرای راه پله ها می تواند بین یک هفته الی یک ماه طول بکشد. البته گاهی با توجه به سختی کار، ظریف کاری ها، متریال استفاده شده و یا بازسازی مورد نیاز می تواند این زمان کمتر یا بیشتر شود.

  پرداخت هزینه جابجایی مصالح، وسایل و تجهیزات با چه کسی است ؟

  با توجه به عرف این کار اغلب هزینه ها بر عهده مشتری است البته روال انجام گرفته در هر شرکت ممکن است متفاوت باشد.

  هزینه نهایی ساخت پلکان چقدر است ؟

  چیزی حدود ۷ تا ۱۰ درصد هزینه ساخت کل فضا به طراحی پله ویلا مختص میشود.

  چنانچه تمایل به ساخت پل‌های بتنی داشته باشیم هزینه چقدر تمام میشود ؟

  ساخت این قبیل پله ها به علت سنگین بودن نیازمند بررسی های متعدد است و لازم است تا مواردی مثل وزن سازه و ساختمان لحاظ گردد تا کوچکترین ریسکی پیش نیاید. به جهت برآورد هزینه می بایست در ابتدا ساختمان مورد بازدید قرار گیرد و هزینه کلی با توجه به دستمزد آرماتوربند و استادکار با تجربه تعیین ‌گردد.

  طراحی پله ورودی ویلا

  طراحی پله ورودی ویلا

  طراحی پله ویلا و انواع پله بر اساس دیزاین :

  راه پله های دو بازو به همراه تعبیه یک پاگرد :

   این قبیل پلکان ها را اغلب با نام پله U  شکل می شناسند که جزء معمول‌ترین پلکان های مورد استفاده محسوب می شود.

  اغلب به منظور ارتقاء سطح کیفی فضاهای داخلی مورد استفاده واقع می شود که برای ویلا های مدرن و دوبلکس بسیار مناسب هستند.

  البته موارد دیگری نیز در این دسته جای دارند اما مورد بحث این مقاله نیستند.

  پله دیواری ویلا

  پله دیواری ویلا

  ویلا دوبلکس کوچک

  طراحی طرح پله حیاط

  طراحی پله ویلا و نکات خرید :

  چنانچه قصد دارید تا شخصا متریال مورد نیاز برای ساخت پلکان ویلا خود را خریداری کنید حتماً از شرکتی استفاده کنید که واجد محصولاتی با کیفیت و خدمات پس از فروش تضمین‌شده باشد.

  توصیه ما این است که پیش از انجام عملیات حتما جوانب کار و هزینه های کلی را برآورد کنید.

  البته بهتر است برای طراحی پله ویلا از یک تیم معماری و طراحی با تجربه بهره ببرید تا ضمن استفاده از پیشنهادات، نقطه نظرها و توصیه های آنها را بشنوید و از اتلاف هزینه پیشگیری کنید، چرا که آنها به علت تجربه زیاد در این زمینه همیشه می‌توانند پیشنهاداتی مقرون به صرفه تر به شما ارائه دهند.

  منابع تصاویر طراحی پله در ویلا : تصاویر گوگل

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.