محوطه سازی ویلا

طراحی محوطه سازی ویلا

طراحی محوطه سازی ویلا


محوطه سازی ویلا

طراحی محوطه سازی ویلا , طراحی ویلا دارای قسمت های مهم و پر اهمیتی است که یکی از این قسمت های مهم و اساسی محوطه سازی ویلا میباشد که باید در اجرا ویلا و طراحی آن دقت لازم را بکار ببرید. و اما آنچه که شما باید در محوطه سازی ویلا مد نظر داشته باشید درست کردن یک فضای دلنشین برای خود و خانواده یا مهمانهایی که در آنجا قراره حضور داشته باشند میباشد. محوطه سازی حیاط برخی دوست دارند که محوطه ویلا خود را با گیاهان و گل های متنوع رنگارنگ درست کنند و برخی دیگر دوست دارند یک استخر فقط در محوطه ویلا خود داشته باشند اما بیشتر مردم دوست دارند که محوطه ویلا خود را با گیاهان سرسبز و گل تزئین کنند چون وجود گل گیاه هوای تازه و خوبی را به شما میدهد و باعث آرامش روحی و جسمی شما میشود.

اکثریت کسانی که ویلا درست میکنند سعی میکنند که محوطه وبلا خود را با گیاهان متنوع متناسب با شرایط اکولوژی منطقه مانند تغییرات آب هوایی دمائی، میانگین دمای مطلوب منطقه بارندگی ها، میزان رطوبت و سایر عوامل جوی ایجاد کنند. محوطه سازی باغ ایرانی یکی دیگر از بخش های محوطه سازی ویلا علاوه بر قرار دادن گل گیاه در درون حیاط ویلا استفاده از طراحی محوطه سازی پرگولا، آلاچیق، برکه، نهر، استخر، چیدمان جعبه های گل،  آبنما، باربکیو  میباشد که برخی از این مواردی را که نام بردیم میتوانید در بخشی دیگر از محوطه ویلا خود بکار ببرید تا یک نمای زیبا و دلنشین را به ویلا شما بدهد.

به وجود آوردن یک فضای سبز و دلنشین در محوطه ویلا خود یک ویژگی مثبت برای ویلا شما میباشد که هر کسی در بدو ورود به محوطه ویلا شما عاشق آن میشود. این نکته را نباید فراموش کرد که کاشتن درخت و گل گیاه باعث طراوت بخشی به هوای داخلی ویلا هم میشود دانلود مبلمان اتوکد مبل و هوای تازه ای را در اول صبح به شما میدهد. چون وجود درخت و گل گیاه باعث کم شدن دی اکسید کربن و زیاد شدن اکسیژن محوطه و داخل ویلا میشود به همین خاطر شما همیشه با هوای تازه و خوش بویی روبرو هستید.

طراحی محوطه سازی ویلا

طراحی محوطه سازی ویلا

محوطه سازی در طراحی ویلا

در قسمت اول گفتیم که طراحی و محوطه سازی یکی از جنبه های با اهمیت در ویلا سازی میباشد که باید با دقت به آن توجه کرد. محوطه ویلا جنبه یک مکان عمومی را دارد جون بیشتر مهمون ها و کسانی که در آن ویلا رفت آمد میکنند به آن توجه میکنند عکس از محوطه سازی ویلا پس باید یک محوطه زیبا و دلنشینی را درست کرد. برخی از محوطه بنام حیات خلوت یا مکان خصوصی و بصورت حیات عمومی استفاده میکنند.

ضوابط احداث فضای سبز شهری (3)
بیشتر بدانید

فعالیتهایی که در فضای محوطه انجام می شود عبارتند از:

 • بازی کردن بچه ها و سایر افراد مانند تاب بازی
 • آب دادن به درختان، گیاهان و باغچه ها و رسیدگی به گلها
 • اغلب کنتورآب و برق و گاز توسط افراد در داخل محوطه انجام میشود
 • بیشتر مواقع در محوطه اعضای خانواده وی یا مهمان ها دور هم جمع میشوند.

یک حیات یا محوطه بهتر است دارای امکانات زیر باشد:

 • دارای حوض و فضای سبز مناسب برای عوض کردن هوا و ایجاد یک فضای دلنشین باشد.
 • وجود یک انباری کوچک برای نگهداری ابزار کار باغبانی و شیلنگ

زمانی که شما برای فضاسازی محوطه خود از گل، گیاه و درخت استفاده میکنید باید از عوامل غیر زنده ای که باعث زیبایی محیط میشود استفاده کنید برخی از این عومل عبارتند از آبنما، آلاچیق ، نیمکت و مبلمان، لوازم نورپردازی در گوشه کنار محوطه شما نیز ضرورت دارد. روش اجرای محوطه سازی یکی از طراحی هایی که خیلی زیاد مورد استقبال کارفرمایان قرار میگیرد وجود آلاچیق در داخل محوطه ویلا میباشد که در فصل بهار و تابستان بسیار کارآیی دارد و یک فضای دلنشین برای استراحت و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به شما میباشد و بیشتر مواقع هم میتوان در آلاچیق نهار یا شام خود را میل کرد. محوطه سازی ویلا مدرن یکی دیگر از وسائلی که در بیشتر محوطه های ویلاها استفاده میشود آبنماها است که وجود این عوامل نه تنها باعث خنک شدن هوا در تابستان میشود بلکه باعث طراوت بخشیدن به آب هوای محوطه ویلا میشود. شما زمانی که خواستید ویلا مورد نظر خود را درست کنید حتما یک آبنما در وسط حیاط ویلا مدنظر داشته باشید.

طراحی محوطه سازی ویلا

طراحی محوطه سازی ویلا

محوطه برخی از ویلاها خیلی کوچیک تر از بقیه ویلا است که باعث نگرانی هایی در صاحبان آن میشود چون در این فضای کوچک نمیتوانند درخت و گل کیاه بکارند یا یک محیط سرسبز و فضای دلنشین درست کنند بهترین کار برای این فضاهای کوچک استفاده از فلاور باکس یا همان جعبه گل میباشد که نیازی به خاک و باغچه ندارید. شما میتوانید از فلاورباکس ها در داخل محوطه خود استفاده کنید تا جای باغچه و فضای سرسبز را پر کند. محوطه سازی چیست یکی دیگر از فضاهایی که امروزه برخی از صاحبان ویلا در درون محوطه ویلا خود درست میکنند پرگولا میباشد که مانند آلاچیق میباشد و یک محیطی دلپذیر و ساکت برای استراحت  فراهم میکند. معمولا دیوارهای پرگولا را از گیاهان مشبک و گل پیچک درست میکنند تا یک فضای خنک را ایجاد کند.جنس دیواره های پرگولا معمولاً از ترموود همگون با طبیعت است. همچنین استفاده از پل های چوبی به منظور گذر از رود و یا یک مسیر ارتباطی بین دو محوطه به کارمیرود.

مراحل ساخت ساختمان
بیشتر بدانید

در خانه های ویلایی معمولاً چهار دسته حیاط در نظرگرفته میشود.

 • حیاطی که برای دور هم جمع شدن استفاده میشود
 •  حیاط بازی بچه ها و کودکان
 • حیاط خلوت
 •  حیاط جلوی ویلا
 1. حیاط نشیمن: حیاط نشیمن یکی از محل نشت برخواست اعضای خانوداه میباشد. این حیاط باید به سوی آشبزخانه شما دربی داشته باشد و همچنین این مکان باید طوری درست کنید که از دید همسایگان و سایر مردم محفوظ باشد. بیشتر مردم در این حیاط نشیمن یک آبنما درست میکنند تا یک فضای دلنشین برای خود و اعضای خانواده خود درست کنند.
 2. حیاط بازی: همانطوری که از اسم این حیاط پیداست این مکانی برای بازی کودکان و بچه ها میباشد که شما میتوانید با قرار دادن یک تاب و سرسره کوچک یک فضای بازی کوچک را برای کودکان و بچه های خود درست کنید. .
 3. حیاط خلوتاین حیاط می تواند در واقع قسمتی از اتاق  خواب ویلا شما بوده و مکانی برای استراحت و خوابیدن شما باشد. این نوع حیاط باید از عبور و مرور معمولی ویلا جدا باشد.
 4. حیاط جلوی ویلا: علاوه برانواع حیاط های که در بالا ذکر کردیم میتوان جلوی ویلا حیاطی در نظر گرفت.

 

نقاشی ساختمان - بازسازی ساختمان

اگر میخواهید زندگی شخصی و مهندسی خود را یک عمر بیمه کنید چک لیست های ساختمانی را تهیه کنید.

  1. چک لیست ساختمان
  2. چک لیست عملیات مکانیکی
  3. چک لیست الکتریکال

رضا امیریمشاهده نوشته ها

سلام، با انگشتانم میلیون‌ها کیلومتر اسکرول کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان ادامه داره... یک معمار

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با ما