×

چرا تشخیص BIM Clash در پروژه های ساختمانی مهم است؟

 • کد نوشته: 17933
 • ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
 • دیدگاه‌ها برای چرا تشخیص BIM Clash در پروژه های ساختمانی مهم است؟ بسته هستند
 • تشخیص BIM Clash در پروژه به گزارش ساخت خانه : چرا تشخیص BIM Clash در پروژه های ساختمانی مهم است؟ تصویب BIM در صنعت ساخت و ساز به دلیل مزیت آن در شناسایی درگیری ها در مراحل اولیه روند ساخت ، رونق می یابد که باعث می شود مدل پروژه برای پیمانکاران و مالکان بسیار راحت […]

  چرا تشخیص BIM Clash در پروژه های ساختمانی مهم است؟

  تشخیص BIM Clash در پروژه

  به گزارش ساخت خانه : چرا تشخیص BIM Clash در پروژه های ساختمانی مهم است؟ تصویب BIM در صنعت ساخت و ساز به دلیل مزیت آن در شناسایی درگیری ها در مراحل اولیه روند ساخت ، رونق می یابد که باعث می شود مدل پروژه برای پیمانکاران و مالکان بسیار راحت تر و وقت گیرتر باشد. درگیری در روند ساخت و ساز هنگامی رخ می دهد که قطعات یا اجزای تشکیل دهنده دارایی ساخته شده به طور مناسب هماهنگ نشده و محلی را برای بروز درگیری ایجاد می کند.

  Clash Detection Services یکی از ملفه های فرآیند BIM است که در آن متخصصان ساخت و ساز مانند پیمانکاران ، پیمانکاران فرعی و غیره می توانند درگیری های موجود در مراحل ساخت را شناسایی کرده و آنها را در بخش های معماری ، سازه و MEP برطرف کنند. مدل ۳D BIM از طریق رویکرد خودکار به حل و فصل درگیری در زمان کمتری کمک می کند.

  نرم افزار Clash Detection مانند Navisworks به ما کمک می کند تا درگیری ها را از مدل ۳D BIM که با ترکیب یک مدل از رشته های مختلف در یک مدل واحد BIM مشترک ایجاد می شود ، شناسایی ، بررسی و گزارش کنیم. در مرحله اولیه در صورت کشف و حل و فصل درگیری می تواند هزینه ، تلاش و زمان را به حداقل برساند.

  از طریق خدمات مدل سازی BIM ، معماران و طراحان نقاشی ها را پوشش می دهند تا در صورت وجود تضاد بررسی کنند. طراحی تجاری این نرم افزار به طور خودکار درگیری را در روند کار تشخیص داده و قبل از شروع ساخت واقعی آن را برطرف می کند. برخوردها در مرحله طراحی تعیین می شوند که در آن مسائل ساختنی مانند همکاری بین رشته ای افزایش یابد ، تاخیرها را کاهش دهد ، ضایعات مواد و کارهای ساختمانی قبل از ساخت حل می شوند تا هزینه و زمان تولید یک ساختمان صرفه جویی شود.

  چرا در روند ساخت و ساز درگیری رخ می دهد؟

  رشته های مختلفی در فرآیند ساخت و ساز وجود دارد مانند خدمات معماری ، ساختاری و MEP که مدل آنها را با هم ترکیب می کند تا به طور هماهنگ در پروژه ها کار کند. یک مدل معماری نقطه شروع فرآیند است که سپس توسط یک مهندس سازه ، مهندس محیط زیست ، مهندس مکانیک و برق انجام می شود که مدل خود را متناسب با آن تولید می کنند. هر مدل انتظامی شامل پرونده های پروژه ، اسناد مربوط به مدل و پرونده های داده ساختاری است که حاوی اطلاعات غیر هندسی در مورد دارایی ساخته شده است. تمام دارایی های نشان داده شده در یک پلت فرم ماکت دیجیتال ، آنچه طراحی شده است را نشان می دهد و نحوه ساخت و نصب آن را بیان می کند.

  سطح ۲ BIM مدل فدرال را ایجاد می کند که مدل اصلی را توسط یک تیم فردی که تحت “داده های مشترک محیط” کار می کردند ، به ارمغان می آورد. هنگامی که بسیاری از مدل ها گرد هم می آیند و یک مدل مرکزی را تشکیل می دهند ، درگیری رخ می دهد. درگیری ها عمدتا به دلایل زیادی که به شرح زیر بیان شده است رخ می دهد:

  هنگامی که اجزای رشته های مختلف با یکدیگر تقسیم می شوند و فضای مشابهی دارند ، درگیری رخ می دهد. و اگر مشخص شود که فضای بافر مشترک در اطراف تجهیزات و درگیری بین جریان کار و برنامه ریزی تجهیزات پشتیبانی می شود ، احتمال تشخیص درگیری وجود دارد.

  چگونه می توان درگیری ها را تشخیص داد و از آنها جلوگیری کرد؟

  در فرآیند ساخت معمولی ، ما متخصصان طراحی داشتیم که برای بررسی سطح سازگاری آن ، نقشه های جداگانه را با کاغذ ردیابی طی هماهنگی مدل های مختلف رشته بررسی می کردند. معمول نیست که درگیری ها در محل رخ می دهد ، که منجر به تاخیر و سرمایه گذاری هنگفت می شود. نرم افزار BIM Modeling به طراحان و مهندسان این امکان را می دهد تا هنگام ترکیب شدن و شکل گیری نقشه های نهایی ، درگیری ها را در مدل بررسی و بررسی کنند.

  نرم افزار Clash Detection در بازار موجود است که به کاربر اجازه می دهد تا درگیری های درون زیرمجموعه ها را بررسی کند و اغلب در صفحه پرچم گذاری می شوند. برخی از برخوردهای مدل ۳D قابل قبول است و نرم افزار تشخیص برخورد داده های جسم تعبیه شده را برای جلوگیری از چنین درگیری ترسیم می کند.

  Clash Detection فرآیند اولیه طراحی و فرآیند ساخت است که بر تصمیمات اصلی طراحی تأثیر می گذارد. تیم طراحی باید تصمیمات مربوط به طراحی را که بسیار حیاتی هستند ارزیابی کرده و نیاز به شناسایی و حل آنها در داخل دارد. اگر روند تشخیص برخورد به درستی انجام نشود ، باید مدلهایی را که می توانند برای بررسی توسط سرپرست تیم طراحی ترکیب شوند ، جدا کنید.

  اگر یک طراح اسکن ردیابی را اجرا کند یا گزارشی تولید کند ، می تواند موارد بسیاری از موارد مشابه را به شما معرفی کند. به عنوان مثال ، یک اجرای لوله کشی درگیری با پنج تیر خواهد داشت که نشان می دهد پنج درگیری در مدل پروژه وجود دارد ، ساخت تجاری اما تنها با تغییر در محل قرارگیری لوله ، می توان برخوردها را برطرف کرد و پروژه را با دقت بیشتری اجرا کرد. در مرحله طراحی فرآیند BIM ، درگیری ها باید بررسی و لغو شود. فرایند طراحی خودکار به اسکن بستگی ندارد بلکه بخشی از فرایند هماهنگی طراحی را تشکیل می دهد.

  انواع مختلف درگیری چیست؟

  انواع Clash Detection که برای جلوگیری از درگیری در مدل پروژه ساخت در نرم افزار BIM رخ می دهد به شرح زیر است:

  سخت برخورد زمانی است که دو جسم فضای یکسانی را اشغال می کنند یا با یکدیگر تلاقی می کنند. اگر هیچ مرحله ای از مراحل طراحی را از دست ندهید ، حل آن ممکن است پرهزینه باشد. به عنوان مثال ، لوله کشی از طریق یک تیر فولادی را می توان به عنوان یک برخورد سخت نامید. بر اساس مدل هندسی یا الگوریتم های معنایی موجود در کتابخانه اشیا B BIM با اطلاعات جاسازی شده قابل تشخیص است. BIM به شما کمک می کند تا اطلاعات مربوط به این موارد را از طریق مدل BIM سه بعدی ارائه دهید.

  Soft Clash زمانی است که به عناصر یا اشیا tole تحمل ساختاری یا هندسی که نیاز دارد یا خط مرزبندی شکسته نشود ، داده نشود. استانداردها و کدهای ساختمانی هنگامی که شی مستقیماً در نرم افزار BIM قرار گیرد اطمینان حاصل می شود. مجوزهای تهویه مطبوع مورد نیاز برای ایمنی و نگهداری ساختمان. اگر برخوردهای نرم به خوبی حل شود ، می تواند مسائل مربوط به نگهداری و ایمنی را در مدل MEP افزایش دهد.

  Workflow Clash یا ۴D Clash بروز نوع دیگری از برخوردها مانند برنامه ریزی مورد نیاز پیمانکاران ، تحویل تجهیزات و مواد و ایجاد جدول زمانی درگیری ها است. همچنین می تواند باعث کاهش کارایی شرکت ساختمانی به دلیل برنامه ریزی درگیری برای فعالیت های بین رشته ای شود. این درگیری که در هر مرحله از مراحل طراحی رخ داده است می تواند پروژه را به تأخیر بیندازد و به همین دلیل پیمانکاران توانایی پرداخت درگیری های ۴ بعدی را ندارند.

  چرا BIM Clash Detection در فرآیند BIM ضروری است؟

  خدمات هماهنگی BIM بخش مهمی از فرآیند BIM است که در مرحله طراحی برای همکاری بین رشته های مختلف درگیر در پروژه های ساختمانی اجرا می شود. وقتی طرح های یک رشته متفاوت با هم ترکیب می شوند ، ممکن است درگیری های سخت ، نرم یا گردش کار رخ دهد. BIM به پیمانکاران و مهندسان کمک می کند تا با نظارت بر بازبینی سازه یا عملکرد سازه های ساختمان ، درگیری ها را تشخیص دهند.

  BIM به تشخیص درگیری در مرحله طراحی اولیه کمک می کند تا دوره ساخت معمولی که هزینه زیادی را متحمل شده و یک پروسه زمانبر بود. برخورد در داخل اشیا به راحتی قابل شناسایی و حل است که در صورت عدم استفاده از نرم افزار BIM می تواند یک اختلاف جزئی برای پیمانکاران غیب باشد. به همین دلیل تشخیص برخورد در BIM ضروری است و کار پیمانکاران و مهندسان را آسان کرده است.

  نتیجه

  عناصر BIM Clash Detection در یک نرم افزار مدل سازی سه بعدی به اطمینان از حداقل شانس دوباره کاری کمک می کند زیرا خطاها یک طراحی کامل کم تر ، سازگار و فنی است که منجر به یک پروسه ساخت و ساز سودآور می شود که ارزش قابل توجهی را برای تمام ذینفعان ایجاد می کند. مهمترین تأثیر برای بهبود و پیشرفت بهتر را می توان با سطح ۳ BIM برآورده کرد. کار بر روی یک مدل پروژه مشترک و هماهنگ باعث می شود که روند تشخیص برخورد کاهش یابد.

  تشخیص برخورد بدون استفاده از نرم افزار BIM می تواند امری پرهزینه و زمانبر باشد زیرا با اتمام ساخت سازه ها امکان کار مجدد آن وجود دارد.

  مقالات پیشنهادی برای مطالعه :

  معماری ویلا سازی

  طراحی باغچه ی حیاط

  نقاشی ساختمان نوشهر

  هزینه ساخت خانه ویلایی همکف

  طراحی نما رومی تجاری

  طراحی داخلی کافه سنتی

  گچ گیپتون

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.