معمار سنان

 

وی اولین بار در دهه ۱۵۳۰ با طراحی و ساختن پل ها و استحکامات نظامی استعدادهای خود را به عنوان معمار آشکار کرد.

معمار سنان
معمار سنان

در سال ۱۵۳۹ ، او اولین ساختمان غیر نظامی خود را به پایان رساند و برای ۴۰ سال باقی مانده از زندگی خود به عنوان معمار اصلی امپراتوری عثمانی در زمانی کار می کرد که در اوج قدرت سیاسی و درخشش فرهنگی آن بود. وی تعداد زیادی پروژه را انجام داد که علاوه بر انبارها ، چشمه ها ، قنات ها و بیمارستان ها به ۷۹ مسجد ، ۳۴ کاخ ، ۳۳ حمام عمومی ، ۱۹ مقبره ، ۵۵ مدرسه ، ۱۶ فقیرخانه ، ۷ مدرسه (مدارس دینی) و ۱۲ کاروانسرا احداث شده بود. .

معمار سنان
معمار سنان

مشهورترین آثار وی مسجد شهزاده و مسجد سلیمان (من) باشکوه واقع در استانبول و مسجد سلیم در ادرنه است.

اولین پروژه معماری واقعاً مهم سینان ، مسجد شهزاده بود که در سال ۱۵۴۸ به اتمام رسید و بهترین کار شاگردی وی به شمار می رفت. مانند بسیاری از ساخت و سازهای مسجد وی ، مسجد شهزاده دارای یک پایه مربع شکل است که بر روی آن گنبد مرکزی بزرگی قرار دارد که چهار گنبد و تعداد زیادی گنبد فرعی کوچکتر در آن احاطه شده است.

معمار سنان
معمار سنان

مسجد سلیمان در استانبول در سال ۱۵۵۷ به پایان رسید و از نظر بسیاری از محققان بهترین اثر وی است. مسجد سلیمان دارای یک گنبد مرکزی عظیم است که توسط ۳۲ دهانه سوراخ می شود ، بنابراین به گنبد اثر سبکی می بخشد و در عین حال  فضای داخلی مسجد را نیز به وفور  روشن می کند. این مسجد یکی از بزرگترین مساجدی است که در امپراتوری عثمانی ساخته شده است. این مکان علاوه بر عبادتگاه ، دارای یک مجموعه اجتماعی وسیع  متشکل از  چهار مدرسه ، بیمارستان بزرگ و دانشکده پزشکی ، آشپزخانه ، حمام ، مغازه ها و اصطبل است.

خود سینان مسجد سلیم در ادرنه را که در سالهای ۱۵۶۹–۷۵ ساخته شده بود ، ساخت ویلا از کارهای برجسته وی می دانست. این مسجد اوج نقشه های او با گنبد متمرکز است ، گنبد بزرگ مرکزی که بر روی هشت پایه بزرگ قرار گرفته است و در آن بازی های چشمگیر فرو رفته قرار دارد. این گنبد توسط چهار مناره بلند ترکیه ساخته شده است.

معمار سنان
معمار سنان

در نتیجه ، گنبد عظیم مرکزی به کانونی تبدیل شد که در اطراف آن طراحی بقیه سازه توسعه یافته است. سینان پیشگام استفاده از گنبدهای کوچکتر ، نیم گنبد و تکیه گاه ها بود تا چشم را به سمت خارج از مسجد به سمت گنبد مرکزی در راس آن هدایت کند و از مناره های بلند و باریک در گوشه ها برای قاب بندی کل ساختار استفاده کرد. این طرح می تواند جلوه های نمایشی خارق العاده ای مانند نمای نمای مسجد سلیم ایجاد کند. سینان توانست حس اندازه و قدرت را در تمام ساختمانهای بزرگتر خود منتقل کند. بسیاری از محققان آثار آرامگاه وی را بهترین نمونه کارهای کوچکتر وی می دانند.

 

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر :

نقاش ساختمان درجه ۱

طراحی ویلای دو طبقه

ساخت کارخانه مینیاتوری

طراحی رستوران با چوب

طراحی داخلی کلاسیک طلا فروشی

پروانه ساخت طبقه دوم

طراحی داخلی لابی

رضا امیریمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا امیری

همیشه در مورد ساختمان ها و محیط اطراف آن تعریف های تامل برانگیز زیادی می شنیدم. در نهایت این شنیده ها باعث شده است من به دنبال شناخت، نوشتن و مطالعه معماری بروم. من در سال 1395 از دانشگاه فارغ التحصیل شده ام همیشه قصد داشتم شغلی را انتخاب کنم که بتوانم از طریق آن ، بینش و روایت های مرتبط با معماری را به بهترین شکل ممکن درک کنم و آن را به اشتراک بگذارم. برای درک کردن کامل معماری به ابزاری مانند نوشتن نیاز دارم، به نظر من برای دانستن و درک کردن دنیای هنر و معماری باید دیدگاهی داشت که با کمک آن دیدگاه، ایده ها را تقویت کرد و بحث ها و مطالب زیاد و مفیدی را در کل دنیا پخش کرد. ساختن کلمات باعث این شده است که من بتوانم معنی، اهمیت واقعی و بازنمایی معماری را در زندگی روزمره خود به خوبی درک کنم و به همین دلیل است که من بسیار مشتاق هستم تبدیل به یک داستان نویس شوم تا از طریق داستان نویسی بتوانم مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه سازم. رضا امیری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!