معمار سنان

معمار سنان

معمار سنان


فهرست مطالب

معمار سنان

 

وی اولین بار در دهه ۱۵۳۰ با طراحی و ساختن پل ها و استحکامات نظامی استعدادهای خود را به عنوان معمار آشکار کرد.

معمار سنان

معمار سنان

در سال ۱۵۳۹ ، او اولین ساختمان غیر نظامی خود را به پایان رساند و برای ۴۰ سال باقی مانده از زندگی خود به عنوان معمار اصلی امپراتوری عثمانی در زمانی کار می کرد که در اوج قدرت سیاسی و درخشش فرهنگی آن بود. وی تعداد زیادی پروژه را انجام داد که علاوه بر انبارها ، چشمه ها ، قنات ها و بیمارستان ها به ۷۹ مسجد ، ۳۴ کاخ ، ۳۳ حمام عمومی ، ۱۹ مقبره ، ۵۵ مدرسه ، ۱۶ فقیرخانه ، ۷ مدرسه (مدارس دینی) و ۱۲ کاروانسرا احداث شده بود. .

معمار سنان

معمار سنان

مشهورترین آثار وی مسجد شهزاده و مسجد سلیمان (من) باشکوه واقع در استانبول و مسجد سلیم در ادرنه است.

اولین پروژه معماری واقعاً مهم سینان ، مسجد شهزاده بود که در سال ۱۵۴۸ به اتمام رسید و بهترین کار شاگردی وی به شمار می رفت. مانند بسیاری از ساخت و سازهای مسجد وی ، مسجد شهزاده دارای یک پایه مربع شکل است که بر روی آن گنبد مرکزی بزرگی قرار دارد که چهار گنبد و تعداد زیادی گنبد فرعی کوچکتر در آن احاطه شده است.

معمار سنان

معمار سنان

مسجد سلیمان در استانبول در سال ۱۵۵۷ به پایان رسید و از نظر بسیاری از محققان بهترین اثر وی است. مسجد سلیمان دارای یک گنبد مرکزی عظیم است که توسط ۳۲ دهانه سوراخ می شود ، بنابراین به گنبد اثر سبکی می بخشد و در عین حال  فضای داخلی مسجد را نیز به وفور  روشن می کند. این مسجد یکی از بزرگترین مساجدی است که در امپراتوری عثمانی ساخته شده است. این مکان علاوه بر عبادتگاه ، دارای یک مجموعه اجتماعی وسیع  متشکل از  چهار مدرسه ، بیمارستان بزرگ و دانشکده پزشکی ، آشپزخانه ، حمام ، مغازه ها و اصطبل است.

خود سینان مسجد سلیم در ادرنه را که در سالهای ۱۵۶۹–۷۵ ساخته شده بود ، ساخت ویلا از کارهای برجسته وی می دانست. این مسجد اوج نقشه های او با گنبد متمرکز است ، گنبد بزرگ مرکزی که بر روی هشت پایه بزرگ قرار گرفته است و در آن بازی های چشمگیر فرو رفته قرار دارد. این گنبد توسط چهار مناره بلند ترکیه ساخته شده است.

معمار سنان

معمار سنان

در نتیجه ، گنبد عظیم مرکزی به کانونی تبدیل شد که در اطراف آن طراحی بقیه سازه توسعه یافته است. سینان پیشگام استفاده از گنبدهای کوچکتر ، نیم گنبد و تکیه گاه ها بود تا چشم را به سمت خارج از مسجد به سمت گنبد مرکزی در راس آن هدایت کند و از مناره های بلند و باریک در گوشه ها برای قاب بندی کل ساختار استفاده کرد. این طرح می تواند جلوه های نمایشی خارق العاده ای مانند نمای نمای مسجد سلیم ایجاد کند. سینان توانست حس اندازه و قدرت را در تمام ساختمانهای بزرگتر خود منتقل کند. بسیاری از محققان آثار آرامگاه وی را بهترین نمونه کارهای کوچکتر وی می دانند.

 

اگر میخواهید زندگی شخصی و مهندسی خود را یک عمر بیمه کنید چک لیست های ساختمانی را تهیه کنید.

    1. چک لیست ساختمان
    2. چک لیست عملیات مکانیکی
    3. چک لیست الکتریکال

رضا امیریمشاهده نوشته ها

ساختمانها و محیطهای اطراف آنها همیشه داستانهای تامل برانگیزی ارائه کرده اند که در نهایت من را به شناخت ، نوشتن و مطالعه معماری سوق می دهد. من در سال 95 فارغ التحصیل شده ام ، می خواهم شغلی را دنبال کنم که به من کمک کند بینش و روایت های مربوط به معماری را با ابزاری که به بهترین شکل درک می کنم ، یعنی نوشتن ، به اشتراک بگذارم. من احساس می کنم نیاز به دانستن دنیای هنر و معماری با دیدگاهی است که به تقویت ایده ها کمک می کند و بحث های مفصل را در سراسر جهان ایجاد می کند. ساختن با کلمات باعث شده است که من بتوانم معنی و اهمیت واقعی معماری و بازنمایی آن را در زندگی روزمره خود درک کنم ، به همین دلیل مشتاق تبدیل شدن به یک داستان نویس هستم که مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه می سازد. رضا امیری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

خانهوبلاگواتس آپتماس