متن دستور کار اجرائی

متن دستور کار اجرائی


متن دستور کار اجرائی                                        

متن دستور کار اجرائی بدینوسیله موارد ذیل در مورخه…………../…………../…………..به مالک و یا نماینده قانونی وی جهت اقدام و پیگیری های لازم ابلاغ میگردد :

  • مالک موظف است از مجری ذیصلاح و دارای صلاحیت فنی در تمام مراحل کار استفاده نماید و مجری باید افراد دارای صلاحیت فنی را به کار گمارد و با آنها قرارداد رسمی تنظیم بنماید . استفاده از کارگران زیر ۱۸ سال و اتباع بیگانه بدون مجوز کار در کارگاه ساختمانی ممنوع میباشد. کلیه کارگران ساختمانی باید مجهز به وسایل حفاظت فردی دارای استاندارد متناسب با نوع کار از قبیل کلاه ایمنی ، کفش ایمنی، دستکش و … باشند. رعایت مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان و آیین نامه حفاظتی کارگاههای ساختمانی و نشریه ۵۵ سازمان مدیریت در کارگاه ساختمانی الزامی میباشد .
  • مالک موظف است که دیوارچینی را به شکلی اجرا نماید که حداکثر چفت و بست آنها رعایت گردد. در کلیه دیوارچینی ها بایستی از ملات ماسه و سیمان با عیار استاندارد استفاده نماید . کلیه دیوارچینی ها بایستی شاقول و امتداد آنها نیز مطابق نقشه ها باشد و گوشه های آن نیز بر اساس نقشه گونیا باشد . پیمانکار بایستی قبل از اجرای دیوارچینی ابتدا کلیه دیوارهای یک طبقه را یک رگی نموده و پس از تایید ناظر نسبت به اجرای کامل آنها اقدام نماید . در هنگام کارگذاری چهارچوبهای فلزی بایستی چهار تراشی را در کمرکش چهارچوب فلز نصب نمود تا هنگام پر نمودن پشت آن چهارچوب ها قوس برندارد . می بایستی کلیه آجرچینی ها را به سقف مهر نمود . ساخت خانه روستایی ارزان مالک موظف است کلیه لغازهای آجری ساختمان را با میلگرد های داخل ملات آن اجرا نماید . دیوار چینی باید کاملا قائم و شاقولی بوده ، امتداد رجها کاملا افقی باشد و بندهای قائم یک رج در میان دقیقا در مقابل هم قرار گرفته و شاقولی باشند ضخامت بند آجرها باید طبق نقشه های مصوب باشد . ضخامت این بندها ، نباید کمتر از ۱۰ میلی متر و بیشتر از ۱۲ میلی متر باشد .آجر چینی باید با رعایت اصول صورت پذیرد ، به نحوی که قفل و بست کامل بین آجرها ایجاد شود . قبل از اجرای آجر چینی با آجرگری و با توجه به شرایط آب و هوایی و دستورات دستگاه  نظارت آجرها بایستی به مدت ۶۰ دقیقه در آب خیسانده و بلافاصله به کار برده شوند . ریختن آب بر روی آجر مجاز نمی باشد . عرض کرسی چینی باید حداقل نیم آجر از دیوار بالای آن بیشتر اختیار شود و محور کرسی چینی حتی الامکان بر محور دیوار منطبق باشد . نقش عمده کرسی چینی ، تامین سطح اتکای بیشنر برای دیوار و تامین ارتفاع تا رقوم کف سازی می باشد. به دلیل تماس مستقیم و دائم کرسی چینی با رطویت ، آجرهای به کار رفته در کرسی چینی ، باید از میان آجرهای مقاوم با میزان کم جذب آب انتخاب شوند . به منظور تامین حداکثر مقاومت و قفل و بست کامل ، نحوه چیدن آجر ، باید طبق نقشه های مصوب  و دستورالعمل های دستگاه نظارت باشد . سوراخ ها و محل های باز برای کارگذاری چهارچوب ها ، درها ، پنجره ها ، مجراهای تهویه ، عبور لوله ها و کابل های توکار و نظایر آن ، باید قبلا بر اساس نقشه های مصوب کاملا مشخص و هنگام آجر چینی تعبیه گردند تا نیازی به کندن و تخریب دیوارها به منظور تامین فضاهای باز وجود نداشته باشد . آجر چینی در درجه حرارت کمتر از ۵ درجه سانتی گراد مجاز نیست ،  در شرایط آب و هوایی سرد دیوارهای تازه چیده شده ، باید با پوشاندن و گرم کردن محافظت شوند ، در شرایط متعارف آجرکاری با ملات ماسه سیمان باید حداقل ۳ روز مرطوب نگه داشته شود و از خشک شدن آن جلوگیری به عمل آید . وقبل از اجرای دیوارچینی مالک موظف است طبق نقشه مصوب و نایید شده طراح نسبت به نصب wall post  در دیوارهای جانبی و نما اقدام و همچنین در فصل مشترک دو دیوار غیرسازه ای عمود برهم طبق بند۷-۵-۳  آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله هشت گیر به کار نماید برای درگیر کردن دیوار غیرسازه ای به دیوار سازه ای می توان از میل مهاری استفاده نماید.
نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک
طراحی ویلا

                        مالک / نماینده قانونی مالک                                                                                             مهندس ناظر

   اصل دستور کار  در ۲ بند و یک صفحه به اینجانب ابلاغ و تفهیم گردید.                                                     مهر و امضاء

                                 امضا و اثر انگشت

نویسنده : رضا امیری -*- چک لیست الکتریکی -*- چک لیست مکانیکی -*- چک لیست ساختمان

رضا امیریمشاهده نوشته ها

سلام، با انگشتانم میلیون‌ها کیلومتر اسکرول کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان ادامه داره... یک معمار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانههزینه ساختپروژه هاتماس با ما