باغ

باغ


طراحی باغ

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با طراحی باغ و ساخت باغ می باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم هر چه که درباره ی باغ جنگلی و ساحلی شنیده اید را کنار بگذارید و با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید. چرا که انواع باغ دارای طراحی های منحصربه فردی هستند که فقط همین طراحی ها توانسته اند طرفداران زیادی را جذب خود کنند.

از طرف دیگر باید به این نکته اشاره کنیم که امروزه فضاهای باز و باغی فقط محدود به طراحی باغ نمی شوند و انواع خانه های حومه شهری هم از این فضا بهره مند هستند.

جهت طراحی باغ و ساخت باغ با ما در ارتباط باشید.

طراحی باغ
طراحی باغ

به هر حال اغلب افرادی که دارای خانه باغ علاقه دارند باغشان را به بهترین شکل ممکن طراحی کنند. لذا امروزه طراحی و اجرای باغ از اهمیت بالایی برخوردار شده است. از طرف دیگر هر چه این طراحی ها اصولی تر و هنرمندانه تر باشند می توانند بر جذابیت و قیمت این املاک بیفزایند. این مساله بر آن شد که ما در این محتوا در مورد طراحی انواع باغ صحبت کنیم.

حال اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در مورد طراحی و اجرای باغ کوچک، طراحی باغ ۶۰۰ متری، طراحی باغ ۱۰۰۰متری، طراحی باغ ۳۰۰۰متری، طراحی باغ سنتی، طراحی باغ لاکچری و … افزایش دهید و با چند نمونه طراحی باغ آشنا شوید و چند عکس طراحی باغ مشاهده کنید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

طراحی باغ
طراحی باغ

ساخت باغ

ساخت باغ دانستنی هایی در مورد طراحی باغ فرآیند طراحی اینگونه باغ ها نیازمند داشتن برخی دانش ها و مهارت ها است که با آن می توانید به صورت اصولی به طراحی قسمتی از باغ که مد نظرتان است بپردازید.

بسیاری از افراد بر این باورند که با گل و گیاه و درختان نمی توان این باغ ها را طراحی کرد. اما در واقع تنها گل و گیاه و درخت برای این طراحی کافی نیست و این عناصر، فقط به ویوی باغ و چشم نواز شدن آن کمک می کنند.

طراحی باغ
طراحی باغ

به طور کلی فضای سبز و باغچه ها، ترکیب رنگ و تناسب میان رنگ ها با رنگ گل های به کار رفته در باغچه ها و همچنین مصالح و متریال های مورد استفاده از مهم ترین ارکان طراحی این باغ ها می باشند که همه این موارد در کنار هم کمک می کنند یک نمای کلی زیبا و چشم نواز و آرامش بخش ایجاد شود.

به عنوان مثال اگر می خواهید طراحی و اجرای باغ شما با متریال های چوبی باشد باید از گل و گیاهانی استفاده کنید که با چوب و رنگ آن سنخیت داشته باشند. یا اگر بنای شما یک بنای بتنی است باید از گل و گیاهانی که با بنای شما همخوانی دارند استفاده کنید. برای درک بهتر این موضوع، کافی است چند نمونه عکس طراحی باغ را مشاهده کنید.

جهت طراحی باغ و ساخت باغ با ما در ارتباط باشید. طراحی تالار باغ

ساخت باغ
ساخت باغ

موضوع مهم دیگر در خصوص طراحی و اجرای باغ این است که این نوع باغ مانند سایر باغ دارای سبک های مختلفی هستند که از جمله آن می توان به باغ با سبک مدرن، سنتی، کلاسیک و روستیک اشاره کرد. جالب اینجاست که در تمام این سبک های باغ ، المان ها و محوطه سازی و کارایی آن ها مشابه است تنها تفاوت موجود، جنس و مدل متریال های المان هاست که سبب می شود سبک باغ شما تغییر کند.

طراحی باغ مدرن
طراحی باغ مدرن

اما برای طراحی اینگونه باغ ها باید برخی از اصول را رعایت کرد که عبارتند از:

 • ثبت کردن ابعاد زمین
 • توجه نمودن به جهت طلوع و غروب خورشید
 • اجرای ورودی و سردر، استخر، زمین بازی، فضای سبز و گل کاری شده، آلاچیق، نورپردازی های شبانه و سایر فضاهای مورد نیاز و مورد علاقه
 • طراحی و اجرای راه های ارتباطی بین فضاهای مختلف باغ
 • طراحی و اجرای فضای داخلی باغ با توجه به میزان نورگیر بودن
 • توجه کردن به متریال های مورد استفاده و انتخاب آن ها با توجه به فضای داخلی و خارجی باغ

علاوه بر این موارد در طراحی و زیباتر شدن این گونه فضاها بهتر است به چند مورد دیگر نیز توجه کنید از قبیل انتخاب و نصب میز و صندلی و مبلمان بیرونی، باغ آرایی و تناسب رنگ گیاهان با متریال ها و مصالح ساختمان ها و تناسب ایجاد کردن بین سنگ های پشت حیاط باغ .

طراحی باغ کوچک
طراحی باغ کوچک

طراحی باغ کوچک

همان طور که در طراحی ﺁپارتمان ها و پاسیوها و تراس های کوچک نیازمند تفکر و دقت بیشتری است طراحی باغ کوچک نیز نسبت به باغ های بزرگ به تفکر و دانش بیشتری نیاز دارد تا بتوان ایده های طراحی را در این فضاهای کوچک اجرا کرد.

اما این حرف به این معنی نیست که این فضاها قابل استفاده نیستند بلکه کوچکترین فضاها را هم می توان به یک فضای چشم نواز و آرامش بخش و کاربردی تبدیل کرد. طراحی اینگونه باغ ها نیازمند داشتن چند ایده است که در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم:

 • طراحی باغ ابعاد فضای باغ: یکی از مهم ترین مزایای اینگونه باغ، فضای کوچک آن ها است که سبب می شود نگهداری از آن ها بسیار راحتتر از باغ های بزرگ باشد. از طرف دیگر این فضاها این امکان را به افراد می دهند که به راحتی تخیلات خود در زمینه طراحی را به اجرا درآورد.
 • علاوه بر این با کمترین هزینه ها می توانید بهترین ایده ها را پیدا کنید. مثلا از کوسن های رنگی استفاده کنید، نورپردازی های خوب به کار ببرید و یا به تناسب رنگ ها دقت کنید. کافی است چند نمونه طراحی باغ کوچک را مشاهده کنید تا ببینید با کمترین هزینه چگونه می توان یک باغ جذاب طراحی کرد.
 • طراحی باغ مدرن
  طراحی باغ مدرن

  طراحی باغ استفاده از گیاهان: شما می توانید برای خود یک خانه سبز کوچک درست کنید.

 • گیاهان، مهم ترین و اصلی ترین ارکان باغها هستند و حتی در باغ مدرن و به روز هم باید مکانی برای پرورش آن ها باشد. این عناصر هم به طراوت و جذابیت باغ و هم به ترکیب رنگبندی به شما کمک می کنند. یک نمونه طراحی باغ کوچک به این صورت است که از باکس هایی برای پرورش گیاهان استفاده می شود و از این باکس ها برای طراحی بخشی از این نوع فضاها استفاده می شود.
 • طراحی باغ استفاده از هاموک یا ننو: یک نمونه طراحی باغ کوچک، استفاده از ننو است. این وسیله یکی از بهترین وسایل برای ریلکس کردن در باغ های کوچک است.
طراحی باغ مدرن
طراحی باغ مدرن
 • طراحی باغ ساخت دیواره های کوتاه: اینگونه فضاها امکان دارد از فضای نشمین کمی در باغ برخوردار باشد. پس اگر می خواهید فضای بیشتری برای دوستان و خانواده خود فراهم کنید می توانید با کمی فاصله از دیوار باغ، داوره های کوتاهی بسازید که هم داخل آن گل و گیاه پرورش دهید و هم از لبه آن به عنوان نشیمن استفاده کنید.
 • طراحی باغ نصب شلف به دیوار: شلف به شما کمک می کند در این باغ ها از فضای کافی برای قراردادن گلدان ها و وسایل تزئینی بهره مند شوید. حتی از تخته ها هم میتوانید به عنوان شلف استفاده کنید.

طراحی و اجرای باغ می تواند هزینه های زیادی داشته باشد اما شما با مشاهده چند عکس طراحی باغ می توانید ایده های مقرون به صرفه ای را پیدا و آن را اجرا کنید.

جهت طراحی باغ و ساخت باغ با ما در ارتباط باشید.

طراحی باغ ۱۰۰۰متری
طراحی باغ ۱۰۰۰متری

طراحی باغ ۱۰۰۰متری

بدون شک برای طراحی باغ ۱۰۰۰متری باید به اصول و قوانینی، مسلط بود و با توجه به آن و همچنین متراژی که داریم به طراحی داخلی و خارجی آن بپردازیم. برای طراحی اینگونه باغ ها بهتر است به موارد زیر توجه کنیم:

 • طراحی باغ استفاده از خاک مناسب: خاک استفاده شده در این باغ ها باید متناسب با محیط و آب و هوای منطقه باشند. همچنین گیاه های مورد نظر نیز باید با این خاک، سازگار باشند تا رشد خوبی داشته باشند.
 • طراحی باغ انتخاب مصالح و متریال های ساختمانی: نوع مصالح از دیگر اصول مهم اینگونه باغ هاست. لذا شما باید در انتخاب این متریال ها به عواملی چون کیفیت مصالح و زیبایی محوطه ی باغ دقت نمایید و مصالحی را انتخاب کنید که هم از کیفیت بالایی برخوردار باشد و در هر شرایط جوی، استحکام زیادی داشته باشد و هم سبب افزایش زیبایی محوطه ی شما شود. از طرف دیگر مصالح مصرفی برای محوطه سازی با مصالح مصرفی برای ساختمان کاملا متفاوت است. در نتیجه شما باید اطلاعات خود در این زمینه را کامل کنید.
طراحی باغ مدرن
طراحی باغ مدرن
 • طراحی باغ بهره گیری از المان ها در محوطه سازی: دیگر اصول مهم در طراحی این باغ ها ایجاد المان های مختلف در محوطه از قبیل استخر، آلاچیق و برکه است.
 • طراحی باغ کف سازی: در طراحی اینگونه باغ ها اگر قسمتی از محوطه، کف سازی شود سبب جذاب تر شدن باغ می شود. همچنین کف سازی به جدا کردن قسمت های مختلف باغ، کمک می کند.
 • طراحی باغ روشنایی باغ: ایجاد نورپردازی و روشنایی خصوصا در شب به هرچه لوکس شدن و زیباتر شدن باغ شما کمک می کند.

علاوه بر این موارد با برخی از ایده ها می توانید زیبایی باغ ۱۰۰۰ متری خود را چندین برابر کنید:

 • طراحی مسیر رفت و آمد به صورت مارپیچ
 • ساخت مسیر بتنی برای رفت و آمد که هم طول عمر بیشتری دارد و هم زیباتر است.
 • ساخت مسیر رفت و آمد پهن تا حداقل دو شخص کنار هم راه بروند
 • ساخت پاسیو در قسمتی از باغ برای نگهداری گل و گیاهان

 

طراحی باغ سنتی
طراحی باغ سنتی

طراحی باغ سنتی

یکی از مهم ترین ویژگی های خانه ها که برای ایرانیان بسیار مهم است حیاط و باغ است. این علاقه از دیرباز تا به امروز با مردم ایران بوده است و چه بسا با توجه به زندگی های ماشینی و پرهیاهوی امروزی، این علاقه بیشتر هم شده است.

به همین دلیل امروزه بناها و سازه ها و طراحی های سنتی به دلیل حس آرامش بخشی که دارند مورد توجه قرار گرفته اند و بسیاری از افراد به دنبال ایده هایی برای طراحی باغ سنتی می باشند. برای طراحی این فضاها کافی است به چند نکته و ایده که در ادامه بررسی می کنیم توجه نمایید:

 • طراحی باغ استفاده از فضای آجری: اگر می خواهید باغ شما به سبک سنتی، نزدیک تر باشد بهتر است در طراحی محوطه ی باغ از آجر استفاده کنید. چرا که آجرها قدمتی طولانی دارند و در گذشته از پرکاربردترین مصالح بشمار می رفتند. البته آجرها انواع مختلفی دارند و عموما در محوطه سازی این نوع باغ از نوع قفقازی و نسوز استفاده می شود.
 • طراحی باغ استفاده از شیشه های رنگی در : شیشه های رنگی، مخصوص طراحی های سنتی است که امروزه این عنصر به یکی از رایج ترین عناصر طراحی باغ سنتی تبدیل شده است.
طراحی باغ مدرن
طراحی باغ مدرن
 • طراحی باغ ساخت بهار خواب در محوطه سازی: بهارخواب یا شاه نشین یا تراس از اصیل ترین سازه های ایرانی است که در معماری سنتی ایرانی به وفور استفاده می شد. ساخت چنین فضایی در محوطه باغتان می تواند یک فضای سنتی دل انگیز بسازد.
 • طراحی باغ حوض: حوض در وسط حیاط تمام خانه های کهن ایرانی خودنمایی می کند. لذا با ساخت حوض یا حوضچه می توانید فضای باغتان را دلنشین تر کنید.
 • طراحی باغ تخت های سنتی: از عناصر تاثیرگذار دیگری که سبب می شود سبک باغ هایتان، سنتی تر شود استفاده از تخت های سنتی در گوشه ای از باغ است. این تخت ها را با قالیچه های سنتی و متکاها و پشتی ها تزئین کنید تا فضای باغتان جلب توجه بیشتری کند.

از دیگر الان هایی که به شما کمک می کند باغ شما سنتی تر شود می توان به استفاده از سازه های چوبی و همچنین طاق های هلالی و گلکاری شده اشاره کرد.

جهت طراحی و ساخت با ما در ارتباط باشید.

باغ
باغ

طراحی باغ لاکچری

طراحی و اجرای باغ می تواند لوکس و لاکچری هم باشد. برای طراحی باغ لاکچری، کافی است یک قطعه زمین بزرگ داشته باشید تا با اصول و قوانین و دانش، یک قسمتی از آن را به بنا و قسمت دیگر را به باغ تبدیل کنید.

البته باید این نکته را یادآوری کنیم طراحی اینگونه باغ ها مانند طراحی باغ ۳۰۰۰متری نیازمند صرف هزینه زیادی است. چرا که محوطه سازی این باغ نیازمند ساخت آلاچیق، فضای بازی، استخر، ورودی و سردر، ﺁبنما، انواع روشنایی و نورپردازی ها و … می باشد.

طراحی باغ
طراحی باغ

طراحی باغ ۶۰۰ متری

طراحی باغ ۶۰۰ متری هم به مانند طراحی باغ ۳۰۰۰متری و بزرگ و لاکچری نیازمند طرح و ایده است و چه بسا دقت و دانش در طراحی اینگونه باغ ها بسیار بیشتر از باغ بزرگ است. حال اگر قصد طراحی چنین باغ دارید در ابتدا باید مساحت زمین خود را از نظر طول، عرض، شیب زمین، پستی و بلندی با دقت اندازه بگیرید و آن را روی کاغذ پیدا کنید.

این کار به شما کمک می کند که به درستی تشخیص دهید چه مقدار از فضا را می خواهید به محوطه سازی و کاشت گل و گیاه و نصب تجهیزات رفاهی و ورزشی و تفریحی اختصاص دهید. سپس با مشخص شدن محوطه ی باغ می توانید اقدام به طراحی آن نمایید.

جهت طراحی و ساخت با ما در ارتباط باشید.

رضا امیریمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا امیری

همیشه در مورد ساختمان ها و محیط اطراف آن تعریف های تامل برانگیز زیادی می شنیدم. در نهایت این شنیده ها باعث شده است من به دنبال شناخت، نوشتن و مطالعه معماری بروم. من در سال 1395 از دانشگاه فارغ التحصیل شده ام همیشه قصد داشتم شغلی را انتخاب کنم که بتوانم از طریق آن ، بینش و روایت های مرتبط با معماری را به بهترین شکل ممکن درک کنم و آن را به اشتراک بگذارم. برای درک کردن کامل معماری به ابزاری مانند نوشتن نیاز دارم، به نظر من برای دانستن و درک کردن دنیای هنر و معماری باید دیدگاهی داشت که با کمک آن دیدگاه، ایده ها را تقویت کرد و بحث ها و مطالب زیاد و مفیدی را در کل دنیا پخش کرد. ساختن کلمات باعث این شده است که من بتوانم معنی، اهمیت واقعی و بازنمایی معماری را در زندگی روزمره خود به خوبی درک کنم و به همین دلیل است که من بسیار مشتاق هستم تبدیل به یک داستان نویس شوم تا از طریق داستان نویسی بتوانم مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه سازم. رضا امیری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.