لرزش سقف تیرچه

لرزش سقف تیرچه


علت لرزش سقف تیرچه بلوک:

به گزارش بازسازی ساختمان : ۱-عدم اجرا کلاف میانی: از موضوعاتی که علت لرزش سقف است، کلاف میانی است و اگر این کلاف اجرا نشود یا تعداد آن کافی نباشد سبب تشدید این علت لرزش سقف خواهد شد. سقف تحت تاثیر نیرو هایی که به آن وارد می شود به عنوان یک دیافراگم باید به صورت یکدست و هماهنگ عمل کند. اگر تیرچه ها دچار پیچش شوند ما متوجه می شویم که آن ها یکپارچه نشده اند.

لرزش سقف تیرچه بلوک
لرزش سقف تیرچه بلوک

طراحی سقف با دهانه های بلند باعث لرزش :

۲-طراحی سقف با دهانه های بلند: اگر بخواهیم از نظر معماری بررسی کنیم خب در واقع فضاهای مفید خوب است که با دهانه های بلند طراحی شوند. همین موضوع سبب می شود که طراحی سقف تیرچه بلوک در دهانه های بلند انجام بگیرد. پس علت لرزش سقف تیرچه بلوک می تواند دهانه های بیشتر از ۵ متر باشد که این لرزش را می توانیم با اجرای کافی و صحیح کلاف میانی به حداقل برسانیم.

لرزش سقف تیرچه
لرزش سقف تیرچه

۳-سقف تیرچه یونولیت توخالی باشد: بتن هنگامی که لنگر خمشی وارد سقف می شود، زیر تار خنثی کشیده می شود و به کشش می افتد. اما بتن در برابر کشش نمی تواند مقاومت کند. پس به کار بردن بتن صرفا سبب می شود که وزن دال افزایش پیدا کند. و عملکرد بسیار نامناسبی در مقابل زلزله داشته باشد و این جز علت لرزش سقف به شمار می رود.

بیشتر بخوانید : قیمت ساخت سوله

 

لرزش سقف تیرچه
لرزش سقف تیرچه

عملکرد لرزش سقف تیرچه بلوک:

به طور کلی دال های بتنی از نظر عملکرد دو دسته اند:

  1. تیر-دال یک طرفه ( علت لرزش سقف تیرچه یونولیت)
  2. تیر-دال دو طرفه

این تفاوت در نحوه انتقال نیرو هایی است که به سقف وارد می شود.

مثلا در تیر-دال های یک طرفه ابتدا بار در امتداد دهانه کوتاه تر منتقل می شود. پس از آن به تیر بلند تر می رسد. این انتقال در یک راستا انجام می شود. در تیر-دال های دوطرفه بار در دو جهت به تکیه گاه وارد می شود و حالت اول علت لرزش سقف تیرچه بلوک است.

بیشتر بخوانید : بازسازی ویلا در شمال

لرزش سقف تیرچه
لرزش سقف تیرچه

رضا امیریمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا امیری

همیشه در مورد ساختمان ها و محیط اطراف آن تعریف های تامل برانگیز زیادی می شنیدم. در نهایت این شنیده ها باعث شده است من به دنبال شناخت، نوشتن و مطالعه معماری بروم. من در سال 1395 از دانشگاه فارغ التحصیل شده ام همیشه قصد داشتم شغلی را انتخاب کنم که بتوانم از طریق آن ، بینش و روایت های مرتبط با معماری را به بهترین شکل ممکن درک کنم و آن را به اشتراک بگذارم. برای درک کردن کامل معماری به ابزاری مانند نوشتن نیاز دارم، به نظر من برای دانستن و درک کردن دنیای هنر و معماری باید دیدگاهی داشت که با کمک آن دیدگاه، ایده ها را تقویت کرد و بحث ها و مطالب زیاد و مفیدی را در کل دنیا پخش کرد. ساختن کلمات باعث این شده است که من بتوانم معنی، اهمیت واقعی و بازنمایی معماری را در زندگی روزمره خود به خوبی درک کنم و به همین دلیل است که من بسیار مشتاق هستم تبدیل به یک داستان نویس شوم تا از طریق داستان نویسی بتوانم مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه سازم. رضا امیری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.