×

۵ مورد از مهمترین مشکلاتی که سختی آب به وجود میآورد و راه حل آن

 • کد نوشته: 47706
 • ۱۴۰۲/۱۰/۲۷
 • دیدگاه‌ها برای ۵ مورد از مهمترین مشکلاتی که سختی آب به وجود میآورد و راه حل آن بسته هستند
 • در این مطلب میخوایم ببینیم سختی آب چیست و چه مشکلاتی میتواند برای ما بوجود آورد. سپس در ادامه مطلب به موثرترین روش جلوگیری از رسوب آب و حذف سختی آب، یعنی دستگاه سختی گیر آب یا همان سختی گیر کاتیونی آب میپردازیم. اگر میخواهید اطلاعات کاملی در مورد سختی گیر رزینی و نحوه محاسبه […]

  ۵ مورد از مهمترین مشکلاتی که سختی آب به وجود میآورد و راه حل آن

  در این مطلب میخوایم ببینیم سختی آب چیست و چه مشکلاتی میتواند برای ما بوجود آورد. سپس در ادامه مطلب به موثرترین روش جلوگیری از رسوب آب و حذف سختی آب، یعنی دستگاه سختی گیر آب یا همان سختی گیر کاتیونی آب میپردازیم.

  اگر میخواهید اطلاعات کاملی در مورد سختی گیر رزینی و نحوه محاسبه ظرفیت آن داشته باشید بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

  https://www.khanehab.com/Product/19/سختی-گیر-آب

  سختی آب چیست؟

  سختی آب به مقدار مواد معدنی محلول در آب گفته می‌شود. معمولاً سختی آب به دلیل وجود کلسیم و منیزیم به عنوان مواد معدنی در آب به وجود می­آید. سنگ‌ها و خاک در زمان عبور آب از زمین، مواد معدنی خود را به آب منتقل می‌کنند و سبب افزایش سختی آب می‌شوند.

  میزان سختی آب معمولاً با واحدهای میلی‌گرم در لیتر mg/L یا ppm اندازه گیری می‌شود. ارزش سختی آب را می‌توان به صورت زیر تفسیر کرد:

  -آب نرم (کم سخت): کمتر از ۱۵۰-۰ میلی گرم بر لیتر

  – آب با ​​سختی متوسط: بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم بر لیتر

  – آب سخت: بین ۳۰۰ تا۴۰۰ میلی گرم بر لیتر

  – آب های خیلی سخت: بیشتر از ۴۰۰ میلی گرم بر لیتر

  مهم­ترین مشکلاتی که سختی آب به وجود می­آورد:

  ۱- انسداد لوله‌ها و آب‌نماها: سختی آب می‌تواند باعث انسداد لوله‌ها و آب‌نماها شود. توده‌های معدنی که در آب حل شده‌اند، به مرور زمان روی دیواره‌های لوله‌ها رسوب می‌کنند و باعث انسداد آنها می‌شوند.

  ۲- کاهش عملکرد سیستم‌های گرمایشی: سختی آب می‌تواند باعث کاهش عملکرد سیستم‌های گرمایشی شود، زیرا رسوبات معدنی در داخل لوله‌ها و سطوح سیستم‌های گرمایشی تشکیل می‌شوند و انتقال حرارت را محدود می‌کنند.

  ۳- تشکیل سنگ‌های رسوبی: سختی آب می‌تواند منجر به تشکیل سنگ‌های رسوبی در سیستم‌های آبی شود، که ممکن است منجر به خرابی و آسیب‌رسانی به تجهیزات آبی گردد.

  ۴- مشکلات پوستی: استفاده از آب سخت بر روی پوست ممکن است باعث خشکی، خارش، و التهاب پوست شود.

  ۵- کاهش کارآیی صابون‌ها و مواد شوینده: وقتی آب سختی بالایی دارد، مواد معدنی موجود در آب (مانند کلسیم و منیزیم) با صابون و مواد شوینده تعامل می‌کنند. این تعامل باعث ایجاد رسوبات معدنی در آب می‌شود. رسوبات معدنی دارای ساختار بلوری هستند و معمولاً به صورت سفیدک ظاهر می‌شوند.

  سختی گیر رزینی آب چیست؟

  برای نرم‌کردن آب سخت، از دستگاهی به نام “سختی‌گیر” استفاده می‌شود. این دستگاه از رزین تبادل‌یونی استفاده می‌کند. آب سخت از روی سطح رزین عبور می‌کند و یون‌های مثبت (مانند کلسیم و منیزیم) به جای یون‌های سدیم جذب می‌شوند. به عبارت دیگر، یون‌های کاتیونی آب جایگزین نمک می‌شوند. این پروسه باعث نرم شدن آب می‌شود و به همین دلیل، دستگاه سختی‌گیر را “دستگاه تبادل یون رزینی” نیز می‌نامند.

  ۵ کاربرد مهم دستگاه سختی گیر کاتیونی آب:

  توضیحات کاربرد ردیف
  استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی برای کاهش میزان سختی آب­های آشامیدنی و بهبود کیفیت آنها. کاهش سختی در آب های آشامیدنی ۱
  استفاده از دستگاه سختیگیر رزینی برای کاهش سختی آب مورد استفاده در سیستم‌های شوفاژ خانه و جلوگیری از تشکیل رسوب در لوله‌ها و دستگاه‌های گرمایشی/سرمایشی. کاهش سختی آب مصرفی در شوفاژ خانه(سختی گیر شوفاژخانه) ۲
  استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی برای حذف سختی آب مورد استفاده در دیگ‌های بخار، بویلر، و پکیج و جلوگیری از تشکیل رسوبات آنها. برای استفاده در دیگ­های بخار، بویلر و پکیج ۳
  استفاده از دستگاه سختیگیر رزینی برای حذف سختی آب و پیش تصفیه قبل از ورود به دستگاه‌ تصفیه آب صنعتی. پیش تصفیه آب شیرین کن صنعتی ۴
  استفاده از دستگاه سختیگیر رزینی برای کاهش میزان سختی آب در صنایع مختلف مانند صنعت غذایی، صنایع شیمیایی، نساجی و غیره. کاهش سختی آب در صنایع مختلفی ۵

  سختی گیر موتورخانه:

  یکی از اساسی­ترین مشکلات پیش آمده در موتورخانه و شوفاژخانه مجتمع­های مسکونی، صنایع و شهرک­ها ایجاد رسوبات و کاهش میزان آبدهی و تولید آب گرم می­باشد. برای جلوگیری از ایجاد رسوب بهترین راه استفاده از سختی گیر موتورخانه می­باشد. دستگاه سختیگیر رزینی برای موتور خانه، یک تجهیز برای جلوگیری از ایجاد رسوبات حاصل از آب سخت می­باشد. سختیگیر شوفاژخانه و موتورخانه برای بهبود کیفیت آب و کاهش سطح سختی آن استفاده می‌شود.

  چرا باید از دستگاه سختیگیر رزینی استفاده کرد؟

  استفاده از دستگاه سختی‌گیر رزینی برای نرم‌کردن آب برخی مزایا و دلایل مهم دارد:

  ۱- کاهش سختی آب: دستگاه سختی‌گیر رزینی با جذب یون‌های مثبت موجود در آب (مانند کلسیم و منیزیم) و جایگزینی آنها با یون‌های سدیم، سطح سختی آب را کاهش می‌دهد. این به معنی کاهش مقدار رسوب‌های سختی است که می‌تواند روی لوازم خانگی، لوله‌ها و سیستم‌های آبی تجمع کند.

  ۲- حفظ لوله‌ها و تجهیزات: آب سخت ممکن است باعث تشکیل رسوب‌های سخت بر روی لوله‌ها، بویلرها، چایسازها و سایر تجهیزات آب گردد، که می‌تواند باعث کاهش عمر مفید آنها شود. با استفاده از دستگاه سختی‌گیر رزینی، رسوب‌های سخت کاهش یافته و تجهیزات در برابر آنها محافظت می‌شوند.

  ۳- صرفه‌جویی در مصرف آب: آب نرم اغلب نیاز کمتری به مواد شوینده دارد. به همین دلیل، استفاده از دستگاه سختی‌گیر رزینی منجر به صرفه‌جویی در مصرف آب و در هزینه‌های مربوط به مواد شوینده می‌شود.

  ۴- افزایش عمر لوازم خانگی: با کاهش مقدار رسوبات سخت در آب، لوازم خانگی مانند ماشین‌لباسشویی، ماشین‌ظرفشویی و بویلر‌ها بهبود می‌یابند و عمر مفید بیشتری دارند.

  به طور کلی، استفاده از دستگاه سختی‌گیر رزینی می‌تواند به بهبود کیفیت، صرفه‌جویی در مصرف آب و مواد شوینده و حفظ عمر مفید تجهیزات کمک کند.

  تجهیزات تشکیل دهنده دستگاه سختیگیر رزینی آب:

  ۱- مخازن سختی گیر رزینی (فلزی- فایبرگلاس)

  ۲- شیر اتوماتیک و دستی سختی گیر

  ۳- رزین کاتیونی

  ۴- مخزن نمک

  رزین کاتیونی سختیگیر:

  رزین کاتیونی سختی گیر وظیفه تبادل یون را بر عهده دارد. این رزین دارای دو مدل رزین کاتیونی قوی و ضعیف می­باشد، که در دستگاه‌های سختی گیر رزینی استفاده می‌شوند. میزان انتخاب و استفاده از هر نوع رزین کاتیونی بستگی به نوع آب و نیازهای مورد استفاده دستگاه سختیگیر دارد.

  رزین کاتیونی قوی (Strong Cation Exchange Resin): این نوع رزین کاتیونی قدرت تبادل یون بالایی دارد و معمولاً برای آب­هایی با سختی زیاد تا متوسط به کار می‌رود. به عنوان مثال، رزین کاتیونی C100e و C100 پرولایت معروف در این دسته قرار می‌گیرند.

  رزین کاتیونی ضعیف (Weak Cation Exchange Resin): این نوع رزین کاتیونی قدرت کمتری در تبادل یون دارد و بیشتر برای آب­هایی با سختی کمتر استفاده می‌شود.

  برندهای پرولایت (Puroliteآکوالایت (Akualite) و هیدرولایت (Hydrolite) معروف­ترین برند در زمینه تولید رزین‌های کاتیونی هستند. این برندها در ساخت رزین‌های با کیفیت با کارآیی بالا تخصص دارند.

  دستگاه سختی­گیر رزینی دوبلکس چیست؟

  سختیگیر دوبلکس یک نوع سختی گیر است که در آن از دو مخزن با ظرفیت یکسان استفاده می‌شود. هدف از استفاده از این سیستم، تأمین آب نرم در طول شبانه‌روز بدون نیاز به قطع تأمین آب است.

  فرآیند کار سختی گیر دوبلکس به این صورت است هنگامی که یکی از ستون‌ها در حال بکواش و احیاء رزین است، ستون دیگر به تبادل یون بپردازد. در این حالت، آب نرم تأمین شده توسط ستونی که در حال تبادل یون است، به شبکه آب‌دهی ارسال می‌شود. به عبارت دیگر، هنگامی که یک ستون رزینی در حال تمیز کردن و بازیابی خاصیت رزین است، ستون دیگر آماده به کار می‌شود و آب نرم تامین می‌شود.

  استفاده از سختی گیر دوبلکس باعث می‌شود در هر لحظه، یکی از ستون‌ها در حال تبادل یون باشد و در حالی که دیگری در حال بکواش و احیاء رزین است. این تنظیمات امکان تأمین آب نرم مداوم را در طول روز و شب فراهم می‌کند.

  قیمت دستگاه سختیگیر رزینی:

  در تعیین قیمت دستگاه سختی‌گیر، سه عامل مهم تاثیرگذار هستند:

  ۱- جنس مخزن: نوع جنس مخزن بر قیمت دستگاه تأثیر می‌گذارد. در صورت استفاده از فلز برای ساخت مخزن، قیمت دستگاه افزایش می‌یابد. همچنین، در استفاده از مخازن فایبرگلاس (FRP)، هرچه حجم مخزن بزرگتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

  ۲- نوع شیر: شیر اتوماتیک در مقایسه با شیر نیمه اتوماتیک هزینه بیشتری دارد، بنابراین، قیمت دستگاه سختی‌گیر اتوماتیک همواره بیشتر از سختی‌گیر نیمه اتوماتیک است.

  ۳- برند رزین: برند و کیفیت رزین مورد استفاده در دستگاه سختی‌گیر نیز تأثیرگذار است. در صورتی که برند و کیفیت رزین بهتر باشد، قیمت دستگاه سختی‌گیر نیز بیشتر خواهد بود. در حال حاضر، رزین پرولایت بهترین کیفیت و بیشترین قیمت را داراست.

  توجه : این مطلب آگهی تبلیغات، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و اویم شاهانه در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.