×

نگاهی جامع به تفاوت های درب ضد سرقت و درب معمولی

 • کد نوشته: 38715
 • ۱۴۰۱/۰۶/۰۸
 • دیدگاه‌ها برای نگاهی جامع به تفاوت های درب ضد سرقت و درب معمولی بسته هستند
 • به گزارش بازسازی ساختمان : سال‌ها قبل، افراد برای افزایش امنیت و جلوگیری از ورود سارقان به منزل خود، راهکارهای متفاوتی را انتخاب می‌کردند. استفاده از درب‌های چوبی تقویت شده، درب‌های آکاردئونی و قفل‌های خاص، بعضی از روش‌های معمول در این زمینه بودند. اما در سالیان اخیر و با ورود درب ضد سرقت به صنعت […]

  نگاهی جامع به تفاوت های درب ضد سرقت و درب معمولی

  به گزارش بازسازی ساختمان : سال‌ها قبل، افراد برای افزایش امنیت و جلوگیری از ورود سارقان به منزل خود، راهکارهای متفاوتی را انتخاب می‌کردند. استفاده از درب‌های چوبی تقویت شده، درب‌های آکاردئونی و قفل‌های خاص، بعضی از روش‌های معمول در این زمینه بودند. اما در سالیان اخیر و با ورود درب ضد سرقت به صنعت ساختمان، تنها کار سخت باقی‌مانده برای سازندگان و صاحبان منازل، انتخاب از بین مدل‌های متنوع درب‌های ضد سرقت است.

  اما درب ضد سرقت با درب معمولی چه تفاوتی دارد؟ طبیعتا تفاوت اصلی این درب‌ها در امنیت است که این مهم نیز ناشی از ساختار درب ضد سرقت است. از تفاوت‌های دیگر درب ضد سرقت با درب معمولی می‌توان به زیبایی، دوام و قیمت آن اشاره کرد.

  جزئیات درب ضد سرقت

  به طور کلی درب‌های ضد سرقت برخلاف درب‌های معمولی در مقابل هرگونه فشار، برش، اهرم و دستکاری قفل دارای ایمنی بالایی هستند. این درب‌ها در مقابل گرما و سرما و نیز صدا عایق خوبی می‏باشند. از دیگر ویژگی‌های خاص درب ضدسرقت می‏توان به طراحی خاص اجزای آن شامل ساختار کلی درب، لولاها، چهارچوب، قفل و همچنین جنس اجزای درب اشاره کرد.

  یک درب ضد سرقت از دو بخش اصلی چهارچوب (چارچوب) و لنگه تشکیل شده است. هر یک از این دو بخش نیز دارای اجزای مختلفی هستند. در ادامه با معرفی ساختار درب ضد سرقت، بیشتر به تفاوت‌های این نوع درب با درب‌های معمولی پی خواهید برد.

  اجزای درب ضد سرقت

  چهارچوب

   چهارچوب درب ضد سرقت شامل یک تیرک افقی در بالا و یک تیرک افقی در کف و دو تیرک عمودی در دو طرف قاب است که درون دیوار قرار می‌گیرد. در بازار ایران ضخامت فلز چارچوب  از ۷/۰ میلی‌متر شروع می‌شود. در مجموعه آگنیس، حداقل ضخامت چارچوب در نمونه اکونومی ۱ میلی‌متر و در انواع درب‌های لوکس و لابی تا ۲ میلی‌متر قابل افزایش است. طبیعی است که ضخامت ورق چهارچوب، تأثیر زیادی در استحکام درب دارد.

  در اصطلاح، به قطر یا پهنای چهارچوب درب، کف چهارچوب گفته می‌شود. اندازه‌ی کف چهارچوب از ۱۲ سانتی‌متر شروع و تا ۳۰ سانتی‌متر قابل اجرا است. در مجموعه‌ی آگنیس، به منظور حفظ امنیت و استحکام درب‌های تولیدی، شروع کف کار از ۱۴ سانتی‌متر است. همچنین مقادیر بالاتر از عرف بازار (۱۸ سانتی‌متر) نیز به صورت سفارشی ساخته می‌شود.

  لنگه

   لنگه‌ی درب ضد سرقت، همان قسمت اصلی و متحرک درب است که از طریق لولا به چهارچوب متصل می‌شود. بیش از نود درصد از آنچه از درب ضدسرقت در معرض دید عموم قرار دارد، لنگه‌ی درب است. به همین دلیل، ظاهر لنگه‌ نقش مهمی در زیبایی درب بازی می‌کند. ساختار لنگه از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که هر کدام اهمیت بالایی در زیبایی و یا امنیت درب دارند.

  ۱) کلاف

  کلاف را می‌توان شاسی اصلی لنگه‌ نامید که تمام اجزای ساختار داخلی لنگه بر روی آن نصب می‌شوند. کلاف از چهار بخش فولادی مستحکم تشکیل شده است که به صورت یک باکس محکم تمام اجزای داخلی درب را در خود جای می‌دهد.

  بر این اساس،‌ طبیعتا هر چه کیفیت و استحکام کلاف بالاتر باشد، به همان میزان، امنیت و استحکام لنگه و در نتیجه درب ضد سرقت نیز بیشتر خواهد بود.

  ۲) قوطی‌کشی

  تعدادی پروفیل فولادی از جنس و ضخامت کلاف درب به صورت عمودی و افقی به کلاف جوش داده می‌شوند. به ترکیب این پروفیل‌‌ها، قوطی‌کشی یا پروفیل‌کشی گفته می‌شود. قوطی‌کشی باعث افزایش استحکام شاسی درب ضد سرقت شده و از تاب برداشتن و کج شدن آن جلوگیری می‌کند. همچنین با وجود قوطی‌کشی، عبور مستقیم از میان درب تقریبا غیرممکن می‌شود.

  ۳) ورق فولادی

  تقریبا جایی در وسط کلاف، یک ورق فولادی قرار می‌گیرد. طبیعتا هر چه این ضخامت بیشتر باشد، امنیت درب ضد سرقت بیشتر خواهد بود. در بازار از انواع مختلف ورق فلزی با ضخامت‌های متفاوت در ساختار درب مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین این ورق‌ها، در اندازه‌های مختلف بر روی کلاف نصب می‌شوند.

  ۴) پشت قفلی

  پشت قفلی یا محافظ قفل، یک محفظه‌ی ساخته شده از ورق فولادی است که در دو سمت کلاف درب نصب شده و قفل درب ضدسرقت درون آن قرار می‌گیرد. کاربرد پشت قفلی، محافظت از قفل است تا سارقان نتوانند با استفاده از پتک یا وسایل دیگر به قفل ضربه زده و آن را بشکنند.

  ۵) لچکی

  لچکی‌ها، پروفیل‌هایی از جنس پروفیل قوطی‌کشی هستند که به صورت مورب در چهار گوشه‌ی کلاف درب جوش داده می‌شوند تا استحکام کلاف به بالاترین مقدار ممکن برسد.

  ۶) ضد دیلم

  در بخش چهارچوب درب ضد سرقت به ضد دیلم اشاره شد. در واقع ضد دیلم یکی از اجزای درب ضد سرقت است که از دو جزء تشکیل شده است. یک جزء آن یک لبه‌ی اضافه روی لنگه‌ی درب است و جزء دیگر، یک تو رفتگی به اندازه‌ی همان لبه‌ی اضافه است که بر روی چهارچوب درب قرار دارد. ترکیب این دو لبه و فرورفتگی، بخش ضد دیلم را می‌سازد. ضخامت ورق ضد دیلم با ضخامت ورق کلاف درب برابر است.

  ۷) عایق

  فضای خالی موجود بین ورق فلزی و رویه درب ضدسرقت، معمولاً توسط یک عایق از جنس پشم سنگ و یا پشم شیشه پر می‌گردد. این امر باعث می‌شود تا درب ضد سرقت، عایق صدا و گرما نیز باشد.

  ۸) روکش

  روکش درب ضد سرقت، در واقع همان بخشی از درب ضدسرقت است که دیده می‌شود. درب ضد سرقت دارای دو لایه روکش در دو طرف درب است. روکش درب ضد سرقت از لحاظ جنس و جزئیات ظاهری، بسیار متنوع است. با این حال، روکش‌ها شامل سه دسته‌ی کلی روکش‌های چوبی، چوب مصنوعی و غیرچوبی هستند.

  ۹) رویه

  رویه درب ضدسرقت، در حقیقت یک ام‌دی‌اف خام است که روکش درب بر روی آن چسبانده می‌شود. با توجه به ضخامت کم روکش، رویه اهمیت بالایی در زیبایی و استحکام درب ضد سرقت دارد. یکی از نکات مهم در زمینه‌ی رویه درب ضد سرقت، ضخامت ورق رویه است. ضخامت رویه‌های موجود در بازار ۵، ۸ و ۱۰ میلی‌متر است. با این وجود، کارخانه‌ی آگنیس برای درب‌های سوپرلوکس خود از رویه ۱۶ میلی‌متری و برای درب‌های دیگر از رویه ۸ میلی‌متری با کیفیت استفاده می‌کند.

  ۱۰) رنگ

  رنگ یکی از مهمترین بخش‌های یک درب ضد سرقت است که اگر چه تاثیری در امنیت درب ضدسرقت ندارد، ولی به دلیل تاثیری که در زیبایی درب و هارمونی آن با محیط و دکوراسیون منزل دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی درب ضد سرقت در دو بخش متفاوت رنگ‌آمیزی می‌شود.

  ۱۱) قفل‌ها

  قفل‌ها، قلب درب ضد سرقت هستند. هر چقدر هم که بر روی امنیت یک درب ضدسرقت کار شده باشد، اگر در نهایت از یک قفل ضعیف استفاده شود، تمام تلاش‌ها بر باد رفته است. قفل‌ درب ضد سرقت از نظر تعداد و طراحی و مدل، تنوع بالایی دارد. به طور کلی سه مدل قفل در یک درب ضد سرقت به کار می‌رود که شامل قفل اصلی، قفل شب بند و قفل پستچی است.

  ۱۲) یراق آلات

  یراق‌آلات یکی از اجزای تکمیلی درب ضد سرقت هستند؛ به این معنی که نبودشان اختلالی در عملکرد درب ایجاد نخواهد کرد ولی وجود یراق‌آلات به زیبایی، کارایی و حتی امنیت درب ضدسرقت می‌افزاید. یراق آلات مورد استفاده در درب ضد سرقت شامل دستگیره، رزت، دستگیره، چشمی و درکوب است.

  در این مقاله با ساختار درب ضد سرقت آشنا شدید تا بتوانید در هنگام خرید درب ضد سرقت انتخاب مناسب‌تری داشته باشید. برای خرید انواع درب ضد سرقت اکونومی، لوکس، مدرن و لابی می‌توانید از فروشگاه درب ضد سرقت آگنیس دیدن فرمایید.

  توجه : این مطلب آگهی تبلیغات، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و اویم شاهانه در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.