×

آموزش طراحی شماتیک در معماری

 • کد نوشته: 18477
 • ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
 • دیدگاه‌ها برای آموزش طراحی شماتیک در معماری بسته هستند
 • درک طراحی شماتیک به گزارش ساخت ویلا : درک طراحی شماتیک ، که به عنوان طرح مفهومی نیز شناخته می شود ، یکی از هیجان انگیزترین مراحل یک پروژه ساختمان است. از نظر معماران ، زمانی است که می توانند خلاق ترین آنها باشند. برای مشتریان ، اولین نگاه اجمالی به ساختمان آنها در واقع به […]

  آموزش طراحی شماتیک در معماری

  درک طراحی شماتیک

  به گزارش ساخت ویلا : درک طراحی شماتیک ، که به عنوان طرح مفهومی نیز شناخته می شود ، یکی از هیجان انگیزترین مراحل یک پروژه ساختمان است. از نظر معماران ، زمانی است که می توانند خلاق ترین آنها باشند. برای مشتریان ، اولین نگاه اجمالی به ساختمان آنها در واقع به نظر می رسد. با این حال ، در مورد معنای واقعاً طراحی شماتیک ، اغلب سردرگمی وجود دارد.

  در این مقاله ، ما اصطلاح را روشن خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که چگونه طراحی شماتیک در یک پروژه کلی ساختمان قرار می گیرد. ما همچنین به هدف طراحی شماتیک نگاه خواهیم کرد. چه اتفاقی می افتد در طول روند و تفاوت بین طراحی شماتیک و طراحی مفهومی ، و طراحی شماتیک و توسعه طراحی.

  طراحی شماتیک چیست؟

  AIA توصیه می کند که پروژه های ساختمانی به شرح زیر ساخته شده است:

  ۰۱ استراتژی برنامه نویسی

  ۰۲ طرح شماتیک / مفهوم

  ۰۳ توسعه طراحی

  ۰۴ تهیه اسناد ساختمانی

  ۰۵ پیشنهاد مناقصه ، مذاکره و تعیین وقت

  ۰۶ مدیریت ساخت و ساز

  ۰۷ نزدیک شدن پروژه

  همانطور که مشاهده می کنید ، طراحی شماتیک دومین گام در روند کار است (در انگلستان ، RIBA این روند را کمی متفاوت توصیف می کند ، اما موارد ضروری یکسان است). مرحله اول ، استراتژی برنامه نویسی ، زمانی است که معماران و مشتریان با یکدیگر دیدار می کنند تا در مورد نیازهای ساختمان صحبت کنند. آنچه به طور طبیعی از این امر ناشی می شود ، مرحله ای از طراحی اولیه توسط معمار است. بنابراین ، به زبان ساده ، مرحله طراحی شماتیک زمانی است که معماران ابتدا ایده های خود را روی کاغذ می آورند.

  بسته به سبک کار آنها ، برخی از معماران ممکن است ترکیبی از استراتژی برنامه نویسی و مراحل طراحی شماتیک یک پروژه را انتخاب کنند. این به آنها امکان می دهد بلافاصله و بصری به توصیف مشتری درباره آنچه می خواهند پاسخ دهند. با این حال ، در بیشتر موارد این دو مرحله جداگانه دیده می شوند.

  هدف از طراحی شماتیک چیست؟

  هدف از طراحی شماتیک تولید طرح های مبتنی بر بحث های اولیه بین معمار و مشتری است. به طرحهای جمع توجه کنید – هدف این نیست که معمار یک ایده تمام شده و صیقلی را پیشنهاد کند ، بلکه ارائه یک طیف وسیع از گزینه های ممکن با نیاز مشتری است.

  هنگام ساخت این طرح ها ، معماران مساحت و چیدمان اتاق ها را در سایت ، و همچنین قوانین منطقه بندی محلی و سایر مشخصات فیزیکی را که در مرحله استراتژی برنامه نویسی ساخته شده اند ، در نظر می گیرند. طراحی های شماتیک باید شامل اطلاعات مربوط به سیستم های ساختمانی (سازه ای ، مکانیکی ، الکتریکی ، لوله کشی ، سیستم تهویه مطبوع) و اتمام بالقوه اعم از نمای خارجی و داخلی باشد.

  در حالی که بیشتر نقاشی های انجام شده در مرحله طراحی شماتیک به احتمال زیاد نقشه است ، اما این باید با ارتفاع و طرح جزئیات پیشنهادی همراه باشد.

  روند طراحی شماتیک

  هدف اصلی طراحی شماتیک این است که مشتری طرحی را که از آن راضی هستند در دست خود داشته باشد ، اما این یک راهپیمایی ساده از A به B نیست. طراحی شماتیک فرایندی مشترک است که مشتری به شدت درگیر آن است. در ابتدا ، بر اساس ورودی از مرحله استراتژی برنامه نویسی ، معمار تعدادی از گزینه های ممکن را برای ساختمان ترسیم می کند.

  مشتری اینها را ارزیابی می کند ، یا یک طرح را برای انتخاب انتخاب می کند یا گزینه های بیشتری را برای پاسخگویی بهتر به نیازهای آنها درخواست می کند. حتی وقتی مشتری و معمار روی یک طراحی اساسی قدم بگذارند ، با تصحیح ایده ها ، چندین تکرار انجام می شود.

  به طور خلاصه ، فرایند طراحی شماتیک یک عقب و جلو است که شامل مذاکرات زیادی است. این امر می تواند پراهمیت باشد ، به عنوان مثال اگر مشتری به نظر می رسد نظر خود را در مورد اولویت های خود تغییر دهد ، یا اگر یک معمار به رد ایده های او پاسخ خوبی نمی دهد. با این حال ، هنگامی که مشتری و معمار مطابقت خوبی داشته و به طور موثر با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند ، طراحی شماتیک می تواند یک ماجراجویی خلاقانه تقویت کننده باشد!

  طراحی شماتیک

  طراحی شماتیک

   

  تفاوت بین طراحی مفهوم و طرح شماتیک چیست؟

  اگر به ساختار پروژه پیشنهادی ساختمان AIA برگردید ، متوجه خواهید شد که طرح مفهومی و طرح شماتیک با هم ذکر شده اند. RIBA حتی به طرح شماتیک اشاره نمی کند ، مراحل طراحی خود را به شرح زیر برچسب گذاری می کند:

  ۰۱ تهیه و مختصر

  ۰۲ مفهوم طراحی

  ۰۳ طراحی توسعه یافته

  ۰۴ طراحی فنی

  ۰۵ ساخت و ساز

  ۰۶ تحویل و فروش نزدیک

  ۰۷ در حال استفاده است

  آیا این به معنای طراحی مفهومی و طراحی شماتیک یک فرآیند است ، با نام های مختلف؟ هیچ کس واقعاً موافق نیست.

  برخی از معماران استدلال می کنند که این دو اصطلاح مترادف هستند ، در حالی که برخی دیگر به شما می گویند طراحی مفهوم پیش ساز طراحی شماتیک است. که مرحله طراحی مفهوم شامل خطوط جارو ، پیشنهادی در صفحه یا سازماندهی سریع و سازماندهی مجدد مواد سه بعدی است ، در حالی که مرحله طراحی شماتیک دقیق تر است.

  نحوه مراجعه شما به مراحل کار خودتان مطمئناً مورد اولویت است ، اما خوب است بدانید که دیگران ممکن است توصیف خود را با اصطلاحات مختلف انجام دهند.

  تفاوت بین توسعه طراحی و طراحی شماتیک چیست؟

  توسعه طراحی سومین مرحله در ساختارهای پروژه AIA و RIBA است ، به دنبال طراحی شماتیک / مفهومی.

  در مرحله توسعه طراحی ، معماران نقشه هایی را که قبلاً در هنگام طراحی شماتیک با مشتریان خود توافق کرده بودند ، اصلاح می کنند و اضافه می کنند (برای مثال) ارتفاعات داخلی ، بخشهای دیوار ، نقشه های سقف منعکس شده و اطلاعات مربوط به پنجره ها ، درها و مبلمان.

  برآورد هزینه ها در طول توسعه طراحی تولید می شود یا شاید اصلاح شود. مشتری در این مرحله از پروژه همچنان درگیر است و در پایان آن باید ایده روشنی از چگونگی به نظر رسیدن ساختمان خود در سه بعد ، داخل و خارج داشته باشد.

  پس از طراحی شماتیک چه اتفاقی می افتد؟

  همانطور که در بالا توضیح داده شد ، مرحله طراحی شماتیک بلافاصله با توسعه طراحی دنبال می شود. پس از آن مرحله ای فرا می رسد که AIA آن را “تهیه اسناد ساختمانی” و RIBA “طراحی فنی” می نامد ، که طی آن مشتری کمتر درگیر می شود.

  معماران نقشه های نهایی یا نزدیک به نهایی را تولید می کنند که می توانند توسط پیمانکاران برای ساخت واقعی ساختمان استفاده شوند. آنها باید حاوی اطلاعات کافی باشند که پیمانکاران قادر به ارائه پیشنهادات دقیق برای کار خود هستند.

  نتیجه گیری

  مرحله طراحی شماتیک عبارت استراتژی برنامه نویسی یک پروژه ساختمان را دنبال می کند. زمان آن است که معماران و مشتریان با هم کار کنند ، ایده های اولیه را به واقعیت های بالقوه تبدیل کنند.

  این احتمالاً شامل آزمایش و خطای قابل توجهی است ، اما منجر به ترسیم نقشه هایی می شود که هر دو طرف از آنها راضی هستند و می توانند در حین توسعه طراحی اصلاح شوند.

   

   

   

   

   

   

   

   

  مقالات پیشنهادی برای مطالعه :

  پیمانکار ساخت ویلا کرج

  طراحی باغ موزه

  قیمت ساخت ویلا مدرن

  نقاشی ساختمان فوری کار
  طراحی نقشه ویلای ۷۰ متری

  طراحی نما تجاری

  طراحی کافه باغ

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.