نکات مهم در ارتباط با سرویس آسانسور، خرید آن، نصب و … وجود دارد. توجه به این نکات کمک می کند تا با مشکلات و حوادث رو به رو نشویم.

 • اول اینکه شرایط ساختمانی که قصد خرید آسانسور برای آن دارید را در نظر بگیرید. بدین معنا که ظرفیت مورد نیاز برای آسانسور، ارتفاع، جمعیت ساکن و آنالیز ترافیک ساختمان بر اساس کاربری آن را به طور دقیق برآورد کنید. زیرا عدم توجه به این نکات می تواند موجب عدم تناسب آسانسور خریداری شده با ساختمان شده و بعدا در صورت سرویس هم به مشکل خواهید خورد. لذا در مرحله اول می بایست برآورد صحیحی از شرایط داشته باشید. البته این کارباید توسط طراح ساختمان یا شرکت های معتبر آسانسور انجام شود .
 • مسئله دوم که تاثیر مستقیمی بر کیفیت و کارآیی سرویس آسانسور دارد، شرکتی است که برای سرویس آسانسور و نصب آسانسور انتخاب می کنید.
 • در انتخاب و خرید آسانسور می بایست از کوچکترین قطعات مانند پیچ و مهره ها تا بزرگترین قطعات مانند موتور آسانسور ، کابین آسانسور، تابلو فرمان و غیره را از جهت اصالت، کیفیت، استاندارد و قیمت بررسی نمایید. زیرا همه ی قطعات در میزان کیفیت و قیمت نهایی آسانسور نقش دارند.
 • نصب و سرویس آسانسور در ساختمان شما، چه مسکونی و چه تجاری نیاز به استاندارد دارد. امروزه استاندارد آسانسور مسکونی به امری مهم تبدیل شده است.

عوامل مهم در سرویس انواع آسانسور

 • نوع کابین آسانسور ( تمام استیل، فرمیکا و کابین آسانسور ام دی اف)
 • سرعت حرکت آسانسور
 • طول مسیر حرکت کلی کابین آسانسور در چاه آسانسور
 • ابعاد چاه آسانسور ، ابعاد چاهک
 • مکان و ابعاد موتورخانه آسانسور
 • تعداد ایستگاه ها، ابعاد و مکان درب طبقات
 • نوع موتور آسانسور و نوع سیم بکسل ها
 • نوع درب مورد استفاده ( اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک)
 • نوع تجهیزات (ریل های راهنما، تابلو فرمان، هواکش و غیره)
 • و در نهایت برند اجناسی که انتخاب میکنید .

انواع آسانسور مسکونی که در ساختمان ها استفاده می شوند، به سه دسته کلی تقسیم می گردند :

 • آسانسور های مسافربر
  آسانسور های مسافربر از جمله آسانسور های خانگی به شمار می روند، که برای جابه جا نمودن ساکنان ساختمان در طبقات مختلف استفاده می شوند. این نمونه آسانسور برای ساختمان مسکونی را می توان هم در داخل ساختمان و هم در خارج ساختمان به صورت الکتریکی، هیدرولیکی، شیشه ای یا کابلی نصب نمود
 • آسانسور های باری کوچک
  معمولا آسانسور هایی که برای ساختمان های مسکونی استفاده و نصب می شوند، از اندازه و ابعاد کوچکتری نسبت به آسانسور های تجاری و صنعتی برخوردار هستند.
 • آسانسور های بالا برنده
  آسانسور های بالا برنده در مسیر پله ها، که خود به دو دسته آسانسورهای ویلچربر عمودی و ویلچر بر روی مسیر راه پله ها تقسیم می شوند. آسانسور های بالا برنده نیز بیشتر برای آن دسته از افراد خانواده که مشکل بالا رفتن از پله ها را دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در نهایت نیز آسانسور های باری کوچک هستند، که می توان با استفاده از آنها به راحتی اشیا و اشخاص را از طبقه ای به طبقه دیگر جابجا نمود. این آسانسورها معمولا در کنار دیوار نصب می شوند.

بررسی عدم تغییر سرعت آسانسور بعد از سرویس

برای تعیین سرعت مناسب آسانسور باید به تعداد طبقات ساختمان و در واقع تعداد توقف آسانسور توجه نمود. مثلا ساختمانی با ۴ طبقه یک آسانسور ۴ توقف محسوب می شود. بنابراین با توجه به این طبقات برای ساختمان های مسکونی و اداری-تجاری باید استاندارد زیر طبق دستورالعمل آسانسور ۶۱۰۱ سازمان ملی استاندارد در نظر گرفته شود .

بررسی انتظارت در هنگام سرویس آسانسور

ایجاد فضا برای نصب آسانسور بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی می توانیم فضای مورد نیاز برای نصب سیستم آسانسور مسکونی را به سه دسته تقسیم بندی نماییم:

 • فضای مورد نیاز برای موتورخانه آسانسور
 • فضای مورد نیاز در مقطع افقی که تعیین کننده عرض و عمق چاه است
 • فضای مورد نیاز در مقطع عمودی که از کف تا سقف چاه را در بر میگیرد

مهم‌ترین قطعاتی که در همه آسانسورها وجود دارد عبارت است از: ریل، موتور، کابین و تابلو فرمان که توجه به کیفیت آنها بسیار اهمیت دارد. آسانسورهایی که در فضای بین راه پله‌ها ساخته می‌شوند ، طراحی و نصب بسیار مهمی دارند و  باید توسط شرکت‌هایی انجام شود که دارای پروانه لازم برای فعالیت باشند. آسانسورها انواع مختلفی دارند و بر اساس کاربردی که دارند، در شکل ظاهری و اندازه‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند. اما در داشتن کابین، حرکت عمودی و توقف در سطح‌های مختلف با هم مشترک هستند. سرویس دوره‌ای آسانسور از جمله نیازهای اساسی برای هر آسانسور در ساختمان است تا به عنوان یک عامل بازدارنده از خرابی آن جلوگیری شده و عمر مفیدش را افزایش بدهد.

ملزوماتی که در هنگام سرویس آسانسور باید بدانید

 • وقتی که می خواهید آسانسور یک ساختمان را سرویس کنید باید توجه داشته باشید باشید که این آسانسور برای چه تعدادی از افراد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
 • آسانسور باید وزن مشخصی را تحمل کند و این با تعداد نفراتی که سوار آسانسور می شوند مشخص خواهد شد.
 • معمولا ظرفیت آسانسور ها ، درون آن ها نوشته می شود. به این صورت که مثلا ظرفیت آسانسور ۵ نفر معادل ۳۷۵ کیلوگرم است و نباید تعداد نفرات و وزنی بیشتر از این وارد آسانسور شود.
 • نکته ی مهم دیگری که باید از همان ابتدا در نظر گرفته شود این است که این آسانسور برای چه محیط و چه ساختمان با چه تعداد جمعیت و رفت و آمدی قرار است مورد استفاده قرار بگیرد؟ مثلا بارها اتفاق افتاده است که برای یک ساختمان بزرگ و پرجمعیت یک آسانسور با ظرفیت کم کار گذاشته شده و یا سرعت رفت و آمد آسانسور پایین و کند است.
 • در حالی که باید یک آسانسور با سرعت بالا و ظرفیت بالا برای این ساختمان در نظر گرفته می شد.
 • متاسفانه بسیار دیده شده که در یک ساختمان شیک با لوازم و مصالح با کیفیت یک آسانسور ضعیف نصب شده است. شما برای خرید آسانسور باید علاوه بر این که به ظاهر زیبا و فریبنده ی یک آسانسور توجه می کنید باید به کیفیت فنی آن نیز توجه کنید.

بررسی تمام ابعاد فنی در هنگام سرویس آسانسور

 • کابین آسانسور
  کابین آسانسور قسمتی است که معمولا با توجه به ظاهر ساختمان و محیط و دکوراسیون آن محیط انتخاب می شود. مثلا شما با توجه به دکوراسیون ساختمانتان سفارش کابین استیل را می دهید. در این مرحله به کیفیت کابین (کیفیت استیل استفاده شده) ،وزن نهایی کابین و موارد دیگری توجه می شود. و یا اینکه شما یک کابین شیشه ای سفارش می دهید که در این صورت نیز به موارد گفته شده ی قبلی باید توجه شود.
 • موتورگیربکس
  عده ای از مشتریان و خریداران آسانسور نیز تنها به موتورگیربکس آسانسور توجه می نمایند که توجه تنها به این مورد نیز خوب نمی باشد. مثلا عده ای وقتی که یک موتور گیربکس با یک برند خاصی را می یابند به دیگر قطعات آسانسور توجه نمی کنند. اما به این نکته توجه نمی کنند که در بسیاری از موارد کیفیت و تاثیرات تابلو فرمان روی آسانسور خیلی بیشتر از موتور گیربکس می باشد.

 پس هنگام خرید آسانسور علاوه برموتور استفاده شده در آسانسور، ساده ترین چیزها مانند پیچ و مهره های کار گذاشته شده در آن ، نحوه نصب آسانسور توسط شرکت آسانسور و دیگر موارد ، همگی در کیفیت نهایی آسانسور تاثیر گذارند.

توجه : این مطلب آگهی ساختمان، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و اویم شاهانه در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.

رضا امیریمشاهده نوشته ها

Avatar for رضا امیری

همیشه در مورد ساختمان ها و محیط اطراف آن تعریف های تامل برانگیز زیادی می شنیدم. در نهایت این شنیده ها باعث شده است من به دنبال شناخت، نوشتن و مطالعه معماری بروم. من در سال 1395 از دانشگاه فارغ التحصیل شده ام همیشه قصد داشتم شغلی را انتخاب کنم که بتوانم از طریق آن ، بینش و روایت های مرتبط با معماری را به بهترین شکل ممکن درک کنم و آن را به اشتراک بگذارم. برای درک کردن کامل معماری به ابزاری مانند نوشتن نیاز دارم، به نظر من برای دانستن و درک کردن دنیای هنر و معماری باید دیدگاهی داشت که با کمک آن دیدگاه، ایده ها را تقویت کرد و بحث ها و مطالب زیاد و مفیدی را در کل دنیا پخش کرد. ساختن کلمات باعث این شده است که من بتوانم معنی، اهمیت واقعی و بازنمایی معماری را در زندگی روزمره خود به خوبی درک کنم و به همین دلیل است که من بسیار مشتاق هستم تبدیل به یک داستان نویس شوم تا از طریق داستان نویسی بتوانم مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه سازم. رضا امیری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!