×

بررسی روند پرفراز و نشیب قیمت میلگرد اصفهان، بناب و زاگرس

 • کد نوشته: 37668
 • ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
 • دیدگاه‌ها برای بررسی روند پرفراز و نشیب قیمت میلگرد اصفهان، بناب و زاگرس بسته هستند
 • بررسی روند پرفراز و نشیب قیمت میلگرد اصفهان، بناب و زاگرس به گزارش آگهی ساختمان : میلگرد، یکی از پر تقاضاترین و پرکاربردترین محصولات فولادی در سراسر دنیا است و قیمت آن در بسیاری موارد مانند قیمت مسکن و هزینه پروژه‌های عمرانی تأثیر قابل‌توجهی دارد. حوادث چند دهه اخیر و تخریب و نشست ساختمان‌های تازه‌ساز ثابت کرده است […]

  بررسی روند پرفراز و نشیب قیمت میلگرد اصفهان، بناب و زاگرس

  بررسی روند پرفراز و نشیب قیمت میلگرد اصفهان، بناب و زاگرس

  به گزارش آگهی ساختمان : میلگرد، یکی از پر تقاضاترین و پرکاربردترین محصولات فولادی در سراسر دنیا است و قیمت آن در بسیاری موارد مانند قیمت مسکن و هزینه پروژه‌های عمرانی تأثیر قابل‌توجهی دارد. حوادث چند دهه اخیر و تخریب و نشست ساختمان‌های تازه‌ساز ثابت کرده است که استحکام، مقاومت و کیفیت مقاطع فولادی به‌کاررفته در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی، ازجمله میلگردها، اهمیت بسیار بالایی دارد. سه برند اصفهان، بناب و زاگرس ازجمله بهترین و مشهورترین تولیدکنندگان میلگرد در کشور هستند که قیمت آن‌ها توسط بسیاری از خریداران رصد می‌شود. در ادامه ضمن تحلیل عوامل مؤثر بر تغییر قیمت این میلگردها، تأثیر نوسان آن‌ها بر میلگرد سایر برندها را نیز موردبررسی قرار می‌دهیم.

  دلایل نوسانات قیمت میلگرد

  نوسانات میلگرد، طی سال‌های اخیر تحت تأثیر عوامل متعددی بوده است که برخی از آن‌ها در همین چند سال گذشته گریبان‌گیر بازار آهن‌آلات شده‌اند. طی بررسی‌های صورت گرفته، مهم‌ترین عوامل نوسان و افزایش قیمت طی یک سال گذشته، شامل موارد زیر هستند:

  • قیمت بازار جهانی میلگرد

  اگر قیمت‌های بازار میلگرد در سطح جهانی تغییر کند، این امر در بازارهای کوچک‌تری مانند ایران نیز تأثیر چشمگیری خواهد گذاشت. این شرایط در سال‌های اخیر ازجمله عوامل مهم در نوسانات قیمت انواع میلگرد شناخته شده است.

  • هزینه حمل‌ و نقل

  هزینه‌های حمل‌ و نقل، یکی از موارد بسیار مهم در تعیین قیمت نهایی میلگرد در بازارها است؛ اما اغلب به آن توجه نمی‌شود. تعرفه‌های حمل‌ و نقل محصولات فولادی به‌صورت سالانه تغییر می‌کند؛ بااین‌حال، افزایش قیمت سوخت نیز می‌تواند بر روی آن تأثیر بگذارد. بنابراین، با هر بار افزایش قیمت سوخت، شاهد افزایش قیمت آهن‌آلات به‌دنبال گران شدن هزینه‌های حمل‌ونقل هستیم.

  • جنگ روسیه و اوکراین

  پیش از شروع سال نو ۱۴۰۱ بود که شاهد آغاز درگیری میان دو کشور روسیه و اوکراین بودیم؛ شروع این جنگ یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده انرژی در جهان، یعنی اوکراین را در شرایط دشوار قرار داد و حجم صادرات انرژی این کشور را به‌شدت پایین آورد. این امر با تأثیر بر قیمت جهانی انرژی، افزایش هزینه‌های تولید محصولات فولادی و قیمت جهانی فولاد را به‌دنبال داشته است. از طرف دیگر، روسیه و اوکراین برای جبران بسیاری از خسارت‌های ناشی از جنگ و بازسازی خانه‌ها و بناها، به محصولات فولادی نیاز دارد. این امر می‌تواند در آینده نه‌چندان دور بر روی میزان تقاضا و قیمت فولاد تأثیر بگذارد.

  • نوسانات ارز

  باتوجه‌به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، قیمت دلار نیمایی و نوسانات نرخ ارز حتی می‌توانند به‌صورت روزانه نیز در قیمت‌های بازار میلگرد تأثیر بگذارند؛ به‌همین‌دلیل، فعالان و خریداران این بازار از نوسانات بازار ارز برای پیش‌بینی قیمت میلگرد استفاده می‌کنند.

  • تقاضا

  یکی دیگر از عواملی که همواره بر قیمت انواع میلگرد تأثیر داشته، میزان تقاضا است. میزان تقاضا به دلایل مختلف مانند افزایش پروژه‌های عمرانی در فصول گرم سال و نیاز صنایع وابسته مانند خودروسازی، پتروشیمی، بسته‌بندی و… بیشتر می‌شود. این امر، به‌دلیل کاهش میلگرد در دسترس خریداران، منجر به افزایش قیمت می‌شود. در سال‌های اخیر افزایش تقاضا را در سطح جهانی نیز مشاهده کرده‌ایم که این امر موجب افزایش قیمت جهانی فولاد شده است.

  • بورس

  بازار محصولات فولادی، همواره در بورس کالا اهمیت بالایی داشته است. تأثیرات بورس بر روی قیمت آهن‌ آلات و میلگردها نیز امروزه بر کسی پوشیده نیست. بسیاری از فعالان بازار بورس برای پیش‌بینی وضعیت بازار و قیمت انواع میلگرد از شرایط حاضر و تغییرات سهام شرکت‌های تولیدکننده فولادی در بازار بورس استفاده می‌کنند.

  • کرونا

  شیوع ویروس کرونا، فعالیت بسیاری از کارخانه‌های تولیدکننده فولاد در سراسر جهان را متوقف یا کند کرد. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد در جهان، در اولین سال همگانی شدن این ویروس بسیاری از خطوط تولید خود را خاموش کرد. این امر منجر به کاهش ذخایر فولاد جهان و صعودی شدن قیمت شمش فولاد شده است. باتوجه ‌به‌اینکه جبران این حجم محصولات فولادی بسیار زمان‌بر و دشوار است، تا مدتی نسبتاً طولانی ممکن است این شرایط به طول بینجامد.

  • تغییرات میزان صادرات و واردات

  باتوجه به‌ارزش پایین ریال نسبت به ارز رایج سایر کشورها، تقاضا برای صادرات محصولات فولادی بالا رفته است؛ این راه می‌تواند درآمد خوبی برای تولیدکنندگان فولادی نیز ایجاد کند. بنابراین، بخشی از کالای موردنیاز بازار داخلی، به بازارهای خارجی صادر می‌شود. این امر با کاهش میزان میلگرد در دسترس مصرف‌کنندگان داخلی، موجب افزایش قیمت می‌شود.

  بررسی علل تغییرات قیمت میلگرد اصفهان، بناب و زاگرس در سال ۱۴۰۱

  سه مورد از شناخته‌شده‌ترین و پر تقاضاترین برندهای میلگرد در ایران، متعلق به شرکت‌های ذوب‌آهن اصفهان، ظفر بناب و زاگرس هستند.

  میلگرد اصفهان

  ازجمله مهم‌ترین عوامل نوسانات قیمت میلگرد اصفهان در سال ۱۴۰۱، می‌توان به فرایند تأمین مواد اولیه و قیمت جهانی میلگرد و شمش فولاد اشاره کرد؛ به‌گونه‌ای‌که در صورت عدم امکان تأمین مواد اولیه، کاهش میزان عرضه، افزایش هزینه تولید و افزایش قیمت‌های جهانی، افزایش قیمت بازار را مشاهده کرده‌ایم.

  در این تصویر، نمودار قیمت میلگرد 14 اصفهان را مشاهده می کنید.

  در این تصویر، نمودار قیمت میلگرد ۱۴ اصفهان را مشاهده می کنید.

  میلگرد بناب

  میلگردهای شرکت ظفر بناب، در سایزهای ۸ تا ۲۸ و در گریدهای A2 و A3 تولید می‌شوند. این محصول ازجمله مقاطع فولادی بود که در ابتدایی‌ترین ماه‌های سال ۱۴۰۱ قیمت آن در بازار از مرز ۱۸ هزار تومان گذشت؛ قیمت میلگرد بناب در فروردین‌ماه در بازار آهن‌آلات به ۱۹ هزار تومان نیز رسید. مهم‌ترین دلیل این افزایش قیمت، بالا رفتن قیمت شمش در بورس کالا بود.

  در این تصویر نمودار قیمت میلگرد 14 بناب را مشاهده می کنید.

  در این تصویر نمودار قیمت میلگرد ۱۴ بناب را مشاهده می کنید.

  میلگرد زاگرس

  میلگرد زاگرس، یکی از پرفروش‌ترین برندهای میلگرد کشور است؛ طبق بررسی‌های انجام‌شده، مهم‌ترین علت نوسانات قیمت میلگرد زاگرس طی ماه‌های اخیر، نوسانات نرخ ارز، میزان تقاضا در شروع فصل‌های گرم سال و قیمت مواد اولیه بوده است.

  در این تصویر، نمودار قیمت میلگرد 14 زاگرس را مشاهده می کنید.

  در این تصویر، نمودار قیمت میلگرد ۱۴ زاگرس را مشاهده می کنید.

  آیا بالا رفتن قیمت میلگرد زاگرس، بناب و اصفهان روی قیمت میلگرد سایر برندها تأثیر دارد؟!

  اگرچه قیمت میلگرد، بیشتر تحت تأثیر عوامل سیاسی و شرایط اقتصادی کشور است؛ اما افزایش تقاضا برای برخی برندها موجب بالا رفتن قیمت در کف بازار می‌شود. این امر گاهی می‌تواند با به‌راه‌انداختن یک موج، مانند چیزی که در فروردین‌ماه شاهد آن بودیم، موجب رکوردشکنی ناگهانی قیمت در بازار شود. این افزایش قیمت ممکن است در مدت‌زمان کوتاهی به دلیل تمایل نمودارهای عرضه و تقاضا به تعادل یافتن، فروکش کند. بااین‌حال، موجب نوسانات و گاهی شکستن مقاومت در نمودار قیمت می‌شود.

  سخن پایانی

  میلگرد، یکی از مهم‌ترین کالاهای فولادی است که در تمام پروژه‌های عمرانی و ساختمان‌سازی کاربرد دارد. به‌همین‌دلیل، رصد وضعیت بازار میلگرد و پیش‌بینی روند نمودار قیمت آن اهمیت بالایی دارد. برای اطلاع از قیمت روز میلگردهای اصفهان، زاگرس، بناب و… بهتر است از یک مرجع معتبر بهره بگیرید. این مرجع به شما کمک می‌کند تا برندهای مختلف را درآن‌واحد مقایسه کرده و یک خرید مطمئن و مطلوب را تجربه کنید.

  منبع: https://ahanonline.com/210370/روند-قیمت-میلگرد-اصفهان-بناب-زاگرس/

  توجه : این مطلب آگهی تبلیغات، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و اویم شاهانه در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.