×

انتخاب‌های هوشمندانه: فرز انگشتی یا مینیاتوری؟

 • کد نوشته: 45461
 • ۱۴۰۲/۰۷/۲۵
 • دیدگاه‌ها برای انتخاب‌های هوشمندانه: فرز انگشتی یا مینیاتوری؟ بسته هستند
 • در دنیای فرزها با نام‌های مختلفی برخورد می‌کنیم که دو مورد از آن‌ها فرز انگشتی و فرز مینیاتوری هستند. این دو فرز با توجه به کاربردهای مشابه و هویت شبیه به همدیگر، تفاوت‌های زیادی هم دارند. تفاوت‌هایی که برای یک متخصص در این حوزه به روشنی مشخص است؛ اما اینکه فرز انگشتی و مینیاتوری چه […]

  انتخاب‌های هوشمندانه: فرز انگشتی یا مینیاتوری؟

  در دنیای فرزها با نام‌های مختلفی برخورد می‌کنیم که دو مورد از آن‌ها فرز انگشتی و فرز مینیاتوری هستند. این دو فرز با توجه به کاربردهای مشابه و هویت شبیه به همدیگر، تفاوت‌های زیادی هم دارند. تفاوت‌هایی که برای یک متخصص در این حوزه به روشنی مشخص است؛ اما اینکه فرز انگشتی و مینیاتوری چه فرقی دارند سئوالی است که بسیاری از افراد پاسخی برای آن نخواهند داشت.

  در این مقاله می‌خواهیم به صورت حرفه‌ای و تخصص جوابی برای سوال فرز انگشتی و مینیاتوری چه فرقی دارند ارائه بدهیم. اما پیش از پاسخ دادن به این سوال باید کاربرد هر کدام را بدانیم تا متوجه شویم کدام یک برای ما کاربردی هستند و چه تفاوت‌هایی وجود دارد.

  فرز انگشتی چیست؟

  فرز انگشتی یکی از اعضای خانواده بزرگ فرزهاست. این فرز به صورت ویژه برای کارهای ساب‌زنی، صیقل دادن، حکاکی و… کاربرد دارد. ساختار داخلی فرز انگشتی از یک موتور، تعدادی چرخ‌دنده، شفت و آرمیچر تشکیل شده است که موجب کار کردن آن خواهند شد. این فرز با نام سنگ انگشتی هم شناخته می‌شود.

  از این ابزار کاربردی در صنایع و مشاغل مختلف استفاده می‌کنند؛ چراکه به دلیل طراحی مناسب و استفاده از نیروی برق یا باتری، سرعت و دقت بیشتری به کارهای می‌دهد.

  فرز انگشتی سری‌های مختلفی دارد که با توجه به نوع کار خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این سری‌های برای کارهای متفاوت با ظرافت‌های مختلف طراحی شدند تا بهترین نتیجه را برای شما به وجود بیاورند. اما باید توجه داشته باشیم که هر نوع از قطعه با متریال مختلف، نیاز به سری مربوط به خود دارد و در صورت استفاده اشتباه باعث آسیب به قطعه کار شما می‌شود. در حالت‌های بدتر، ممکن است به دلیل استفاده نادرست از سری‌ها، به نیرو و فشار بیش از حد نیاز داشته باشید که موجب آسیب به فرز انگشتی خواهد شد.

  کاربردهای فرز انگشتی

  کابردهای فرز انگشتی را بالاتر گفتیم و اما این کاربردهای در صنایع مختلفی جایگاه ویژه دارد. طراحی ویژه این فرزها باعث شده تا از آن‌ها به صورت گسترده استفاده شود. برای مثال از آن‌ها در کارگاه نجاری، مبل‌سازی، صافکاری خودرو، حکاکی (سنگ، شیشه و چوب) و مراکز هنرهای دستی سود می‌برند.

  جدا از کارکردهای متنوع این ابزار، خود این دستگاه دارای مدل‌ها متفاوتی است که به دو گروه تقسیم می‌شود.

  • فرز انگشتی گلو بلند
  • فرز انگشتی گلو کوتاه

  طراحی فرز انگشتی گلوبلند به شکلی است که ناحیه جلویی آن دارای کشیدگی است. به همین دلیل نام گلو بلند را برای آن انتخاب کرده‌اند. این حالت دسترسی به نقاط دور از دسترس و کارهای زاویه‌دار را فراهم می‌کند.

  در مدل گلو کوتاه طراحی به صورتی انجام شده که طول قسمت جلویی کم باشد. این حالت برای فضاهایی مناسب است که در دسترس هستند. برای مثال از این ابزار می‌توان برای کارهای پولیش‌زنی و ساب زدن استفاده کرد که اصولا با فضایی در دسترس و باز روبه‌رو هستید.

  فرز مینیاتوری چیست؟

  فرز مینیاتوری با فرز انگشتی از یک خانواده بوده و براساس طراحی ویژه و ظریفی ساخته شده است. در میان بسیاری از استادکاران این دستگاه به فرز حکاکی شهرت دارد. این فرزها می‌توانند دارای قسمت بسیار مهمی باشند که با داشتن این قابلیت می‌توانیم سرعت آن را به راحتی کنترل کنیم. اگر فرز مینیاتوری دارای دیمر باشد، این اتفاق می‌افتد.

  کاربردهای فرز مینیاتوری

  این فرز برای انجام کارهای هنری بسیار کاربرد دارد که در حوزه حکاکی و مجسمه‌سازی پر استفاده هستند. همچنین برای کارهای زیر بسیار پرمصرف به شمار می‌رود:

  • صیقل سطوح
  • حکاکی
  • برش کارهای ظریف
  • کارهای چوبی

  البته این ابزار در حوزه‌های کاری و صنعتی زیادی کاربرد دارد که می‌توانیم به مواردی مانند مجسمه‌سازی، ساخت طلا، دندانپزشکی، صنایع الکترونیک، انواع حکاکی و… اشاره کنیم.

  فرزهای مینیاتوری شامل دسته‌بندی‌ها گوناگونی هستند که از نظر تامین انرژی برای موتور می‌توانیم این محصولات را به سه گروه

  • برقی
  • شارژی
  • پدالی

  تقسیم کنیم که هر کدام با توجه به قابلیت خود دارای توانایی‌هایی هستند.

  فرز انگشتی و مینیاتوری چه فرقی دارند

  در واقع به جای آنکه به دنبال تفاوت‌ها در نوع عملکرد یا صنایع مورد استفاده این دو ابزار بگردیم، باید به تفاوت مشخصات و قابلیت‌های آنان دقت کنیم. این دو دستگاه از نظر کاربرد و ظاهر شباهت‌های بسیاری دارند؛ اما گزینه‌هایی را در ادامه بیان می‌کنیم که می‌توانید به راحتی تشخیص دهید که فرز انگشتی و مینیاتوری چه فرقی دارند .

  1. وزن و اندازه

  با یک نگاه به ظاهر این دو ابزار متوجه می‌شوید که اندازه و وزن آنان با یکدیگر متفاوت است. به این صورت که فرز انگشتی در مقایسه با فرز مینیاتوری دارای اندازه بزرگ‌تر و در نتیجه وزن بیشتر است.

  1. کاربرد فرز انگشتی و مینیاتوری

  این دو ابزار در بسیاری از کارها مشابه هستند، اما تفاوت آن‌ها در خروجی کارهای ظریف مشخص می‌شود. برای مثال فرز مینیاتوری به صورت ویژه در کارهای هنری مانند معرق کاری بیشتر توانایی دارد.

  1. سرعت

  در ابزارهای چرخشی و فرزها سرعت چرخش صفحه نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند. با توجه به اینکه گفته بودیم فرز انگشتی دارای اندازه بزرگ‌‌تری در مقایسه با فرز مینیاتوری است؛ در نتیجه اندازه موتور بزرگ‌تری دارد و سرعت چرخش بیشتری را ارائه می‌دهد.

  1. کولت و سه‌نظام

  این گزینه هم مانند گزینه سرعت به اندازه دستگاه بستگی دارد که می‌دانیم فرز انگشتی به دلیل داشتن سایز بزرگ‌تر می‌تواند سایزهای کولت و سه‌نظام بزرگ‌تر را پشتیبانی کند.

  1. توان و قدرت موتور

  یکی از مهم‌ترین موارد بیان شده، اندازه این دو دستگاه است که فرز انگشتی به دلیل داشتن اندازه بزرگ‌تر می‌تواند موتور بزرگ‌تری را در خود جای دهد. همین امر باعث می‌شود که انتظار توان و قدرت بیشتری را از آن داشته باشیم.

  انتخاب فرز انگشتی یا مینیاتوری مناسب

  برای انتخاب مناسب بین فرز انگشتی و مینیاتوری، ابتدا نیاز‌های خود را مشخص کنید. با شناختی که درباره فرز انگشتی و مینیاتوری به دست آوردید، نیازهای خود را با کدام یکی از این دو ابزار منطبق می‌بینید. هر کدام که به بهترین شکل نیاز شما را رفع می‌کرد، بهترین انتخاب برای کار خواهد بود.

  همچنین می‌توانید برای دستیابی به محصولاتی از برندهای معتبر و اطمینان از اصالت کالا به سایت ابزار مارکت مراجعه کنید و از تنوع محصولات و برندهای این فروشگاه معتبر استفاده کنید. ابزار مارکت با سابقه روشن در صنعت فروش آنلاین ابزارآلات و ارائه خدمات عالی به مشتریان، بستری مناسب را برای شما فراهم کرده است.

  کلام پایانی برای انتخاب میان فرز انگشتی یا مینیاتوری

  در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل فرز انگشتی و مینیاتوری را معرفی کرده و کاربردهای هر کدام را به صورت مجزا بیان کنیم. همچنین در پایان جواب کاملی برای سوال فرز انگشتی و مینیاتوری چه فرقی دارند، ارائه دادیم. تمام تلاش‌مان بر این بود که بهترین اطلاعات را درباره این محصولات داشته باشید تا خریدی مطمئن و کاربردی را تجربه کنید. چراکه تهیه و استفاده نادرست از هر ابزاری می‌تواند نتیجه‌ای غیرقابل قبول را برای شما ایجاد کند. به همین منظور هر مقداری که دانش خود در انتخاب، خرید و روش استفاده از ابزار افزایش دهید، نتایج بهترین را به دست می‌آورید.

  توجه : این مطلب آگهی ساختمان، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و اویم شاهانه در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.