×

بررسی تغییرات آمار تولید محصولات فولادی و آهن آلات در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰

 • کد نوشته: 29424
 • ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
 • دیدگاه‌ها برای بررسی تغییرات آمار تولید محصولات فولادی و آهن آلات در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ بسته هستند
 • بررسی تغییرات آمار تولید محصولات فولادی و آهن آلات در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به گزارش بازار کار ساخت ویلا اویم شاهانه : آمار تولید مقاطع طویل (میلگرد، تیرآهن و قوطی آهن)، مقاطع تخت فولادی (ورق گرم، سرد و پوشش‌دار) بیان‌کننده کاهش تولید محصولات فولادی و آهن آلات در سال ۱۴۰۰ است. بررسی میزان کاهش تولیدات در […]

  بررسی تغییرات آمار تولید محصولات فولادی و آهن آلات در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰

  بررسی تغییرات آمار تولید محصولات فولادی و آهن آلات در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰

  به گزارش بازار کار ساخت ویلا اویم شاهانه : آمار تولید مقاطع طویل (میلگرد، تیرآهن و قوطی آهن)، مقاطع تخت فولادی (ورق گرم، سرد و پوشش‌دار) بیان‌کننده کاهش تولید محصولات فولادی و آهن آلات در سال ۱۴۰۰ است. بررسی میزان کاهش تولیدات در هر یک از آمار تولید مقاطع فولادی موضوع بحث این مقاله است که با شما خوانندگان گرامی به اشتراک خواهیم گذاشت.

  آمار تولید آهن آلات در پنج ماهه نخست امسال در مقایسه با پنج ماهه نخست سال گذشته تغییرات متفاوتی در هر یک از مقاطع فولادی طویل و مقاطع فولادی تخت داشته است، برای بررسی دقیق‌تر هر یک در ادامه مطلب همراه باشید.

  مقایسه آمار تولید محصولات فولادی و آهن آلات در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰

  آمار تولید محصولات فولادی در ۵ ماهه نخست امسال نسبت به ۵ ماهه نخست سال قبل ۱۱ درصد کاهش یافته است و از ۸ میلیون و ۵۴۰ هزار تن در سال گذشته به ۷ میلیون و ۵۷۳ هزار تن در سال جاری تنزل یافته است.

  مقاطع فولادی تخت ۱۷ درصد کاهش و مقاطع فولادی طویل نیز ۷ درصد کاهش را به ثبت رسانده‌اند و کارشناسان معتقدند رد پای قطعی برق در آمار تولید آهن آلات نیز به چشم می‌خورد و عامل اصلی در کاهش آمار تولید مقاطع فولادی به حساب می‌آید.

  آمار تولید میلگرد

  تولید میلگرد در نیمه نخست امسال ۳ میلیون و ۵۱۸ هزار تن بوده و در مقایسه با سال گذشته که ۳ میلیون و ۷۷۰ هزار تن گزارش شده، منفی ۷ درصد رشد را در آمار تولید محصولات فولادی درج کرده است.

  قیمت میلگرد امروز (https://ahanportal.com/rebar/) در نیمه اول سال جاری افزایش قیمت را شاهد بوده است که کاهش آمار تولید آهن آلات را می‌توان در این امر دخیل دانست.

  با توجه به نظر کارشناسان آهن پرتال:

  “انواع میلگرد، بر اساس برآمدگی‌های روی آن تشخیص داده می‌شود، با قیمت‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود. از آن‌جایی که حجم میلگرد خریداری شده برای پروژه‌های ساخت‌وساز معمولاً زیاد است، پس اطلاع از بهترین و مناسب‌ترین قیمت روز میلگرد موجود در بازار برای مشتریان این محصول از ارزش بالایی برخوردار است. تعیین قیمت میلگرد برای سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸ و … انجام می‌شود و وزن آن‌ها نقش زیادی در افزایش یا کاهش آن‌ها دارد.”

  آمار تولید ورق آهن

  تولید ورق آهن در بررسی کلی حاکی از کاهش ۱۷ درصدی است و از ۳ میلیون و ۹۲۹ هزار تن در سال قبلی به ۳ میلیون و ۲۷۷ هزار تن در سال کنونی تنزل یافته است.

  در بررسی دقیق‌تر آمار تولید آهن آلات می‌توان مشاهده کرد که تولید ورق گرم امسال ۳ میلیون و ۲۲۷ هزار تن است که نسبت به تولید ۳ میلیون و ۸۰۱ هزار تنی سال گذشته، ۱۵ درصد کاهش یافته است. تولید ورق سرد هم با کاهش ۱۰ درصدی از ۱ میلیون و ۱۳۶ هزار تن در سال قبلی به ۱ میلیون و ۱۸ هزار تن در سال فعلی رسیده است. تولید ورق پوشش‌دار برخلاف سایر محصولات فولادی با ثبت ۶۱۹ هزار تن در سال گذشته و ۶۱۸ هزار تن در سال جدید، تغییر چندانی در آمار تولید محصولات فولادی نداشته است و درصد تغییرات آن صفر است.

  آمار تولید پروفیل آهن

  تولید پروفیل به همراه نبشی، ناودانی و سایر مقاطع روی هم رفته ۲ درصد تقلیل یافته است؛ به این معنی که از ۳۳۲ هزار تن در نیمه اول سال گذشته به ۳۲۴ هزار تن در نیمه اول امسال در آمار تولید محصولات فولادی افت کرده است.

  قیمت پروفیل آهن نیز از اثر کاهش تولید این محصول در آمار تولید مقاطع فولادی بی‌نصیب نبوده است و افزایش قیمت داشته است.

  آمار تولید تیرآهن

  تولید تیرآهن در ۵ ماهه اول سال قبل ۵۰۹ هزار تن ثبت شده که با کاهش ۱۱ درصدی در ۵ ماهه اول امسال به رقم ۴۵۴ هزار تن در آمار تولید مقاطع فولادی رسیده است.

  قیمت تیرآهن امروز نیز در پنج ماهه نخست امسال با سیر صعودی همراه بوده که احتمالا ناشی از کاهش آمار تولید آهن آلات بوده است، که البته بخشی از آن نیز احتمالا به دلیل تاثیرات روانی روی بازار بوده است؛ چرا که در ماه آخر تابستان امسال اصلاح قیمت رخ داده است.

  طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

  “خرید به موقع و پیدا کردن بهترین قیمت تیرآهن نقش بزرگی در ضرر و زیان پروژه‌های مختلف خواهد داشت. در نتیجه یک خرید سودمند و مطمئن با اطلاع از قیمت روز تیرآهن انجام می‌شود. شناخت سایزهای پرطرفدار این محصول مثل تیرآهن ۱۲، ۱۴، ۱۶ و ۱۸ و آگاهی از کاربرد هر کدام از آن‌ها فرآیند خرید را برای شما ساده‌تر خواهد کرد.”

  مقایسه نوسانات آمار تولید کل مقاطع طویل فولادی در نیمه اول ۱۳۹۹ و نیمه اول ۱۴۰۰

  آمار تولید مقاطع فولادی طویل (که به مجموعه میلگرد، قوطی آهن، تیرآهن، ناودانی و نبشی گفته می‌شود) در پنج ماهه نخست امسال در مقایسه با همین مقطع زمانی در سال قبل، ۷ درصد کاهش تولید را نشان می‌دهد و از ۴ میلیون و ۶۱۱ هزار تن در سال قبلی به ۴ میلیون و ۲۹۶ هزار تن در سال کنونی تغییر کرده است.

  مقایسه نوسانات آمار تولید کل مقاطع طویل فولادی در نیمه اول 1399 و نیمه اول 1400

  مقایسه نوسانات آمار تولید کل مقاطع طویل فولادی در نیمه اول ۱۳۹۹ و نیمه اول ۱۴۰۰

  مقایسه نوسانات آمار تولید کل مقاطع تخت فولادی در نیمه اول ۱۳۹۹ و نیمه اول ۱۴۰۰

  آمار تولید مقاطع فولادی تخت که سه محصول ورق پوشش‌دار، ورق گرم و ورق سرد را در مجموعه خود داراست؛ در ۵ ماهه ابتدای سال گذشته ۳ میلیون و ۹۲۹ هزار تن گزارش شده و با ۱۷ درصد کاهش در ۵ ماهه ابتدای سال جاری به میزان ۳ میلیون و ۲۷۷ هزار تن در آمار تولید آهن آلات ثبت گردید.

  مقایسه نوسانات آمار تولید کل مقاطع تخت فولادی در نیمه اول 1399 و نیمه اول 1400

  مقایسه نوسانات آمار تولید کل مقاطع تخت فولادی در نیمه اول ۱۳۹۹ و نیمه اول ۱۴۰۰

  تغییرات آمار تولید بیلت و بلوم، اسلب و آهن اسفنجی

  آمار تولید بیلت و بوم را در ابتدای این قسمت از آمار تولید آهن آلات بررسی می‌کنیم. آمار تولید بیلت و بوم با رشد منفی ۱۵ درصدی از ۷ میلیون و ۶۱۱ هزار تن در نیمه اول سال قبل به ۶ میلیون و ۴۹۵ هزار تن در نیمه اول امسال تغییر یافته است.

  آمار تولید اسلب که جزئی از آمار تولید مقاطع فولادی محسوب می‌شود در نیمه نخست سال جاری ۴ میلیون و ۳۳۳ هزار تن بوده و در مقایسه با نیمه نخست سال قبلی که ۴ میلیون و ۷۴۳ هزار تن بوده، ۹ درصد کمتر است.

  آمار تولید آهن اسفنجی نیز ۴ درصد کاهش را تجربه کرده است و در نیمه آغازین سال گذشته و نیمه آغازین امسال به ترتیب ۱۲ میلیون و ۸۸۳ هزار تن و ۱۲ میلیون و ۳۶۰ هزار تن در آمار تولید محصولات فولادی گزارش شده است.

  جمع بندی

  در نمودار آمار تولید محصولات فولادی می‌توان دید که مقاطع تخت فولادی بیشتر از مقاطع طویل فولادی درصد کاهش تولید داشته است. همچنین بیشترین سهم تولید در پنج ماهه نخست سال قبل و پنج ماهه نخست سال جاری متعلق به مقاطع طویل فولادی است و سهم کمتری به تولید مقاطع تخت فولادی اختصاص یافته است.

  تغییرات آمار تولید بیلت و بلوم، اسلب و آهن اسفنجی

  تغییرات آمار تولید بیلت و بلوم، اسلب و آهن اسفنجی

  در واکاوی آمار تولید مقاطع فولادی بین شش محصول، ورق گرم بیشتر از بقیه درصد تولید آن کاهش یافته و ورق پوشش دار کمترین درصد تغییرات را دارد. کمترین میزان تولید در این گروه بر حسب هزار تن چه در سال گذشته و چه در سال فعلی مربوط به تیرآهن است و بیشترین میزان تولید در آمار تولید آهن آلات هم در سال قبلی و هم در سال کنونی مربوط به میلگرد است.

  در میان محصولات فولاد میانی، بیلت و بوم کاهش درصد تولید بیشتری را تجربه کرده است ولی با این حال در بازه‌های زمانی نیمه آغازی سال قبلی و نیمه آغازی سال جاری تولید بیشتری از اسلب بر حسب هزار تن داشته است.

  سخن پایانی

  یکی از شاخص‌های مهم در ارزیابی وضعیت اقتصادی و صادرات یک کشور، میزان تولید محصولات فولادی است.

  هر چقدر آمار تولید آهن آلات افزایش داشته باشد می‌توان انتظار داشت که در میزان صادرات آهن آلات نیز تاثیر داشته باشد. همچنین با توجه به اصل عرضه و تقاضا، آمار تولید مقاطع فولادی در قیمت مقاطع فولادی در بازار داخلی نقش ایفا می‌کند. برای دریافت جدیدترین مقالات آماری از این قبیل می‌توانید به سایت آهن پرتال مراجعه نمایید.

  امید است که صنعت فولاد کنار سایر صنایع مهم دیگر مثل کشاورزی، شاهد رشد تولیدات در آمار تولید آهن آلات به همراه کیفیت هر چه بیشتر باشد. نکته قابل توجه این است که ماده اولیه خیلی از محصولات پیچیده به فولاد یا کشاورزی برمی‌گردد. به عنوان مثال از گوشی تلفن همراه گرفته تا کشتی‌ها از قطعات فولادی در آنها استفاده شده است و از طرفی بخش قابل توجهی از مواد خوراکی گرفته تا مواد شیمیایی صنعتی از گیاهان به دست آمده‌اند.

  وب سایت آهن پرتال با ارائه قیمت آهن آلات به صورت روزانه مرجع مناسبی برای مشاهده قیمت محصولات فولادی و نمودار نوسانات قیمت مقاطع فولادی است.

  برای اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت آهن آلات می‌توانید به وب سایت آهن پرتال مراجعه کنید.

  ahanportal.com

  آدرس: تهران – ستارخان – حبیب الله شمال – بن بست بنفشه – پلاک ۲

  ایمیل: info@ahanportal.com

  تاریخ: ۱۴۰۰/۰۹/۲۲

  توجه : این مطلب آگهی ساختمان، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و اویم شاهانه در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.