از ۰ تا ۱۰۰ فضاهای موزه را بیاموزید.

فضاهای موزه

فضاهای موزه


فضاهای موزه

به گزارش  طراحی ویلا مدرن : شما میتوانید فضاهای موزه در مقالات سایت اویم شاهانه متخصص طراحی ویلا در ایران در زمینه معماری و عمران مطالعه فرمایید.
۱-تالارورودی یا لابی
۲-گالری ها فضاهای موزه یا تالار های نمایش آثار
۳-کتابخانه
۴-آزمایشگاه
۵-چایخانه یا کافه تریا
۶-انبار آثار
۷-بخش اداری
۸-آمفی تئاتر
۹-بخش آموزشی -تحقیقاتی
—-
تالار ورودی:
درهای ورودی موزه باید به حدی باشد که محافظت و کنترل آنها برای نگهبانان آسان فضاهای موزه و میسر باشد. وضع مطلوب آن است که موزه فقط یک در ورودی عمومی اصلی و وسیع داشته باشد و توسط چراغ یا علامتهای دیگر کاملاً مشخص باشد. این در باید به سرسرا و یا اتاق ورودی موزه منتهی شود. در این اتاق یا سرسرا بخش فروش بلیط، میز اطلاعات و فروش انتشارات قرار دارد. در و یا درهای ورودی موزه باید از نظر تزیینات ساده و با سبک معماری بومی و معمول در جامعه هماهنگ باشد، همچنین اندازه آنها باید چنان باشد که تعداد زیادی از افراد در یک لحظه بتوانند به آسانی از آنها عبور کنند.

فضاهای موزه
فضاهای موزه

اتاق ورودی موزه باید به گونه ای ساخته و تزیین شود که نظر مردم را جلب نماید و معرف موزه نیز باشد؛ زیرا این اتاق نخستین بخش موزه است که بازدید کننده به آن وارد می شود. محوطه ی ورودی نباید آنقدر وسیع باشد که آنقدر که بازدید کننده در آنجا احساس غریبی و گم شدن نماید و از سوی دیگر باید آنقدر وسعت داشته باشد که گروههای بازدید کننده براحتی در آن گرد آمده، فضاهای موزه از آنجا به سوی تالار های نمایش حرکت کنند. این محوطه را نباید از میز و صندلی و دیگر وسایل انباشته کرد، فقط چند صندلی یا یکی، دو نیمکت کافی است. نقشه دیواری راهنمای موزه نیز باید در این قسمت نصب شود. جزوه های راهنمای موزه را نیز می توان بر روی میز های کوچک در این محل قرار داد. طراحی ویلا مدرن دوبلکس ساعت دیواری, تلفن عمومی حتی صندوق پست نیز از وسایل ضروری این محوطه است. مطلوبترین و مناسبترین رابطه بین محوطه ورودی و تالار های نمایش را می توان توسط دو در به دو طرف ساختمان که در آنها تالار های نمایش واقع شده باشند برقرار کرد. وجود این دو در ، تردد در تالارها و نظارت بر آنها را آسان می سازد.
در موزه هایی که ورود و خروج به وسیله دستگاههای الکترونیکی کنترل می شود این وسایل را می توان در محوطه که دو در اصلی تالارها از آن منشعب می شوند تعبیه نمود .
-گالریها یا تالار نمایش آثار:
گالری فضایی است که درآن آثار تاریخی برای بازدیدعموم به نمایش گذاشته می شود. یک گالری بایدبه گونه ای برگزارشودکه عموم مردم بتوانندآثاررابدون هیچ مشکلی تماشاکنند.
گردش ومسیر حرکت در نمایشگاه:
مسئله مهم دیگر مسئله گردش و مسیر حرکت است که باید با دقت بررسی گردد.

فضاهای موزه
فضاهای موزه

بطوریکه ترتیب ومسیر نه تنها برای کسی که به نقشه نگاه می کند بلکه برای بازدید کنندهای که از فضا عبور می کند کاملا روشن و بدون ابهام باشد. ، تالارهای نمایش باید به نحوی ساخته شوند که بازدید کنندگان بتوانند در آنها براحتی گردش نمایند و اشیاء را از تمام جوانب تماشا کنند، لذا ایجاد مسیر یا راه یکطرفه در تالار نمایش صحیح نمی باشد. بهترین روش، ایجاد فضاهای باز در تالارهای نمایش است تا بازدید کننده از بین این فضاها عبور کند و بتواند به دلخواه از هر قسمت تالار به قسمت دیگر رفته، پس از بازدید حتی از قسمتی از مجموعه آثار بدون دیدن کلیه آنها از تالار موزه خارج شود.

پیشنهاد مقاله برای مطالعه بیشتر : 

ساخت تالار با سوله

طراحی داخلی دفتر مشاور املاک

تعریف بازسازی ساختمان

ال اس اف ارومیه

هزینه ساخت و ساز متری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!