آموزش مختصر و مفید درباره انسان طبیعت معماری

انسان طبیعت معماری

انسان طبیعت معماری


انسان طبیعت معماری

به گزارش ساخت ویلاانسان طبیعت معماری انسان از بدو پیدایش تاکنون در طبیعت به کندوکاو مشغول است، در طبیعتی که همواره برای او ناشناخته و پر رمز و راز بوده است. زمانی او به تدریج از دل طبیعت واژه های تک+نو+لوژی را بیرون کشید و آنها را برای ترکیب درذهن خود پرواند و حاصل آن را طی قرن ها به زبان های مختلف باز گو کرد، روزی با یک کشف جدید حیرت دنیا را برانگیخت و روز دیگر با یک برخورد ناگهانی در افکار، اختراعی را آماده ی ثبت نمود طراحی داخلی ساختمان و به این ترتیب تکنولوژی پا گرفت. تکامل نه فقط از مغز انسان بلکه در پیش چشمان او از طبیعتی که خداوند در اختیارش گذاشته است میتراود. سال هاست که محققان در پی یافتن چنین ارتباطی هستند تا از طریق آن چگونگی شکل گرفتن سیستم های مختلف زندگی را ارزیابی کنند.

رویکرد به طبیعت را در طول تاریخ معماری در آثار بسیاری از بزرگان دیده ایم. از قضا همه ی معمارانی که بر سر اُنس با طبیعت بوده اند توانسته اند به دست آوردهای عملی و نظری ارزشمندی دست یابند. به یاد بیاوریم سخن زیبای پل کله را که عقیده داشت به مانند همان کودکی که در بازی خود ما را تقلید می کند ما هم باید به تقلید از نیروهایی بپردازیم که جهان را ساخته است. بی سبب نیست که طبیعت برای پل کله به مثابه ی ماده ی قابلی بود که او در مقام یک هنرمند به درون آن نفوذ می کرد. تادائو آندو هم خلق یک بنا را به عنوان پاره ای از طبیعت قلمداد می کرد. آموزش طراحی داخلی او احجام معماری را گونه ای درخت و صخره و کوه و تپه می انگاشت و در فرآیند خلاقیت های خود به دنبال بازسازی ذوقی از طبیعت بود. فرانک لوید رایت  بنیان گذار معماری ارگانیک  هم از همان آغاز خانه هایش را با طبیعت می آمیخت. وی در آمیختگی طبیعت و معماری چنان استادانه عمل می کرد که تشخیص این که کجا طبیعت پایان می یابد و کجا ساختمان های او آغاز می شود براستی دشوار است. لوکور بوزیه نیز نگاهی تازه به طبیعت داشت. ‌او با طرح ویلای ساوا در پوآسی فرانسه و ایجاد یک تراس وسیع در آن و قراردادن قاب هایی خالی در نمای آن، واسطه ای بین معماری داخل و طبیعت بیرون به وجود آورد.

 • بام سبز.. بام سبز.بام ساختمانی است که تمام یا قسمتی از ان با گیاهانی که برروی یک لایه ضداب کاشته شده باشند.پوشانده شده است.این بام ممکن است شامل لایه های دیگرمانند حصار ریشه.زه کشی و یا سیستم ابیاری باشد.نمونه بسیار بارز بام سبزدر ایران خانه های روستایی ماسوله است که باغچه هایی را بر بام خانه های پایین تر که حیاط خانه های بالاتر هستند تشکیل می دهد
 • تاریخچه… ساخت بام سبز قدمت طولانی داردو به قرن های ۷و۸ پیش از میلاد مسیح باز می گردد.تمدن های اسیایی پدید امده در کناررود دجله و فرات جزو اولین گروهایی بودند که این هنر را به وجود اوردند که معروف ترین انها باغ های معلق بابل کهن است..پس از ان بام های سبز به صورت پراکنده برای هزاران سال در مناطقی از اسکاندیناوی.کردستان.ایران.ترکیه و عراق به نحوی بر جسته ساخته می شدند……
 • کلیات و اهداف در معماری سبز
 • طراحی سبز عملی است برای حل مشکلات که طی آن، منابع طبیعی قبل، پنجره‌ها دوجداره و کاهش اتلاف انرژی بعد و طی پروسه تولید و ساخت به کمترین حد آسیب می‌بیند، به علاوه در مسیر این عمل مصالح باید مفید بوده، عمر مفید طولانی داشته و قابل بازگشت به چرخه طبیعت باشند. چیزهای با طول عمر زیاد هم مفیدند و هم بزرگترین مانع علیه اسراف و ضایعات، و این بهتر از استفاده مجدد یا بازیافت آنها است.
 • اصول معماری سبز

 • اصل اول : حفاظت از انرژی
 • اصل دوم : کار با اقلیم
 • اصل سوم : کاهش استفاده از منابع جدید
 • اصل چهارم : احترام به کاربران
 • اصل پنجم : احترام به سایت
 • اصل ششم : کل گرایی
 • اصل اول : حفاظت از انرژی
 • هر ساختمان باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که نیاز آن به سوخت فسیلی به حداقل ممکن برسد .
 • ضرورت پذیرفتن این اصل در عصرهای گذشته بدون هیچ شک و تردیدی با توجه به نحوه ساخت و سازها غیر قابل انکار می باشد و شاید تنها به سبب تنوع بسیار زیاد مصالح و فن آوری های جدید در دوران معاصر چنین اصلی در ساختمان ها به دست فراموشی سپرده شده است و این بار با استفاده از مصالح گوناگون ویا با ترکیب های مختلفی از آنها، ساختمان ها، محیط را با توجه به نیاز های کاربران تغییر میدهند .
 • اشاره به نظریه مجتمع زیستی نیز خالی از لطف نمی باشد، که از فراهم آوردن سر پناهی برای درامان ماندن در برابر سرما و یا ایجاد فضایی خنک برای سکونت افراد سرچشمه می گیرد ، تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی به این دلیل و همچنین وجود عوامل دیگر مردمان ساختمانهای خود را به خاطر مزایای متقابل فراوان در کنار یکدیگر بنا می کردند .
 • ساختمان هایی که در تعامل با اقلیم محلی و در تلاش برای کاهش وابستگی به سوخت فسیلی ساخته می شوند ، نسبت به آپارتمانهای عادی امروزی ، حامل تجربیاتی منفرد و مجزا بوده و در نتیجه ، به عنوان تلاشهای نیمه کاره برای خلـق مــعـــماری سبــز مطــرح می شوند. بسیاری از این تجربیات نیز بیشتر حاصل کار و تلاش انفرادی بوده؛ و بنابراین روشن است به عنوان اصلی پایدار در طراحی ها و ساخت و سازهای جامعه امروز لحاظ نمی گردد.

کار با اقلیم

 • ساختمان ها باید به گونه ای طراحی ویلا شوند که قادر به استفاده از اقلیم و منابع انرژی محلی باشند
 • شکل و نحوه استقرار ساختمان و محل قرار گیری فضاهای داخلی آن می توانند به گــونــه ای باشد که موجب ارتقاع سطح آسایش درون ساختمان گردد و در عین حال از طریق عایق بندی صحیح سازه ، موجبات کاهش مصرف سوخت فسیلی پدید آید. این دو فرآیند مذکور ناگزیر دارای هم پوشانی و نقاط مشترک فراوان می باشند.
 • پیش از گسترش همه جانبه مصرف سوخت فسیلی ، چوب منبع اصلی انرژی به حساب می آمد که هنوز هم حدود ۱۵ درصد از انرژی امروز را نیز تأمین می کند. هنگامی که چوب کمیاب و نایاب شد برای بسیاری از مردم امری طبیعی بود که در راستای کاهش نیاز به چوب ، انسان طبیعت معماری برای تولید گرما از گرمای خورشید کمک بگیرند . بازسازی و طراحی داخلی شهرهای یونانی همچون «پیرنه» مکان شهر را به گونه ای تغییر دادند که از ورود سیل به شهر جلوگیری شود ، و شبکه ای مستطیل شکل با خیابانهای شرقی ـ غربی را احداث نمودند که به ساختمان ها اجازه جهت گیری به سمت جنوب و استفاده از نور مطلوب خورشید را می داد.

کاهش استفاده از منابع جدید

انسان طبیعت معماری هر ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که استفاده از منابع جدید را به حداقل برساند و   در پایان عمر مفید خود ، منبعی برای ایجاد سازه های دیگر بوجود بیاورد .

گر چه جهت گیری این اصل ، طراحی ویلایی کلاسیک همچون سایر اصول اشاره شده به سوی ساختمانهای جدید است ، ولی باید یادآور شد که اغلب منابع موجود در جهان در محیط مصنوع فعلی بکارگرفته شده اند و ترمیم و ارتقاء وضعیت ساختمانهای فعلی برای کاهش  اثرات زیست محیطی ، امری است که از اهمیتی برابر با خلق سازه های جدید برخوردار است . این نکته را نیز باید مورد  توجه قرار داد که تعداد منابع کافی برای خلق محیط های مصنوع در جهان وجود ندارند که بتوان برای بازسازی هر نسل از ساختمان ها، مقداری جدید از آنها را مورد استفاده قرار داد .

اصل چهارم : احترام به کاربران

 • معماری سبز به تمامی افرادی که از ساختمان ساخت ویلا استفاده می کنند احترام می گذارد.
 • به نظر می رسد که این اصل ارتباط اندکی با آلودگی ناشی از تغییرات اقلیم جهانی و تخریب لایه ازن داشته باشد . انسان طبیعت معماری اما فرآیند سبز از معماری که شامل احترام برای تمامی منابع مشترک در ساخت یک ساختمان کامل هستند انسان را از این مجموعه خارج نمی نماید. تمام ساختمان ها توسط انسان ها ساخته می شوند اما در بعضی از سازه ها حقیقت حضور انسان محترم شمرده می شود، در حالی که در برخی دیگر تلاش برای رد ابعاد انسانی در فرآیند ساخت مشاهده می شود.
 • در ژاپن تعدادی روبوت نقش انسان را در ایجاد و طراحی ساختمان ها بر عهده گرفته اند، محوطه سازی حیاط اما برای یک روبوت کارآیی مؤثر در مورد پروژه ، شامل اجرای یک وظـیـفـه خـاص مــی باشد که می تواند آن را به دفعات تکرار کرد. اما در مقیاسی متفاوت یک انسان به عنوان معمار همچنان می تواند بر مهارت خود بر انجام تعداد بسیاری از کارهای نامرتبط اعتماد کند.

اصل ششم: کل گرایی

 • تمامی اصول سبز، نیازمند مشارکت در روندی کل گرا برای ساخت محیط مصنوع هستند
 • یافتن ساختمان هایی که تمام اصول معماری سبز را خود داشته باشند کار ساده ای نیست. چرا که معماری سبز هنوز بطور کامل شناخته نشده است. یک معماری سبز باید بیش از یک ساختمان منفرد قطعه خود را شامل شود و باید شامل یک شکل پایدار از محیط شهری باشد. شهر، موجودی فراتر از مجموعه ساختمان هاست؛ در حقیقت آن را می توان بصورت مجموعه ای از سامانه های در حال تعامل دید – سامانه هایی برای زیستن و تفریح – که بصورت شکل های ساخته شده دارای کالبد می باشند طراحی ویلا سه طبقه و با نگاهـی دقـیـق بـه ایـن سامانه‌ها اسـت که می توانیـم چهره شهـر آیــنده را تـرسـیـم نـمایـیـم

مهمتر و قبل از هر چیز مزایای یک ساختمان سبز

 • احتیاجات ساکنین آن را برآورده می‌کند.
 • سلامتی، رضایت و خشنودی، بهره‌وری و نشاط ساکنین خود را تأمین می‌کند.
 • بهره‌گیری سنجیده از راهکارهای تأئید شده معماری پایدار، ساخت و ساز با مواد غیر مسموم‌کننده، انسان طبیعت معماری استفاده مؤثر از مصالح به دست آمده از مواد طبیعی پایدار، اتکا و وابستگی به خورشید برای نور روز، انرژی گرمائی و الکتریکی و بازیافت مواد را ملزم می‌کند.
 • یک تلفیق معمارانه از این راهکارها در یک ساختمان که مایه افتخار استفاده‌کنندگان آن و در خدمت جهان طبیعی است.

موارد قابل توجه در طراحی ساختمان سبز

 • استقرار ساختمان‌های روی سایت شامل دسترسی‌ها و مسیرهای تدارک دیده شده سودمند.
 • جهت‌یابی ساختمان‌ها با توجه به خورشید و محیط اطراف.
 • چیدمان اتاق‌های داخلی و درها و پنجره‌ها.
 • ابعاد و وجوه ساختمان‌ها و اجزاء تشکیل‌دهنده محیطی.
 • رنگ، نما، تزئینات ساختمان و محیط.

بعضی از جنبه‌های معماری سبز عبارتند از:

 • افزایش آسایش، قابلیت زندگی و بهره‌وری.
 • بهبود دوام، کیفیت و قابلیت نگهداری.
 • ثبات وضعیت محیط داخلی.
 • پس‌انداز پول به وسیله کم کردن هزینه زندگی.
 • پی‌بردن به گزینه‌های ساختمان‌های با عملکرد بالای خورشیدی

انواع بامهای سبـــز

 • بامهای سبز می توانند در انواع “متمرکز و فشرده”، “نیمه متمرکز ” و “گسترده یا وسیع” بسته به عمق متوسط کشت و میزان تاسیسات مورد نیاز طبقه بندی شوند. بامهای سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی می باشند، به عنوان بام های سبز متمرکز مطرحند. این نوع بامها نیازمند آبیاری، کوددهی و سایر مراقبتها می باشند. در مقابل، بامهای سبز وسیع یا گسترده، به عنوان سیستمهای خودنگهدار در نظر گرفته شده و به حداقل تاسیسات نگهداری، شاید تنها یکبار در سال هرس یا کوددهی برای افزایش رشد گیاهان، نیاز دارند. این نوع از بامهای سبز می توانند در لایه بسیار نازکی از “خاک” (اغلب از کودهای آلی با فرمول ویژه استفاده می شود)، قرار گیرند.
  بدین ترتیب بام های متمرکز، محیط کشت ژرف و عمیقی دارند و در دسترس هستند محوطه سازی باغ ایرانی انسان طبیعت معماری (می توانند به عنوان یک فضای باز در نظر گرفته شوند). مثالی از یک بام سبز متمرکز، بام مرکز Manulife است که در بالای یک پارکینگ قرار گرفته است. بام سبز ۲۵ ساله ای که در جای مناسبی با درختان بالغ و تنومندش، مستقر شده است.
 • در مقابل، بام سبز گسترده، محیط کشت سطحی و کم عمقی دارد و معمولاً قسمتی از یک سیستم بامی و قسمتی از ساختار ساختمان سبز می باشد. یک بام سبز گسترده به طور کلی در دسترس و مورد استفاده کارکردی نیست. بام شرکتMountain Equipment نمونه ای از یک بام سبز گسترده می باشد که در سال ۱۹۹۸ ساخته شده است.
 • طبقه بندی دیگر در خصوص بامهای مسطح و شیبدار است. بامهای سبز شیبدار، مشخصه برجسته بسیاری از ساختمانهای اسکاندیناویایی هستند که نیازمند طراحی ساده تری در قیاس با بامهای تخت می باشند. چرا که شیب بام کاهش خطر نفوذ آب از طریق سازه بام را با استفاده از لایه های آب بندی و زه کشی کمتری نسبت به بام تخت موجب می گردد.

مزایای بامهای سبز

 • گسترش فضای سبز…این محصول با تولید سطوح سبز در فضاهای بلا استفاده اثرات مضر ناشی از پدیده گرم شدن زمین را کاهش داده باعث خنک شدن هوا..ایجاد سایه و تولید اکسیزن میگردد
 • .کاهش الودگی هوا و اثرات مخرب ان …..هر متر مربع فضای سبز مذکور در سال حدود نیم کیلوگرم از الودگیهای معلق در هوا را جذب کرده وتصفیه میکند.بدین ترتیب هوای پاکتر وسالمتری برای تنفس خواهیم داشت.وجذب و تصفیه الودگیهای ناشی از سوختن فراورده های سوختی از تخریب بیشتر لایه ازن پیشگیری خواهد کرد
 • عایق حرارتی…..فضای سبز به عنوان یک لایه عایق حرارت مطرح می گرددو از تبادل حرارتی هوای ساختمان با هوای بیرون به میزان قابل توجهی می کاهد و به این ترتیب در صرفه جویی در مصرف انرزی نقش شایانی ایفا میکند
 • عایق رطوبتی….لایه تشکیل دهنده طراحی ویلای دوبلکس کلاسیک بام سبز شامل لایه های ضد رطوبت است که قادر به نگهداری و حفظ اب در خود در مدت زمانی طولانی میباشد.این لایه ها که از پروپیلن ساخه شده است.سدی مقاوم در برابر نفوذ اب ایجاد میکند که مانع هر گونه انتقال رطوبت از لایه های خاک به سقف می گردد
 • کنترل اب باران و سیلاب…لایه زهکشی بام سبز با ذخیره سازی اب در خود میتواند در هنگام بارش های ناگهانی و تند.اب را در خود ذخیره کند و این اب را تا مدت طولانی برای مرطوب نگه داشتن لایه خاک نگهداری کند. خانه lsf بدین وسیله از وقوع سیلاب نیز به دلیل جاری شدن اب باران جلوگیری به عمل می اید
 • .سلامت روانی…با به وجود اوردن محیط زیست طبیعی در فضای زیست محیطی شهری میتوان در ایجاد تسکین روحی و سلامت جسمی و روحی ساکنین شهر ها نقش به سزایی ایفا نمود
 • .عدم نیاز به ابیاری ومراقبت زیاد…سیستم سقف های سبزطوری طراحی شده است که لایه زیرین ان هم به عنوان عایق.هم به عنوان زهکشی و هم به عنوان مانع نفوذ ریشه گیاهان به بام عمل میکند. انسان طبیعت معماری بدین ترتیب باغ بدون ابیاری میتواند تا یک ماه در تابستان شاداب باقی بماند و دوره نگهداری و سرکشی ان میتواند تا ۲ بار در ماه باشد.گیاهان مورد استفاده در باغ بام ها باید نسبت به خشکسالی مقاوم باشند و به نگهداری کمی احتیاج داشته باشند و قابلیت تطبیق و بازیابی خود با تغییر شرایط خاک را داشته باشند

معایب بامهای سبز

انسان طبیعت معماری برخی پیامدهای منفی استفاده از بامهای سبز به شرح زیر است:
• نیاز به تقویت سازه بامهای موجود برای استقرار بام سبز و وجود این حقیقت که اغلب این بامها برای حضور انسان طراحی نمی شوند.
• در برخی موارد، تطبیق طراحی این بامها با شرایط اقلیمی منطقه کاری دشوار است.
• بامهای سبز همچنین نیازمند معیارهای سازه ای قابل قبول می باشند. بسیاری از بامهای موجود، بدلیل بار وزن ملزومات خاک و گیاهان برای دارابودن بام سبز مناسب نیستند. (در این بین یک دال بتنی در تبدیل به بام سبز بسیار کاراتر از دالهای چوبی یا فلزی است).

خانه های درختی

 • در بعضی از کشورهای جهان بالای درختان چند صد ساله خانه های چوبی ساخته می شود..اصلی که در همه ی این خانه ها رعایت می شود این است که صدمه ای به درخت وارد نشود..چون درخت قلب تپنده این خانه های عجیب و غریب است

بام های سبز مواج

هتل کلیما، از مجموعه ساختمان های زیرزمینی ایی تشکیل شده که توسط بام های سبز مواج به هم مرتبط شده این پروژه توسط “متیو تان” در کوه های آلپ ایتالیا اجرا شده است. این مجتمع از اصول طراحی با کمترین میزان دخالت در طبیعت و پمپ های گرمایشی زمین ـ منبع جهت تامین انرژی سود می برد.
به علاوه، فرایند ساخت واحدها، چگونگی استقرار واحدها در سایت و مصالح مورد استفاده طراحی محوطه سازی به دقت انتخاب شده اند تا تاثیر مجموعه بر محیط به حداقل برسد. هتل از ۱۱ واحد شخصی تشکیل شده است که ظاهر هر یک از ان ها چیزی بیش از برامدگی ایی ملایم از زمین نمی باشد و هر کدامشان پنجره هایی بزرگ و رو به جنوب دارند که از دامنه تپه بالا امده انداند

معماری سبز در کره جنوبی

 • منطقه “ججو” در کره جنوبی یکی از زیباترین مناطق این کشور است… به همین جهت ساختمان هایی نیز در این منطقه توسط طراحان با توجه به سرسبزی منطقه در دست طراحی و اجرا قرار دارد. یکی از شاخص ترین این بناها توسط گروه معماران Kyungam طراحی و اجرا شده است. این مرکز خرید با ساختاری متناسب با در چشم انداز موجود، تپه های اطراف و کوه ها طراحی شده است. در ساخت این مرکز از موادی استفاده شده است که آسیب چندانی به محیط زیست وارد نکنند. هزینه ساخت ویلا در شمال انسان طبیعت معماری ضمنا برای تهویه بهتر هوا و استفاده از نور طبیعی، سقفهای شیشه ای و متحرک در این مرکز مورد استفاده قرار گرفته است.

پیشنهاد مقاله برای مطالعه بیشتر : 

ضوابط پارکینگ شهرداری اصفهان

معنی ازبیلت

ساخت المان شهری

کمترین هزینه ساخت ویلا

هزینه ساخت منزل

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!