از ۰ تا ۱۰۰ نقشه کشی ساختمان ( اداری – تجاری – مسکونی – ویلایی…)

نقشه کشی ساختمان

نقشه کشی ساختمان


نقشه کشی ساختمان

نقشه کشی ساختمان یک زمین برای این که تبدیل به ساختمان شود، نیاز به یک طرح و یا نقشه دارد. نقشه کشی ساختمان یکی از مراحل مهم و ضروری برای ساخت ساختمان می باشد. نقشه‌ی ساختمان شامل مراحل مختلفی است و جزئیات بسیاری دارد. در بخش های بعدی همراه با ما باشید تا با نقشه کشی ساختمان، انواع نقشه کشی، هزینه ها و تمام جزئیات نقشه را برای شما توضیح دهیم.

جهت طراحی یا مشاوره در زمینه نقشه کشی ساختمان با ما در تماس باشید.

۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴

نقشه کشی ساختمان

نقشه کشی ساختمان

نقشه کشی چیست؟

نقشه کشی معماری همان طراحی فنی ساختمان است که توسط معماران انجام می شود. امروزه اکثر نقشه کشی های معماری، توسط کامپیوتر و نرم افزار های پیشرفته انجام می گیرد. هزینه نقشه کشی معماری به عوامل گوناگونی بستگی دارد.

همچنین مکان و موقعیت جغرافیایی در انتخاب نوع نقشه کشی تاثیر گذار است. شاید دقت کرده باشید که شهر هایی همچون اصفهان، یزد، فارس و … هر کدام معماری منحصر به فرد خود را دارند.

میزان آشنایی معمار با علومی همچون درک تصاویر، هنر های تجسمی، نحوه ترسیم بر روی کاغذ، طراحی بر روی نرم افزار، ماکت سازی، مصالح ساختمانی و … می تواند در کیفیت نقشه کشی معماری تاثیر گذار باشد.

معماری و نقشه کشی تنها مربوط به دوران ما نیست. انسان های اولیه از ابتدا برای ساخت سرپناه و انبار های غذای خود از معماری آن زمان استفاده می کردند. اما نقشه های آن دوران نسبت به امروز بسیار ابتدایی بود. اما از قرن شانزدهم میلادی تا به امروز شاهد پیشرفت های بسیار زیادی در عرصه معماری و نقشه کشی صنعتی هستیم.

استفاده از ابزار های مناسب و استاندارد، یکی از عوامل تاثیر گذار در کیفیت کار معماری می باشد.

جهت طراحی یا مشاوره در زمینه نقشه کشی ساختمان با ما در تماس باشید.

۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴

نقشه کشی شامل چند نوع می­باشد؟

نقشه کشی به طور کلی شامل موارد متفاوتی است که می­توان به نقشه کشی ساختمان، نقشه کشی معماری، نقشه کشی خانه، نقشه کشی طراحی ویلا و غیره اشاره کرد. هر کدام از این نقشه کشی­ها دارای مراحل و جزئیات گوناگونی می­باشند که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

در نقشه کشی ساختمان چه کارهایی انجام می‌شود؟

همان طور که در بخش اول بیان کردیم، نقشه کشی ساختمان از کارهای اولیه و مهم در ساختمان‌ها می‌باشد. نقشه کشی در واقع شامل یکی از این مراحل می باشد و به آن اشاره دارد. یکی ترسیم فنی و دیگری نقشه نگاری است. ترسیم فنی در واقع نوعی نقشه‌ی فنی است که بیشتر در معماری، راه و ساختمان، مکانیک، برق و عمران کاربرد و کارایی دارد. نقشه نگاری نیز نوعی ترسیم و طراحی نقشه‌ی زمین است.

جهت ایجاد و طراحی یک نقشه‌ی ساختمانی در ابتدای کار بهتر است به یک شرکت معتبر مهندسی مراجعه کنید. این شرکت معتبر دارای گروه معماری متخصص است که می‌تواند بهترین سازه‌های اجرایی را به نحو احسن انجام دهد. یکی از این شرکت ‌های معتبر اویم شاهانه است.

نقشه کشی معماری

نقشه کشی معماری

شما می‌توانید با مراجعه به سایت زیر www.evimshahane.com و تماس با مشاوران این شرکت کار نقشه کشی و سازه‌ای خود را به آن ها بسپارید. در قدم اول مهندس متخصص معماری نقشه‌ی مورد نظر را طراحی می‌کند. در قدم دوم، مهندس متخصص سازه، محاسبات خود را انجام می‌دهد و سپس نقشه‌ی مورد نظر را طراحی و ترسیم می­کند. در قدم های بعدی نقشه ­های متفاوت برق، مکانیک و تاسیسات نیز توسط متخصصان ترسیم می­شود.

جهت طراحی یا مشاوره در زمینه نقشه کشی ساختمان با ما در تماس باشید.

۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴

آموزش نقشه کشی به چه صورت است؟

همان طور که می­دانید مرحله­ی اول و اولین قدم در ساخت ساختمان­ها ترسیم یک نقشه­ی مناسب و کامل است. نقشه کشی حتی برای بازسازی منزل، نما و بسیاری موارد دیگر کاربرد و کارایی دارد. نقشه کشی ساختمان از قدیم و در گذشته­های دور برای ساخت ساختمان­ها وجود داشته است.

ولی این نقشه کشی امروزه با نرم افزارهای پیشرفته انجام می­شود. یکی از این نرم افزارهای بسیار عالی و پیشرفته اتوکد است. اتوکد یک نرم افزار مناسب برای ترسیم نقشه­ ساختمان می­باشد. این نرم افزار دارای محیط دو بعدی و سه بعدی است که باعث می­شود کار کردن با آن راحت تر شود. با استفاده از این نرم افزار و ابزاری که در داخل آن وجود دارد، می­توان اشکال و مدل­های مختلف از نما، چیدمان منزل و وسایل، دیوار، اتاق و غیره را رسم و طراحی کرد.

ویژگی های یک نقشه کشی معماری با کیفیت

عوامل زیادی در کیفیت و در نتیجه هزینه نقشه کشی معماری تاثیر گذار هستند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین عامل در تعیین کیفیت نقشه کشی، سطح آگاهی و تخصص طراح می باشد.

یک نقشه کشی خوب باید به گونه ای باشد که حتی در صورتی که متراژ سازه کوچک باشد، طراحی باید بزرگ و شفاف دیده شود.

برخی از ویژگی های یک نقشه کشی معماری خوب عبارت اند از:

  • نقشه باید به گونه ای باشد که حداکثر فضا را در اختیار مشتری قرار دهد.
  • قسمت های مختلف و ضروری سازه همچون آشپزخانه، درب و پنجره، سرویس بهداشتی، اتاق های خواب و … به راحتی در نقشه قابل تشخیص باشد.
  • موقعیت هر فضا باید به صورت کاملاً دقیق در نقشه مشخص باشد.
  • محل قرارگیری لوازم آشپزخانه همچون یخچال، ماشین لباسشویی باید مشخص و اندازه آن دقیق باشد تا در زمان نصب، کارفرما به مشکل نخورد.
  • اتصال نقاط حساس همچون تاسیسات ساختمان باید کامل و دقیق مشخص شده باشد.
  • میزان سطح شیب در قسمت های مختلف نقشه باید کامل و دقیق مشخص باشد تا کارفرما از آن مطلع شود.

شناخت فضا در طراحی نقشه ساختمان بسیار مهم است. طراح باید آشنایی کافی با فضا مورد نیاز کاربر داشته باشد تا بتواند محل قرارگیری درب و پنجره، اتاق های خواب و سرویس بهداشتی را به درستی انتخاب کند.

شناخت فضا کمک می کند تا قسمت هایی از خانه همچون سرویس بهداشتی و حمام، از دید مستقیم مهمانان به دور بماند. لذا تقسیم بندی فضا، مشخص کردن مسیر های رفت و آمد و قرار دادن پنجره در قسمت های مناسب، امری بسیار مهم به حساب می آید.

در بالا تنها تعدادی از عوامل تاثیرگذار و اساسی را ذکر کردیم. طراحی و نقشه کشی، موضوعی مهم می باشد که تنها باید توسط افراد با تجربه و متخصص انجام شود. نقشه کشی و معماری کاری نیست که توسط یک فارغ التحصیل دانشگاه انجام شود. بلکه فردی متخصص با سالیان تجربه بالا را می طلبد.

امروزه از مدل های مختلف دو بعدی و سه بعدی و نرم افزار های گوناگون جهت نقشه برداری استفاده می کنند.

نقشه کشی

نقشه کشی

جهت طراحی یا مشاوره در زمینه نقشه کشی ساختمان با ما در تماس باشید.

۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴

هزینه­ نقشه کشی ساختمان چگونه محاسبه می­شود؟

زمانی که هزینه نقشه کشی ساختمان برآورد می­شود، برای هزینه های بعدی بهتر می­توان برنامه ریزی کرد. ولی این برآورد هزینه به چه صورت است که در ادامه با ما همراه باشید تا به طور کامل برای شما توضیح دهیم.

در ابتدای کار باید به دنبال یک مهندس معمار متخصص و با تجربه­ کافی باشیم. زمانی که مهندس معمار، تبحر و تجربه­ی کافی داشته باشد می­تواند طراحی برای فضای مورد نظر را به شکلی عالی انجام دهد.

اگر دنبال یه گروه معماری متبحر و با تجربه هستید به سایت اویم شاهانه مراجعه کنید. برآورد این هزینه­ ها به تجربه و سابقه ی شرکت بستگی زیادی دارد و متفاوت است. از جمله مواردی که در هزینه نقشه کشی تاثیر بسیاری دارد می­توان به خدمات مشاوره، طراحی داخلی، طراحی فاز دو، طراحی نما، طراحی معماری، گرفتن جواز، نوع کاربری ساختمان، متراژ ساختمان و غیره اشاره کرد.

هزینه نقشه کشی معماری ساختمان ها و ساز ها

در هنگام مراجعه به کارشناسان معماری توجه داشته باشید که تعرفه نقشه کشی ساختمان نظام مهندسی باید با هزینه نقشه کشی معماری تطابق داشته باشد. همچنین با جستجو در اینترنت می توانید از تعرفه نقشه کشی نظام مهندسی مطلع شوید.

هزینه نقشه کشی ساختمان در سایت های مختلف، متفاوت است. قدرت خرید مشتریان و همچنین پلن های متعددی که وجود دارد، تعیین کننده هزینه نقشه کشی سازه است.

هر سال سازمان نظام مهندسی، هزینه ها، فاکتور ها، اطلاعات و محدوده قیمت ها را مشخص می کند. این اطلاعات در اختیار شرکت های طراحی و نقشه کشی قرار می گیرد. لذا شرکت های نقشه کشی و طراحان سازه ها، باید طبق این اطلاعات، هزینه نقشه کشی معماری را مشخص کنند.

سازمان نظام مهندسی هر ساله تعرفه ها و قیمت های معماری و نقشه کشی را منتشر می کند.

هزینه نقشه کشی

هزینه نقشه کشی یکی از مهم ترین موارد در کار ساختمان سازی است و با برآورد هزینه نقشه برداری ساختمان می توانیم چشم اندازی از هزینه نقشه کشی و توانایی خود در میزان پرداختی و ساخت ساز داشته باشیم؛ در ابتدای کار اگر تجربه ساخت و ساز نداشته باشیم و هزینه های مختلف ساختمان مانند هزینه نقشه کشی، هزینه طراح، معمار و مصالح مورد نیاز را نیز محاسبه نکرده باشیم ممکن است در میان راه دچار مشکل شویم.

فاکتورهای تعیین هزینه طراحی نقشه کشی ساختمان

شما طی جلسه ای که با مهندس معمار خود می گذارید، بهتر است در ابتدای کار، تمامی خواسته ها و طرح هایی که در ذهن دارید را بیان کنید تا مهندس معمار طبق سلیقه و خواسته های شما نقشه کشی ساختمان را انجام دهد و در نهایت به رضایت کامل برسید؛ حتما قبل از نقشه کشی ساختمان حداکثر هزینه ای را که برای ساخت و ساز ساختمان خود، در نظر گرفته اید را با مهندسین معمار ساختمان خود در میان بگذارید که در هنگام طراحی حتما این مورد در نظر گرفته شود و طبق بودجه طراحی ساختمان انجام گیرد.

خدمات معماری و ساخت شامل مشاوره، اخذ جواز، طراحی معماری، طراحی فاز دو، طراحی داخلی، طراحی نما در هزینه طراحی نقشه کشی تاثیر دارد، و برخی از مواردی که در برآورد هزینه طراحی نقشه کشی ساختمان تاثیر مستقیم دارند:

تعیین نوع کاربری ساختمان

از اولین موارد تاثیرگذار در هزینه نقشه کشی، کاربری ساختمان است؛ هزینه طراحی نقشه کشی ساختمان های اداری با تجاری و مسکونی و آموزشی متفاوت است و بنا به نوع کاربری تعیین هزینه می شود، همچنین هزینه طراحی نقشه کشی ساختمان در سال جدید با سال قبل متفاوت است و باید حتما طبق آخرین اصول و ضوابط نظام مهندسی ساختمان صورت گیرد.

متراژ ساختمان و تعداد طبقات ساختمان

متراژ ساختمان و تعداد طبقات ساختمان در تعیین هزینه طراحی نقشه کشی ساختمان تاثیر مستقیم دارند، هزینه طراحی نقشه کشی ساختمان برای ویلای یک طبقه با ویلای دوبلکس و تریپلکس متفاوت است و قطعا یک ویلای دوبلکس زمان بیشتری از طراح را می گیرد.

تعیین سبک طراحی معماری ساختمان

در نظر داشته باشید سبک طراحی معماری ساختمان، قبل از طراحی نقشه کشی ساختمان مشخص شود، توجه به نمای ساختمان و طراحی نقشه معماری ساختمان باید همزمان باهم در ذهن طراح معمار تداعی شود، در صورت تغییر سبک پس از ساخته شدن قطعا هزینه های گزافی را کارفرما متحمل خواهد شد.

نقشه کشی آپارتمان

نقشه کشی آپارتمان

جهت طراحی یا مشاوره در زمینه نقشه کشی ساختمان با ما در تماس باشید.

۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴

نقشه کشی معماری چگونه انجام می­شود و نیاز به چه اطلاعاتی دارد؟

در واقع نقشه کشی معماری نوعی طراحی و ترسیمی است که در ذهن نقشه کش وجود دارد و آن را با تمام جزئیات و اندازه گیری­ها به شکل نقشه ترسیم می­کند. در این نوع نقشه کشی ساختمان زمانی که مکان دقیق پروژه مشخص می­شود، اندازه های دقیق و مشخصات باید ترسیم شود.

نقشه کشی معماری باید به طور کاملا دقیق و با مقیاس­های یک صدم و یا گاهی با مقیاس یک دویستم طراحی و رسم شود. این نوع نقشه کشی نیز دارای فاز یک و فاز دو می­باشد. در فاز یک به بررسی اجرایی شدن سیستم سازهای، پروژه و تاسیسات می­پردازند. در این فاز تمام کمبودهایی که در پروژه و سازه وجود دارد برطرف می­شود تا نقشه وارد مرحله­ی فاز دو شود.

آیا نقشه کشی خانه مانند نقشه کشی ساختمان است؟

در نقشه کشی خانه نیز مانند نقشه کشی ساختمان تمام مراحل به همان صورت انجام می­شود. در نقشه کشی خانه نکات بسیار مهمی وجود دارد که باید طراح و نقشه کش به آن توجه زیادی داشته باشند. یکی از این نکات نور طبیعی می­باشد.

البته که نور طبیعی در ساختمان تاثیر بسیار زیادی در طراحی بی­نظیر آن دارد ولی نور بیش از حد ممکن است از کیفیت طراحی کم کند. وجود نشیمن خصوصی یکی دیگر از این نکات مهم است که در نقشه کشی خانه باید به آن دقت شود. البته باید به این موضوع دقت کرد که در چه نوع خانه­هایی این نشیمن ضروری است. وجود بالکن نیز نکته­ی بعدی می­باشد که وجود آن در خانه بسیار ضروری و مهم است.

نقشه کشی مسکونی

نقشه کشی مسکونی

جهت طراحی یا مشاوره در زمینه نقشه کشی ساختمان با ما در تماس باشید.

۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴

یک طراح برای نقشه کشی ویلا چه کاری انجام می­دهد؟

یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین نقشه کشی­ ها نوع نقشه کشی ویلا است. ویلاها از یک طبقه تا سه طبقه را شامل می­شوند. برای نقشه کشی ویلا در ابتدا باید به نوع زمین، چشم انداز، طبقات، دسترسی و تعداد اتاق­های لازم توجه شود.

پس از اینکه این موارد در نقشه ترسیم شد، نقشه کش باید به امکانات بعدی که در ویلاها وجود دارد توجه کند. این امکانات شامل استخر، تراس، جکوزی، سالن ورزشی و غیره می­باشد. جهت تمامی نقشه کشی­های بیان شده می­توانید با مراجعه به سایت www.evimshahane.com  از تمام خدمات این شرکت استفاده کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!