درباره برج خلیفه چه میدانید؟

برج خلیفه

برج خلیفه


تبلیغات

تبلیغات

سقف بابل دکbazsazi min

برج خلیفه

به گزارش ویلا پیش ساخته : برج خلیفه طراحی مارپیچی Y مانند این برج را آدریان اسمیت معمار SOM انجام داده است، طراحی ویلا در دبی برای حمایت از هسته ساختاری برج، که با بالاتر رفتن باریک می‌شود، به کار رفته است. در ارتفاع بالاتر برج به یک ساختار فولادی بدل می‌شود که منار مخروطی عظیمی در راس آن قرار گرفته است این پروژه را شرکت مهندسی و ساختمان سامسونگ کره جنوبی، گروه بیسیکس بلژیک و شرکت عرب‌تک امارات متحده عربی اجرا کردند. این آسمانخراش در مرکز یک منطقه خرید جدید ۲۰ میلیارد دلاری قرار می‌گیرد که شامل ۳۰۰۰۰ آپارتمان و یک مجتمع بزرگ فروشگاهی است که گفته می‌شود با فضایی برای ۱۲۰۰ مغازه بزرگترین مرکز خرید مسقف جهان است.

ads1

ads1

اجرا و ساخت کانال هوا تهیه  * نصب فلاشینگ نما * ساخت و نصب دریچه * ساخت و نصب هود استیل و گالوانیزه *ساخت و نصب پلنیوم باکس * ساخت فلنچ اهنی و گالوانیزه * ساخت کانال های پیش ساخته

 

طراحی برج خلیفه

طراحی برج خلیفه توسط آدریان اسمیت و شرکت SOM آمریکا و با الهام از معماری اسلامی و طبیعت صحرا انجام شده‌است.

2 ads

۲ ads

فروش متعلقات تهویه * فروش لوله های فلکسیبل * فروش بست های فلکسیبل و رولی * فروش عایق های رولی الاستومریک * فروش انواع فوم ها پلی اتیلن

ادرس: بازار آهن شاد آباد بهاران ۲ مجتمع کوثر بلوک ۳۸ پلاک ۲۴۵ (میرزایی)

گل صحرایی Hymenocallis اصلی‌ترین ایده‌های طراحی برج دبی را به معماران آن داده‌است. این طراحی نه تنها از نظر شکل فیزیکی نیروی وارده توسط باد در طبقات آخر را مهار می‌کند، بلکه به ساکنان هر کدام از طبقات نمایی منحصر به فرد و بدون اشراف به سوی سایر واحد‌ها می‌دهد.همچنین استفاده از طاق در نمای برج نشان دهنده الهام گرفتن طراحان برج خلیفه از معماری اسلامی است.

ads 3

ads 3

برای ساخت برج خلیفه یک ملیارد دلار هزینه درنظر گرفته شده بود اما بر اساس گزارش مطبوعات امارات هزینه آن بیش از این مبلغ است.بعلاوه ساخت برج خلیفه ۲۲ میلیون ساعت، کار برده است. برج خلیفه همچنین یک هتل با ۱۶۰ اتاق در طبقات پایینی برج با نام طراح مد ایتالیایی جورجیو آرمانی واقع شده‌ است. یکی از شاهکارهای مهندسی که در برج نظر هر متخصصی را جلب می‌کند، قرار دادن ۵۰۰ هزار تن وزن برج بر روی یک فریم مثلث شکل با ارتفاع ۳.۷ متری است.این فریم از میلگردهایی به قطر ۱.۵ متر که در عمق ۵۰ متری زمین فرو رفته است تشکیل شده‌است.

lsf min
برج خلیفه

برج خلیفه

مقابله با باد در ارتفاع ۸۰۰ متری بیش از ۴۰ تست تونل باد مختلف بر روی برج خلیفه انجام شده‌است تا تمام آثار باد در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح دریا بر روی برج مشخص شود. برج خلیفه از سه بخش پایینی، میانی و بالایی تشکیل شده‌است. هر کدام از این قسمت‌ها به گونه متفاوتی طراحی ش ده‌اند تا در برابر جریان باد و همچنین تغییرات فشار و دما رفتارهای متفاوت و آرمانی داشته باشند. وسایل حمل و نقل به بالای برج در برج خلیفه ۵۸ آسانسور و ۸ پله برقی به طور مداوم کار حمل و نقل ساکنین به طبقات مختلف برج را انجام می‌دهند.

تبلیغات

تبلیغات

آسانسور بار و آتش‌نشانی برج توانایی حمل ۵۵۰۰ کیلوگرم جرم را دارد و بلندترین آسانسور باری جهان است. آسانسورهای برج قابلیت برنامه ریزی هوشمند برای مواقع تخلیه اضطراری و آتش‌سوزی را دارند.

استخر min

چند آسانسور که به افراد نمایی از بیرون برج را می‌دهند ظرفیت ۱۲ تا ۱۴ نفر را دارند و با سرعت ۱۰ متر بر ثانیه حرکت می‌کنند. با استفاده از سریعترین آسانسورهای جهان که سرعت آن به چهل کیلومتر در ساعت می رسد، رسیدن به قله این برج فقط دو دقیقه طول می کشد.

فواره برج خلیفه

در بیرون برج یک فواره ۲۱۷ میلیون دلاری قرار دارد که طراحی شرکت WET Design است و توانایی پرتاب آب به ارتفاع ۱۵۰ متری را دارد. این فواره با داشتن ۶۶۰۰ لامپ در ۵۰ رنگ مختلف مناظری زیبا در محوطه بیرون برج خلیفه ایجاد می‌کند. گوشه ای از رکوردهای برج دبی مجموع مساحت طبقات آن ۳۳۴۰۰۰ متر مربع برای ساخت آن ۳۳۰ هزارمترمکعب بتن ، ۳۱۴۰۰ تن فولاد ، ۱۰۳ هزار مترمربع شیشه، ۱۵۵۰۰ مترمربع فولاد ضد زنگ استفاده شده است.

مرتفع ترین سکو برای استقرار افراد و مشاهده مناظر دارای بلندترین پلکان و مرتفع ترین رستوران، فوراره و استخر در جهان است. از بالای آن تا فاصله ۹۵ کیلومتری را میتوان به وضوح دید. تعداد طبقات آن ۱۶۰ عدد ۱۶۰ سوییت هتل ۱۰۴۴ آپارتمان مسکونی ۱۲ طبقه اداری ۱۹ هکتار فضای باز اینها اعدادی است که هر کدام دو نوع خود یک رکورد به حساب می آید. یکی از ویژگی های منحصر به فرد برج خلیفه دبی فواره رقصان آن می باشد.

برج خلیفه

برج خلیفه

همه چیز درباره برج خلیفه دبی

معمار این برج آدریان اسمیت ۱ از شرکت اس.او.ام۲  است. شرکت مهندسی سامسونگ، شرکت مهندسی بسیکس۳ به همراه شرکت عربتک۴  شرکتهای اولیه برای ساخت برج بودند و شرکت ترنر۵ بعنوان مدیر ساخت انتخاب شد. طراحی برج خلیفه کل بودجه ی در نظر گرفته شده برای برج۴.۱میلیارد دلار(آمریکا) و ۲۰ میلیارد دلار برای مرکز تجاری شهر بوده است.

انتظار می رفت ارزش دفاتر تجاری این برج به ۴۰۰۰ دلار برای هر متر مربع برسد، که البته بعد از رکود اقتصادی، بی تردید این قیمت کاهش پیدا خواهد کرد. طراحی این برج توسط شرکت اس.او.ام  صورت گرفته است، این شرکت طراحی برجهای شیکاگو و برج آزادی در نیویورک را نیز بر عهده داشته است. برج دبی شبیه سازه ی لوله ای برج سیرز است، البته این برج سازه ای لوله ای نیست. طرح این برج یادآور ایده ی طراحی برج ۱ مایلی استان ایلی نویز در آمریکاست.

طراحی برج دبی برگرفته از سیستم الگویی در معماری اسلامیست. این برج ترکیبی از سه جزء است که در اطراف هسته ی مرکزی قرار گرفته اند که این حالت، وضعیت ایستایی مناسبی برای برج ایجاد می کند. Yشکل بودن برج، نمای رو به خلیج فارس را به حد اکثر رسانده است. برج دبی در بلندترین نقطه ی خود، در اثر نیروهای جانبی حداکثر ۱.۲ متر نوسان میکند.

برج خلیفه نمای بیرونی شامل ۱۴۲۰۰۰ متر مربع است که از شیشه های رفلکس، آلومینیوم، پانلهای فولادی ضد زنگ و پره های لوله ای عمودی تشکیل شده است. سیستم پوشش برج برای حداکثر دمای هوا در تابستانهای دبی طراحی شده است بعلاوه اینکه دمای هوا در بلندترین نقطه ی برج به ۶ درجه ی سانتی گراد می رسد که نسبت به دمای پایه ی برج بسیار سرد است.

دکوراسیون داخلی برج توسط جورجیو ارمنی۶  طراحی شده است. برج دبی دارای ۱۶۰ طبقه ی قابل سکونت است که ۷۰۰ واحد آپارتمانی شخصی بین طبقات ۴۵ تا ۱۰۸ قرار گرفته است، یک استخر در طبقه ی ۷۸ تعبیه شده است و تقریبا بقیه ی طبقات به شرکتهای تجاری اختصاص داده شده است. سریعترین آسانسور جهان در این برج مستقر شده است که سرعت آن ۱۸ متر در ثانیه است، سریعترین آسانسور بعد از برج دبی مربوط به برج تایپه ۱۰۱ است که سرعتی معادل ۱۶.۳ متر در ثانیه دارد. برج دبی شامل ۵۲ آسانسور است که بصورت دو عرشه ای ساخته شده اند و هرکدام توانایی جابجایی ۴۲ نفر را در یک زمان را دارند.

برج خلیفه

برج خلیفه

ارتفاع برج خلیفه چقدر است ؟

سازه ی اصلی برج بتن مسلح است که از نظر حجمی ۴۵۰۰۰ متر مکعب و از نظر وزنی به ۱۱۰۰۰۰ تن می رسد. ارتفاع ۸۲۸ متر میباشد برای این سازه ۱۹۲ شمع به طول ۵۰ متر در زمین جاگذاری شده است. از نظر میزان کار برای ساخت این برج در پایان، ۲۲ میلیون نفر- ساعت کار صورت گرفته است. پمپاژ بتن بصورت عمودی برای ارتفاعات زیاد، بسیار سخت است.

برج خلیفه رکورد قبلی این پمپاژ مربوط به یک واحد صنعتی نیرو در ایتالیا به ارتفاع ۵۳۲ متر بوده است که این رکورد با ارتفاع ۶۰۱ متر پمپاژ عمودی در برج دبی شکسته شد. ۳۸۰ معمار و تکنیسن پس از ۶ سال تلاش، طرح بی‌نظیر آدریان اسمیت را به برج ۸۲۸ متری خلیفه در دبی تبدیل کرده‌اند.

داخل برج نیز با طراحی جورجیو آرمانی به همان زیبایی نمای بیرونی استساخت برج دبی تصمیمی حکومتی به منظور تغییر اقتصاد تجارت‌محور و نفت‌محور دبی به یک اقتصاد گردشگر محور بود. حدود ۹۰ درصد از مساحت شیخ‌نشین دبی را بیابان و زمین‌های بایر تشکیل می‌دهد و حکومت دبی قصد دارد با اجرای پروژه‌های بلند پروازانه‌ای همچون برج دبی، جزایر نخل و غیره، جهانیان را با دبی آشنا نماید و سالانه ده‌ها میلیون نفر را به آنجا بکشاند.

مشخصات سازه‌ای برج دبی

برج دبی شبیه سازه لوله‌ای برج سیرز در شیکاگو است، با این وجود این برج یک سازه لوله‌ای محسوب نمی‌شود. از مهم‌ترین مشکلاتی که مهندسان در ساخت برج تجربه کردند، می‌توان به طراحی لرزه‌ای سازه، نیروی باد حاکم در طراحی سازه‌ای، برج خلیفه انتقال نیرو و مصالح در ارتفاعات زیاد و طراحی نمای خارجی مقاوم در برابر شرایط آب‌وهوایی سخت دبی شامل دمای بالای محیط، طوفان‌های شن و تابش فرابنفش خورشید سوزان اشاره کرد.

هم‌چنین در ساختمان‌های بلند، تغییرات فشار و دما با افزایش ارتفاع محسوس است که اثرات آن را باید در طراحی سازه لحاظ کرد. برج دبی بیش از ۵۰۰ هزار تن وزن دارد. این ابرسازه بر روی فونداسیون مثلثی شکلی به ضخلمت ۳.۷ متر قرار گرفته و خود فونداسیون نیز توسط ۱۹۲ شمع به قطر ۱.۵ متر و طول ۵۰ متر نگه داشته می‌شود.

در فونداسیون برج از بتن با چگالی بالا و نفوذپذیری اندک، به همراه حفاطت کاتدیک در زیر آن استفاده شده تا هرگونه اثر مخرب ناشی از حملات شیمیایی آب‌های زیرزمینی را به حداقل برساند. مهندسان، سازه بتنی برج را که به شکل یک Y پهن است، به فرم پله‌ای ساخته‌اند، در نتیجه برج دارای سطح مقطع متغیری است. این ترفند برای کاهش نیروی باد بر برج استفاده شده و علاوه بر مزایای زیبایی و کارکردی برای شکل دادن هسته سازه‌ای برج نیز به کار رفته است. هر کدام از بال‌های برج، بال‌های دیگر را توسط هسته مرکزی شش ضلعی برج نگهداری می‌کند. هسته مرکزی همچنین مقاومت پیچشی سازه را فراهم می‌آورد.

دیوارهای میانی در هر بال از هسته مرکزی تا انتهای بال امتداد می‌یابد و به دیوارهای سرچکشی (Hammerhead) ختم می‌شوند. این دیوارهای میانی به همراه دیوارهای سرچکشی مشابه جان و بال یک تیر عمل می‌کنند و مقاوت سازه را در برابر برش و خمش ناشی از باد تامین می‌کند. برج خلیفه ستون‌های پیرامونی و طبقه همکف برج نیز این سیستم را تکمیل می‌کند. نتیجه کار برجی است که در برابر حرکت جانبی و پیچشی، بی‌نهایت مقاوم است. برج دبی در بلندترین نقطه خود در اثر نیروهای جانبی حداکثر ۱.۲ متر نوسان می‌کند. شاید این مقدار زیاد به‌نظر برسد، اما اگر ساکنان برج از پنجره به بیرون نگاه نکنند، متوجه این حرکت نخواهند شد.

برج خلیفه

برج خلیفه

فعالیت‌های کارگاهی دبی

برای ساخت برج دبی از ۳۸۰ مهندس و تکنیسین ماهر در محل کارگاه و در مجموع، ۲۲ میلیون نفر-ساعت کار استفاده شد. از نکات مهم درباره برج دبی ساخت سازه بتنی آن است. پمپاژ بتن به‌صورت عمودی برای ارتفاعات زیاد، بسیار سخت است.رکورد قبلی مربوط به یک واحد صنعتی نیروگاهی در ایتالیا به ارتفاع ۵۳۲ متر بود که این رکورد با پمپاژ عمودی بتن تا ارتفاع ۶۰۱ متر در برج دبی شکسته شد.

برج خلیفه رسیدن بتن به چنین ارتفاعی حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد، بنابراین مهندسان مجبور بودند ترکیب بتن را به گونه‌ای تغییر دهند که در این مدت سیال باقی بماند. هم‌چنین برای پمپاژ بتن تا این ارتفاع به پمپ‌های بسیار قوی احتیاج است، به‌طوری‌که فشار بتن در طول عملیات پمپاژ به حدود ۲۰۰ اتمسفر (معادل فشار آب در عمق ۲ کیلومتری) رسید. برای ساخت برج دبی از روش‌هایی استفاده شد که اگرچه امتحان شده و در عمل کارایی خود را نشان داده بود، اما به دلیل ارتفاع زیاد مهندسان مجبور بودند گاهی تا مرز ناشناخته‌ها پیش بروند. برای آن‌که درکی از بزرگی این پروژه بدست آورید، به آمارهای زیر دقت کنید.

ارتفاع بخش بتنی سازه: ۵۷۴.۴ متر

حجم بتن‌ریزی فونداسیون: ۴۵هزار مترمکعب

حجم بتن‌ریزی کل سازه: ۳۳۰ هزار مترمکعب

وزن کل آرماتورهای مصرفی : ۳۹هزار تن

رکوردشکنی‌های برج دبی

برج دبی که ارتفاع آن در اوایل اجرای پروژه به دلیل رقابت بین سازندگان برج‌های بلند دنیا پنهان نگاه داشته شده بود، اکنون بر اساس هر سه معیار اصلی انجمن ساختمان‌های بلند و سکونت‌گاه‌های شهری (CTBUH)، بلندترین ساختمان دنیا به حساب می‌آید. این انجمن ساختمان‌ها را بر اساس ارتفاع بالاترین نقطه برج، مرتفع‌ترین نقطه از نظر معماری، و ارتفاع مرتفع‌ترین طبقه مسکونی رتبه‌بندی می‌کند.

بر اساس اعلام سازندگان، طراحی بیمارستان  ارتفاع برج دبی ۸۲۸ متر است که ۳۲۰ متر بیشتر از ارتفاع نزدیک‌ترین ساختمان مسکونی رقیب آن، ساختمان تایپه ۱۰۱ با ۵۰۸ متر ارتفاع است. برج خلیفه قبل از برج دبی، بلندترین سازه دنیا دکل تلویزیونی KVLY در داکوتای آمریکا با ارتفاع ۶۲۸.۸ متر بود. این برج همچنین رکورد ۳۱ ساله سی.ان تاور کانادا را که با ۵۵۳ متر ارتفاع، بلندترین سازه خودمتکی(Free-Standing) دنیا بود، شکست.

برج خلیفه

برج خلیفه

مهم‌ترین رکوردهای برج دبی

مرتفع‌ترین ساختمان دنیا؛ مرتفع‌ترین سازه خودمتکی(Free-Standing) دنیا، بیشترین تعداد طبقات را در دنیا، مرتفع‌ترین طبقه مسکونی در ساختمان‌های روی زمین، مرتفع‌ترین عرشه دیدبانی روباز دنیا، سریع‌ترین آسانسورهای دنیا با بیشترین مسافت جابه‌جایی، مرتفع ترین آسانسور باری دنیا. بر بالای برج دبی، منار مخروطی شکل تلسکوپی قرار دارد که کامل‌کننده معماری برج است و برای ساخت آن، بیش از ۴هزار تن فولاد سازه‌ای به‌کار رفته است.

قسمت‌های مختلف این مناره با استفاده از یک جک هیدرولیکی و از داخل ساختمان،برج خلیفه در محل نهایی خود که بیش از ۲۰۰ متر ارتفاع داشت، قرار داده شد. این منار مخروطی شکل علاوه بر این‌که مقام برج دوبی را به عنوان بلندترین سازه دنیا تضمین می‌کند، بخشی از تجهیزات مخابراتی و رادیو تلویزیونی برج را در خود جای داده است.

نمای بیرونی برج ۱۴۲هزار مترمربع مساحت دارد که از شیشه‌های رفلکس، آلومینیوم، پانل‌های فولادی ضدزنگ و پره‌های لوله‌ای عمودی تشکیل شده است. وزن کل آلومینیوم استفاده‌شده در نمای برج معادل ۵ هواپیمای غول‌پیکر ایرباس A380 است. پوشش خارجی برج بر اساس حداکثر دمای هوا در تابستان دبی طراحی شده؛ اما جالب اینجاست که دمای هوا در بلندترین نقطه برج دبی به ۶ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد که نسبت به دمای پایین برج بسیار سرد است.

برج خلیفه ایمنی برج در برابر آتش و سرعت تخلیه برج، از فاکتورهای مهم طراحی برج دبی بوده است. تمام راه‌پله‌ها با بتن احاطه شده و آسانسور باری و آتش‌نشانی برج ۵۵۰۰ کیلوگرم ظرفیت دارد. از آن‌جا که منطقاً انتظار نمی‌رود مردم ۱۶۰ طبقه را پیاده طی کنند، هر ۲۵ طبقه، پناهگاه‌هایی با سیستم تهویه برای مواقع اضطراری وجود دارد.

تاریخ‌های مهم در ساخت برج دبی

ژانویه ۲۰۰۴ / دی ۱۳۸۲: آغاز عملیات خاکبرداری

فوریه ۲۰۰۴ / بهمن ۱۳۸۲: آغاز شمع‌کوبی فونداسیون

مارس ۲۰۰۵ / فروردین ۱۳۸۴: آغاز ساخت سازه برج

ژوئن ۲۰۰۶ / خرداد ۱۳۸۵: رسیدن برج به طبقه پنجاهم

ژانویه ۲۰۰۷ / دی ۱۳۸۵: رسیدن برج به طبقه صدم

جولای ۲۰۰۷ / تیر ۱۳۸۶: رسیدن برج به طبقه ۱۴۱، کسب عنوان مرتفع‌ترین ساختمان دنیا

سپتامبر ۲۰۰۷ / شهریور ۱۳۸۶: رسیدن برج به طبقه ۱۵۰، کسب عنوان مرتفع‌ترین سازه خودمتکی دنیا

آوریل ۲۰۰۸ / اردیبهشت ۱۳۸۷: رسیدن برج به طبقه ۱۶۰، بلندترین سازه ساخت دست بشر

ژانویه ۲۰۰۹ / دی ۱۳۸۷: تکمیل منار مخروطی راس برج، رسیدن برج به ارتفاع نهایی

سپتامبر ۲۰۰۹ / شهریور ۱۳۸۸: تکمیل نمای خارجی برج

ژانویه ۲۰۱۰ / دی ۱۳۸۹: افتتاح رسمی برج دبی

برج خلیفه

برج خلیفه

ابتکارهای دوستدار محیط زیست

هوای گرم و مرطوب دبی به همراه سیستم خنک کننده پیشرفته برج باعث می‌شود تا حجم زیادی بخار آب و رطوبت از طریق سیستم کندانسور دستگاه‌های خنک کننده به مایع تبدیل شود.

حجم این آب مایع در سال به ۱۵ میلیون گالن برابر با حجم ۲۰ استخر سایز المپیکی می‌رسد و برای مصارف مختلف استفاده می‌شود. معمار این برج Adrian Smith از شرکت SOM است. این شرکت طراحی برج‌های شیکاگو و برج آزادی در نیویورک را نیز بر عهده داشته است. شرکت مهندسی سامسونگ، شرکت مهندسی Besix به همراه شرکت Arabtec شرکت‌های اولیه برای ساخت برج بودند و شرکت Turnur بعنوان مدیر ساخت انتخاب شد. برج خلیفه کل بودجه در نظر گرفته شده برای برج ۴.۱ میلیارد دلار (آمریکا) و ۲۰ میلیارد دلار برای مرکز تجاری شهر بوده است.

انتظار می‌رفت ارزش دفاتر تجاری این برج به ۴۰۰۰ دلار برای هر متر مربع برسد در نوامبر ۲۰۰۷ بلندترین دیواره‌های درونی از جنس بتن مسلح به‌وسیله پمپاژ بتن با فشار ۸۰ مگاپاسکال از سطح زمین با ارتفاع عمودی پمپاژ ۶۰۱ متر ساخته شد و رکورد قبلی پمپاژ در یک ساختمان که مربوط به دومین برج بلند جهان با ارتفاع ۴۷۰ متر به نام برج تایپه ۱۰۱ را شکست و هم‌چنین رکورد قبلی پمپاژ عمودی ۵۳۲ متری متعلق به توسعه بنای برج هیدروالکتریک Riva del Garda در سال ۱۹۹۴ نیز توسط برج دبی شکسته شد.

فشار بتن برای پمپاژ به این سطح نزدیک به ۲۰۰ بار بوده است. مقدار rebar  (میل گرد عاج دار )استفاده شده در برج ۳۱۴۰۰ تن متریک بوده که اگر انتها به انتهای آنها را کنار هم بگذاریم بیش از یک چهارم محیط کره زمین می‌شود.

برج خلیفه

برج خلیفه

نمای شیشه‌ای برج

سطح خارجی سازه از بیش از ۱۷۴۰۰۰ متر مربع Guardian SunGuard Solar Silver 20 و Guardian GuardGuard NLT low-E تشکیل یافته است. این محصولات گاردینی خواص ممتاز نوری و حرارتی برای برج ایجاد کرده است. شیشه سپری ضد تشعشع در برابر نور شدید خورشید در کویر ایجاد کرده و بازتاب این نور شدید به وسیله آن از گرم شدن بیش از اندازه داخل برج جلوگیری نموده و هم‌چنین برج را در مقابل بادهای شدید و داغ کویر مقاوم می‌سازد. آخرین قطعه که بالاترین قسمت نمای بیرونی را تشکیل می‌دهد با وزن ۷۵۰ کیلو و ابعاد ۶۴۰۰×۱۱۶۰ میلیمتر؛ ۲۴۳۴۸امین قطعه بوده و در ارتفاع بیش از ۶۶۲ متری قرار گرفته است و بدین ترتیب مأموریت حیرت‌انگیز نصب نمای خارجی بزرگ‌ترین برج دنیا به انجام رسید.

برج خلیفه شرکت آلومینیم عرب با همکاری شعبه شرق دور شرکت آلومینیم هنگ‌کنگ کار نصب نمای خارجی برج دبی را در مارچ ۲۰۰۷ آغاز نمودند و در این پروژه عظیم بیش از ۳۸۰ مهندس و تکنسین کار آزموده در گیر بوده‌اند. با مجموع ۲۴۳۴۸ قطعه روکش به مساحت کل۱۳۲۱۹۰ مترمربع؛ سطح مواج نمای خارجی برج دبی انتقال حرارت را حداقل نموده و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند. مجموع ۱۰۳۰۰۰متر مربع شیشه به‌کار رفته در قطعات روکش‌نما می‌تواند ۱۴ زمین استاندارد فوتبال را بپوشاند و با ۱۵۵۰۰ مترمربع فولاد ضد زنگ استفاده شده در این نما می‌توان ۳۴ زمین بسکتبال را پوشاند.

طول بادبند ( gaskets) به کار رفته در نمای برج که ۲۰۵۰۰۰۰ متر است اگر انتها به انتها کنار هم گذارده شود تقریباً معادل فاصله دبی با دمشق در سوریه (۲۰۵۲ کیلومتر) می‌شود. واد روکش با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته مهندسی به‌طور خاصی ساخته شده‌اند که شامل شاهکار اعمال لعابکاری انعکاسی؛ چهارچوب و قاب‌های آلومینیمی شیشه‌ها و قوس‌های (طاقی‌های) بافت فولادی با دماغه‌های لوله‌ای فولاد ضد زنگ می‌باشد.

برج خلیفه روکش نما در حالی‌که به بلندی آن جلوه بیشتری می‌بخشد آن‌را مانند شیئی باریک و بلند در حال سو سو زدن نشان می‌دهد. قطعاتی با بیش از ۱۸ نوع مختلف از لحاظ مشخصات استحکامی و در بیش از ۶۰۰ اندازه که همه آنها دوبار لعاب داده شده‌اند در نمای بیرونی برج استفاده شده‌اند.

سرعت بادهای شدید چالش بزرگی بود. در ارتفاع زیاد، تیم‌های مهندسی برای نصب ایمن و مؤثر قطعات نما مجبور به کار در شیفت‌های دقیقاً کنترل شده بودند. به منظور حداقل نمودن خطرات ناشی از کار در چنین ارتفاعی، قطعات روی زمین بر روی‌هم سوار گشته و سپس به ارتفاع مورد نظر برای نصب برده می‌شدند. تنها پس از ۱۳۲۵روز از شروع گودبرداری ساخت برج به اتمام رسید.

 

 

پیشنهاد مقاله برای مطالعه بیشتر : 

نقاشی ساختمان در ارجمند

طراحی باغ ۳۰۰۰متری

نقاشی منزل مسکونی

نقاشی منزل طرح کاغذ دیواری

نقاشی منزل قیمت

نقاشی منزل با شابلون

جواز minkanaf min

تبلیغات

تبلیغات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!