5 قانون شگفت انگیر در طراحی دکوراسیون داخلی

به گزارش تبلیغ ساختمانطراحی دکوراسیون داخلی کاری حرفه‌ای است که سپردن آن به طراحان حرفه‌ای ، طراحی فوق العاده زیبا و در عین حال آرامش بخش را به شما هدیه می دهد. اما چرا طراحی دکوراسیون داخلی که توسط یک طراح حرفه ای انجام می شود دلنشین و آرامش بخش است؟  باید بگوییم آنها فقط چند قانون ساده را مد نظر قرار می‌دهند! با دانستن همین قوانین ساده ،حتی بدون صرف هزینه می توانید وضع موجود خود را بهینه کنید و محیطی دلچسب تر و دلنشین تر داشته باشید. با هم چند تا از این قوانین را مرور می کنیم.

قانون 10-30-60

مهمترین عامل در طراحی داخلی تناسب رنگی است. در طراحی دکوراسیون داخلی فقط شناخت رنگها کافی نیست. گاهی اوقات رنگ های متناسب در یک طراحی به کار رفته اما باز هم فضا، آنچنان که باید زیبا نیست و حس هارمونی و تناسب رنگی را منتقل نمی کند. دلیل آن عدم رعایت  قانون 10-30-60 می باشد. به عبارتی علاوه بر آشنایی با ترکیب رنگ در دکوراسیون، نیاز است با قوانین رنگ در دکوراسیون نیز آشنایی داشته باشید.

در قانون 10-30-60 رنگ غالب فضا را با ترکیب ۶۰ درصد استفاده می کنید. رنگ غالب در دیوارها، کف و سقف استفاده می شود، بنابراین بهتر است از رنگ‌های خنثی مثل سفید، کرم وخاکستری و … استفاده شود. رنگ دوم رنگ ثانویه است که با ترکیب ۳۰ درصد استفاده می شود. رنگ ثانویه می تواند رنگی برجسته تر از رنگ غالب باشد. این رنگ در مبلمان و پرده ها مورد استفاده قرار می گیرد.  ترکیب سوم که مقدار آن ۱۰ درصد است،  می تواند از رنگی متضاد با رنگ تاکیدی استفاده شود. از این رنگ در اکسسوری ها استفاده می شود.  اگر در چیدمان و طراحی خود از این قانون پیروی کنید حتماً دکوراسیونی زیبا و دلنشین خواهید داشت.

قانون سه تایی

یک قانون شگفت انگیز وجود دارد که استفاده از آن در هر جا و هر مکانی معجزه گر است. پیروی از جادوی اعداد در طراحی همیشه جذابیت دارد ؛ چرا که ذهن انسان همیشه به دنبال یافتن نظم در فضای اطراف است. استفاده اعداد فرد در طراحی جذابیت بیشتری دارد. گروه بندی 3 ، 5 یا 7 تایی در فضا و لوازم می تواند زیبایی خاصی به فضا ببخشد، اما در بین این گروه بندی استفاده از گروه بندی سه تایی در همه جا و در همه مکانها تاثیر فوق العاده دارد. همین الان به اطراف خود نگاه کنید و با یک تغییر جزئی، بدون صرف هزینه با دسته بندی سه تایی بر جذابیت فضای خود بیافزایید

کاربرد قانون سه تایی

در چیدمان اکسسوری ها ،چیدمان مبلمان ، کاربرد رنگ و در همه جا ،این قانون قابل استفاده است. به عنوان مثال استفاده از اکسسوری در کنار هم به صورت سه تایی، که البته نیاز نیست از نظر اندازه و یا شکل مشابه باشند و داشتن تناسب رنگی کفایت می کند.

 استفاده از تابلوهای سه تکه نیز در دکوراسیون پذیرایی فوق العاده است همچنین بهترین چیدمان برای مبلمان، استفاده از قانون سه تایی و چیدمان  مبلمان را در سه بخش است. مثال دیگر استفاده از سه لوستر یا چراغ آویز در جزیره آشپزخانه است. در مورد رنگ نیز همانطور که در قانون 60-30-10 اشاره شد از سه رنگ در طراحی دکوراسیون استفاده می شود. اینها مثال های بود که به عنوان نمونه بیان شد. چیدمان سه تایی اشیا را در هر جایی می توانید به کار ببرید.

قانون ۳-۳ عمودی

قانون 3-3 عمومی در اصل قانونی است که برگرفته از طبیعت است.  تناژ رنگ ها در طبیعت همیشه به این صورت است که تیره ترین رنگ ها به سمت زمین هستند و روشن ترین رنگ ها در بالا و به سمت آسمان قرار دارند. در واقع تناژ رنگی از تیره به سمت رنگ های معتدل و در نهایت رنگ‌های روشن حرکت می کند.

 استفاده از این قانون در طراحی نیز فوق العاده است. اگر از این قانون در کنار دو قانون قبلی استفاده شود، طراحی شما بی نظیر خواهد بود. آشنایی با همین سه قانون در طراحی ،باعث می‌شود طراحی حرفه ای ، زیبا و دلنشین باشد و حس آرامش بیشتری را انتقال دهد. به همین دلیل است که یک فرد کاردان با چند تغییر جزئی ، فضای زیبایی را خلق می کند و طراحی او ماهرانه به نظر می رسد.

اصل سنت شکنی

قوانین زیادی  در طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارند که در واقع می‌توان گفت به دلیل این که افراد زیادی آنها را پسندیدند تبدیل به یک قانون شده اند و همیشه قرار نیست به این شکل باقی بماند. اگر شما فردی خلاق هستید و دوست دارید منحصر به فرد باشید یک اصل اساسی وجود دارد به نام اصل سنت شکنی که می توانید از آن استفاده کنید.  پس همیشه  سعی کنید اصول کلی را رعایت کنید اما خود را پایبند قوانین و سلیقه افراد نکنید. در زیر برخی از سنت شکنی ها که طراحان خلاق انجام دادند را  بیان  می کنیم.

طراحی کتابخانه در ناهار خوری

 شاید این کار در نگاه اول عجیب باشد اما می‌تواند فضای ناهارخوری را از سادگی و خلوت بودن خارج کند. قطعا این کار برای افرادی که علاقه زیادی به مطالعه دارند فوق العاده هیجان انگیز است. به دلیل در معرض دید قرار داشتن کتاب می تواند باعث شود افراد زمان استراحت بعد از ظهر خود را به خواندن یک کتاب اختصاص دهند.

همه اتاق ها نیاز به فرش ندارد

در طراحی ایرانی و فرهنگ ما ایرانی ها ، همیشه همه جا با فرش پوشانده می شود،حتی اگر فضا سرامیک و کفپوش داشته باشد. می توانید این سنت را بشکنید و  متناسب با کاربری و نوع استفاده از فضا در جاهای مختلف از قالیچه و کفپوش و حتی گلیم های سنتی استفاده کنید. اگر به طراحی مدرن هم علاقه دارید یک پیشنهاد هیجان انگیز استفاده از کفپوش های سه بعدی است. این کف پوش ها ، ظاهر خلاقانه ، زیبا و متفاوتی به فضا می دهند .

همه چیز با هم هماهنگ باشد

نیاز نیست همه لوازم  و وسایل باهم هماهنگ باشند. گاهی ایجاد تضاد در طراحی فوق العاده عالی عمل می کند. استفاده از لوازمی که تناسب زیادی با فضا ندارد ممکن است کار اشتباهی به نظر برسد اما اگر از نظر کاربردی عملکرد فضا را بهبود ببخشد بد نیست کمی خرق عادت کنید.

 در چیدمان مبلمان نیاز نیست کل مبلمان یک رنگ باشد. می توانید از چند رنگ در کنار هم استفاده کنید و یا دلیلی وجود ندارد یک مبلمان چوبی نتواند در کنار یک سرویس خواب فرفژه قرار بگیرد. خلاقیت و خرق عادت در طراحی می تواند فضا را متفاوت و منحصر به فرد کند. پس بیش از حد خود را اسیر قوانین دست و پاگیر در طراحی نکنید. قوانین به هر حال یک روز شکسته خواهند شد. از هر آنچه که در فضا به شما آرامش می دهد و محیط خانه را برای شما آرامش بخش تر و لذت بخش تر می کند در طراحی خود استفاده کنید.

در پایان

در این مقاله سعی شد به قوانینی که به بهتر شدن فضا کمک می کند اشاره شود . قطعا دانستن آنها می تواند فوق العاده کمک کننده باشد اما در نظر داشته باشید همیشه مشورت با افراد متخصص به دلیل داشتن مهارت و تجربه بالا می تواند کمک بیشتری به شما کند. خانه معمار با داشتن سالها تجربه در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی آماده پاسخگویی به شماست . جهت ارتباط مستقیم می توانید با شماره  91014525-021  تماس حاصل فرمائید.

توجه : این مطلب آگهی ساختمان، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و اویم شاهانه در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!