ساخت ویلا ارزان

ساخت ویلا ارزان


هزینه ساخت ساختمان سه طبقه

به طور کلی یک پیمانکار خوب باید اطلاعات خوبی در زمینه ساخت ساختمان سه طبقه داشته باشد و صفر تا صد ساخت را با حداقل هزینه و حداکثر کیفیت بتواند ارائه دهد. به همین دلیل نحوه محاسبه هزینه ساخت ساختمان سه طبقه بسیار مهم می باشد و پیمانکاران و سازنده‌ها باید تسلط کافی در این امر داشته باشند و عوامل تأثیرگذاری در نحوه محاسبه هزینه ساخت و همینطور مدت زمان ساخت وجود دارد. استانداردهایی نیز برای ساخت ساختمان سه طبقه وجود دارد. همینطور هنگام تعیین مدت زمان ساخت، پارامترهایی از قبیل مساحت یک ساختمان، فناوری ساخت و عوامل محیطی و اقلیمی مؤثر بر شرایط کار و کارهای ساختمانی و نصب باید در نظر گرفته شود. استانداردهای عمومی به عنوان یک راهنما می باشد، اصول طراحی سوپرمارکت چون در هر صورت زمان ساخت بستگی به زمین و استفاده از انواع مختلف پایه ها و پیکربندی متفاوت اشیا می باشد. برای تعیین مدت زمان ساخت ساختمان سه طبقه باید متراژ زمین در نظر گرفته شود. به طور کلی هرچه طبقه ها و بخش های بیشتری در ساختمان وجود داشته باشد، ساخت خانه  مدت زمان و هزینه ساخت بالاتر می باشد. به طور کلی دانستن محاسبه نرخ مصالح مورد نیاز مثل میلگرد و تیرآهن لازم است. باید بدانید که برای هر متر مربع چقدر مصالح نیاز است و میانگین قیمت هر مصالح را حساب کنید. برای این کار باید دو مساله مهم را همیشه مهندسان و پیمانکاران پروژه های ساختمانی در نظر داشته باشند: مقدار مصالح مورد نیاز که به طور تقریبی براساس نقشه های اجرایی مشخص می شوند را باید محاسبه کرد که چه مقداری است. سپس به زمان بندی پروژه و این که در چه مدت زمانی می خواهید پروژه را تمام کنید پرداخته و مصالح مورد نیاز را سفارش داده و و برنامه زمان بندی را تنظیم کنید. دومین مساله این است که باید به هزینه های مالی پروژه در صورتی که اجرایی شود نیز دقت داشته باشید.

مواردی که هزینه های زیادی در ساخت ساختمان دارند و باید به آن توجه کرد:

عملیات خاکی با دست یا ماشین، گود برداری، عملیات بنایی با سنگ، قالب بندی چوبی و فلزی، قالب بندی فلزی، آرماتور بندی و بتون ریزی فونداسیون، قالب بندی طبقات، کارهای فولادی سنگین وسبک، سقف بتنی، عایق کاری رطوبتی و حرارتی و… اشاره کرد. طراحی نمای ساختمان مسکونی البته باید این نکته را توجه کنید که این موارد تنها قسمتی از هزینه های پروژه ساخت ساختمان سه طبقه می باشد و این موارد بیشتر در مرحله اول ساخت ساختمان یعنی سفت کاری می باشد.هر مترمربع ساختمان را براساس مصالح به ویژه میلگرد، تیرآهن و بتن محاسبه می کنند. در همین ابتدای پروژه باید وزن آهن آلاتی که در پروژه مصرف می شود را محاسبه کنید.

ساخت ویلا

ساخت ساختمان

برآورد میزان آهن مصرفی در ساخت ساختمان سه طبقه

آهنی که در هر مترمربع مصرف می شود به عوامل زیادی بستگی دارد. برای محاسبه این عدد میانگین قیمت میلگرد و دیگر آهن آلات مصرفی در هر مترمربع را با دستمزد کار جمع کنید و نتیجه را در تعداد طبقات ضرب کنید. البته این روش تخمینی می باشد و در صورتی که قصد دارید به طور دقیق محاسبه را انجام دهید، باید طراحی سازه، موقعیت مکانی ساختمان، میزان ماشین آلات و نیروی انسانی مورد نیاز، مدت زمان اجرای پروژه و… در نظر بگیرید. در ضمن میزان مصرف آهن آلات در اسکلت بتنی از اسکلت فلزی کمتر می باشد. طراحی نما کلاسیک ساختمان اگر سازه از بتن باشد، بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف در حدود ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم آهن آلات برای هر مترمربع نیاز است. مثلا برای یک اسکلت سه طبقه ای که ۱۰۰ متر هم متراژ زمین می باشد، در حدود ۶۰۰ متر اسکلت بتنی باید مصرف گردد. این نکته کلی را توجه داشته باشید که در صورتی که ساختمان تعداد طبقات کمتری داشته باشد مثلا اگر بین یک تا سه طبقه باشد، میزان مصرف بتن و فولاد بیشتری به نسبت ساختمان ۵ تا ۸ طبقه لازم دارد. برای سازه های بتن آرمه به مقداری در حدود  ۱۱۵۰ تا ۱۲۵۰ کیلوگرم بر متر مربع بدون این که وزن فونداسیون را در نظر بگیرید نیاز است.

برآورد میزان گچ و آجر و ماسه بادی در ساخت ساختمان سه طبقه

به طور کلی هر یک کیلو رنگ روغنی برای ۴ تا ۶ متر مربع کافی می باشد و رنگ پلاستیک به ازای هر یک کیلو می تواند ۶ تا ۸ متر مربع سطح زیر کار را پوشش دهد. با هر کیسه گچ ۴۰ کیلویی می توان ۲٫۸ متر مربع گچ کاری کرد و برای سفیدکاری با هر کیسه ۴۰ کیلویی گچ می توان حدود ۱۲ متر را پوشش داد. ساخت خانه  برای هر ۱۰ مترمربع آجر نما که از آجر ۳ سانتی متر استفاده شده است، دو کارتون آجر ۲۰ تایی مورد نیاز می باشد.

 

برآورد میزان میلگرد لازم در ساخت ساختمان سه طبقه

نسبت وزن میلگرد حرارتی به زیر بنا یک کیلوگرم در هر متر مربع است. میلگرد لازم در ستون ها با توجه به زیر بنا محاسبه می شود و تقریبا بین ۸ تا ۱۲ کیلوگرم بر متر مربع نیاز است. یک تخمین سر انگشتی در مورد نسبت وزن میلگرد سر تیرچه بین ۱ تا ۱٫۲ کیلوگرم بر متر مربع است و نسبت میلگرد در تیرچه زیربنا بین ۶ تا ۸ کیلوگرم بر متر مربع است که در حالت کلی به ازای هر مترمربع میلگرد در یک سازه بتنی با سقف دال دو طرفه، بین ۶۰ تا ۸۵ کیلوگرم بر مترمربع میلگرد نیاز است.

تاثیر مدت زمان اجرا در کاهش یا افزایش هزینه ساخت ساختمان سه طبقه

هر چقدر که زمان انجام پروژه  بیشتر شود، هزینه تمام شده آن نیز بیشتر خواهد شد. هزینه های اضافی لازم در پروژه ساخت وساز، دستمزد کارگران که اغلب اوقات روزمزدی هستند و اجاره وسایل و…، خدماتی مثل بیمه کارگران، عوارض شهرداری و … را نیز وجود دارند. به طور کلی هزینه های ساختمانی در سالها و فصول مختلف و نیز باتوجه به نرخ تورم متغیر می باشد. نقشه ساخت ویلا از این رو توصیه می شود که قبل از انجام هر پروژه ساخت و ساز، حتما بررسی های لازم برای برآورد و تامین هزینه های لازم و نیز مدیریت هزینه ها را به عمل آورید.

 

عکس مدرسه
طراحی ویلا

رضا امیریمشاهده نوشته ها

سلام، با انگشتانم میلیون‌ها کیلومتر اسکرول کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان ادامه داره... یک معمار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانههزینه ساختپروژه هاتماس با ما