ساخت خانه ویلایی

ساخت خانه ویلایی


هزینه ساخت خانه در روستا

هزینه ساخت خانه در روستا از نگرانی‌های روستاییان و مردمانی است که در روستا زندگی می‌کنند. خستگی و شلوغی و آلودگی هوا در شهرها، باعث شده تا بسیاری از افراد نیز علاوه بر داشتن خانه در شهر، به فکر ساخت خانه های روستایی بیفتند.  قبل از هر گونه اقدام برای ساخت خانه در روستا بهتر است از هزینه‌های آن نیز آگاه شوید. در این مقاله قصد داریم به برآورد تقریبی و همینطور هزینه ساخت خانه در روستا در سال ۱۴۰۰ بپردازیم

هزینه ساخت خانه در روستا

هزینه ساخت خانه در روستا

تفاوت اصلی و بزرگی که در ساخت خانه های شهری و روستایی وجود دارد، تفاوت در طراحی و نقشه و مراحل ساخت آنهاست. همچنین علاوه بر ساخت خانه در روستا، موضوع بازسازی و تعمیرات در روستاها نیز وجود دارد. همچنین هزینه های تخریب که در برخی از روستاهای کشور بر اثر عوامل طبیعی مثل سیل و زلزله اتفاق می افتد، بیشتر از شهرهاست. سرمایه لازم برای شروع ساخت و ساز نیز مسئله مهمی می باشد و تفاوت آن با هزینه ساخت خانه در شهر به شرح زیر می باشد.

۱- هزینه خرید زمین: به دلیل پایین بودن قیمت خرید زمین در روستا بسیار ارزان‌تر از شهر است. زیرا امکانات شهری گسترده‌ تر می باشد و به همین دلیل نرخ زمین در شهر بالاتر است.

۲- هزینه جواز ساخت خانه در روستا: با توجه به هزینه پایین‌تر خرید زمین، هزینه جواز ساخت نیز پایین‌تر است، فقط ممکن است در برخی جوازها مانند جواز اجرای دیوار دور زمین، اضافه کردن در و…، هزینه جواز ساخت کمی افزایش پیدا کند ولی با در نظر گرفتن هزینه های اخذ مجوزهای لازم و پی ریزی و گرفتن برگه های مربوط به کاربری مسکونی و… برای ساخت خانه در روستا، هزینه جواز ساخت بسیار پایین‌تر از شهر خواهد بود. نحوه مشارکت ساخت البته علاوه بر پایین بودن هزینه اخذ جواز که کم هزینه تر از ساخت خانه در شهر است، باید از بخشداری ها، دهداری و… مجوزهایی که برای شروع تا پایان مرحله ساخت خانه نیاز دارید نیز دریافت کنید.

 ۳- هزینه نقشه ساختمان، مهندس ناظر، پیمانکار: هزینه نقشه خانه روستایی با هزینه آن برای ساخت خانه در شهر تفاوت زیادی ندارد و بیشتر به ابعاد خانه بستگی دارد. در کل دستمزد مهندسان ناظر و پیمانکار نیز در برآورد هزینه ساخت خانه در روستا باید لحاظ شود.

۴- هزینه خرید مواد و مصالح ساختمانی: برای نرخ خرید مصالح ساختمانی نمی توان تفاوت زیادی قائل شد. استفاده از مصالح با کیفیت باعث می شود بیشتر شود. با قرارگیری روستا در منطقه‌ای دور افتاده با راه ارتباطی نامطلوب، ممکن است هزینه های حمل و نقل مصالح ساختمانی بیشتر از شهر شود.

ساخت خانه ویلایی

ساخت خانه ویلایی

۵- هزینه دستمزد کارگران: هزینه دستمزد کارگران در روستا تفاوت زیادی با شهر ندارد، فقط در روستاها این امکان وجود دارد که از کارگران ساختمانی محلی و ارزان‌تر استفاده شود.

علاوه بر هزینه هایی که در بالا به آنها اشاره شد، به هزینه عملیات ساختمانی مانند سفت کاری، نازک کاری، گودبرداری، پی ریزی، بتن ریزی، اجرای فضای سبز و … نیز باید توجه داشت و اگر به روش اصولی و استاندارد انجام شود،  تفاوتی با هزینه های ساخت خانه در شهر نخواهد داشت، بلکه به دلیل نامطلوب بودن وضعیت راه، ممکن است گاهی بیشتر نیز باشد. همینطور باتوجه به اینکه ساخت خانه در روستا، برخی از پارامترهای ساخت خانه در شهر مانند: پارکینگ اختصاصی، هزینه های نازک کاری و یا نمای داخلی و بیرونی ساختمان و… را به آن معنا ندارد، اما توجه نکردن به اصول پی ریزی و بتن کاری اساسی، مشکلات زیادی را در آینده به بار می آورد.

برآورد هزینه ساخت خانه در روستا در سال ۱۴۰۰

به طور کلی هر چقدر از متریال و ابزارهای با کیفیت تری برای ساخت خانه در روستا استفاده شود، طبیعی است که قیمت هر متر مربع از خانه شما ارزش مالی بیشتری هم پیدا می کند. مثلا اگر هزینه ساخت خانه در شهری مثل تهران را برای هر مترمربع برابر با دو میلیون در نظر بگیریم، این قیمت برای روستاهای آن تقریبا به نصف یعنی حدودا دو میلیون به ازای هر متر مربع خواهد رسید. اصولا خانه هایی که در روستاها ساخته می شوند، متراژ بالایی دارند و به اصطلاح دست طراح و معمار ساختمان را برای نقشه ای که در نظر گرفته اید، باز می گذارد. پس برای شروع باید محوطه زمین خود را دیوار کشی کنید تا به سراغ ساخت و پی ریزی ساختمان خود بروید.

هزینه ساخت خانه ویلایی

البته با توجه به عدم ثبات اقتصادی در کشور، پیش‌بینی هزینه ساخت خانه در روستا در سال ۱۴۰۰ کاری دشوار است.  در ارزیابی ساخت خانه در روستا همانطور که متوجه شدید، باید حساب شده عمل کنید و تصور نکنید که مناطق ارزانتر، مراحل کمتر و یا هزینه های کمتری دارد. هزینه ساخت یک سازه استاندارد در روستا و ساخت خانه روستایی با هزینه ساخت یک خانه استاندارد در شهر تفاوت چندانی از نظر هزینه سفت کاری، نازک کاری، تأسیسات و … ندارد. با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور و تورم پیش رو پیش بینی می شود که افزایش داشته باشد و این افزایش قیمت به دلیل افزایش قیمت زمین و مصالح و هزینه‌های عملیات مختلف ساختمانی مانند سفت کاری، نازک کاری و همینطور نرخ دستمزد می باشد. طراحی نمای ساختمان مدرن روند اقتصادی و بازار سال جاری بستگی خواهد داشت. قطعا در سال ۱۴۰۰ نیز شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی و میزان دستمزد کارگران همپای نرخ تورم خواهیم بود.

نویسنده :
میکروپایل
طراحی ویلا
رضا امیری -*- چک لیست الکتریکی -*- چک لیست مکانیکی -*- چک لیست ساختمان

رضا امیریمشاهده نوشته ها

سلام، با انگشتانم میلیون‌ها کیلومتر اسکرول کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان ادامه داره... یک معمار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانههزینه ساختپروژه هاتماس با ما