انتخاب بهترین نوع سازه در طرح های ساختمان سازی و انبوه سازی

انتخاب بهترین نوع سازه در طرح های ساختمان سازی و انبوه سازی


مراحل ساخت خانه

مراحل ساخت خانه چگونه ساخت و ساز را شروع کنیم؟ اگر شما صاحب زمینی هستید و برای اولین بار قصد ساخت یک ساختمان را دارید و می خواهید ساخت و ساز را در آن شروع کنید و ساختمانی را احداث کنید، نیاز به تجربه بسیار زیاد دارید و همچنین باید یکسری کارها را انجام دهید. ما این مراحل را به ترتیب در این مطلب برایتان آورده ایم.

مراجعه به خدمات الکترونیک شهر

اولین کار این است که  به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنید تا کارشناسی را برای بازدید و انجام بررسی در زمینه مطابقت وضع موجود ملک با سند آن و شرایط کلی موجود ملک بفرستد.

اخذ دستور نقشه ساخت

براساس بازدید انجام شده، دستور نقشه ساخت به مالک داده می شود. در این نقشه ساخت، کروکی زمین مشخص شده و همچنین سطح اشغالی که در آن محدوده از زمین، مالک ساختمان می تواند ساخت و ساز انجام دهد، نیز باید مشخص گردد.

ارجاع دستور نقشه ساخت به مهندس معمار

مالک ساختمان، دستور نقشه را به مهندس معمار می دهد تا بر مبنای آن نقشه معماری ترسیم شود. چگونه ساخت و ساز ویلا را شروع کنیم؟ در این مرحله براساس شرایط و نظر مالک و مهندس تعیین می شود که اسکلت ساختمان بتنی باشد یا فلزی. در پایان مطلب، مقایسه‌ بین ساختمان بتنی و اسکلت فلزی برای شما آورده شده است. محاسبات سازه نیز در این مرحله انجام می شود و در نهایت نقشه سازه و تاسیسات کشیده می شود.

تعیین ناظر ساختمان

مالک برای تعیین ناظر ساختمان، باید به سازمان نظام مهندسی مراجعه کند.  در سطح اشغال بیشتر از ۲۵۰۰ متر در تهران، می بایست نقشه های ساختمان توسط سازمان نظام مهندسی تایید شود.

 اخذ پروانه ساخت

پس از تایید نقشه ها و مهر و امضای آن به وسیله طراح، نقشه ها بار دیگر به دفتر خدمات ارسال شده و شهرداری، نقشه ها را براساس کاربری و تعداد طبقات بررسی کرده و فیش عوارض ساختمان را صادر می کند. حال باید فیش عوارض را پرداخت کرده تا شهرداری برای ملک شما، پروانه ساختمانی و برگه شروع به کار صادر کند. مراحل ساخت خانه برای شروع به کار ساخت، مالک باید با ناظر قرارداد امضا کرده و همچنین برگه شروع به کار را نیز به امضای ناظر برساند. طراحی نما مدرن ساختمان اگر ساختمان دارای مجری نیز می باشد، این برگه باید توسط مجری نیز امضا شود، در غیر این صورت مالک طبق متعهد می شود که خودش به صورت خویش فرما اجرای ساختمان را برعهده می گیرد و مسئولیت اجرا را نیز قبول می کند.

بازدید از ملک توسط ناظر و مجری

کلیه نقشه ها توسط ناظر و مجری بررسی می شود و انها از محل ملک نیز بازدید به عمل می آورند و اگر نقشه ها با شرایط ملک مغایرت داشته باشد، باید به طراح یا شهرداری اعلام شود تا اصلاحات لازم روی نقشه ها اعمال گردد. سرانه طراحی موزه ناظر باید همچنین وضعیت ملک را از لحاظ ایمنی و خطر ریزش بررسی کند و تمهیدات لازم را برای پیشگیری از بروز حادثه در هنگام تخریب، عملیات گودبرداری و سایر مراحل ساخت و ساز در نظر بگیرد.

 انجام بیمه ساختمان و الزامات شهرداری

یکی از مهم ترین مراحل قبل از شروع ساخت و ساز، انجام بیمه ساختمان می باشد. مسجد سازان تهران شهرداری نیز الزاماتی برای شروع پروژه به مالک ابلاغ می کند. مانند متمایز کردن ملک در حال تخریب و نوسازی از دیگر ملک ها با انجام رنگ آمیزی مشخص، ایمن کردن محل عبور و مرور عابرین و خودروها، نصب تابلویی که مشخصات پروژه و شماره پرونده شهرداری و همینطور متراژ و تعداد طبقات ساختمان و نام مهندس ناظر و مجری در آن نوشته شده باشد. چگونه ساخت و ساز را شروع کنیم؟ با انجام این کارها، همه چیز برای آغاز عملیات ساختمانی فراهم شده است.

نکته مهم در ساخت و ساز

نکته‌ مهمی که باید در ساخت و ساز به آن توجه داشت، تفاوت بین ساختمان بتنی و ساختمان اسکلت فلزی است. هر کدام از این دو مورد مزایا و معایبی دارند. مثلا ساختمان اسکلت فلزی در برابر آتش سوزی و حرارت کمتر از مقاومت بالاتری برخوردار می باشد. همینطور اجرای اسکلت فلزی نسبت به ساختمان بتنی از سرعت بیشتری برخوردار است و مراحل ساخت ساختمان را سریعتر جلو خواهد برد. طراحی نمای ساختمان یک طبقه زیرا ساختمان اسکلت فلزی در تمام قسمت‌ها می‌تواند به صورت همزمان اجرا شود. فولاد به کار رفته نیز در ساختمان اسکلت فلزی، هزینه‌ بالاتری  نسبت به فولاد به کار رفته در ساختمان بتنی دارد. باتوجه به اینکه وام مسکن در پروژه‌های ساختمانی براساس اتمام مراحل ساخت و ساز پرداخت می‌شود، چگونه ساخت و ساز را شروع کنیم؟ در ساختمان‌های بتنی این امکان وجود دارد که بعد از اتمام هر طبقه، وام مربوطه را دریافت کرده و هزینه‌ ساخت طبقات دیگر را تأمین کرد. این در حالی است که در ساختمان‌های اسکلت فلزی، وام‌های مربوطه را تنها می‌توانید در اتمام کار کل ساختمان دریافت کنید. عامل چهارم در پروژه های عمرانی سازه‌های فلزی نسبت به سازه‌های بتنی از عمر بیشتری برخوردار می باشند. با توجه به مواردی که به آن اشاره شد، می توان بین این دو نوع سازه یکی را با توجه به نوع ساختمان و نوع کاربری آن انتخاب کرد.

چک لیست ساختمان چک لیست مکانیکی چک لیست الکتریکی رضا امیری
بيمه تمام خطر مقاطعه كاران
طراحی ویلا

رضا امیریمشاهده نوشته ها

سلام، با انگشتانم میلیون‌ها کیلومتر اسکرول کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان ادامه داره... یک معمار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانههزینه ساختپروژه هاتماس با ما