×

عایق کاری و عایق بندی استخر و پشت بام

 • کد نوشته: 51317
 • ۱۴۰۳/۰۴/۱۳
 • دیدگاه‌ها برای عایق کاری و عایق بندی استخر و پشت بام بسته هستند
 • عایق، راهکاری بسیار ایده آل برای کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی است و مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. عایق ها در انواع رطوبتی، حرارتی، صوتی و آتش دسته بندی می شوند و با توجه به نیاز در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.در ادامه در مجموعه عایق فایبرگلاس ایران به بررسی عایق کاری میپردازیم.
  عایق کاری و عایق بندی استخر و پشت بام

  عایق، راهکاری بسیار ایده آل برای کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی است و مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. عایق ها در انواع رطوبتی، حرارتی، صوتی و آتش دسته بندی می شوند و با توجه به نیاز در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.در ادامه در مجموعه عایق فایبرگلاس ایران به بررسی عایق کاری میپردازیم.

  هدف عایق‌کاری

  عایق‌کاری یا عایق‌بندی درواقع به معنای جلوگیری از ورود عوامل خروجی به داخل یا برعکس است. عایق ماده استفاده‌ شده در این عمل است که انجام این کار را بر عهده دارد. علاوه بر صرفه‌جویی و کاهش مصرف انرژی از انواع خوردگی‌ها و فرسایش‌ها در ترکیبات مختلف استفاده‌شده در صنایع گوناگون جلوگیری می‌کند.

  مهم‌ترین کاربرد عایق‌بندی در صنعت ساختمان‌سازی است که برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاهش هزینه‌های سرمایشی و گرمایشی استفاده می‌شود. ماده عایق با قرار گرفتن بر روی سقف، کف و بین دیوارها در یک سازه ساختمانی بسته به نوع آن عملکرد متفاوتی خواهد داشت.

  برخی از عایق‌ها وظیفه حفاظت از گرما و سرما را دارند و برخی دیگر به‌منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب به ساختمان استفاده می‌شوند. در گونه‌ای دیگر از عایق‌بندی، کاهش آلودگی صدا هدف اصلی عایق است.

  عایق فایبرگلاس – تصویر ۱

  روش های آب بندی و عایق کاری استخر

  پس از تشخیص و مشاهده نشتی، روش‌های مختلفی برای آب بندی کردن استخر در اختیار خواهید داشت.اگر نشتی در تجهیزات استخر نظیر لوله‌ها، اتصالات و یا خراب شدن کاشی‌ها و بدنه رخ داده، کار آسانی خواهید داشت زیرا فقط باید قسمت آسیب‌دیده را تعویض کنید. در سمت دیگر، اگر قطعه‌ای که خراب شده مشخص نیست و یا می‌بایست تعمیر گردد، باید با تعمیرکار یا متخصصین امر تماس بگیرید. طبیعتاً چنان‌چه از قبل بدانید چه مشکلی وجود دارد، مدت زمانی که کارشناس صرف خواهد کرد کمتر خواهد شد و در نتیجه هزینه فاکتور نهایی هم کاهش می‌یابد.

  آب بندی استخر کاشی‌کاری شده

  آب بندی استخر کاشی شده از روی کاشی یک روش عایق کاری ترمیمی و موقت می باشد و بیشتر مناسب استخر های هست که نشت آب بسیار جزئی دارند و سازه ی استخر با مصالح بنایی ساخته نشده است ،روش اصولی برای رفع نشت استخر کاشی شده ، کاشی برداری ،بررسی استقامت سازه و اصلاح آن در صورت نیاز ،اجرای عایق دوجزئی و توری مش و نصب مجدد کاشی با چسب کاشی آب بند می باشد.

  آب بندی استخر با مواد نانو

  چسب نانو هم یکی دیگر از راهکارهای آب‌بندی استخر به شمار می‌رود. این چسب مایع که شیری رنگ است، پس از اینکه به سطح مورد نظر چسبید و خشک شد، کاملاً بیرنگ می‌شود.

  این چسب در مقابل سرما، گرما و آتش مقاوم است و آسیب نمی‌بیند. به راحتی می‌توانید از چسب نانو برای سطوح عمودی و افقی استفاده کنید. توجه داشته باشید که پیش از به کارگیری این چسب، چنان‌چه سطح استخر جلبک و رسوبات مختلف داشت، آنها را پاکسازی نمایید.به طور کلی، موادی که با تکنولوژی ساخته شده‌اند، کاربرد زیادی دارند. در واقع به خاطر تولید آنها با مواد اولیه باکیفیت، می‌توان از این چسب‌ها به عنوان یک عایق بی‌نظیر در برابر رطوبت استفاده کرد.

  اندود کاری سنتی برای آب بندی استخر

  ندود کاری یکی از روش‌های قدیمی و کلاسیک است که افراد متخصص به خوبی می‌توانند آن را به کار گیرند. علی‌رغم سنتی بودن این شیوه، مزایای زیادی برای آن برشمرده‌اند. در این شیوه، با روش اندود کاری نوعی ماده خمیری شکل تشکیل شده از گچ و آهک به همراه ماسه و آب می‌سازند و از آن استفاده می‌کنند. این خمیر با شرایط مختلف سازگار بوده و در برابر آب مقاوم است. معمولاً زمانی که میان قسمت‌های مختلف دیواره‌ها یا کف فضاهای ریزی به وجود آمده‌اند، این ماده به کار می‌رود تا این منافذ و حفره‌ها پوشیده شوند. در واقع این ملات به خاطر بادوام و نفوذ ناپذیر بودن و چسبندگی بالایی که دارد، به لایه‌های قبلی می‌چسبد و اجازه نمی‌دهد آب وارد دیواره‌ها شود.

  روکش های اکریلیک، پلی یورتان و اپوکسی

  یکی از مزایای روکش اکریلیک، پلی یورتان و اپوکسی چسبندگی بسیار بالای آن به سطوح اندودکاری شده، سطوح بتنی و روکش های کف می باشد. این روکش ها هم برای استخرهای روباز و هم استخرهای سرپوشیده با عمر مفید متوسط مناسب است.

  هنگام استفاده از این روکش ها باید به این نکته توجه داشت که میزان رزین آن ها بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده رعایت شود. آنچه که نقش بسیار اساسی در کیفیت این روکش ها دارد آماده سازی سطح زیرین و توجه به کیفیت آن است. با استفاده از روکش های پلی یورتان، اپوکسی و رنگ های اکریلیک عمر کف و جداره دیوار استخر بالا می رود و می توان ترک های ایجاد شده در آن ها را پوشش داد، ولی نکات مهم در استفاده از این محصولات از جمله پلی یورتان آلودگی زیست محیطی بالا، پیچیدگی استفاده و پروسه اجرا و تنظیف پیچیده است.

  در خصوص رنگهای اکریلیک نیز کیفیت کار نهایی وابستگی بسیار زیادی به زیر کار خواهد داشت و در صورت استفاده نادرست و یا کاربرد رنگ پلاستیک در زیر کار می‌تواند به راحتی منجر به پوسته پوسته شدن شود.

  عایق بندی استخر به وسیله رزین

  یکی دیگر از روش‌های آب‌بندی استخر، استفاده از رزین است. این شیوه از محبوبیت زیادی میان کارفرمایان و مشتریان برخوردار می‌باشد. رزین پلیمری و رزین اکریلیکی از انواع مختلف رزین به شمار می‌روند. برای ساخت رزین، باید از ترکیب سیمان و بتن استفاده کرد.

  ورقه های ژئوممبران

  روش ژئوممبران برای استخرهای کشاورزی مناسب است و نمی توان از آن برای عایق کاری و آب بندی استخرهای شنا استفاده کرد. از آن جایی که بستر این آب بندی‌ها کاملاً خاکی یا شفته آهک می باشد، دارای هزینه پایین و مقرون بصرفه خواهد بود و می توان از آن به عنوان بستر برای استخرهای بزرگ پرورش ماهی یا ذخیره آب کشاورزی استفاده نمود.

  ورقه های ژئوممبران با اندازه ها و ضخامت های مختلفی در بازار وجود دارند که می توانید براساس نوع کاربرد استخر، نمونه مناسبی از آن را خریداری کرده و از آن برای آب بندی استفاده کنید. از مشکلات این نوع آب بندی این است که استفاده از آن در کنج‌ها میسر نبوده و در محل اتصالات ورودی و خروجی به محزن و استخر دچار مشکل خواهیم بود، همچنین ترمیم ناپذیری، بسترسازی و جلبک زدن از دیگر معایب این روش می باشند.

  عایق بندی استخر – تصویر ۲

  عایق بندی رطوبتی پشت بام

  یکی از مهم ترین مسائلی که در بحث عایق بندی رطوبتی پشت باممنازل و ساختمان ها مطرح می شود، نصب عایق رطوبتی پشت بام است.عایق رطوبتی پشت بام (عایق بام)، یک عایق رطوبتی دو جزئی است که به عنوان یک غشای سیال سرد اجرا بر پایه سیمان پلیمری و دیسپرسیون­‌های استایرن آکریلیکی با قابلیت انعطاف‌پذیری و کشسانی بالا، جهت آب‌بندی تمامی سطوح بتنی و غیر بتنی کاربرد دارد.

  در فصل زمستان به علت باران و برف قسمتی از پشت بام آب جمع می شود و بعد از مدتی باعث نشست سقف خواهد شد، در گذشته برای عایق بندی پشت بام از ایزوگام استفاده می کردند اما به خاطر اینکه در فصل زمستان امکان اجرای ایزوگام وجود نداشت و علاوه بر آن برای اجرا خطراتی وجود داشت امروزه از عایق های رطوبتی برای عایق بندی پشت بام به خاطر اجرای آسان آن استفاده می کنند. عایق بندی رطوبتی پشت بام برای هر ساختمانی لازم است.

  انواع روش‌های آب بندی پشت بام

  استفاده از قیر و گونی روشی متداول برای عایق کاری پشت بام در ساختمان‌های مختلف بوده است، در قسمت‌های مختلفی از شهرهای ایران شرایط ایجاب می‌کرد که از عایق‌های رطوبتی قیر و گونی استفاده شود اما امروزه با پیشرفت علم روش‌های جدیدی برای آب بندی پشت بام و ساختمان شکل گرفته است.در ادامه به انواع روش های آب بندی پشت بام می پردازیم.

  عایق پلی اورتان

  پلی اورتان یکی از پرکاربردترین عایق های رطوبتی است که در قسمت های مختلف ساختمان به کار برده می شود. البته هر عایق رطوبتی ممکن است برای یک قسمت ساختمان مناسب تر باشد. با این حال، مزایای پلی اورتان به اندازه ای است که برای بسیاری از اهداف مناسب بوده و گاه قابل جایگزین با دیگر عایق ها نیست.

  • مزایا: یکی از مزیت های بزرگ عایق رطوبتی پشت بام از جنس پلی اورتان، یک دست و بدون درز بودن آن است.ز سوی دیگر، مقدار جذب آب توسط بتن سقف را کم می کند.مزیت دیگری که عایق رطوبتی پلی اورتان دارد، سخت کردن رویی ترین لایه بتن سقف است.
  • معایب: ماده پلی اورتان می تواند از طریق پوست به بدن نفوذ کند. به همین دلیل، این ماده ممکن است سلامت افراد را به خطر اندازد.عوارض جانبی تماس با پلی اورتان می تواند به صورت کوتاه مدت یا بلندمدت بروز کند.

  عایق های ترموپلاستیک

  عایق بندی پشت بام با ترموپلاستیک، یکی دیگر از روش های عایق بندی رطوبتی پشت بام محسوب می شود. ترموپلاستیک بسیار محبوب بوده و مزایای قابل توجهی دارد. این ماده در اثر دریافت گرما می تواند به یک ماده نیمه جامد تبدیل شود. در نتیجه، فرد نصب کننده، پنل های آن را به یکدیگر متصل کرده و سطح مورد نظر را پوشش می دهد.

  • مزایا: این عایق، جزو قوی ترین عایق رطوبتی پشت بام موجود در بازار بود و از دوام بالای ۵۰ سال نیز برخوردار است.
  • معایب: قیمت بالای ترموپلاستیک مهم ترین ویژگی منفی این عایق رطوبتی پشت بام محسوب می شود.

  عایق رطوبتی PVC

  استفاده از پوشش PVC یکی دیگر از راه های عایق بندی رطوبتی پشت بام یا نواحی دیگر ساختمان است. این نوع پوشش از پلی وینیل کلراید ساخته می شود و یک ماده درجه یک برای عایق بندی رطوبتی به حساب می آید. عایق های رطوبتی PVC در دو نوع تقویت شده و تقویت نشده در بازار یافت می شوند که هر دو نوع آن مفید هستند. با این حال، اگر به دنبال عایق رطوبتی با عمر طولانی تری هستید، نوع تقویت شده آن بهتر است.

   • مزایا: این عایق، یک ضد آب قوی است و به هیچ عنوان آب را عبور نمی دهد،همچنین در مقابل بخار مقاوم بوده و نصب آسان با دوام طولانی دارد.
   • معایب: قیمت بالای ترموپلاستیک مهم ترین ویژگی منفی این عایق رطوبتی پشت بام محسوب می شود.

  عایق رطوبتی آکریلیک

  عایق رطوبتی آکریلیک عایقی است که از رزین های اکریلیک ساخته می شود و می توان به آسانی و به صورت سرد و مایع اجرا کرد.

    • مزایا: از مزایای این عایق ، میتوان به انعطاف پذیری بالا و خاصیت آلاستیسیته اشاره کرد. همچنین در برابر انبساط و انقباض نیز مقاوم می باشد و قابلیت اجرا آن آسان می باشد.
    • معایب: به علت وجود مواد شیمیایی در این نوع عایق نباید آن را تنفس کرد.

   

  عایق بندی پشت بام – تصویر ۳

  عایق رطوبتی نانو چیست؟

  عایق رطوبتی نانویک سیستم عایق بندی جدید هست که جایگزین ایزوگام و قیرگونی است این عایق به صورت مایع عرضه می شود و جهت عایق کاری پشت بام و نما و استخر و آبنما کاربرد دارد ،این عایق جدید محصولی توانمند و منحصر به فرد است که  بر پایه رزین های آکرلیک ساخته شده است ،این محصول بهترین جایگزین برای عایقکاری به روشهای سنتی مانند ایزوگام و قیر گونی می باشد . عایق نانو که در انواع مختلفی در بازار موجود می باشد و شامل عایق سفید و عایق بی رنگ و عایق دوجزئی پایه سیمان می باشد که هر کدام از این محصولات کاربرد خاص خود را دارند، از مزایای عایق رطوبتی نانو می توان به وزن سبک آن انعطاف در برابر ترک های ساختمان ،عدم استفاده قیر و مواد نفتی و آتشزا و زیبایی منحصر به فرد این عایق رطوبتی اشاره کرد.

  ما در مجموعه عایق فایبرگلاس ایران در تلاش هستیم تا با استفاده از با کیفیت ترین متریال و همچنین با نازل ترین قیمت، بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهیم. جهت دریافت مشاوره رایگان و مشاهده نمونه کارها به سایت عایق فایبرگلاس ایران مراجعه فرمایید.

  www.iranfiberglass.com

  توجه : این مطلب آگهی ساختمان، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و اویم شاهانه در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.