طراحی نما کلاسیک

طراحی نما کلاسیک
طراحی نما کلاسیک

معماری نئوکلاسیک

معماری نئوکلاسیک فلسفه و تمدن طراحی ویلا کلاسیک یونان و روم باستان شالوده ی فکری و اجتماعی تمدن مغرب زمین را تشکیل می دهد و طی دو هزار سال گذشته همواره فلسفه کلاسیک در بینش ذهنی و کالبد فیزیکی تمدن غرب مشهود بوده است.

سبک کلاسیک که در پی بیش از نیم قرن تفوق معماری مدرن از اوایل قرن اخیر مورد بی توجهی نسبی قرار گرفته بود، به تدریج بعد از انتقاداتی که به سبک مدرن شد،خصوصا بعد از نمایشگاهی در لندن به نام نابودی خانه های حومه شهر در سال ۱۹۷۵، مجددا به صورت یک سبک مهم که می تواند پاسخگوی نیازهای جامعه ی امروزی باشد مطرح شد.

در غرب همواره شاهد ظهور مکتب ها و سبک های مختلف فکری و هنری بوده ایم که پس از چندی مطرود و به حاشیه رانده شده، ولی معماری طراحی نما کلاسیک حضوری شاخص و پیوسته در کلیه ی دوران ها داشته است. خانه ی خدایان و یا به عبارتی معابد یونانیان باستان منبع الهام بسیاری از ساختمانهای مهم در طی دوهزار و پانصدسال گذشته در غرب بوده است.

معبد پارتنان (۴۳۸- ۴۴۷ ق.م) نمای رومی در آتن که می توان که می توان آن را نماد شاخص معماری کلاسیک تلقی کرد، طراحی نما رومی معبدی است که تماما بر اصول ریاضی و تناسبات هندسی طراحی شده است. حجم ساده و جزئیات این بنای زیبا به گونه ای طراحی و اجرا شده که حتی خطای چشم انسان نیز در آن اصلاح شده است.

معماری نئوکلاسیک
معماری نئوکلاسیک

آیا میدانستید که :

ساخت و طراحی نما کلاسیک توسط کارفرما به صورت شخصی نیازمند صرف هزینه زیاد و مدت زمان خیلی بیشتری میبرد، واگذاری ساخت و طراحی نما رومی پروژه خود به افراد متخصص و با تجربه هزینه ساخت را تا ۳۵٪ و مدت زمان ساخت را تا ۷۰٪ کاهش دهد. مشاوره با ما کاملا رایگان میباشد.

زیباترین طراحی نما کلاسیک را با ما تجربه کنید…|
نما رومی
نما رومی

طراحی نما کلاسیک در ایران

به نظر می آید که تمام خطوط افقی آن کاملا موازی و کلیه ستون ها کاملا عمودی، فاصله بین آنها دقیقا به یک میزان، قطر آنها به یک اندازه و عمق شیارهای روی ستون های دور یک بنا از پایین تا بالا یکسان است.

باید توجه داشت که در معبد پارتنان یک خط مستقیم وجود ندارد و تمامی نکاتی که ذکر شد و رسیدن به این حد از کمال، تنها با تنظیم و تصحیح دقیق هندسی ممکن بوده است. معماری نئوکلاسیک معماران این سبک، طراحی نما کلاسیک را یک معماری لایزال و بی زمان می دانند.

اصول این معماری همانند نظم،تناسب،تقارن،هماهنگی که در زمان یونان باستان برای خانه خدایان طراحی شده بود اصولی جاودانه است.از نظر معماران نئوکلاسیک، در این سبک اصول جاودانه معماری طراحی نما کلاسیک با طبع نظر و منطق زمینی تغییر داده شده است.

نمای رومی در ایران، اولین سبک معماری فرنگی که مورد توجه معماران ما قرار گرفت، سبک نئوکلاسیک در زمان ناصرالدین شاه در نیمه دوم قرن نوزدهم بود. از آن زمان تاکنون بناهای متعدد و مختلف مانند قصرها، خانه ها، مدارس، کلیساها، بانک ها،پاساژها و ادارات و نهادهای حکومتی به این سبک در ایران ساخته شده است. معماری نئوکلاسیک اولین حرکت نئوکلاسیکی در سال ۱۸۸۹ در آلمان توسط فردریش هاستر به طور متمایزی ایجاد گشت.

طراحی نما رومی در هنرهای بصری در اروپا، نئوکلاسیک بعد از سال ۱۷۶۵ میلادی آغاز گشت و در واقع جنبش نئوکلاسیک واکنشی در مقابل سبک‌های باروک و روکوکو بوجود آمد و در واقع آرزو و خواستی برای بازگشت به خلوص و سادگی هنرهای رم و هنرهای یونان باستان بود و در فراخ و وسعتی محدودتر بازگشتی به کلاسیسم انسانی.

طراحی کلاسیک در ایران
طراحی کلاسیک در ایران

تعاریفی برای نئوکلاسیک

اگر بخواهیم در یک جمله این سبک را تعریف کنیم، می توان گفت : طراحی نئوکلاسیک ساختمان طراحی نما کلاسیک پوسته ای بر روی امکانات مدرن است. لئون کریر،معمار اهل لوکزامبورگ، از دیگر معماران مهم این سبک است.به گفته وی « نئوکلاسیک گزینه ای در مقابل مدرنیسم نیست، بلکه در تضاد با مدرنیسم و در مقابل جامعه مصرف گرایی است که آن را حمایت می کند.»

او روش ها و مصالحی که نماد مدرنیسم است مانند استاندارد کردن، پیش ساختگی، فولاد، بتن و شیشه را به عنوان نشانه های تصنعی می داند. معماری نئوکلاسیک راب کریر، برادر لئون، که او نیز از معمارن سبک نئو کلاسیک محسوب می شود نمای رومی بر این نظر است که شهرهای انسان مدار سنتی در اروپا در اثر واقعه در قرن بیستم، یعنی جنگ و مدرنیسم،از بین رفتند و جای آنها را شهرهای امروزین گرفتند که سنخیتی با انسان و خصوصیات روحی و فیزیکی او ندارند.

در واقع نئوکلاسیک گذشته را بدون تغییر و با استفاده از تکنولوژی روز در زمان حال میکند. طراحی نما کلاسیک اگر از کنار ساختمان های شیک و لوکس شهری عبور کنید با برج های سر به فلک کشیده ای مواجه می‌شوید که حسی از اشرافیت را به رخ می کشانند.

این بناها به سبک نئوکلاسیک معروف هستند که برداشتی فرمال از بناهای یونان و روم باستان می باشد در دوران پهلوی اول، طراحی نما رومی معماری کلاسیک غربی، در دو حوزه آکادمیک و اجرایی، به کشورمان وارد شد. رضا شاه به دلیل حس سلطه طلبی و گرایش به گذشته و باستان گرایی، علاقه وافری به سبک نئوکلاسیک داشت.

طراحی نئوکلاسیک

نئوکلاسیسم در ابتدا در انگلسان و فرانسه تاثیر‌گذار بوده و در واقع در میان نسلی از دانشجویان فرانسوی که تحت‌تاثیر فرهنگ و نوشته‌های وینکل‌من (winchelmann) بودند ظهور یافت. خیلی زود این جنبش به سوند راه یافت.

طراحی نئوکلاسیک در ابتدا این تغییرات در فرمهای تزئیناتی اثر گذاشت مانند تزئینات داخلی خانه‌های اشرافی. معماران نئوکلاسیک، سبک مدرن را نیز سبکی قابل قبول نمی دانند. چنانچه کوینلن تری گفته “مدرنیسم پرهیز از هر روشی است که کارکرد داشته است.

” لذا معماران نئوکلاسیک، گذشته و خصوصا معماری کلاسیک را منبع الهام خود می دانند و معماری کلاسیک و یا سنتی را به همان گونه که از نظر کالبدی بوده، طراحی نما کلاسیک برای احتیاجات امروزه طراحی می کنند. اما باید توجه داشت که در داخل این فرم های تاریخی، کلیه وسایل رفاهی امروزی تدارک دیده شده است.

نمای رومی در واقع کلاسیک بیان منطق و قانون می‌باشد. و نئو کلاسیک بطور کلی هنری از ایده‌آل‌گرایی است و در آن هنرمند کسی است که به طور کامل و جامع به قوانین آگاه باشد. طراحی نما رومی البته این بدان معنی نیست که قوانین را بی‌روح و بی‌زندگی دائم تکرار کند بلکه آنها را با سنت آمیخته و در هر کار از نو بیان کند. معماری نئوکلاسیک بدیهه‌گویی و نوگرایی محض، ابزارگرایی، و الهام‌گرایی از عناصر نئوکلاسیک نمی‌باشد.

طراحی نئوکلاسیک
طراحی نئوکلاسیک

درخواست طراحی نما کلاسیک و یا ساخت پروژه طراحی نما رومی دارید؟ 

 راهکار های حرفه ای طراحی نما رومی و ساخت پروژه کلاسیک

طراحی داخلی کلاسیک

طراحی ویلا کلاسیک، طراحی ویلا به سبک طراحی نما کلاسیک یکی از طراحی هایی است که افراد خاص و پولداری ساخت ویلا کلاسیک انجام میدهند چون هزینه طراحی و اجرای چنین ویلاهایی خیلی زیاد است. ما در این مقاله قصد داریم که در مورد جزئیات طراحی های ویلاهای کلاسیک صحبت کنیم. شما بعد از اینکه نمای رومی ویلا را انجام دادید باید بفکر طراحی نمای رومی آن باشید.

حتما باید شما طراحی نما کلاسیک را مانند نمای آن انجام بدید تا باعث زیبایی داخلی ویلا شما شود. سبک کلاسیک ویلا در عین ساده بودن به شکیل لاکچری بودن ویلا شما کمک میکند. ما در اینجا برخی از عواملی که در طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک مهم هستند را نام ببرید.مبلمان کلاسیک و سلطنتی یکی از نمادهایی است که در طراحی داخلی ویلاها بکار گرفته میشود. طراحی نئوکلاسیک و این نوع مبلمان را شما میتوانید در سالن پذیرایی ویلای کلاسیک بکار ببرید.

شما میتوانید برای چیدمان مبلمان از یک طراح داخلی کمک بگیرید. طراحی نما رومی این نکته را هم فراموش نکنید که رنگ مبلمان باید فرش ها و پرده ها یکسان باشد.

طراحی نما کلاسیک

نما یکی از مهمترین قسمت های طراحی ویلاهای کلاسیک است که باعث زیبایی ویلا میشود هر چند طراحی یک نمای رومی باعث هزینه های زیادی برای شما میشود. یک نمای زیبا یعنی هویت ویلا شما پس در انتخاب یک نمای خوب و شکیل دقت لازم را بکار ببرید.

در کل در همه نوع سبک نمای رومی حرف اول را میزند. طراحی نما کلاسیک اگر شما در برخی فیلم ها بعضی از ویلاها رو دیده باشید شبیه قصرهای روم باستان است که خیلی قشنگ و زیباست. شما هر چه بدنبال زیبایی نما باشید باید هزینه بیشتری بکنید. طراحی و با اجرا درآوردن یک نما در سبک کلاسیک دارای ظرافیت های خاص خود و همچنین سختی های خود میباشد که کار هر معمار نیست برای طراحی ویلاهای کلاسیک باید به یک سازنده متخصص و با تجربه مراجعه کنید.

اجرای نمای رومی ویلاهای طراحی نما کلاسیک یک کار بسیار تخصصی است بعنوان مثال بیرون آمدگی ها و تورفتگی های نما یکی از ویژگی های نماهای کلاسیک است. شما میتوانید برخی از ویلاهای کلاسیک که بسیار شیک و لاکچری هستند در مناطق شمالی تهران ببینید.

نورپردازی نما کلاسیک

نورپردازی و روشنایی یکی دیگر از مهمترین عواملی است که باعث زیبایی هر چه بهتر نمای رومی داخلی ویلا پروژه ها میشود. ایده ها زیادی برای نورپردازی نمای داخلی و بیرونی ویلاهای کلاسیک وجود دارد و باید طبق اصول خاصی نورپردازی را اجرا کنید.

بین نورپردازی ویلاهای مدرن و ویلاهای کلاسیک تفاوت زیادی وجود دارد. بدین معنی نورپردازی نمای داخلی و خارجی ویلاهای کلاسیک بسیار قوی میباشند و دارای قدرت زیادی هستند. طراحی نما کلاسیک نورپردازی ویلاهای کلاسیک به دو قسمت تقسیم بندی میشود. مهمترین قسمت نورپردازی ویلا کلاسیک نورپردازی نمای آن است که باید بگونه ای اجرا شود که بتواند همه ریزه کاری ها و جزئیات نمای بیرونی را به نمایش بگذارد.

چون نمای بیرونی ویلا هویت سازه شماست. برای نورپردازی نمای ویلاهای کلاسیک از نورهای خطی یا نورهایی مثل پروژکتورهای دال نما استفاده کنید. که این میتواند باعث روشنایی کامل نمای بیرونی ویلا شود. نمای رومی و این نوع نورپردازی روشنایی اصلی نمای رومی را انجام میدهد. با استفاده از نورهای ستاره ای یا خطی نیز می توان ستون ها و المان های دیگر نما به نمایش گذاشت.

طراحی دیوار و پرده کلاسیک

بکار بردن پرده های کلاسیک در مقابل تمام پنجره ها ویلا میتواند باعث زیبایی هر چه بهتر آن شود. نمای رومی برای درک چنین منظره یا طرحی میتوانید به تماشای فیلم های هالیودی و یونانی بپردازید و چنین صحنه هایی را ببینید. و همچنین با تماشای چنین فیلم هایی میتوانید الگوهایی برای طراحی نما کلاسیک خود بکار ببریدرنگ هایی مانند سفید، آبی، سبز پسته ای، لیمویی یا کرم در روزهای گرم تابستان خنکی و طراوت زیادی به ویلا شما بدهند.

طراحی نما رومی و همچنین برای حس گرمای بیشتر در روزهای سرد زمستانی می توانید از رنگ های قرمز، نارنجی و بنفش برای ست آویز ویلا استفاده کنید. نوع آویز پرده ها در ساخت چنین سبکی در ویلای شما بسیار اثر گذار میباشد. طراحی ویلا کلاسیک یکی دیگر از ویژگی هایی که در طراحی داخلی کلاسیک استفاده میکنند استفاده از ستون های متقارن و گچبری های زیبا، پتینه های سقفی است که در بیشتر طراحی ها از این نوع عوامل برای زیبایی داخلی ویلا استفاده میکنند. برخی هم برای طراحی داخلی و کف از سنگ های مرمر و دیگر سنگ های قیمتی و تزئینی استفاده میکنند.

۱۰ نکته مهم در طراحی نما رومی

از ویژگی های دیگر ویلاهای طراحی نما کلاسیک که در نمای داخلی و نمای رومی آن مورد استفاده میشود میتوان استفاده از:

  1. سنگ های زیبا
  2. دیوارهایی با ارتفاع زیاد
  3. ستون های بلند
  4. پنجره های متقارن با همدیگر
  5. مبلمان با شکوه و استیل
  6. اشیاء تزیینی از جمله
  7. آینه های قدی
  8. کاغذ دیواری
  9. مجسمه ها همچنین از رنگ های روشن مثل سفید، کرم در ویلای کلاسیک استفاده میشود.
  10. طراحی نما رومی | طراحی نما کلاسیک

یکی دیگر از عواملی که برای زیبایی نمای داخلی ویلاهای کلاسیک مورد استفاده میشود آب نما است که به شیوه سنتی طراحی منظر ساخت و طراحی میشوند. همچنین برای روشنایی داخلی این نوع ویلا ها از روشنایی طبیعی و مصنوعی استفاده می شود.

طراحی ویلاهای کلاسیک نسبت به سایر ویلاها بسیار پر هزینه میباشد. ویلا کلاسیک لوکس یعنی باید برای طراحی داخلی و خارجی آن از متریال و مصالح گرانقیمت استفاده شود. بیشتر در طراحی داخلی و خارجی ویلاهای کلاسیک از سنگ استفاده میشود. این نوع سبک یک سبک گران و لوکسی بشمار میآید و هر کسی توان ساخت آنرا ندارد. برای کاهش هزینه ها در طراحی ویلا کلاسیک می توان از مصالح جایگزین مانند سیمان در نما رومی و کمتر کردن تزئینات لوکس آن استفاده کرد.

نورپردازی داخلی کلاسیک

در نورپردازی طراحی نما کلاسیک بر اساس هر فضا یا محیط میتوان نورپردازی را انجام داد.

بعنوان مثال برخی دوست دارند که اتاق خواب آنها بسیار روشن باشد و برخی هم دوست دارند روشنایی کمی برای اتاق خوب بکار ببرند ولی بهترین روشنایی برای اتاق خوب بکارگیری روشنایی متعادل است.

شما در اتاق خواب خود میتوانید از نورهای مخفی و کم استفاده کنید. برای روشنایی سالن پذیرایی و آشپزخانه حتما از لوسترهای بزرگ استفاده کنید و در این نوع سبک به دنبال نورهای مخفی و کم نباشید چون باعث تاریک شدن فضای داخلی ویلا میشود که همین از زیبایی نمای داخلی میکاهد. نکته دیگر اینکه برای روشنایی داخلی و زیبا شدن نمای داخل سازه از لوسترهای بزرگ استفاده کنید چون فضای داخلی یک ویلای طراحی نما کلاسیک قطعا بزرگ است و چند لامپ نمیتواند جوابگوی آن باشد.

طراحی نما رومی برای داشتن چنین ویلای رویایی در مرحله اول باید هزینه زیادی کرد و در مرحله دوم باید یک تیم متخصص و با تجربه پیدا کرد. نمای رومی شرکت ما با داشتن بهترین معماران و مهندسان آماده ارائه بهترین خدمات و با کیفیت ترین سازه برای شما است. اصول طراحی ویلا شما در میتوانید با شماره گیری شمارهای تلفن شرکت ما با مشاوران و مهندسان گروه در مورد هزینه های طراحی و اجرای ویلا کلاسیک صحبت کنید و اطلاعات لازم کسب نمائید.

طراحی داخلی کلاسیک
طراحی داخلی کلاسیک
طراحی داخلی کلاسیک
طراحی داخلی کلاسیک

اصول طراحی نما کلاسیک

۱)تقارن تقارن یکی از ویژگی های اصلی در طراحی نما کلاسیک میباشد مه در ساختدارای اهمیت زیادی است و باید به آن توجه خاصی کرد و با دقت آنرا انجام داد. تقارن یعنی فرش ها، مبلمان،تابلو هایی که بر روی دیوار قرار دارند، نقش و نگار های سقف و دیوار همه و همه در توازن و تعادلند. بعضی از افراد این نوع تقارن و این نوع سبک را دوست ندارند و به سبک های مدرن و تلفیقی علاقه بیشتری دارند چرا که چون آنها روحیه تنوع طلبی دارند. این نوع سبک یعنی ویلا کلاسیک برای کسانی خوب است که خواهان آرامش در درون منزل خود هستند و در همچنین جاهایی به آرامش دست پیدا میکنند. طراحی نئوکلاسیک اگر شما خواهان آرامش هستید این نوع ویلا مختص شما خواهد بود.

۲) حاشیه های نرم یکی دیگر از ویژگی های ویلاهای کلاسیک این است که این نوع ویلاها داری زاویه های تند و نیز نیستند طراحی نما رومی و در این نوع ویلا ها تا جایی ممکن است از خطوط منحنی که حس آرامش بخشی به افراد میدهند استفاده میشود. همچنین در این نوع دکوراسیون ها از بالشتک ها و مبلمان گرم و نرم استفاده میشود چون این نوع وسائل باعث آرامش به افراد میشود. کوسن ها در این نوع از دکوراسیون ها به تعدد به کار رفته است تا به فضا حال و هوایی کلاسیک ببخشند.

۳) بکار بردن رنگ ها محافظه کارانه از ویژگی های دیگر طراحی ویلاهای کلاسیک این است که در طراحی داخلی و نمای رومی این نوع ویلا ها بر خلاف ویلا های مدرنی که ساخته میشود بیشتر از رنگ های خنثی از قبیل مشکی، سفید، قهوه ای شیری، برنزی و طلایی استفاده میشود که این نوع رنگها از لحاظ روانشناسی حس ظرافت، رسمیت،قابل اعتماد بودن و قدرت را بر انگیخته میکند.

۴) استفاده از چوب و ظاهر آن یکی دیگر از ویژگی های ویلا های طراحی نما کلاسیک این است که در طراحی داخلی و خارجی این نوع ویلاها از چوب و چیزهایی که شبیه چوب هستند نظیر رنگ قهوه ای استفاده خواهد شد. در برخی موارد هم در نما رومی آن از نرده ها، سقف، و به طور در کلی نمای ویلا از چوب درختان مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد که همین سبب میشود که روحی گرم و جذاب بر فضای ویلا حکم رانی کند و به فضا حالت دنج و راحتی ببخشد.

۵) فرش های سنتی استفاده از فرش های سنتی در نمای کفپوش ویلا های طراحی نما کلاسیک نقش بسزایی در زیبایی و حس آرامش بخشی که شما میدهد دارد. نحوه ساخت و ساز کلاسیک در بیشتر دکوراسیون داخلی این نوع سبک از فرش های دست بافت و سنتی مورد استفاده قرار میگیرد. فرش هایی که با نخ های پلاستیکی و همانند آدرست شده اند در اینگونه از خانه ها به چشم نمیخورد.

۶) طرح و الگو های کلاسیک یکی از طرح هایی که در نمای طراحی داخلی ویلاهای کلاسیک زیاد استفاده میشود طرح های شطرنجی، راه راه، گلدار است که در فضای داخلی و خارج این نوع ویلاها بکار گرفته میشود. این نوع طرح ها از ویژگی های بارز و مشخص این نوع ویلا هستند. در طراحی داخلی این گونه ویلا ها از پرده ها و پارچه های راه راه و پارکت هایی با طرح های منظم وحساب شده بکار گرفته میشود.

۷) قرنیز ها و گچ کاری های زیبا شرکت طراحی اویم شاهانه بکار بردن قرنیزها و گچ کاری ها یکی از مهمترین عوامل در به وجود آمدن یک نمای زیبا هستند که در نحوه طراحی ویلای کلاسیک استفاده میشود. بیشتر ویلا های کلاسیک دارای گچ کاری ها و قرنیز هایی نحوه ساخت و ساز کلاسیک با جزییات زیبایی هستند که چشم هر بیننده را به خودش معطوف میکند که همین گچ کاری ها و قرنیزها باید همراه با رنگ های کلاسیک و معمولا به رنگ سفید و عاجی باشند. البته این به این معنا نیست که حتما از قرنیز ها و گچ کاری ها سنتی برای طراحی داخلی این نوع ویلا ها استفاده شوند نمای رومی اما لازم است که عنصر تعادل که ویژگی یک طراحی نما کلاسیک است در آن رعایت شود.

مقالات بیشتر جهت مطالعه : 

نقاشی ساختمان سادههزینه ساخت خانه در روستاشرکت بازسازی ساختمان – نرم افزار طراحی آشپزخانه  – ساخت طبقه دوم بدون پایه کوبینمایندگی سازه ال اس افمراحل بازسازی ویلااستعلام جواز ساخت

[elfsight_whatsapp_chat id=”2″]

[elfsight_click_to_call id=”1″]

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *