طراحی ویلا یک طبقه


طراحی ویلا یک طبقه

برای طراحی ویلا یک طبقه معمولا طرح و نظرات بیشتری موجود است هزینه ساخت و ساز هر متر مربع اما به دلیل عدم وجود طبقه اضافی، ویلا باید طوری طراحی شود که به هیچ عنوان فضای پرتی یا غیرقابل استفاده در ویلا وجود نداشته باشد. امروزه ویلا هایی در سبک های متفاوت مثل کلاسیک، مدرن، ایرانی و … ساخته می شوند. پلان های ویلایی به صورت یک طبقه یا چند طبقه ساخته می شوند و در هر شهری قابل رویت هستند. برای ساخت یک ویلا، ابتدا باید ویلا نقشه شود و مهندس معمار باید طراحی ویلا یک طبقه را ارائه دهد. ویلا یک طبقه جزو پرطرفدارترین ویلاها به حساب می آید.

نکات مهم در طراحی ویلای یک طبقه

همانطور که می‌دانید ویلاها به عنوان فضایی برای تفریح یا اقامت افراد ساخته می‌شوند. ویلای ساخته شده علاوه بر زیبایی‌های و تناسب‌های ظاهری، بایستی در طراحی داخلی نیز موفق باشد و راحتی ساکنین را فراهم کند. به نظر شما برای طراحی ویلای یک طبقه به چه نکاتی باید توجه کرد؟ ما در این مقاله به بررسی نکات حائز اهمیت در طراحی ویلا خواهیم پرداخت.

ویلای یک طبقه

ویلای یک طبقه

نحوه طراحی ویلای یک طبقه

جالب است بدانید که طراحی ویلا نیازمند دانش و اطلاعات کافی است و هر کسی نمی‌تواند از عهده این کار برآید. بنابراین اگر قصد ساخت ویلا را دارید پیشنهاد می‌شوند که طراحی آن را به فردی متخصص بسپارید. در طراحی ویلا توجه به نکات زیر ضروری است:

 1. یکی از نکات بسیار مهم در طراحی ویلای یک طبقه توجه به هماهنگی میان فرم و پلان است. به عبارتی دیگر پلان طراحی شده توسط معمار بایستی با حجم کلی ویلا تناسب داشته باشد. همچنین لازم است بدانید که توجه به مصالح مورد استفاده در نمای ویلا بسیار حائز اهمیت است و این مصالح ترجیحا باید با آب و هوای منطقه و مصالح ساختمان‌های اطراف هماهنگ باشد.
 2. همانطور که می‌دانید ویلاها معمولا شامل فضای سبز می‌باشند. طراحی فضای سبز موجود در محوطه ویلا نیز امری مهم و ضروری است و بایستی توسط فردی ماهر انجام شود.
 3. سومین نکته در طراحی ویلا توجه به نورگیری فضاها و تهویه‌ی مناسب می‌باشد. به عبارتی دیگر تمام اتاق‌ها و همچنین آشپزخانه و نشیمن بایستی پنجره داشته باشند و نور کافی را از فضای بیرون دریافت کنند.
 4. در طراحی ویلای یک طبقه بایستی به نحوه قرارگیری فضاهای عمومی و فضاهای خصوصی توجه شود و هر یک از آن‌ها در بهترین حالت ممکن طراحی شوند.
 5. طراحی ایوان و فضایی باز برای نشیمن افراد و استفاده از فضای سبز در ویلاها توصیه می‌شود.
 6. سیمان رنگی یا ملات رنگی

ویلا یک طبقه

ویلاهای یک طبقه به دلیل همسطحی که ایجاد می کنند باعث آرامش و نیز راحتی بیشتر اعضای خانواده در آن ها است و می توان گفت یکی از دلایل ساخت بیشتر و پرطرفداری طراحی ویلا یک طبقه، این آرامش خاطر است. هزینه ساخت و ساز در تهران یکی دیگر از راههایی که یک ویلا را زیباتر و آرام تر چلوه می دهد، نورپردازی ویلا است که معمولا رو به آفتاب ساخته می شود و پنجره ها به اندازه دیوارها و قدی ساخته و طراحی می شوند.

طراحی ویلا یک طبقه

طراحی ویلا یک طبقه

ویژگی های ویلا هنگام طراحی ویلا یک طبقه

برای طراحی ویلا یک طبقه باید به ویژگی هایی برای ساخت و طراحی یک ویلا منحصر به فرد توجه کرد. طراحی تالار عروسی ویلایی منحصر به فرد است که بتوان از آن نهایت استفاده را برده و مطابق با استاندارها و با زیبایی خاصی طراحی و ساخته شود. جدا کردن سالن پذیرایی از آشپزخانه و راهرو برای اینکه خانه ویلایی یک طبقه شما بزرگتر به نظر برسد لازم است که کمتر از ستون و دیوار در وسط خانه استفاده شود. قیمت ساخت آپارتمان اما برای اینکه فضاها را از هم تفکیک کنید، می توانید تفاوت ارتفاع جزئی ایجاد کنید تا علاوه بر زیبایی، بدون پرتی و استفاده از مصالح بیشتر برای دیوار کشی، فضای منحصر به فردی در ویلا یک طبقه خود ایجاد می کنید.

استفاده از سقف کاذب

این ایجاد اختلاف ارتفاعی که گفته شد را می توانید در سقف به عنوان سقف کاذب ایجاد کنید تا علاوه بر زیبایی، از یکنواختی ویلا شما کم شود.

طراحی مناسب فضا

طراحی ویلا یک طبقه باید طوری انجام شود که هر فضایی که شما قصد اجرا آن را دارید به راحتی مشخص شود.برای مثال هنگام طراحی اتاق ها و سالن پذیرایی باید هرکدام جداگانه طراحی شود و در فضای پرتی قرار نگیرد؛‌ برای مثلا اگر شما راهرو و درب اصلی ویلا را در وسط ویلا طراحی می کنید، نباید هنگام ورود به خانه با یک اتاق روبرو شوید.

طراحی ویلا یک طبقه

طراحی ویلا یک طبقه

طراحی سیستم گرمایش و سرمایش

ویلا یک طبقه به علت اینکه در اطراف با فضایی برخورد ندارد و دور تا دور آن خالی از خانه و ویلا است، اگر به دقت طراحی و ساخته نشود از لحاظ سرمایش و گرمایش مناسب نخواهد بود. یکی از راه حل هایی که یک خانه را گرم یا خنک نگه میدارد، ساخت ویلا ارزان طراحی پنجره ها رو به خورشید در فصل زمستان است و یا بالعکس در این روش هنگام تابستان خورشید از پشت به خانه می تابد و باعث گرم شدن بیش از حد خانه نمی شود.

طراحی محوطه ویلا

یکی از مهمترین و جذاب ترین قسمت هر ویلا یک طبقه و یا چند طبقه ای، طراحی حیاط و ساخت منحصر به فرد آن است. همه ما می دانیم که معمولا در حیاط فقط از گل و گیاهان زینتی برای جذابیت بیشتر ویلا استفاده می شود. اما راه های دیگری مثل استفاده از آلاچیق، ساخت استخر و ایجاد فضای بازی برای کودکان نیز می تواند ویلای یک طبقه شما را زیبا و منحصر به فرد تر جلوه دهد.

چرا اکثر ویلاها به صورت یک طبقه ساخته می شوند؟

 1. طراحی ویلا یک طبقه به دلیل امنیت بیشتری که دارد، مورد استقبال بیشتر مردم قرار گرفته است.
 2. این روش سریعترین روش ساخت است چرا که نیازی به صرف وقت بیشتر برای ایجاد اضافه طبقه و طراحی آن لازم نیست.
 3. هزینه کمتری که ویلا یک طبقه نسبت به دیگر ویلاها با طبقه اضافه تر دارد نیز علت پرطرفدار بودن این ویلاها است.
 4. مستقل بودن ویلا و نیز حریم خصوصی بیشتر.
 5. نبود و یا کم بودن پله
 6. به علت همسطح بودن این ویلاها با زمین، شما تقریبا به هر چیزی دسترسی دارید.
 7. ضوابط پارکینگ

هزینه ساخت و طراحی ویلا یک طبقه

همانطور که اشاره کردیم، ساخت و طراحی ویلا یک طبقه به علت کمتری بودن مصالح و نیز راحتی و سرعت کار بیشتر در ساخت این نوع ویلا، هزینه کمتری نیز با خودش در بر دارد. همچنین اگر شما از پیش خریداری شده ای دارید، هزینه ساخت ویلا شما بسیار کمتر است. ال اس اف فضای اصلی یک ساختمان شامل: آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام، اتاق خواب ئ نیز پذیرایی است که هر ویلا یک طبقه ای آن را به راحتی در خود جای می دهد. به همین دلیل هزینه زیادی برای طراحی خاص و منحصر به فرد ویلا نیاز ندارید و طرح های بسیار زیادی برای ساخت این نوع ویلا ها موجود هستند.

طراحی ویلا یک طبقه

طراحی ویلا یک طبقه

جمع بندی

برای ساخت یک ویلا یک طبقه لازم است که ویژگی های یک خانه زیبا و شیک را در نظر داشته باشیم چرا که یک ویلا یک طبقه چیزی از یک خانه معمولی موجود در ساختمان کم ندارد و فقط به علت اینکه ویلا به صورت خصوصی ساخته می شود ومنحصر به یک نفر است، ویلا یک طبقه طرفداران زیادی دارد.  همچنین توجه به این نکته ضروری است که ویلا های تک طبقه ای لازم نیست از نظر دکوراسیون متنوع و جالب باشند. یکی از توصیه های مناسب برای تهیه ویلا یک طبقه، ایجاد منظره های کارآمد و زیباست. پتینه پنجره با اندازه متغیر و سقف بلند را می توان در ایجاد مکانهای جذاب برای هر اتاق ایجاد کرد. فضاهای صمیمی و خصوصی ممکن است دارای سقف کم و نور ملایم باشد؛ در حالی که اتاق های خانوادگی بزرگ دارای سقف های بزرگ و پنجره هایی هم اندازه با دیوار ها هستند. یکی دیگر از مهمترین ویژگی های ویلا یک طبقه، داشتن محوطه باز و حیاط است که می توان آن را به دلخواه طراحی کرد. ویلا معمولا با وجود یک خانواده گرم و صمیمی آرامش بیشتری دارد و جایی برای تفریح و استراحت خانواده ها به حساب می آید پس باید طوری طراحی شود تا اعضای خانواده در آن احساس امنیت و راحتی داشته باشند.

در پایان اگر این مقاله برایتان مفید بود با گذاشتن کامنت و اشتراک گذاری از ما حمایت کنید.

طراحی ویلا ساحلی و ساخت ویلا ساحلی

طراحی ویلا یک طبقه

طراحی ویلا یک طبقه

اگر میخواهید زندگی شخصی و مهندسی خود را یک عمر بیمه کنید چک لیست های ساختمانی را تهیه کنید.

  1. چک لیست ساختمان
  2. چک لیست عملیات مکانیکی
  3. چک لیست الکتریکال

رضا امیریمشاهده نوشته ها

ساختمانها و محیطهای اطراف آنها همیشه داستانهای تامل برانگیزی ارائه کرده اند که در نهایت من را به شناخت ، نوشتن و مطالعه معماری سوق می دهد. من در سال 95 فارغ التحصیل شده ام ، می خواهم شغلی را دنبال کنم که به من کمک کند بینش و روایت های مربوط به معماری را با ابزاری که به بهترین شکل درک می کنم ، یعنی نوشتن ، به اشتراک بگذارم. من احساس می کنم نیاز به دانستن دنیای هنر و معماری با دیدگاهی است که به تقویت ایده ها کمک می کند و بحث های مفصل را در سراسر جهان ایجاد می کند. ساختن با کلمات باعث شده است که من بتوانم معنی و اهمیت واقعی معماری و بازنمایی آن را در زندگی روزمره خود درک کنم ، به همین دلیل مشتاق تبدیل شدن به یک داستان نویس هستم که مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه می سازد. رضا امیری

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

خانهوبلاگواتس آپتماس