طراحی آبنما

طراحی آبنما یکی از مهمترین و زیباترین بخش های ضروری در ساخت ویلا به حساب می آید که به زیباتر شدن محوطه ویلا کمک بسیار زیادی می کند. عموما در بسیاری از مکان های تفریحی و استخرهای بزرگ نمونه هایی از آبنماها را مشاهده کرده اید. ایده استفاده از ساخت آبنما ابتدا از همین مکان ها گرفته شده و در محوطه سازی ویلا به کار گرفته شده است. اهمیت وجود آبنما دلایل بسیار زیادی دارد و یکی از آنها زیبا سازی محیط می باشد و از مهمترین دلایل استفاده از آن به خصوص در پارک ها و مکان های گردشگری و تفریحی می توان به خنثی سازی آلودگی هوا با فوران آب اشاره کرد. طراحی آبنما در شهرهای بزرگ و مملو از جمعیت نظیر شهر های تهران، تبریز، اصفهان، مشهد و اهواز به وفور آبنماها قابل مشاهده میباشند و علت اصلی استفاده از آن همین موضوع می باشد، زیرا این شهرها صنعتی بوده و میزان آلودگی هوا در آن بسیار زیاد می باشد. اما بسیاری از مهندسین خوش ذوق و با سلیقه به این فکر افتادند که از آبنما به دلیل حرکت و جریان یافتن آب به منظور ایجاد آرامش بیشتر همراه با صدای لطیف آب در ساخت ویلا استفاده کنند تا پیوند انسان با طبیعت را محکم تر کند. همچنین علاوه بر مزایای ذکر شده برای طراحی آبنما، ساخت آبنما می توان از آن برای بالانس کردن حرارت محیط، ایجاد رطوبت به منظور رشد بیشتر گیاهان اطراف، ایجاد حس طراوت و شادابی در بین اعضای خانواده اشاره کرد. در ادامه مقاله قصد داریم با انواع طراحی ویلا آبنما و قیمت آنها آشنا شده و اطلاعات جامع و کاملی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

این یک مقاله اموزشی میباشد

جهت طراحی و ساخت ابنما لطفا تماس نگیرید.

هزینه ساخت آبنما

معماران ایرانی بسیار برجسته ای در چند سال گذشته در ایران زندگی کرده و می کردند و بسیاری از شاهکارهای جهان از جمله مسجد نصیر الملک شیراز، شاه چراغ، باغ ارم و … از نمونه های بارز کار آنها به حساب می آید. ساخت آبنما هم جز یکی از این آثارها بوده و در قدیم و دوران سلطنت شاهان ایرانی به وفور در کاخ ها و میدان های بزرگ شهر وجود داشته است. اما امروزه با پیشرفت در حوزه معماری، ساخت و طراحی آبنما در انواع، مدل و ابعاد مختلف رو به افزایش است و از آن می توان علاوه بر زیباسازی محوطه باغ و ویلا در بسیاری از آپارتمان ها و خانه های ویلایی نیز استفاده کرد. از مهمترین موارد استفاده از آبنما علاوه بر قرارگیری آن در محوطه ویلا، میدان های شهر و پارک ها می توان به: ساخت آن در داخل رستوران های سنتی و بزرگ، در داخل لابی آپارتمان ها، برخی از اداره های بزرگ، هتل های لوکس و داخل اتاق حال برخی از خانه ها نیز اشاره کرد. شرکت طراحی اویم شاهانه با بیش از ده سال فعالیت و انجام پروژهای ساخت آبنما و ساخت انواع ویلاهای لوکس زیباترین، شیک ترین و با کیفیت ترین طراحی آبنما را در مدل ها و انواع مختلف شیشه ای، سنگی، دیواری و … با مناسب ترین قیمت به شما عزیزان ارائه می دهد. برای نحوه اجرا کار می توانید هم از طریق شماره تماس و هم از طریق سایت اقدام نمایید.

طراحی آبنما
طراحی آبنما

نکات بسیار مهم در طراحی آبنما

در طراحی و ساخت آبنما باید به نکات بسیار زیادی توجه کرد که در ادامه خدمتتان عرض می کنیم.

 • آبنما باید از درختان دور باشد: ساخت آبنما در نزدیکی درختان باعث آلودگی آن خواهد شد. به دلیل وجود حشرات بسیار زیاد در داخل درختان و همچنین ریختن برگ درختان در فصول سرد سال و محل تخم گذاری پرندگان در داخل شاخ و برگ درخت، بسیاری از آلودگی های موجود در درخت از جمله فضولات پرندگان، وجود برگریزه و … به درون آب ریخته و به مرور زمان باعث آلودگی و همچنین گرفتگی پمپ و فواره ها خواهد شد.
 • قرار گیری آن دور از وزش باد باشد: طراحی آبنما باید حتما به این نکته توجه کرد. دادن هزینه برای ساخت آبنما یک طرف قضیه بوده و انتخاب نادرست مکان برای ساخت آن قضیه دیگر می باشد. برای انتخاب محل مناسب برای نصب آبنما بهتر است از یک مهندس خبره کمک بگیرید. طراحی آبنما زیرا اگر آن را در مکانی که شدت وزش باد زیاد است قرار دهید، نحوه ریزش آب تغییر پیدا خواهد کرد و زیبایی را که به دنبالش هستید را برآورده نخواهد کرد. همچنین با وزش باد شدید، آب موجود در ساخت آبنما به اطراف پخش شده و حتی از لبه حوض نیز بیرون خواهد زد و موجب پاشیده شدن آب به سر و صورت افراد خواهد شد.
 • طراحی آبنما
  طراحی آبنما

  ذخیره مناسب آب: به منظور حفظ شدن ریزش آب و فواره آن بهتر است منبع ذخیره آب مناسبی را در ساخت آن استفاده کنید که هم در مصرف آب صرفه جویی شده و هم به طور دائم آب در حال جریان باشد

 • ایمنی و محافظت در ساخت آبنما: پوشاندن کامل اجزا و بخش های مختلف طراحی آبنما با استفاده از آهن و… به منظور افزایش ایمنی
 • سیستم تخلیه: به منظور نظافت داخلی و خارجی آبنما در حوض و تمامی بخش های آن باید حتما سیستم تخلیه آب مناسب تعبیه شود.
 • کابل کشی برق مناسب: همانطور که میدانید آب یک رسانای برق می باشد و محافظت و کابل کشی درست برق در ساخت این جور مکان ها بسیار حائز اهمیت می باشد. برای کابل کشی مناسب سیم برق در داخل آبنما بهتر است آن را به طور کامل ایمن سازی کنید و از داکت برای عبور سیم برق استفاده نمایید که علاوه بر طول عمر سیم برق، تلفات انسانی را به صفر برسانید.
 • استفاده از کلید های برق متناسب با نوع پمپ: شاید بسیاری از شرکت های طراحی ویلا و ساخت آبنما به این نکته توجه چندانی نکنند. ولی باید بدانید که پمپ های موجود در فواره ها یک توان مصرفی مخصوص به خود را دارا می باشند و انتخاب یک کلید برق مناسب با سیم کشی مناسب آن در توان مصرفی برق به شدت تاثیر گذار بوده و می تواند قدرت پمپاژ آب را تعیین کند. پس انتخاب کلید برق مناسب برای روشنایی و پمپ باید متناسب با قدرت آن انتخاب گردد.
طراحی آبنما
طراحی آبنما

شرکت اویم شاهانه تمامی موارد فوق را در ساخت آبنما رعایت کرده و مفتخر است تا با ارائه اطلاعات جامع و کامل به شما در اجرای ساخت آبنماها و انواع آن کمک کند.

انواع مختلف آبنما

آبنماها با توجه به جنس مواد استفاده شده در آنها دارای مدل های مختلفی می باشند که در ادامه قصد داریم شما را با آنها آشنا کنیم تا بتوانید انتخاب درست تری را برای نصب آن در ویلا و مکان های دلخواه خود داشته باشید.

آبنما موزیکال

این نوع از آبنماها بیشتر در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. و در طراحی منظر تلفیقی از نور و آهنگ باعث ایجاد این نوع از آبنماها می شود. اولین ایده برای ساخت این نوع از آبنماها توسط یونانی ها گرفته شد. صدای دلنشین آب به همراه یک موزیک و آهنگ دلنشین می تواند روح هر انسانی را به پرواز درآورد. ساخت آبنما این نوع از آبنماها برای اشخاصی که تازه از اروپا برگشته اند می تواند انتخاب بسیار خوبی باشد. طراحی آبنما همچنین استفاده از انواع مختلف نور در آب با استفاده از کنترل کننده های مدرن میتواند محیط اطراف طراحی آبنما را بسیار زیباتر کند. با توجه به نوع امکانات اضافه شده در ساخت این نوع از آبنماها قیمت های متفاوتی نیز برای آن قابل تعریف می باشد.

طراحی آبنما
طراحی آبنما

آبنما صخره ای سنگی

به دلیل وجود سنگ در داخل صخره ها، عموما به طراحی آبنما سنگی، صخره ای هم گفته می شود. انواع مختلف سنگ های زیبا نظیر سنگ های ریز، صخره ای، پوکی معدنی و نوع ورقه ای در ساخت این نوع از آبنماها استفاده می شود. عموما موارد کاربرد آن بیشتر در سفره خانه ها بوده ولی استفاده از آن در داخل ویلاها، پارک ها و بسیاری از مناطق گردشگری و تفریحی نیز به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از مواد مصنوعی برای ساخت آبنما سنگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد که آن هم با استفاده از سیمان می باشد. علاوه بر ساخت آبنماهای سنگی برای زیباترین شدن محوطه حیاط خانه خود می توانید از آبشارهای سنگی نیز استفاده کنید. وجود نورهای زیبا در لابه لای صخره های آبشار می تواند بر زیباسازی محیط در شب بیافزاید.

آبنما دیواری

طراحی آبنما یکی دیگر از انواع آبنماها، نوع دیواری می باشد که بیشتر در هتل ها و رستوران های شیک مورد استفاده قرار می گیرد که باعث جذب بیشتر مشتری خواهد شد. استفاده از سنگ های زیبا در ساخت این نوع از آبنماها به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. برخی دیگر از افراد نیز ترجیح می دهند در کنار آبنما دیواری نورپردازی مناسبی را نیز ایجاد کنند که این کار نیز باعث افزایش زیبایی محیط خواهد شد. طراحی آبنما عموما آبنماهای دیواری نوع سنگی بیشتر از سنگ های نوع پوکه معدنی می باشد. زیرا هم سبک بوده و هم زیبایی خاصی دارد. با توجه به نوع سلیقه می توانید سنگ های نوع ریز و یا درشت را در ساخت آبنما استفاده کنید. از مهمترین مزایای استفاده از سنگ پوکه معدنی در ساخت انواع آبنماهای دیواری و سنگی می توان به داشتن دوام پذیری بالا، مقاومت در برابر درجه حرارت زیاد، ضد فرسایش و پوسیدگی در هنگام مواجه با نور خورشید و آب اشاره کرد. البته غیر از سنگ پوکه معدنی، می توان از مواد دیگر نیز در ساخت آبنماهای دیواری استفاده کرد که برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در تماس باشید.

طراحی آبنما
طراحی آبنما

آبنما شیشه ای

یکی از جدیدترین و زیباترین نوع آبنما در عصر حاضر، آبنماهای شیشه ای می باشند که چند سالی هست که مورد توجه بسیاری از افراد به خصوص ادارات قرار گرفته است. اجزا بکار رفته در ساخت آن ترکیبی از آب به همراه نورپردازی مناسب و شیشه می باشد. طراحی آبنما موارد کاربرد آن بیشتر در مناطق مسکونی آپارتمانی، هتل های لوکس، محیط های تجاری و ادارت می باشد. ساخت آبنما نحوه کارکرد آن بدین گونه می باشد که چندین پمپ آب در قسمتی که دیده نمی شود آب را به قسمت بالایی شیشه پمپاژ کرده و با استفاده از چندین ال ای دی زیبا و خوش رنگ، سرازیر شدن آب را به طرز بسیار دلربایی به حرکت در می آورد. قیمت آن با توجه به نوع طراحی های آن متفاوت می باشد. همچنین استفاده از این آبنماها در منازل مسکونی بهترین انتخاب می باشد، زیرا به هیچ وجه در معرض وزش باد و هوا آزاد قرار نداشته و آب به اطراف پخش نمی شود.

آبنما مدرن

آبنما مدرن یک انتخاب چند منظوره می باشد که در آن تمامی انواع مختلف آبنماها وجود دارد. طراحی آبنما استفاده از مواد سنگی، سرامیکی، شیشه ای به همراه نورپردازی های زیبا و آهنگ های دلنشین با کنترل کننده های هوشمند بوده که برای افرادی که گرایش به سوی جدید گرایی و دوری از عصر کلاسیک می باشند می تواند انتخاب بسیار هوشمندانه ای باشد. ساخت آبنما مدرن بر مبنای سیستم های هوشمند و سبک جدید ایجاد می شود و امکان ایجاد طرح های زیبا و چند منظوره در آن وجود دارد که بنا به سلیقه شخصی می تواند نصب و ایجاد گردد.

طراحی آبنما
طراحی آبنما

آبنما باغی

ساخت آبنما باغی زمانی امکان پذیر بود که آب به مقدار کافی در باغ وجود داشته باشد. طراحی آبنما تا آب به مقدار لازم به پمپ رسیده و با فشار زیاد به بیرون هدایت شود. که از مهمترین نمونه های آبنمای باغی در ایران باستان می توان به ساخت آبنما باغ فین اشاره کرد. اما امروزه در بسیاری از تالارها و باغ های مربوط به برگزاری مراسم عروسی نمونه های زیادی از طراحی آبنما باغی مورد استفاده قرار می گیرد. که برای زیباتر شدن آن می توان از نور پردازی نیز استفاده کرد.

مقالات بیشتر جهت مطالعه : 

طراحی ویلای دوبلکس کوچک

هزینه جواز ساخت در رباط کریم

ضوابط طراحی بیمارستان طرح ۴

مصالح مورد نیاز برای ساخت سوله

ضوابط طراحی هاستل

متراژ تالار عروسی

غرفه سازی چیست

ویلا پیش ساخته دست دوم

قیمت سازه ال اس اف در شیراز

قیمت نقاشی ساختمان در کرج

طراحی نمای آپارتمان

نقشه خانه ۱۰۰ متری

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *