ویلا

ویلا


سرمایه لازم برای ساخت و ‏ساز

سرمایه لازم برای ساخت و‏ ساز به دلیل پیچیدگی و جزئیات زیاد در حوزه ساخت و ساز، همیشه افراد سودجو به دنبال سوء استفاده از ناآگاهی افراد سرمایه گذار کم تجربه می باشند. پس بهتر است که با جزییات سرمایه گذاری در این حوزه آشنا شوید. هزینه های ساخت و ساز، به خاطر افزایش تقاضای مسکن و ارزش‌های بالای ملکی در سال‌های اخیر، رو به افزایش می باشد. گذاشتن سرمایه در ساخت مسکن نیز جزء شاخص های اصلی پیشرفت اقتصاد کشورها به حساب می آید. در چند سال اخیر بازار خرید و فروش و ساخت مسکن، رکوددار اقتصاد بوده و تورم در این حوزه نیز کم نبوده است. برای اینکه بدانیم سرمایه لازم برای ساخت و ساز چقدر می باشد نیاز است که در ابتدا با هزینه های ساخت آشنا شویم.

7

هزینه های ساخت و ساز

بعد از اینکه اطمینان پیدا کردید که زمین شما قابلیت ساخت و ساز را دارد باید به سراغ پروانه ساخت بروید و در مرحله بعدی به سراغ خرید مصالح ساختمانی رفته و سپس برای آگاهی از شرایط طرح تفصیلی می روید، نکته مهمی که در طرح تفصیلی بیان می شود، سرمایه لازم برای ساخت و‏ ساز متراژ زمین خریداری شده است. مثلا اگر متراژ زمین شما زیر۲۵۰ متر باشد، شما نمی توانید بیشتر از ۴ طبقه ساختمان سازی انجام دهید و اگر زمین شما بالای ۲۵۰ متر باشد، مجوز ساخت ساختمان های بلند را نیز دارید. تعداد طبقات و نوع اسکلت از لحاظ بتنی یا فولادی، عمق گودبرداری موردنیاز، محل ساخت و هزینه‌های متناسب با آن، کیفیت مصالح در نازک کاری و سفت کاری از مهمترین عوامل تاثیر گذار در برآورد سرمایه موردنیاز برای شروع ساختمان سازی در ایران می باشد.

چقدر از سرمایه را به ساخت وساز اختصاص دهید؟

اولین مسئله ای که هر کس در زمان ورود به صنعت ساختمان باید در نظر داشته باشد، حجم سرمایه‌گذاری است. ساخت آپارتمان و به طورکلی ساختمان سازی همیشه همراه با اتفاقات پیش بینی نشده می باشد که باید برای آنها آماده باشید. معمولا سرمایه گذاران در صنعت ساختمان برای اینکه بتوانند برای رویارویی با این شرایط، آمادگی لازم را داشته باشند، همیشه بخشی از پول نقد خود را جداگانه نگه می‌دارند تا در صورتی که بازار با مشکل روبرو شد، صدمه جدی به آنها نرسد. پس اگر سرمایه شما به اندازه ای است که باید همه آن را برای شروع کار مصرف کنید و نمی توانید بخشی از پول خود را کنار بگذارید، هرگز اقدام به ساخت و ساز نکنید. در شهرستانهای کوچک با حداقل ۵۰۰ میلیون تومان و در تهران با حداقل یک میلیارد تومان سرمایه، می‌توانید وارد ساختمان سازی شوید اما هیچکس نمی تواند موفقیت شما را تضمین کند. نقشه ساخت ویلا دوبلکس برای موفقیت در ساخت، فروش و کسب سود مناسب، باید بهترین گزینه‌ها را در زمان مناسب انتخاب کنید. سرمایه لازم برای ساخت و‏ ساز برای انتخاب بهترین گزینه ها، باید علاوه بر تجربه فعالیت اقتصادی، از مشاوره‌های تخصصی در خرید و فروش ملک نیز استفاده کنید. اگر با اطلاعات ناقص و ناکافی وارد صنعت ساختمان سازی شوید به طور حتم، با شکست روبرو خواهید شد. پس مراقب سرمایه خود باشید.


2 24

برآورد سرمایه مورد نیاز برای ساخت و ساز

به طور کلی قیمت فروش ساختمانی که ساخته اید، به مقدار زیادی به قیمت زمین بستگی دارد. کیفیت منطقه ای که شما در آن زمینی را می خرید، در موفقیت یا عدم موفقیت سرمایه گذاری و پیش بینی استقبال افراد و شرکت ها نسبت به اجاره یا خرید ملک شما تاثیر مستقیم می گذارد. قیمت زمین هم تابع عواملی همچون محل و موقعیت شهری آن می باشد که ساخت و ساز در آن انجام شده است. طراحی نمای رستوران مثلا اگر ساختمان سازی را در پایین شهر انجام دهید، نسبت به ساختمانهای بالای شهر در قیمت پایین تری به فروش خواهد رسید. هرچه ساکنان آن منطقه مرفه تر باشند، قیمت ملک هم بالاتر خواهد بود. پس انتخاب زمین برای ساختمان سازی خیلی مهم است و سرمایه موردنیاز شما برای ساختمان سازی نیز تاحد زیادی به این مورد بستگی دارد. نکته مهم دیگر این می باشد که متراژ زمین نیز مهم می باشد. ساختمانهای با متراژ بالاتر در محله‌های بالای شهر، مشتری بیشتری هم دارد. افراد ثروتمند به دلیل دارا بودن توان بالای پرداخت برای خرید، سراغ آپارتمانهای کمتر از ۱۵۰ متر مربع در شمال تهران نمی روند. طراحی ویلا مثلاً یک آپارتمان ۱۳۰ متری در منطقه یک تهران نسبت به همان آپارتمان در شهر ری مشتری بیشتری را دارد. سرمایه لازم برای ساخت و‏ ساز برعکس، در جنوب تهران، افراد متقاضی خرید آپارتمان در بهترین حالت، توان خرید یک واحد ۶۰ متری را دارند.مثلا  یک آپارتمان ۶۰ متری در میدان ۱۷ شهریور تهران بسیار زودتر از یک آپارتمان با همین متراژ در زعفرانیه به فروش می رود. شما به عنوان سرمایه گذار بازار مسکن باید از این واقعیت میدانی اطلاع داشته باشید تا بدانید پول خود را بهتر است در چه منطقه ای و چطور سرمایه گذاری کنید. محوطه سازی چیست سرمایه گذاری روی یک ملک با متراژ پایین در شمال شهر، به اندازه سرمایه گذاری روی یک زمین بزرگ در جنوب شهر دارای ریسک شکست می باشد.

توجه به موضوع اشغال و تراکم نیز در برآورد سرمایه لازم برای ساخت و ساز مهم می باشد. معمولا نما رومی با پیمانکار معبتر بهترتر است و توجه داشته باشید طبق ضوابط شهرسازی معمولاً بین ۴۰ تا ۶۰ درصد مساحت زمین را می‌توانید برای ساخت و ساز اشغال کنید و مابقی به صورت حیاط و محوطه در نظر گرفته می‌شود. منظور از درصد تراکم، مقدار زیربنایی است که شما میتوانید در سطح اشغال زمین بسازید. جزئیاتی در موضوع تراکم نیز وجود دارد مثلاً اینکه راه پله و نورگیر جز مساحت تراکم محاسبه نمی شوند. همینطور این که امکان خرید تراکم از شهرداری در بعضی موارد وجود دارد. برای یک سرمایه گذار مهمترین عامل سوددهی سرمایه گذاری می باشد و مهمترین شاخص در قیمت ملک هم همانند بازارهای دیگر، نظام عرضه و تقاضا است.

متن دستور کار اجرائی
طراحی ویلا

رضا امیریمشاهده نوشته ها

آواتار رضا امیری

سلام، با انگشتانم میلیون‌ها کیلومتر اسکرول کردم تا به هدفم نزدیک بشم و این داستان ادامه داره... یک معمار

۲ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانههزینه ساختپروژه هاتماس با ما