از ۰ تا ۱۰۰ طراحی نما مدرن ، نما سنتی ، نما کلاسیک

طراحی نما

طراحی نما ، نما در لغت نامه دهخدا به معنای صورت ظاهری هر چیزی، آنچه که در معرض دید و برابر چشم است، آنچه از بیرون سوی دیده می شود، منظره خارجی بنا و عمارت،‌ قسمت خارجی ساختمان و نماسازی فن روسازی ساختمان و ساختن نمای عمارت است.

طراحی نما از زمانی که زیبایی ظاهری و آرامش، آسایش و ایمنی هر چه بیشتر محل زیست بشر و صد البته صرفه جویی در مصرف انرژی برای ساختمانها مد نظر قرار گرفت، ایجاد نماهای با مصالح و شیوه های اجرایی متفاوت و متنوع در دستور کار مالکان و سازندگان ساختمانها قرار گرفته‌ است.

طراحی نما نمای هر ساختمان در شکل‌دهی به مجموعه شهری که در آن حضور دارد، موثر است.

اگر به نمای یک ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌های شهر توجه شود، همگونی نمای شهری در مجموع از بین می‌رود. مسکن به عنوان یکی از نیازهای نخستین بشر،  ابتدایی ترین سوالی بوده که انسان سعی در یافتن پاسخی مناسب و معقول برای آن بوده است، اما همیشه در برنامه ریزی‌های ملی به مسکن نه به عنوان محلی برای آسایش ساکنان در ابعاد عینی و ذهنی، بلکه به عنوان یک مشکل اقتصادی و فقط از این بعد بر خورد شده است.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

اجرای نمای رومی

اجرای نمای رومی

طراحی نما سنتی

طراحی نما سازندگان و تولیدکنندگان مسکن آزاد به‌دلیل اینکه به‌دنبال فروش سریع و بازگشت سرمایه خود هستند، سعی در هر چه بیشتر مطرح کردن خود در محله مسکونی و نمایشی متمایز از بنای خود دارند و به همین دلیل یکی از دلایل عمده ناهماهنگی نمای ساختمان‌ها در سطح شهر هستند.

نما در واقع یک سطح صاف و تخت نیست بلکه آن سطح انتقالی بین فضای داخل و خارج است که با عقب نشستگی و پیش آمدگی،  تراس و غیره با فضای داخل مسکن ارتباط پیدا می‌کند. نمای ساختمان باید به‌دنبال خلق یک کلیت هماهنگ به‌وسیله تناسب خوب پنجره ها، بازشوهای در، سایبان و محدوده سقف‌ها،‌ سازه عمودی و افقی، مصالح، رنگ، عناصر تزیینی و… باشد.

اجرای نمای رومی

اجرای نمای رومی

طراحی نما مدرن

ساخت نما مدرن مصالح نما در رنگ، شکل، زبری و خشنی نما تاثیر می گذارد. طراحی نما مصالح بومی نشان می‌دهد که نما مربوط به چه منطقه ای است. نمایی می تواند در طرح خود موفق باشد که به این سوال‌ها پاسخ گوید. محدوده عمودی جانبی ساختمان کجاست؟

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

نمای رومی ایرانی

نمای رومی ایرانی

طراحی نما سبز

 1. زیبا و دلپذیر شدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان
 2. کاهش اتلاف انرژی در تمام فصول سال؛ نما در ساختمان نقش یک عایق حرارتی و برودتی را ایفا می‌کند.
 3. نمای ساختمان بعنوان عایق صوتی ایده‌ال و مناسب؛ کاملاً واضح و روشن است که طراحی نمای ساختمان نقش بسیار مهمی‌در کاهش ورود میزان آلودگی های صوتی و صداهای آزاردهنده محیط بیرون به فضای داخلی است.
 4. کمک به افزایش دوام و پایداری ساختمانها در برابر شرایط نا مساعد جوی و محیطی و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان.

طراحی نمای کامپوزیت آلومینیوم

در کامپوزیت عموما دو ناحیه متمایز وجود دارد.

۱- فاز پیوسته (ماتریس)

۲-فاز ناپیوسته(تقویت کننده)

طراحی نما در یک کامپوزیت به طور کلی الیاف،عضو بار پذیر اصلی سازه هستند در حالیکه ماتریس آنها رادر محل وآرایش مطلوب نگاهداشته وبعنوان یک محیط منتقل کننده بار بین الیاف عمل میکند،به علاوه آنهارا از صدمات محیطی دراثربالارفتن دما ورطوبت حفظ می کند.

ساخت نما

ساخت نما

طراحی دیتیل کامپوزیت

طراحی نما ورق کامپوزیت آلومینیومی از ۳ لایه عمده تشکیل می شود که ۲ لایه آلومینیوم در دو طرف ورق به ضخامت ۵/۰ میلیمتر و یک لایه از جنس پلی اتیلن غیر سمی و غیر قابل احتراق به نام PVDF به ضخامت ۳ میلیمتر در میان دو ورق آلومینیوم قرار دارد.  این لایه نقش عمده ای در انعطاف پذیری وعایق سازی ورق کامپوزیت آلومینیومی در مقابل صدا وحرارت ایجاد می کند.

این ورق ها را می توان به اشکال مختلف درنما وداخل ساختمان به کاربرد.

طول ورقهای آلومینوم ۱۸۰۰ تا ۳۶۶۰ میلیمتر و پهنای ۱۲۰۰ تا ۱۲۲۰ میلیمتر و ضخامت ۳ الی ۶ میلیمتر می باشد.

عرض استاندارد : ۱۲۲۰ میلیمتر و عرض ماگزیمم : ۱۵۵۰ میلیمتر

طول استاندارد : ۲۴۴۰ میلیمتر و طول ماگزیمم : ۶۰۰۰ میلیمتر

ضخامت : از ۳ الی ۶ میلیمتر

رنگ متناسب با سفارش مشتری می باشد.

اندازه نامتعارف بنا به درخواست مشتری قابل تهیه می باشد.

هر مترمربع از پانل آلومینوم فقط ۳.۵ الی ۵.۵ کیلوگرم وزن دارد که عامل درمسائل زلزله و حمل و نقل می باشد.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

ساخت نما کامپوزیت

ساخت نما کامپوزیت

طراحی نما کامپوزیت

در این سیستم جهت اجرای کمربندی های اصلی زیر سازی از پروفیل های آهنی با مقطع مشخص و متناسب با ابعاد ساختمان و طرح مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین جهت ساخت شبکه ای از آکس بندی های افقی و عمودی متصل به کمربندی که محل نصب ورق های کامپوزیت و یا نمای شیشه را مشخص می کنند نیز از پروفیل های آهنی مشابه استفاده می گردد.  با توجه به نوع سیستم فیکس آهن کلیه اتصالات آهنی بوسیله جوش انجام می پذیرد و تنها جهت نصب ورق های کامپوزیت بررسی پروفیل ها از نبشی های آلومینیومی استفاده می گردد.

طراحی نما شیشه ای

طراحی نما شیشه ای براساس شواهد تاریخی، در قرن ششم میلادی برای نخستین بار درکلیسایی در قسطنطنیه از شیشه بعنوان یک مصالح ساختمانی استفاده شد.قصرکریستال لندن اولین ساختمان شیشه‌ای بود که در سال ۱۸۵۱ احداث شد.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

طراحی نما رومی

طراحی نما رومی

طراحی نما فریم لس

 1. غیر قابل تشخیص بودن فریم های باز شو از خارج ساختمان
 2. قابلیت نصب از داخل بنا و بدون استفاده از داربست
 3. امکان بهره گیری از باز شو مخفی در نما
 4. نصب ساده و تعویض آسان شیشه
 5. عدم انتقال تنش های سازه اصلی بنا بر شیشه
 6. عملکرد مستقل هر یک از فریم ها در برابر زلزله
 7. امکان استفاده از رنگهای متفاوت در نما
 8. امکان ایجاد سطوح عایق صوت و حرارت با پروفیل های Thermal Break
 9. آب بندی و هوا بندی موثر
 10. سبکی وزن
 11. طراحی نما

مزایا و معایب نمای فریم لس

طراحی نما فریم لس شیشه عایق از دو یا چند لایه شیشه تشکیل شده که توسط میله جدا کننده (اسپیسر) در محیط پیرامون آنها از یکدیگر فاصله پیدا میکنند و بین لایه های شیشه نیز هوا یا گازی مخصوص قرارمیگیرد عایق حرارتی و بهینه سازی مصرف انرژی و سوخت عایق صوتی و کاهش آلودگی ناشی از آن کاهش امکان تشکیل قطرات آب بر روی سطح شیشه کنترل شرایط دمای محیط طراحی نما شیشه های دوجداره در زمستان حرارت بیشتری را در داخل ساختمان نگه داشته و در تابستان نیز ورود گرما را به داخل کاهش می دهند و به میزان قابل توجهی سبب افزایش کارائی سیستم تهویه مطبوع میگردند.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

طراحی نما کرتین وال

در این سیستم بدلیل اینکه سطح مقطع پروفیل آلومینیوم بزرگ می باشد و از مقاومت بالایی برخوردار است احتیاجی به شبکه بندی جهت زیر سازی نما نمی باشد و خود پروفیل بوسیله پلیت که با پیچ های لوبیایی داخل آن قابل رگلاژ می باشد دفتر معماری در لواسان به ساختمان متصل می شوند.  استفاده از درپوش های ویژه در Facecape و عدم وجود این درپوش ها در Fullframeless از بارز ترین وجوه تمایز این دو سیستم می باشد.

طراحی نما آپارتمان

طراحی نما بند کشی صحیح و اصولی با ملات ریزدانه و پرمایهء مناسب و متراکم برای زیبایی بیشتر و نیز ممانعت ازنفوذ آب و رطوبت بداخل دیوارنما و دیوار زیرین. نصب آبچکانها و قرنیزهای شیبدار برای ممانعت ازنفوذ آب و رطوبت بداخل ساختمان تمیز کردن سطح زیرین نما قبل از نما کاری در صورت استفاده از نماهای آجری، برای جلوگیری از جذب آب ملات توسط آجرهای نما، زنجاب کردن آجرها و نیز بکارگیری ملات با نسبت آب و سیمان و ماسه و آهک مناسب با قدرت چسبندگی و مقاومت مناسب در این نوع نما، چیدن آجرها بصورت کله وراسته برای مشارکت آجرهای نما در باربری سازه و همچنین به منظور پیوستگی آجر نما با آجرهای پشت ِکار لازم است. ساخت نما ویلا

ساخت نما ویلا

بخش های زیر مجموعه اصول نما به شرح زیر هستند:

۱) مصالح

۲) ترکیب

۳) مقیاس

۴) تناسب

۵) ریتم و آهنگ

۶) شفافیت

۷) پیوستگی

۸) تجلی و بیان

۹) رنگ

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

طراحی نما

طراحی نما

اصل اول: مصالح

انتخاب مصالح خوب و با کیفیت یکی از تصمیمات مهم در نماهای خوب و فضاهای بزرگ است و در جلوه و تجلی یافتن نمای طراحی شده اهمیت ویژه ای دارد. پیام اصلی کیفیت و دوام مصالح در درازمدت،  بالا بردن درک بی انتها و مستمر انسانی از فضاست.

طراحی نما

طراحی نما

اصل دوم: ترکیب

توازن و تعادل بصری باید در مورد توجه قرار گیرد. یک ابزار اصلی برای به دست آوردن تعادل استفاده از اصل همسازی و تناسب است.

این اصل کاربردی در نما نظم را در اجزاء یک ترکیب ایجاد می کند و هزینه طراحی نما دسته ای از اجزاء با حفظ خط آسمان در آنها باعث ایجاد زیبایی بصری می شود. هر خط آسمان، ترکیبی است که می تواند هنگامی که به تناسب دست می یابیم به بالا رفتن زیبایی بصری کمک کند.

اصل سوم: مقیاس

مقیاس در نما وابسته به اندازه است که به درک ما از اندازه یک جزء ساختمان که وابسته به دیگر فرم ها و اشکال و بعد انسانی است اشاره دارد. دو نوع مقیاس وجود دارد: مقیاس کلی و مقیاس انسانی مقیاس کلی آن چیزی است که از فاصله دور از یک بنا دیده می شود برای مثال خط آسمان و مقیاس انسانی آن چیزی است که از اجزاء، وقتی شخصی خیلی نزدیک به بناست دیده می شود.

طراحی نما

طراحی نما

هزینه طراحی نما

هزینه طراحی نما یا باید طبق اصول سازمان نظام مهندسی منطقه فعالیت کنید یا در غیر اینصورت هرگونه  از طرح معماری ساده تا فاخر هر متر مربع بین ۱۰ تا ۱۵۰ هزار تومان انجام میشود و هر چثدر دتایل های طراحی سخت تر باشد هزینه طراحی بر اساس توافقات بین کارفرما و طراح هزینه بررسی میشود و در ضمن جهت محاسبه هزینه ساخت نما شما میتوانید عرض یا طول ساختمان*ارتفاع طبقات ساختمان = متراژ متربع نما * هزینه طراحی = هزینه کل به هیمن راحتی من در کنار شما هستم تماس بگیرید. 

اصل چهارم: تناسب

تناسب به ارتباط دو نسبت اشاره دارد برای مثال نسبت ارتفاع به عرض در  این می تواند به حجم کلی بنا و نیز تناسب در و پنجره های داخل آن اشاره کند. ساخت نما خصوصیات و ویژگی های معماری می تواند برای سازماندهی و درک حجم بزرگترین ساختمان ها استفاده شود.

اصل پنجم: ریتم و آهنگ

کاربرد ریتم در معماری و به نوعی تکرار منظم و هماهنگ در خط ها و قالب ها و شکل ها اشاره دارد. ترکیب های تکرار شده و فاصله گذاری ها به عنوان ابزار اولیه در ایجاد سازمان بندی بصری استفاده می شود. ساخت نما عناصر انتخاب شده در چه در تکرار یک شکل حجمی یا جزئیات اجزاء باید مشخصه اصلی و اصالت نما را نمایان کنند.

اصل ششم: شفافیت

در طراحی نمای ساختمان های تجاری باید از پنجره های بزرگ استفاده شود تا فعالیت های داخلی با فضای بیرون به اشتراک گذاشته شود. ساخت نما در نتیجه طراحی اجزاء و در و پنجره ها فرصتی را برای صورت گرفتن بسیاری از اصول دیگر فراهم می کند.

طراحی نما مدرن

طراحی نما مدرن

طراحی نما آجری

اصل هفتم: پیوستگی

در نماها باید از سه قسمت اصلی تشکیل شده باشند: درآمد ساخت و ساز ساختمان ساخت نما پایه، بدنه، رأس. برای بیان بهتر می توان نما را به بدن انسان تشبیه کرد و این اجزاء را به پا، تنه (میانه بدن) و سر پاها پایداری و دوام را فراهم می کنند و تنه (میانه بدن) هزینه ساخت نما بلندی و اندازه کلی را نشان می دهد و سر هم اصالت و شخصیت را فراهم می کند.

این بیان یک قاعده کلی و بی انتها را در روانشناسی بصری اظهار می کند. ساخت نما این شیوه بیان اجزاء امروزه ممکن است در تشابه های مختلف و دست یابی به کاربرد های مختلف تکنولوژی ارائه شود اما همیشه باید واضح و قابل شناسایی باشد.

طراحی نما مدرن

اصل هشتم: جلوه و بیان

اصل ساختاری جلوه و بیان، هزینه ساخت نما نماهایی با منطق بصری ماندگار را ایجاد می کند که میزانی از آرامش را برای شخصی که به آن نگاه می کند ساخت نما از طریق تأثیر بر درک مستقیم و حسی شخص فراهم می کند.

در نما مصالح باید با توجه به ساختار بنا انتخاب شوند و در نتیجه نما و محوطه سازی در معماری خصوصیات مصالح باید ساختار بنا را به صورت درست و معتبر و با ابعاد و محدوده های آشکار نمایان کند.

طراحی نما مدرن

طراحی نما مدرن

طراحی نما ویلا

اصل نهم: رنگ

در طراحی نما آجری، بتن و سنگ و رنگ های ذاتی و ماندگاری دارند و می توانند هزینه ساخت نما حالت طبیعی خودشان را در هر آب و هوایی حفظ کنند. ساخت نما نقاشی می تواند برای تکمیل و تثبیت مصالح به کار رفته در نمای ساختمان استفاده شود.

طراحی نما آجری

-همواره باید این نکته را مد نظر داشت که علل خرابی نماهای سنگی ساخت نما هزینه ساخت نما (سنگهای بادبر، مکعبی، لایه‌ای، رودخانه‌ای، سنگ پلاک (لوحه سنگ)، چند وجهی‌های منظم و نا منظم و …) یکی از عوامل زیر است:

نصب کردن ناصحیح سنگهای نما

استفاده از مصالح غیر استاندارد

اتصال و پیوستگی نا مناسب بین سنگهای نما و سطح زیر کار.

 پس باید سعی شود که هیچکدام از کارهای غیر اصولی فوق انجام نگیرد که هم نما و هم مجموعه ساختمان دچار نقصان و خسارت جزیی یا کلی شوند. نا گفته نماند که نم و رطوبت یکی از دلایل پیوستگی ناقص بین سنگهای نما و سطح زیر کار است،  بنابراین خشک نگه داشتن سطح تماس این دو چه در زمان اجرا و چه بعد از آن کاملاً ضروری است.

ساخت رستوران نما آجری در نما سازی های آجری بند کشی بین ردیفها به دو دلیل زیر باید به طرز کاملاً صحیح انجام شود: زیبایی هر چه بیشتر نمای ساختمان ممانعت از نفوذ آب، رطوبت، تغییرات یکباره و شدید دما، بخارت و گازهای مخرب، و اسیدی موجود در هوای محیط بداخل سیستمهای پوششی محافظ و جدا کننده ساختمان خصوصاً دیوارها.

طراحی نما کلاسیک

طراحی نما کلاسیک سنگ های مرمریت نیز بیشتر در فضای داخلی ساختمانهای مسکونی استفاده می شود. یکنواختی در سنگ های مرمریت از اهمیت بالائی برخوردار است و هرچقدر سنگ ساده تر باشد، قیمت آن بالاتر است مرمریتی که برای فضای داخلی منزل مورد استفاده قرار می گیرد با سنگ هائی که برای نمای خارجی استفاده می شود متفاوت است سنگ های تراورتن به دلیل حفره هائی که در آنها مشاهده می شود ممکن است یک نوع سنگ کم مقاومت بنظر برسند؛ در حالی که اینطور نیست و سنگ تراورتن یکی از بادوام ترین سنگ ها برای نمای داخلی و خارجی ساختمانها محسوب می‎شود.

طراحی نما رومی

یکی ازمصالحی که این روزها به وفور درنمای ساختمانها مشاهده می شود، استفاده ازسنگ است. سنگ از مصالحی است که با توجه به آلودگی های شهری، دیرتر از بقیه مصالح کثیف شده و تمیز کردن آن هم نسبت به بقیه مصالح ساده تر است.

سنگ های طبیعی از دوام و زیبائی قابل توجهی برخوردار هستند و همین امر آنها را از سنگ های مصنوعی مانند سرامیک متمایز می کند. سنگهای موجود در نما باید متراکم و دارای ساخت و بافت یکنواخت بوده، و درجه خلوص آنها حتی المقدور زیاد باشد. در سطوح و خطوط مرئی سنگ نباید لب پریدگی وجود داشته باشد و شکل سنگ باید طوری باشد که از شکل دیوار تبعیت کند.

طراحی نما کرتین وال

کرتین وال نوعی دیگر از نمای شیشه ای بوده که به جای استفاده از فریم آهنی از پروفیل های آلومینیوم استفاده و نما به صورت مشبک بوده وتلفیقی ازآلومینیوم و شیشه می باشد. طراحی نما کرتین وال خود یک سازه محسوب می شود.

طراحی نما فریم لس

طراحی نما فریم لس یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمان، هزینه طراحی نما نماهای فریم لس می باشد که زیبایی، آب بندی مناسب، نصب ساده و بار گذاری مناسب را به صورت یکجا ارائه می دهد. در این سیستم ابتدا سطح نما بصورت شبکه بندی کامل زیر سازی شده و پروفیل های آلومینیومی فریم نما روی این شبکه بندی قرار می گیرند.

وجود لاستیکهای هوا بندی و آب بندی در اطراف فریم و شیشه باعث گردیده سطح نما کاملا ایزوله(آب بندی و هوا بندی) گردد و از نکات بسیار مهم این سیستم آن است که در سطح نما بیشتر شیشه دیده شده و  آلومینیوم با ظرافت خاصی در کنار شیشه قرار می گیرد و در ضمن پنجره های باز شو نیز قابل رویت نمی باشد،همین امر باعث گردیده تا این سیستم مورد توجه اکثر طراحان ساختمان قرار گیرد.

طراحی نما کامپوزیت

طراحی نما کامپوزیت ورودی یکی از عناصر حایز اهمیت نما در ساختمان است که محل و اهمیت طراحی آن به شکل مستقیم نمایانگر نقش و عملکرد ساختمان است. لیکن به‌دلیل اهمیت اقتصادی که سطوح ساخته شده داخلی برای سازندگان دارند، اغلب ورودی‌ها به فضاهای کم اهمیتی تنزل یافته اند. بیشترین مشکل زمانی است که ورودی وسایل نقلیه به حیاط پارکینگ با ورودی خود ساختمان یکی شود.

مقالات بیشتر جهت مطالعه : 

نقاشی ساختمان سپیدهزینه ساخت آپارتمان در بابلمراحل بازسازی ساختمان – طرح آشپزخانه جدیدنمای رومی و لندنیهزینه اضافه اشکوبقیمت سازه ال اس اف سال ۱۴۰۰طراحی داخلی آشپزخانه

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ - مشاورهتماس با ما - مشاوره