ساخت نما

ساخت نما

ساخت نما، نما در لغت نامه دهخدا به معنای صورت ظاهری هر چیزی، طراحی نما آنچه که در معرض دید و برابر چشم است، آنچه از بیرون سوی دیده می شود، منظره خارجی بنا و عمارت،‌ قسمت خارجی ساختمان و نماسازی فن روسازی ساختمان و ساختن نمای عمارت است. ساخت نما از زمانی که زیبایی ظاهری و آرامش، آسایش و ایمنی هر چه بیشتر محل زیست بشر و صد البته صرفه جویی در مصرف انرژی برای ساختمانها مد نظر قرار گرفت، ساخت نما ایجاد نماهای با مصالح و شیوه های اجرایی متفاوت و متنوع در دستور کار مالکان و سازندگان ساختمانها قرار گرفته‌ است. طراحی نما نمای هر ساختمان در شکل‌دهی به مجموعه شهری که در آن حضور دارد، موثر است. اگر به نمای یک ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌های شهر توجه شود، همگونی نمای شهری در مجموع از بین می‌رود. مسکن به عنوان یکی از نیازهای نخستین بشر،  ابتدایی ترین سوالی بوده که انسان سعی در یافتن پاسخی مناسب و معقول برای آن بوده است، اما همیشه در برنامه ریزی‌های ملی به مسکن نه به عنوان محلی برای آسایش ساکنان در ابعاد عینی و ذهنی، بلکه به عنوان یک مشکل اقتصادی و فقط از این بعد بر خورد شده است.

طراحی و ساخت نما در تمامی سبک های معماری 

جهت مشاوره در زمینه طراحی نما و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

ساخت نما

ساخت نما

طراحی نما

طراحی نما سازندگان و تولیدکنندگان مسکن آزاد به‌دلیل اینکه به‌دنبال فروش سریع و بازگشت سرمایه خود هستند، سعی در هر چه بیشتر مطرح کردن خود در محله مسکونی و نمایشی متمایز از بنای خود دارند و به همین دلیل یکی از دلایل عمده ناهماهنگی نمای ساختمان‌ها در سطح شهر هستند. نما در واقع یک سطح صاف و تخت نیست بلکه آن سطح انتقالی بین فضای داخل و خارج است که با عقب نشستگی و پیش آمدگی، طراحی نما تراس و غیره با فضای داخل مسکن ارتباط پیدا می‌کند. نمای ساختمان باید به‌دنبال خلق یک کلیت هماهنگ به‌وسیله تناسب خوب پنجره ها، بازشوهای در، سایبان و محدوده سقف‌ها،‌ سازه عمودی و افقی، مصالح، رنگ، عناصر تزیینی و… باشد. ساخت نما پنجره‌ها همواره با دیگر عناصر دیوار، ‌سطوح باز و بسته، تیره وروشن، صاف و ناهموار را بوجود می آورند. به علت تکرار دوره ای پنجره ها، در ساختمان‌های چند طبقه، نظم کاملی به چشم می‌خورد. ساخت نما اما گاه به‌علت افزایش نور در طبقات بالاتر کاهش داده می‌شود و این نظم آهنگ خود را از دست می‌دهد. جداسازی عناصر افقی و عمودی تاثیر کلی در نما دارد. تناسبات عناصر ساختمان لازم است با کل ابعاد ساختمان مطابقت داشته باشد. طراحی نما برای مثال در ساختمان‌های کوتاه عریض، ابعاد عرضی غالب خواهد بود. در ساختمان‌های بلند عناصر باریک برتری خود رانشان می‌دهند. در و پنجره و نعل درگاه‌ها تاثیر خاصی در نما می‌گذارند. ساخت نما ناودان‌ها، سایه بانها، پیش آمدگی‌های سقف و بالکن‌ها ایجاد سایه های خاصی بر روی نما می‌کنند. تفاوت سطح ها باید در نما مشخص باشد. برای مثال بین طبقه همکف، سایر طبقات و طبقه انتهایی باید یک تفاوت اساسی وجود داشته باشد. ترکیب کلی نما در واقع نظم در این تفاوت‌ها است.

ساخت نما

ساخت نما

ساخت نما مدرن

ساخت نما مدرن مصالح نما در رنگ، شکل، زبری و خشنی نما تاثیر می گذارد. طراحی نما مصالح بومی نشان می‌دهد که نما مربوط به چه منطقه ای است. نمایی می تواند در طرح خود موفق باشد که به این سوال‌ها پاسخ گوید. محدوده عمودی جانبی ساختمان کجاست؟ ساخت نما مدرن خط پایانی افقی ساختمانی چگونه است و مرز ساختمان در آسمان به چه شکل است؟ طراحی فروشگاه های زنجیره ای انتهای ساختمان چگونه به پایان می‌رسد؟ گوشه‌های ساختمان چه وضعی دارد؟ ساخت نما اگر ساختمان همسایه ای دارد ارتباط نمای ساختمان فعلی با نمای همسایه چگونه به پایان می رسد؟ ساخت نما گوشه های ساختمان چه وضعی دارد؟ اگر ساختمان همسایه دارد ارتباط نمای همسایه چگونه است و اگر در فضا قطع می شود این ارتباط چگونه است. محدوده های افقی ساختمان عبارتند از نقطه اتصال به آسمان ( محدوده پایانی ساختمان) نقطه اتصال به زمین (محل نشستن ساختمان بر زمین) و پوشش ساختمان مثل بام و شیروانی. محدوده پایانی ساختمان باید معنای اتمام ساختمان را با خود داشته باشد طراحی نما و طبقه همکف ساختمان را با خود داشته باشد و طبقه همکف ساختمان باید مفهوم نشستن ساختمان بر زمین را برساند. طبقه همکف باید در محدوده قد افراد کشش لازم را بر عابر پیاده و بیننده ایجاد کند. طراحی نما کنج یا گوشه نما در واقع محل برخورد دو نمای عمود بر هم است. ساخت نما کنج می‌تواند حالت عمود ۹۰ درجه، نیم دایره یا سه وجهی را داشته باشد و هر کدام می تواند تاثیرات متفاوتی را در نما بگذارد. در یک میدان یا چهارراه هماهنگی کنجهای ساختمان هایی که در چهار طرف آن قرار گرفته است می تواند در نمای شهری تاثیر زیبایی داشته باشد.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

ساخت نما

ساخت نما

ساخت نما سبز

 1. زیبا و دلپذیر شدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان
 2. کاهش اتلاف انرژی در تمام فصول سال؛ نما در ساختمان نقش یک عایق حرارتی و برودتی را ایفا می‌کند.
 3. نمای ساختمان بعنوان عایق صوتی ایده‌ال و مناسب؛ کاملاً واضح و روشن است که طراحی نمای ساختمان نقش بسیار مهمی‌در کاهش ورود میزان آلودگی های صوتی و صداهای آزاردهنده محیط بیرون به فضای داخلی است.
 4. کمک به افزایش دوام و پایداری ساختمانها در برابر شرایط نا مساعد جوی و محیطی و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان.

ساخت نمای کامپوزیت آلومینیوم

در کامپوزیت عموما دو ناحیه متمایز وجود دارد.

۱- فاز پیوسته (ماتریس)

۲-فاز ناپیوسته(تقویت کننده)

ساخت نما در یک کامپوزیت به طور کلی الیاف،عضو بار پذیر اصلی سازه هستند طراحی نما در حالیکه ماتریس آنها رادر محل وآرایش مطلوب نگاهداشته وبعنوان یک محیط منتقل کننده بار بین الیاف عمل میکند،به علاوه آنهارا از صدمات محیطی دراثربالارفتن دما ورطوبت حفظ می کند.

ساخت نما

ساخت نما

ساخت دیتیل کامپوزیت

ساخت نما ورق کامپوزیت آلومینیومی از ۳ لایه عمده تشکیل می شود که ۲ لایه آلومینیوم در دو طرف ورق به ضخامت ۵/۰ میلیمتر و یک لایه از جنس پلی اتیلن غیر سمی و غیر قابل احتراق به نام PVDF به ضخامت ۳ میلیمتر در میان دو ورق آلومینیوم قرار دارد. هزینه ساخت سینما خانگی ساخت نما این لایه نقش عمده ای در انعطاف پذیری وعایق سازی ورق کامپوزیت آلومینیومی در مقابل صدا وحرارت ایجاد می کند. طراحی نما این ورق ها را می توان به اشکال مختلف درنما وداخل ساختمان به کاربرد.

طول ورقهای آلومینوم ۱۸۰۰ تا ۳۶۶۰ میلیمتر و پهنای ۱۲۰۰ تا ۱۲۲۰ میلیمتر و ضخامت ۳ الی ۶ میلیمتر می باشد.

عرض استاندارد : ۱۲۲۰ میلیمتر و عرض ماگزیمم : ۱۵۵۰ میلیمتر

طول استاندارد : ۲۴۴۰ میلیمتر و طول ماگزیمم : ۶۰۰۰ میلیمتر

ضخامت : از ۳ الی ۶ میلیمتر

رنگ متناسب با سفارش مشتری می باشد.

اندازه نامتعارف بنا به درخواست مشتری قابل تهیه می باشد.

هر مترمربع از پانل آلومینوم فقط ۳.۵ الی ۵.۵ کیلوگرم وزن دارد که عامل درمسائل زلزله و حمل و نقل می باشد.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

ساخت نما کامپوزیت

ساخت نما کامپوزیت

هزینه ساخت نما کامپوزیت

در این سیستم جهت اجرای کمربندی های اصلی زیر سازی از پروفیل های آهنی با مقطع مشخص و متناسب با ابعاد ساختمان و طرح مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی نما ساخت نما همچنین جهت ساخت شبکه ای از آکس بندی های افقی و عمودی متصل به کمربندی که محل نصب ورق های کامپوزیت و یا نمای شیشه را مشخص می کنند نیز از پروفیل های آهنی مشابه استفاده می گردد. طراحی نما با توجه به نوع سیستم فیکس آهن کلیه اتصالات آهنی بوسیله جوش انجام می پذیرد و تنها جهت نصب ورق های کامپوزیت بررسی پروفیل ها از نبشی های آلومینیومی استفاده می گردد. آب بندی در این سیستم توسط چسب سیلیکون و یا نوارهای لاستیکی صورت می پذیرد. اصول طراحی سینما طراحی نما در این سیستم جهت جلوگیری از خورندگی بین آهن و آلومینیوم از لاستیک دی الکتریکال استفاده می گردد. این سیستم دارای قابلیت رگلاژ بیشتری نسبت به سیستم فیکس آهن و همچنین به علت استفاده از آلومینیوم،سازه سبک تر نسبت به فیکس آهن می باشد.

ساخت نما شیشه ای

طراحی نما شیشه ای براساس شواهد تاریخی، در قرن ششم میلادی برای نخستین بار درکلیسایی در قسطنطنیه از شیشه بعنوان یک مصالح ساختمانی استفاده شد.قصرکریستال لندن اولین ساختمان شیشه‌ای بود که در سال ۱۸۵۱ احداث شد. البته در ابتدای امراستفاده ازشیشه درکارهای ساختمانی بااستقبال چندانی ربرو نشد، ولی با گذر زمان و با پیشرفتهای چشمگیری که در کار تولید انواع شیشه ها، از جمله شیشه های نشکن، دو یا چند جداره عایق صدا و حرارت،شیشه های رفلکسی و… بوجود آمد، هر روز به میزان استفاده از اقسام مختلف طراحی نما شیشه بعنوان یک مصالح ساختمانی بسیار زیبا، ساخت نما عایق و در عین حال با صرفه اقتصادی افزوده می‌شود. علاوه بر مزایای فوق یکی دیگر از محاسن عمده استفاده از شیشه در ساختمان، فراهم شدن امکان دید وسیع و روشنایی کافی برای ساکنان است که در صورت استفاده از انواع خاص آن این دید می‌تواند ساخت نما فقط از داخل به خارج باشد و نوری هم که وارد فضای داخل می‌شود، عاری از هر گونه اشعه مضر خورشید باشد.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

ساخت نما فریم لس

ساخت نما فریم لس

ساخت نما لوور

در این سیستم می توان با استفاده از تیغه هایی با مقطع دوکی شکل نماهایی ظریف و بسیار زیبا به وجود آورد که ماحصل آن علاوه بر زیبایی نما سایبان های کاربردی و مفید است.این سیستم متشکل از سه قطعه اصلی می باشد که با اتصال به سازه بوجود آورنده مجموعه لوور می باشند. طراحی نما این سه قطعه عبارتند از قطعه اتصال به سازه که با نام خورشیدی شناخته می شود و دارای دندانه هاییی باشد که کلیت قرارگیری لوورها را از زاویه صفر درجهحداکثر تا ۶۷/۵ درجه امکان پذیر می سازد. ساخت نما قطعه دوم با نام منقاری شناخته می شود که نگهدارنده ی قطعه اصلی می باشد و با دندانه هایی که در قسمت انتهایی آن می باشد از یک سمت به خورشیدی و از سوی دیگر به قطعه اصلی متصل میشود. ودر نهایت قطعه اصلی است که با مقطع دوکی شکل روی قطعه منقاری قرار گرفته و کلیت نما را می سازد.

ساخت نما فریم لس

 1. غیر قابل تشخیص بودن فریم های باز شو از خارج ساختمان
 2. قابلیت نصب از داخل بنا و بدون استفاده از داربست
 3. امکان بهره گیری از باز شو مخفی در نما
 4. نصب ساده و تعویض آسان شیشه
 5. عدم انتقال تنش های سازه اصلی بنا بر شیشه
 6. عملکرد مستقل هر یک از فریم ها در برابر زلزله
 7. امکان استفاده از رنگهای متفاوت در نما
 8. امکان ایجاد سطوح عایق صوت و حرارت با پروفیل های Thermal Break
 9. آب بندی و هوا بندی موثر
 10. سبکی وزن
ساخت نما فریم لس

ساخت نما فریم لس

مزایا و معایب نمای فریم لس

ساخت نما فریم لس شیشه عایق از دو یا چند لایه شیشه تشکیل شده که توسط میله جدا کننده (اسپیسر) در محیط پیرامون آنها از یکدیگر فاصله پیدا میکنند و بین لایه های شیشه نیز هوا یا گازی مخصوص قرارمیگیرد ساخت المان شهری طراحی نما عایق حرارتی و بهینه سازی مصرف انرژی و سوخت عایق صوتی و کاهش آلودگی ناشی از آن کاهش امکان تشکیل قطرات آب بر روی سطح شیشه کنترل شرایط دمای محیط ساخت نما شیشه های دوجداره در زمستان حرارت بیشتری را در داخل ساختمان نگه داشته و در تابستان نیز ورود گرما را به داخل کاهش می دهند و به میزان قابل توجهی سبب افزایش کارائی سیستم تهویه مطبوع میگردند.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

ساخت نما کرتین وال

ساخت نما در این سیستم بدلیل اینکه سطح مقطع پروفیل آلومینیوم بزرگ می باشد و از مقاومت بالایی برخوردار است احتیاجی به شبکه بندی جهت زیر سازی نما نمی باشد و خود پروفیل بوسیله پلیت که با پیچ های لوبیایی داخل آن قابل رگلاژ می باشد دفتر معماری در لواسان به ساختمان متصل می شوند. ساخت نما استفاده از درپوش های ویژه در Facecape و عدم وجود این درپوش ها در Fullframeless از بارز ترین وجوه تمایز این دو سیستم می باشد. در طراحی نما پروفیل های این سیستم مباحث مربوط به زلزله, باد و محاسبات استاتیکی رعایت شده و مصالح مورد نیاز هر پروژه بنا به اقتضای هر پروژه جداگانه محاسبه و خصوصیات پروفیل کرتین وال مربوطه مشخص می گردد.

جهت مشاوره در زمینه طراحی و ساخت نماهای ساختمانی با مهندسین ما تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

ساخت نما رومی

ساخت نما رومی

ساخت نما آپارتمان

ساخت نما بند کشی صحیح و اصولی با ملات ریزدانه و پرمایهء مناسب و متراکم برای زیبایی بیشتر و نیز ممانعت ازنفوذ آب و رطوبت بداخل دیوارنما و دیوار زیرین. نصب آبچکانها و قرنیزهای شیبدار برای ممانعت ازنفوذ آب و رطوبت بداخل ساختمان تمیز کردن سطح زیرین نما قبل از نما کاری در صورت استفاده از نماهای آجری، برای جلوگیری از جذب آب ملات توسط آجرهای نما، زنجاب کردن آجرها و نیز بکارگیری ملات با نسبت آب و سیمان و ماسه و آهک مناسب با قدرت چسبندگی و مقاومت مناسب. در این نوع نما، چیدن آجرها بصورت کله وراسته برای مشارکت آجرهای نما در باربری سازه و همچنین به منظور پیوستگی آجر نما با آجرهای پشت ِکار لازم است. طراحی نما آجر البته نباید فراموش کرد.

ساخت آپارتمان ده طبقه ساخت نما که انجام نماهای آجری باید در شرایط محیطی مناسب و با دما و میزان رطوبت استاندارد و بدون یخبندان صورت گیرد. ذکر این نکته هم لازم است که آجر مصرفی در نمای ساختمان با آجرهایی که در دیوارهای تیغه‌ای یا باربر مصرف می‌شوند متفاوتند. علاوه بر این، این آجرها باید فاقد هرگونه ترک خوردگی، شوره زدگی و آلودگی های شیمیایی باشند و البته بایستی در برابر شرایط نامساعد محیطی از جمله یخبندان های شدید مقاومت بالایی داشته باشند.

ساخت نما ویلا

ساخت نما ویلا

طراحی نما

بخش های زیر مجموعه اصول طراحی نما به شرح زیر هستند:

۱) مصالح

۲) ترکیب

۳) مقیاس

۴) تناسب

۵) ریتم و آهنگ

۶) شفافیت

۷) پیوستگی

۸) تجلی و بیان

۹) رنگ

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی و اجراء نما با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴تماس بگیرید. 

طراحی نما

طراحی نما

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی و اجراء نما با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴تماس بگیرید. 

اصل اول: مصالح

انتخاب مصالح خوب و با کیفیت یکی از تصمیمات مهم در طراحی نمای ساختمان های خوب و فضاهای بزرگ است و در جلوه و تجلی یافتن نمای طراحی شده اهمیت ویژه ای دارد. پیام اصلی کیفیت و دوام مصالح در درازمدت، هزینه ساخت نما بالا بردن درک بی انتها و مستمر انسانی از فضاست. ساخت نما مصالح هم چنین به درک کلی از مقیاس و بافت نمای ساختمان ها کمک می کنند. ساخت کاخ اجزاء منحصر به فردی از یک اندازه آشکار به ناظر اجازه می دهند که اندازه و مقیاس کلی نما را درک کند. هتل با رویکرد معماری ایرانی بافت سطح به اضافه رنگ آن، بر روی کیفیت و جلوه دیداری و مقیاس و انعکاس نور آن تأثیر خواهد گذاشت.

طراحی نما

طراحی نما

اصول طراحی نما

اصل دوم: ترکیب

توازن و تعادل بصری باید در طراحی نما مورد توجه قرار گیرد. یک ابزار اصلی برای به دست آوردن تعادل استفاده از اصل همسازی و تناسب است. ساخت نما این اصل کاربردی در نما نظم را در اجزاء یک ترکیب ایجاد می کند و هزینه ساخت نما دسته ای از اجزاء با حفظ خط آسمان در آنها باعث ایجاد زیبایی بصری می شود. هر خط آسمان، ترکیبی است که می تواند هنگامی که به تناسب دست می یابیم به بالا رفتن زیبایی بصری کمک کند.

اصل سوم: مقیاس

مقیاس در طراحی نما وابسته به اندازه است که به درک ما از اندازه یک جزء ساختمان که وابسته به دیگر فرم ها و اشکال و بعد انسانی است اشاره دارد. دو نوع مقیاس وجود دارد: مقیاس کلی و مقیاس انسانی. ساخت نما مقیاس کلی آن چیزی است که از فاصله دور از یک بنا دیده می شود برای مثال خط آسمان و مقیاس انسانی آن چیزی است که از اجزاء، وقتی شخصی خیلی نزدیک به بناست دیده می شود هزینه ساخت نما برای مثال جزئیات ویترین یک مغازه. درنماهای مفید و خوب دو نوع مقیاس را با هم ترکیب می کنند که برای رسیدن به این هدف به مقیاس انسانی اهمیت بیشتری داده می شود. در واقع مقیاس انسانی می تواند به عنوان اندازه در ساخت جزئیات عناصر در نما استفاده شود. یک فضا می تواند با توانایی ما برای رسیدن به خارج و لمس جزئیات و بافت سنجیده شود.

طراحی نما

طراحی نما

هزینه طراحی نما

هزینه طراحی نما یا باید طبق اصول سازمان نظام مهندسی منطقه فعالیت کنید یا در غیر اینصورت هرگونه هزینه طراحی نما از طرح معماری ساده تا فاخر هر متر مربع بین ۱۰ تا ۱۵۰ هزار تومان انجام میشود و هر چثدر دتایل های طراحی سخت تر باشد هزینه طراحی بر اساس توافقات بین کارفرما و طراح هزینه بررسی میشود و در ضمن جهت محاسبه هزینه ساخت نما شما میتوانید عرض یا طول ساختمان*ارتفاع طبقات ساختمان = متراژ متربع نما * هزینه طراحی = هزینه کل به هیمن راحتی من در کنار شما هستم تماس بگیرید. 

اصل چهارم: تناسب

تناسب به ارتباط دو نسبت اشاره دارد برای مثال نسبت ارتفاع به عرض در  این می تواند به حجم کلی بنا و نیز تناسب در و پنجره های داخل آن اشاره کند. ساخت نما خصوصیات و ویژگی های معماری می تواند برای سازماندهی و درک حجم بزرگترین ساختمان ها استفاده شود. هزینه ساخت نما خصوصیات و برجستگی های بنا از قبیل ستون ها، پایه ها، و خط های آسمان و نمونه های آجر می تواند تقسیم بندی و تعیین موقعیت عمودی را در یک سطح بزرگ از نما انجام دهد. یکی از عواملی که باعث ایجاد تناسب در نما می شود، در و پنجره ها هستند که باید تعیین موقعیت عمودی در این ترکیب ها تقویت شود.

طراحی نما

طراحی نما

نحوه طراحی نما

اصل پنجم: ریتم و آهنگ

کاربرد ریتم در معماری و به نوعی تکرار منظم و هماهنگ در خط ها و قالب ها و شکل ها اشاره دارد. ترکیب های تکرار شده و فاصله گذاری ها به عنوان ابزار اولیه در ایجاد سازمان بندی بصری استفاده می شود. ساخت نما عناصر انتخاب شده در طراحی نما چه در تکرار یک شکل حجمی یا جزئیات اجزاء باید مشخصه اصلی و اصالت نما را نمایان کنند.

اصل ششم: شفافیت

در طراحی نمای ساختمان های تجاری باید از پنجره های بزرگ استفاده شود تا فعالیت های داخلی با فضای بیرون به اشتراک گذاشته شود. ساخت نما در نتیجه طراحی اجزاء و در و پنجره ها فرصتی را برای صورت گرفتن بسیاری از اصول دیگر فراهم می کند.

طراحی نما مدرن

طراحی نما مدرن

طراحی نما آجری

اصل هفتم: پیوستگی

در طراحی نما نماها باید از سه قسمت اصلی تشکیل شده باشند: درآمد ساخت و ساز ساختمان ساخت نما پایه، بدنه، رأس. برای بیان بهتر می توان نما را به بدن انسان تشبیه کرد و این اجزاء را به پا، تنه (میانه بدن) و سر پاها پایداری و دوام را فراهم می کنند و تنه (میانه بدن) هزینه ساخت نما بلندی و اندازه کلی را نشان می دهد و سر هم اصالت و شخصیت را فراهم می کند.

این بیان یک قاعده کلی و بی انتها را در روانشناسی بصری اظهار می کند. ساخت نما این شیوه بیان اجزاء امروزه ممکن است در تشابه های مختلف و دست یابی به کاربرد های مختلف تکنولوژی ارائه شود اما همیشه باید واضح و قابل شناسایی باشد.

طراحی نما مدرن

اصل هشتم: جلوه و بیان

اصل ساختاری جلوه و بیان، هزینه ساخت نما نماهایی با منطق بصری ماندگار را ایجاد می کند که میزانی از آرامش را برای شخصی که به آن نگاه می کند ساخت نما از طریق تأثیر بر درک مستقیم و حسی شخص فراهم می کند.

در طراحی نما مصالح باید با توجه به ساختار بنا انتخاب شوند و در نتیجه طراحی نما و محوطه سازی در معماری خصوصیات مصالح باید ساختار بنا را به صورت درست و معتبر و با ابعاد و محدوده های آشکار نمایان کند.

طراحی نما مدرن

طراحی نما مدرن

طراحی نما ویلا

اصل نهم: رنگ

در طراحی نما آجری، بتن و سنگ و رنگ های ذاتی و ماندگاری دارند و می توانند هزینه ساخت نما حالت طبیعی خودشان را در هر آب و هوایی حفظ کنند. ساخت نما نقاشی می تواند برای تکمیل و تثبیت مصالح به کار رفته در نمای ساختمان استفاده شود.

طراحی نما آجری

-همواره باید این نکته را مد نظر داشت که علل خرابی نماهای سنگی ساخت نما هزینه ساخت نما (سنگهای بادبر، مکعبی، لایه‌ای، رودخانه‌ای، سنگ پلاک (لوحه سنگ)، چند وجهی‌های منظم و نا منظم و …) یکی از عوامل زیر است:

نصب کردن ناصحیح سنگهای نما

استفاده از مصالح غیر استاندارد

اتصال و پیوستگی نا مناسب بین سنگهای نما و سطح زیر کار.

طراحی نما پس باید سعی شود که هیچکدام از کارهای غیر اصولی فوق انجام نگیرد که هم نما و هم مجموعه ساختمان دچار نقصان و خسارت جزیی یا کلی شوند. نا گفته نماند که نم و رطوبت یکی از دلایل پیوستگی ناقص بین سنگهای نما و سطح زیر کار است، ساخت نما و طراحی نما بنابراین خشک نگه داشتن سطح تماس این دو چه در زمان اجرا و چه بعد از آن کاملاً ضروری است. ساخت رستوران نما آجری در نما سازی های آجری بند کشی بین ردیفها به دو دلیل زیر باید به طرز کاملاً صحیح انجام شود: زیبایی هر چه بیشتر نمای ساختمان ممانعت از نفوذ آب، رطوبت، تغییرات یکباره و شدید دما، بخارت و گازهای مخرب، و اسیدی موجود در هوای محیط بداخل سیستمهای پوششی محافظ و جدا کننده ساختمان خصوصاً دیوارها.

طراحی نما کلاسیک

طراحی نما کلاسیک سنگ های مرمریت نیز بیشتر در فضای داخلی ساختمانهای مسکونی استفاده می شود. یکنواختی در سنگ های مرمریت از اهمیت بالائی برخوردار است و هرچقدر سنگ ساده تر باشد، قیمت آن بالاتر است مرمریتی که برای فضای داخلی منزل مورد استفاده قرار می گیرد با سنگ هائی که برای نمای خارجی استفاده می شود متفاوت است سنگ های تراورتن به دلیل حفره هائی که در آنها مشاهده می شود ممکن است یک نوع سنگ کم مقاومت بنظر برسند؛ در حالی که اینطور نیست و سنگ تراورتن یکی از بادوام ترین سنگ ها برای نمای داخلی و خارجی ساختمانها محسوب می‎شود. ساخت نما حداقل عمر سنگهای آهکی مانند مرمریت و تراورتن، ۳۰ سال است و علاوه براین، با صیقل دادن این نوع سنگها، امکان تغییر و تمیز شدن نمای آن پس از چند سال کارکرد فراهم می‎شود، هزینه ساخت نما در حالی که انجام این کار برای سنگ‎های مصنوعی مانند کاشی و سرامیک امکان پذیر نیست.

طراحی نما رومی

طراحی نما یکی ازمصالحی که این روزها به وفور درنمای ساختمانها مشاهده می شود، استفاده ازسنگ است. سنگ از مصالحی است که با توجه به آلودگی های شهری، دیرتر از بقیه مصالح کثیف شده و تمیز کردن آن هم نسبت به بقیه مصالح ساده تر است. سنگ های طبیعی از دوام و زیبائی قابل توجهی برخوردار هستند و همین امر آنها را از سنگ های مصنوعی مانند سرامیک متمایز می کند. سنگهای موجود در نما باید متراکم و دارای ساخت و بافت یکنواخت بوده، و درجه خلوص آنها حتی المقدور زیاد باشد. در سطوح و خطوط مرئی سنگ نباید لب پریدگی وجود داشته باشد و شکل سنگ باید طوری باشد که از شکل دیوار تبعیت کند.

میزان رنگ پریدگی سنگهای تزئینی نمای خارجی ساختمان در اثر آفتاب و هوازدگی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد. ساخت نما در به کاربردن مصالح برای نمای ساختمان، نما آجری باید میزان دوام آن را سنجید و نباید با هدف صرفه جوئی در هزینه به استفاده از کالایی بادوام پائین اقدام کرد، زیرا در این صورت پس از گذشت مدتی، دوباره باید هزینه ای برای تعویض آن متحمل شد.

طراحی نما کرتین وال

کرتین وال نوعی دیگر از نمای شیشه ای بوده که به جای استفاده از فریم آهنی از پروفیل های آلومینیوم استفاده و نما به صورت مشبک بوده وتلفیقی ازآلومینیوم و شیشه می باشد. ساخت نما کرتین وال خود یک سازه محسوب می شود.

طراحی نما فریم لس

طراحی نما فریم لس یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمان، هزینه ساخت نما نماهای فریم لس می باشد که زیبایی، آب بندی مناسب، نصب ساده و بار گذاری مناسب را به صورت یکجا ارائه می دهد. در این سیستم ابتدا سطح نما بصورت شبکه بندی کامل زیر سازی شده و پروفیل های آلومینیومی فریم نما روی این شبکه بندی قرار می گیرند.

وجود لاستیکهای هوا بندی و آب بندی در اطراف فریم و شیشه باعث گردیده سطح نما کاملا ایزوله(آب بندی و هوا بندی) گردد و از نکات بسیار مهم این سیستم آن است که در سطح نما بیشتر شیشه دیده شده و ساخت نما آلومینیوم با ظرافت خاصی در کنار شیشه قرار می گیرد و در ضمن پنجره های باز شو نیز قابل رویت نمی باشد،همین امر باعث گردیده تا این سیستم مورد توجه اکثر طراحان ساختمان قرار گیرد.

طراحی نما لوور

لوورهای دوکی شکل آلومینیومی نسل جدیدی از نورگیرها می باشند که بسیار مورد توجه مصرف کنندگان از جمله طراحان پروژه های ساختمانی قرار گرفته اند. سیستم ثابت: طراحی نما این سیستم از جمله پرمصرفترین نورگیرهای لووری در نوع خود می باشند که به دلیل سادگی و اقتصادی بودن و امکان نصب مستقیم بر روی انواع سیستم های نمای شیشه ای، ورق کامپوزیت و هر نوع نمای دیگر طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. سیستم متحرک: ساخت نما این سیستم می تواند با سیستم کنترل از راه دور و یا سوییچی وجود دارد. این سیستم با اتصالات و قطعات خاص با تکنولوژی جدید که کاملاً اختصاصی می باشد به همراه سیستم ثابت با اتصالات ساده آماده لوور ها علاوه بر جلوگیری از تابش نورمستقیم خورشید، مهندسین معمار را در کمک می نماید.

طراحی نما کامپوزیت

طراحی نما کامپوزیت ورودی یکی از عناصر حایز اهمیت نما در ساختمان است که محل و اهمیت طراحی آن به شکل مستقیم نمایانگر نقش و عملکرد ساختمان است. لیکن به‌دلیل اهمیت اقتصادی که سطوح ساخته شده داخلی برای سازندگان دارند، ساخت نما اغلب ورودی‌ها به فضاهای کم اهمیتی تنزل یافته اند. بیشترین مشکل زمانی است که ورودی وسایل نقلیه به حیاط پارکینگ با ورودی خود ساختمان یکی شود.

در این حالت فرد وارد شونده به ساختمان فقط یک راه باریک کنار دیوار برایش باقی می‌ماند. گاه نیز ورودی یک ساختمان مسکونی بیش از حد پرتجمل است، طراحی نما به‌ نحوی که عملکرد ساختمان را دگرگون می‌سازد. هزینه ساخت نما زمانی هم ورودی به یک بنای بزرگ تنها با روزنه‌ای امکان پذیر می‌شود. تناسب ورودی و حجم ساختمان می تواند نقش مهمی در توجیه عملکرد و شکل ساختمان داشته باشد. تراس‌ها چشم اندازهای جدیدی نسبت به فضاهای بیرون برای ساختمان فراهم می‌آورند. بالکن‌ها نباید حالت موقت و ناپایداری که در بیننده تصور به‌راحتی جدا شدن از بدنه ساختمان القا شود را داشته باشند.

لبه بام حد و مرز ساختمان و آسمان است و از نظر بصری بام انتهای نماست. بام پوسته‌ای است که بر سر ساختمان قرار دارد. بنابراین لبه بام نمی‌‌تواند ساخت نما بدون تفاوت با دیگر قسمت ها در آسمان رها شود. صورت ظاهر ساختمان و آنچه که در برابر دید عموم قرار دارد، در واقع پر اهمیت ترین قسمت ساختمان در برابر عابران و سایر افراد غیر استفاده کننده از ساختمان است. بررسی میدانی طرح ساختمانها با بناهای اطراف از لحاظ کیفیت طرح معماری، نمای ساختمان، تناسب حجم آن با ساختمان‌های اطراف، زیبایی طرح و مصا لح مورد استفاده و… نیز گامی موثر در بالا بردن کیفیت نماهای شهری است.

جهت مشاوره با مهندسین ما در زمینه طراحی نما و اجراء نما با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴تماس بگیرید. 

نمای برج مسکونی

به طور کلی نمای ساختمان یکی از مهم ترین قسمت های ساختمان می باشد، زیرا به زیباتر شدن ساختمان و فروش بهتر کمک خواهد کرد. طراحی مسجد به همین دلیل باید نکات مهمی را در طراحی و ساخت نمای برج مسکونی و اداری رعایت کرد. ما در اینجا به بعضی از این نکات مهم در طراحی و ساخت نمای برج مسکونی اشاره می کنیم.

استفاده از مصالح درجه یک

بسیاری از خریداران، معیارهای طراحی موزه کیفیت یک ساختمان را بر اساس نمای آن ساختمان و مصالح به کاررفته در آن می سنجند و استفاده از مصالح درجه پایین در نما را نشانه بی کیفیتی کل برج می دانند پس بهتر است در نمای برج از مصالح با کیفیت استفاده شود.

رعایت تناسب رنگ

مهم ترین اصل در زیباسازی نمای برج، توجه به رنگهایی است که می خواهید در نمای خارجی استفاده کنید . انتخاب رنگ های مناسب برای نما و داشتن تناسب رنگ ها با یکدیگر باید در طراحی و ساخت مورد توجه قرار گیرد.

سادگی و خوانایی نمای ساختمان

: مهم ترین اصل در طراحی نما سادگی و خوانایی آن است. اگر در طراحی نمای ساختمان از مواد و مصالح متنوع استفاده کنید از سادگی و خوانایی نمای ساختمان کم می شود. استفاده از عناصر زیاد در طراحی نما را شلوغ و ناخوانا می کند و از زیبایی آن کم می کند. هر چه نما ساده تر باشد، عناصر به کار رفته تاثیر بیشتری بر کیفیت بصری خواهند داشت.

استفاده از پنجره بیشتر در نمای ساختمان

نمای ساختمان مسکونی زمانی جذاب است که در آن از پنجره های بیشتر استفاده شود. در طراحی نمای ساختمان، باید به نحوه طراحی پنجره ها، تعداد آنها، محل قرارگیری و ریتم آن ها توجه کرد و پنجره ها را در مکان درست در نما قرار داد تا تاثیر خود را بر نمای ساختمان اعمال کنند.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهوبلاگواتس آپتماس