ساخت فروشگاه زنجیره ای

ساخت فروشگاه زنجیره ای براساس استانداردهای روز جهان، می‌تواند نتایج خوب و مثبتی را به همراه داشته باشد. طراحی فروشگاه زنجیره ای البته این نگرانی نیز وجود دارد که در صورت عدم توجه به این استانداردها و الزامات این کار، ممکن است مدل‌های ناموفق فروشگاه‌ها در کشور ساخته شود.

به طور کلی یک فروشگاه زنجیره‌ای از شعب و فروشگاه‌های متعددی تشکیل می‌شود و در تمام واحدها، کالاهای تجاری یکسانی به فروش می رسد. هزینه ساخت فروشگاه به دلیل اینکه خرید فروشگاه در حجم زیادی انجام می شود، لذا کالاها با قیمت پایین‌تری به فروش می رسد. 

حجم بسیار زیاد خرید، باعث شده تا این واحدها بتوانند به راحتی با تولیدکنندگان و عمده‌فروشی‌ها، معامله داشته باشند. مدیران فروشگاههای زنجیره‌ای به ‌واسطه همین حجم فروش بالا می توانند به راحتی و با سرعت بیشتری از بانک‌ها و سایر مؤسسات، تقاضای اخذ وام داشته باشند. در ساخت فروشگاه زنجیره ای باید نکاتی را در نظر گرفت.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

جهت طراحی و ساخت فروشگاه زنجیره ای با مهندسین ما در ارتباط باشید.

ساخت فروشگاه زنجیره ای
ساخت فروشگاه زنجیره ای

طراحی فروشگاه زنجیره ای

۱- انتخاب کالای درست: اطلاع داشتن از انواع کالا و شناخت کامل آن بسیار مهم می باشد. برج مسکونی زمانی که درباره یک کالا اطلاعات بالا بوده و شناخت کافی وجود داشته باشد، علاوه بر اینکه می توان آن کالا را از تولیدکننده اصلی آن و با کمترین هزینه تهیه کرد تا با قیمتی رقابتی به فروش برود، شناخت مناسب از کالا باعث می شود تا بتوان مزایا و جزئیات مهم کالاها را به مشتری توضیح داد و مشتری را متقاعد کرد که این کالا تنها از این فروشگاه، ارزش خرید را دارد.

۲- موقعیت و مکان فروشگاه: موقعیت و مکان شما نیز بسیار حائز اهمیت است. بهتر است مکانی که پرتردد می باشد برای احداث فروشگاه انتخاب گردد. موقعیت فروشگاه زنجیره ای به این دلیل که در ذهن مشتری ماندگار می شود، ساخت فروشگاه زنجیره ای دارای اهمیت بالایی بوده و عامل حیاتی و موثر به حساب می آید.

۳- دکوراسیون صحیح فروشگاه: طراحی فروشگاه زنجیره ای دکور و نحوه چیدمان کالاها در فروشگاه بسیار مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد تا علاوه بر ایجاد نمای بصری خوب، مشتری توانایی حرکت آزادانه در تمام فروشگاه را داشته و دسترسی راحتتری به تمام کالا ها داشته باشد.

۴- برچسب قیمت داشتن اجناس: برچسب قیمت در مواردی توصیه می شود که کالاهای فروشگاه شما، هزینه ساخت فروشگاه کالای مشخص با قیمتی ثابت باشد. داشتن برچسب قیمت باعث می شود که در صورت اعمال طرحهای تخفیفی، مشتری بتواند راحتتر به مقایسه قیمت اصلی و قیمت تخفیفی کالا بپردازد.

۵- استفاده از کالاهای منحصر به فرد و فوق العاده :داشتن کالاهایی با مارک های تجاری عمومی برای ایجاد مشتری بیشتر و وفاداری آنها کاری اشتباه است، زیرا رقیبان شما نیز به این کالاها برای خرید دسترسی دارند و شما تنها با داشتن کالاهای ویژه که در انحصار شما باشد، می توانید مشتریان زیادی را به فروشگاه جذب کرده و ماندگاری مشتریان را بیشتر کنید.

ساخت فروشگاه زنجیره ای
ساخت فروشگاه زنجیره ای

۶- استخدام کارکنان و پرسنل متعهد: در فضای فروشگاه، ارتباط عمیقی بین کارکنان و پرسنل با تعداد مشتریان وجود دارد و داشتن پرسنل متعهد که اطلاعات لازم را در اختیار مشتری قرار دهد، نقش مهمی در ایجاد وفاداری در مشتریان فروشگاه خواهد داشت.

طراحی فروشگاه زنجیره ای دانش و آگاهی بالای پرسنل و مهارت آنها برای دستیابی به اهداف فروشگاه زنجیره ای در جذب مشتریان تاثیر بالایی دارد.

۷- داشتن تبلیغات موثر: بعد از ، نحوه تبلیغات و اطلاع رسانی برای جذب مشتری به فروشگاه بسیار مهم می باشد. یکی از روشهای تبلیغات که تاثیر بیشتری در جذب مشتریان دارد تبلیغات از طریق رادیو، تلویزیون، روزنامه، بیلبورد و…) می باشد.

هزینه ساخت برج مسکونی ساخت فروشگاه زنجیره ای روش دیگر که کم هزینه تر می باشد استفاده از تبلیغات عمومی در سطح شهر، تراکت و کاتالوگ، استادیوم های ورزشی، اتوبوسهای شرکت واحد و …) می باشد که مورد دوم رایج تر می باشد.

هزینه ساخت فروشگاه‌ زنجیره ای

علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری باید از زنجیره‌ای اطلاع داشته باشند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای بازارهای خرده‌فروشی‌ هستند که اغلب از طریق به اشتراک گذاشتن یک نام تجاری و با استفاده از مدیریت مرکزی، کسب‌و‌کار خود را راه می‌اندازند و معمولا روش‌های تجاری و شیوه‌های مدیریتی آنها مطابق با استانداردهای کسب‌و‌کار جهانی است.

امروزه این فروشگاه‌های بزرگ در جهان کاملا شناخته شده هستند طراحی فروشگاه زنجیره ای و یکی از کسب‌و‌کارهای موفق جهانی به شمار می‌روند.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران تا چند سال قبل در فروشگاه‌های تعاونی مصرف خلاصه می‌شد معماری رستوران سنتی که مشتریان اغلب برای دریافت کالاهای کوپنی و خرید کالا به قیمت‌های تعاونی قدم در آنها می‌گذاشتند، ولی امروزه فروشگاه‌های زنجیره‌ای به سمبل زندگی مدرن در ایران تبدیل شده‌اند.

ساخت فروشگاه‌ زنجیره‌ای یکی از انواع سرمایه‌گذاری‌ها می‌باشد که فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری افراد و واحدهای صنفی است که می‌خواهند فروشگاه‌های زنجیره‌ای را برای خود ایجاد کنند و صنوف مختلف می‌توانند در این موضوع مشارکت داشته باشند و به ‌انجام رسیدن چنین رسالتی زمینه‌های اشتغال بسیاری را فراهم می‌کند.

 

جهت طراحی و ساخت فروشگاه زنجیره ای با مهندسین ما در ارتباط باشید

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

طراحی فروشگاه زنجیره ای
طراحی فروشگاه زنجیره ای

سرمایه فروشگاه زنجیره ای

یکی از دلایل پایین بودن درصد حضور فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران، نهادینه نشدن فرهنگ این موضوع و آماده نبودن زیرساخت‌ها اعم از زیرساخت‌های اجرایی و قانونی است و برای آماده شدن این زیرساخت‌ها و نهادینه شدن این موضوع به زمان نیاز داریم.

طراحی فروشگاه زنجیره ای دلیل دیگر این است که حمایت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در زمینه فروشگاه‌های زنجیره‌ای صورت نگرفته است. عکس از محوطه سازی ویلا سرمایه گذاری برای راه اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای به مفهوم امروزی آن نیازمند سرمایه‌گذاری قابل توجهی می‌باشد و در صورتی که سرمایه‌گذار نتواند سرمایه کافی در این زمینه به کار بگیرد، سرمایه‌گذاری در این بخش برای وی مقرون به‌صرفه نخواهد بود.

برآورد هزینه ساخت فروشگاه برای سرمایه گذاری در این راستا مهم می باشد. در این راستا چهار رویکرد تشویق سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، اصلاح و دانش‌بنیان کردن شبکه‌های توزیع، حمایت از تولید داخلی و توسعه صادرات و بهبود فضای کسب‌وکار باید مدنظر قرار گیرد.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا چند منظوره هستند و همه نوع گروه‌های کالایی یا خدماتی را ارائه می‌دهند یا اینکه یک گروه کالای همگن را عرضه می‌کنند. محوطه سازی ویلا شمال ساخت فروشگاه زنجیره ای سرمایه‌گذاری در زمینه تأسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای با توجه به احساس نیازی که در سطح جامعه وجود دارد و رشد روزافزون تمایل افراد و خانواده‌ها به خرید و تأمین مایحتاج خود از این فروشگاه‌ها از توجیه اقتصادی برخوردار است.

طراحی فروشگاه
طراحی فروشگاه

عوامل تاثیرگذار در هزینه ساخت فروشگاه‌ زنجیره‌ای

۱- هزینه خرید زمین: در حال حاضر عرصه فروش فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران حدود ۲۱۰ هزار متر مربع می باشد. البته میزان سرمایه لازم برای ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای بنا به گروه‌های کالایی مختلف فرق می‌کند، اما به‌طور میانگین به ازای هر متر مربع عرصه فروش، روش اجرای محوطه سازی طراحی فروشگاه زنجیره ای حدود ۶ میلیون تومان سرمایه مورد نیاز است و این فروشگاه‌ها به ازای هر شعبه به مساحت ۲۰۰ متر مربع، به‌طور میانگین برای ۱۰ نفر اشتغال‌زایی نیاز دارند.

۲- اخذ مجوز راه اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای: برای اخذ مجوز ساخت فروشگاه‌ زنجیره‌ای، اگر مکان موردنظر سرمایه‌گذاران آماده باشد، باید به اتاق اصناف استان محل استقرار دفتر مرکزی مراجعه کنند و پروانه کسب دریافت کنند.

هزینه ساخت فروشگاه اما اگر مکان موردنظر سرمایه‌گذاران آماده نباشد و مجری قصد احداث یا آماده‌سازی مکان را داشته باشد، می‌تواند به مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، دکور حیاط مهد کودک معدن و تجارت مراجعه و جواز تأسیس دریافت کند طراحی فروشگاه زنجیره ای و پس از تکمیل کار برای بهره‌برداری نسبت به دریافت پروانه کسب اقدام کند. به منظور بهبود فضای کسب و کار، جواز تأسیس در مرکز امور اصناف و بازرگانان طی ۲۴ ساعت صادر می‌شود.

۳- هزینه خرید تجهیزات موردنیاز فروشگاه: هزینه خرید تجهیزات فروشگاه اعم از یخچال، قفسه‌ها، ترولی صندوق و … در برآورد هزینه ساخت فروشگاه زنجیره ای تاثیرگذار است.

۴- هزینه خرید کالاهای موردنیاز فروشگاه: بهتر است کالاهای فروشگاه از عمده فروشی ها خریداری شود تا بتوان قیمت فروش کمتری برای کالاها به نسبت رقبا در نظر گرفت.

نحوه طراحی فروشگاه

نحوه طراحی فروشگاه در جذب مشتری و احساس رضایت آنها نقش مهمی ایفا می کند. توجه به فضای داخلی و دکوراسیون غرفه ها، نقش مهمی را در ساختار معماری یک فروشگاه زنجیره ای دارد. نحوه طراحی فروشگاه با انعطاف پذیری و تنوع بالا از لحاظ چیدمان بسیار مهم می باشد.

استفاده از رنگ بندی متناسب با نیازهای موجود، تنوع مصالح و توجه به نحوه قرارگیری کالاها از جمله ویژگی هایی هستند که در کنار ساختار خاصی که برای یک فروشگاه زنجیره ای در نظر گرفته شده، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. آرامش روحی و زیبایی محیط بسیار مهم می باشد.

راهنمای صفر تا صد تاسیس مهد کودک بنابراین نحوه طراحی فروشگاه به لحاظ معیارهای روانشناسی اهمیت بالایی دارد و میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را می توان با راهکارهای مناسب تشدید یا تضعیف نمود.

نکات مهم در زمان طراحی فروشگاه

۱- معماری خاص بنا :دربسیاری از فروشگاه ها، شکل فضا می تواند اثر جذب داشته باشد و در جذب یا عدم جذب مشتریان تاثیر گذار باشد. فضای دایره ای، شش بر و مربع به دلیل برابر بودن مرکز آنها با اضلاع باعث گیج شدن مشتریان شده و در نتیجه خستگی را به دنبال خواهد داشت.

اگر در ورودی فروشگاه، درب های متوالی که همه شکل یکسانی دارند، روند طراحی نمای ساختمان وجود داشته باشد باعث گیج شدن افراد می شود. بنابراین بهتر است در طراحی فروشگاه درب ورودی، از فضا تفکیک گردد.

۰۹۱۲-۲۲۳-۶۹۷۴

جهت طراحی و ساخت فروشگاه زنجیره ای با مهندسین ما در ارتباط باشید.

طراحی فروشگاه
طراحی فروشگاه

۲- رنگ پردازی :رنگ ها بر احساسات افراد تاثیر دارند. رنگ آمیزی فضاهای داخلی فروشگاه زنجیره ای، باید مطلوب و آرامش بخش باشد. با استفاده مناسب و بجا از رنگها در طراحی تبلیغات محصول خود، دکوراسیون فروشگاه، بسته بندی محصولات، ساخت فروشگاه زنجیره ای طراحی وب سایت فروشگاه، طراحی تابلوی مغازه و بروشورها نهایت استفاده را از تاثیر روانی آنها بر رفتار مشتریان داشته باشید.

۳- نورپردازی: موضوع مهم در نحوه طراحی فروشگاه، نورپردازی می باشد. طراحی فروشگاه زنجیره ای نورپردازی باید با سلیقه و خواسته مشتریان هماهنگی داشته باشد و در سطح فروش، لامپ سوخته و خراب وجود نداشته باشد. قیمت طراحی نما نورپردازی ها از نظر منبع نوری به دو صورت طبیعی و مصنوعی است که سعی می شود از نور طبیعی در فضا استفاده شود. البته در فروشگاه های موادغذایی، نور طبیعی نباید طوری باشد که باعث فاسد شدن محصولات شود.

به طور کلی نورپردازی فضا به سه روش انجام می گردد:

۱- نورپردازی عمومی: در این نورپردازی، توزیع متوازن نور طبیعی در کل فضا انجام می شود و کل فضا را در حد نیاز روشن می کند. بهتر است از ایجاد گوشه های تاریک یا ورود نور خیره کننده جلو گیری شود.

۲- نورپردازی موضعی: این نور پردازی قابل تنظیم است و باعث تقسیم بندی فضا، هزینه ساخت خانه  ساخت فروشگاه زنجیره ای تنوع در روشنایی و افزایش جذابیت فضا می گردد. از این نورپردازی می توان در رستوران ها نیز استفاده کرد. طوری که نور به طور موضعی برروی میزها تنظیم گردد.

۳- نورپردازی متمرکز: برای ایجاد یک نقطه کانونی در فضا از این نورپردازی استفاده می گردد. طراحی فروشگاه زنجیره ای استفاده از این نورها می تواند ضمن ایجاد روشنی و تاریکی، یکنواختی فضا را از بین ببرد.

۴- پخش موسیقی: یک عامل مهم فیزیکی که در فروشگاه ها تاثیر دارد، پخش موسیقی است.

بیشتر فروشگاه های بزرگ با پخش موسیقی ملایم باعث می شوند تا مشتریان میل بیشتری به خرید پیدا کنند. موسیقی آرام و رمانتیک بیشترین تاثیر را بر مشتری دارد و باعث تحریک حس خرید می گردد. طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا، پخش موسیقی دلنشین و آرام، باعث تحریک مشتریان به خرید بیشتر شده و میزان فروش را تا ۳۸% افزایش می دهد.

۵– ایجاد فضای معطر و دل انگیز: در صورتی که فضای خرید عطرآگین و معطر باشد،  ساخت فروشگاه زنجیره ای مشتری رغبت بیشتری به خرید پیدا می کند. رایحه های ملایم، بیشترین اثر را داشته و باعث می شود طراحی فروشگاه زنجیره ای تا مشتری برای مدت زمان بیشتری به جستجو در فروشگاه زنجیره ای بپردازد و در نهایت کالای بیشتری را بخرد.

مقالات بیشتر جهت مطالعه : 

دکوراسیون داخلی اتاق انتظار مطب

هزینه ساخت ویلا

نقاشی ساختمان دیوار

محاسبه آنلاین هزینه ساخت آپارتمان

برنامه طراحی نمای ساختمان

طراحی دیوار پذیرایی کلاسیک

طراحی آشپزخانه کوچک

ویلای پیش ساخته تهران کابین

معایب سازه ال اس اف

بازسازی نمای ویلا

نمای آپارتمان مدرن

نقشه خانه ۱۰۰ متری دوبلکس

[elfsight_whatsapp_chat id=”2″]

[elfsight_click_to_call id=”1″]

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *