از ۰ تا ۱۰۰ طراحی المان شهری و ساخت المان شهری

ساخت المان شهری

ساخت المان شهری در ایران و کشورهای بسیار مورد توجه قرار گرفته است. المان شهری در واقع معرف فرهنگ و ویژگی‌های یک منطقه از شهر می باشد. در راستای تحقق این موضوع، شرکت هایی برای ساخت المان شهری تاسیس شده اند که به تولید و ساخت انواع المان شهری می‌پردازند.

موضوعی که در ساخت المان شهری اهمیت بالایی دارد، توجه به محتوا و نوع المان شهری متناسب با منطقه کاربرد آن است. دیزاین مهد کودک طراحی المان شهری شهرداری‌ها معمولا تمایل به خرید المان شهری پر محتوا و گویا را دارند.

شرکت‌های فروش و نصب المان های شهری در ایران زیاد می باشند. المان های شهری از جمله عناصری هستند که با قرار گرفتن در شهر کمک بزرگی به زیباسازی شهرها می کنند.

از هر کدام از المانها با توجه به مناسبت های مختلف و محل قرارگیری آن‌ها استفاده می‌شود. المان های شهری علاوه بر زیباسازی شهر یا منطقه، هویت ویژه‌ای نیز به آن می‌دهند. به طور کلی ساخت المان شهری کار آسانی نبوده و باید طبق اصول خاص و توسط اشخاص با تجربه در این زمینه انجام گردد.

المان شهری ترکیبی پیکره وار است و در ساخت المان شهری از ویژگی های حجم ها و اشکال هندسی، صفحه های قائم یا منحنی، اجزای سازه ای و به طور کلی هر چیزی که جنبه تزئینی و ساختمانی دارد، استفاده می شود تا آن المان جزء شاخصه های شهری گردد.

به گونه ای که ذهن با برده شدن نام منطقه به صورت ناخودآگاه، المان موردنظر را در خود تصویرسازی خواهد کرد و به شاخصه ها و ویژگی های خاص آن منطقه پی خواهد برد. این عناصر در فضاهای شهری قرار داده می شوند و منظر و هویت شهری را، تحت شعاع قرارمی دهند.

طراحی المان شهری نقش اصلی المان شهری در سطح خیابان ها و فضاهای شهری این است که مکان هایی ایجاد کند که زبان ناطق هویت انسان باشد. محوطه سازی باغ ایرانی پس در ساخت المانها باید برنامه ریزی دقیق، متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم مردم انجام شود. المان ها به سه نوع نمایشی، بیانی، عملکردی تقسیم می شوند. قبل از شروع به ساخت المان شهری باید ویژگی های المان ها را بشناسیم.

طراحی المان شهری

ساخت المان شهری
ساخت المان شهری

ویژگی های المان های نمایشی:

 1. برخورداری از جنبه نمایشی، هنری، زیبایی
 2. عدم برخورداری از مفهومی مشخص
 3.  دارای مخاطب خاص
 4. کاربرد کمتر در سطح شهر
 5. کاربرد زیاد در گالری نمایشی و نمایشگاه هنری

ویژگی های المان های بیانی:

 1. بیان کردن مطلبی خاص
 2. دارا بودن مخاطب عام
 3.  بازگوکننده رویداد تاریخی، فرهنگی و یا ویژگی های منطقه و مردم آن
 4. ·کاربرد زیادی در سطح شهر، مخصوصا میادین شهری

ویژگی های المان های عملکردی:

 1. ایجاد فضایی خاص با استفاده از آرایه ها و عناصر بصری
 2.  دارا بودن اطلاعات ویژه از منطقه موردنظر، قبل از ایجاد چنین فضایی
 3.  موارد استفاده بیشتری در سطح شهر نسبت به المان های بیانی
 4. داشتن مخاطب بیشتر نسبت به دو المان بیانی و نمایشی
 5. دارا بودن سبک های زیاد در هر شهر
ساخت المان شهری
ساخت المان شهری

طراحی المان شهری

با توجه به این که ساخت المان های شهری به طور گسترده و در شکل‌های مختلف انجام می شود، لذا توجه به روش ساخت و متریال استفاده شده در این محصول دارای اهمیت بسیاری است.

هنگام ساخت المان شهری بهتر است از متریال ضد آب استفاده شود تا در برابر بارش تخریب نشوند. همچنین المان باید به گونه ای ساخته شود که در برابر گرد و غبار و تابش آفتاب، کیفیت خود را از دست ندهد.

مثلا تابش خورشید، با گذشت زمان باعث از بین رفتن رنگ المان های شهری خواهد شد و باید به این نکته توجه شود و در هنگام ساخت از مواد خود رنگ استفاده شود که در این مورد، به هیچ وجه رنگ آمیزی بعد از ساخت انجام نمی‌ شود.

همچنین پاشیدن مواد ضد یووی در مرحله آخر رنگ آمیزی، باعث می شود که مقاومت رنگ بیشتر شود. همچنین استفاده از لایه های پوششی نانو در ساخت المان های شهری سبب می گردد که گرد و غبار و آلودگی، جذب این سازه ها نشود.

محوطه سازی ویلا ارزان کیفیت و قیمت فروش المان شهری با روش ساخت و مواد اولیه آن، ارتباط مستقیمی دارد. بهتر است از شرکت های ساخت المان شهری و یا مشاهده ویدئو آموزشی درباره ساخت المان، استفاده کرده و با روش کار و مراحل تولید، بیشتر آشنا شوید.

به طور کلی متریال قابل استفاده در المان های شهری دارای انواع مختلفی است و طراحی المان شهری هر کدام کاربرد و ویژگی‌های خاص خود را دارد. المان شهری فلزی، المان شهری سنگی، المان شهری فایبر گلاس و… از این انواع می باشند.

المان های شهری باید به گونه ای ساخته شوند که هم درعملکرد های متفاوت وهم در زیبایی و جهات دیگر موثر واقع شوند.

المان ها همانند هرعنصر شهری دیگر، در منظره شهری نقش مهمی ایفا می کند و ارتباط خوبی با مخاطب خود برقرار می کند و تحقق این امر به برنامه ریزی و طراحی دقیق، ساخت بدون نقص، دارا بودن اطلاعات کامل درباره ویژگی های اقلیمی، فرهنگی، آداب و رسوم و… منطقه نیازمند است و در صورتی که این نکات رعایت شود، المان های شهری می توانند درعملکرد خود موفق ظاهر شوند و هویت شهری را به نحو احسن به اجرا درآورند.

ساخت المان شهری
ساخت المان شهری

با توجه به اینکه یکی از اهداف المان ها اطلاع رسانی و معرفی منطقه ازنظر فرهنگی، اجتماعی، جغرافیایی و خصوصیات مردم منطقه است، همه این موارد می توانند باعث برقراری ارتباط بهتر با مردم شود.

اما المانها علاوه بر برقراری ارتباط، می تواند نقش مهمی در زیبایی منظره شهر داشته باشد، زیرا نقاط مختلف شهر را تحت تاثیر قرار داده و از یکنواختی خارج می سازد و به نوعی با ایجاد این نشانه ها در قسمت های مختلف شهر، دیزاین رستوران هر قسمت ویژگی منحصر به فرد می یابد و به غنای شهر کمک خواهد کرد.

ذکر این نکته مهم می باشد که در ساخت المان های شهری باید به جزییات دیگری نیز مانند رنگ، سبک نورپردازی، جنس مصالح به کاررفته، جانمایی، مقیاس، دوام، ایمنی کافی، انعطاف پذیری، داشتن صرفه اقتصادی و… توجه شود.

بطور مثال مکان قرارگیری و جانمایی نمادها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، طراحی المان شهری که یکی ازعوامل مهم تعیین میزان تاثیر گذاری در ذهن افراد می باشد. المان ها با هر سبکی که دارند می توانند اطلاعات زیادی داشته باشند و تاثیر زیادی در حیات کالبد معماری شهرها می گذارند و موجب متمایز شدن شهرها از یکدیگر می شوند.

نحوه طراحی المان شهری

رشد روزافزون جمعیت و بالا رفتن سطح آگاهی افراد جامعه و سطح نیاز این افراد و همینطور لزوم استانداردسازی زندگی شهری باعث شده است که افراد مسئول در فکر طراحی و زیبا سازی فضاهای شهری باشند.

طبیعی است که افراد استفاده کننده از این نماها را طیف وسیعی از انسانها با سطح نیازها و خواسته های متفاوت تشکیل می دهند و مسلما موفقیت طراحان فضاهای شهری در نحوه طراحی المان شهری می باشد و ساخت المان شهری باید نیازهای کلیدی که در بین تمام افراد مشترک است شناسایی و در طراحی ها لحاظ گردد.

نحوه طراحی المان شهری باید به گونه ای باشد که به خواسته ها و نیازهای افراد توجه شود. همچنین در مورد نحوه طراحی المان شهری باید در ابتدا بدانیم که این فضاها برای چه ملیت و چه فرهنگ و منطقه ای باید طراحی شود.

وجود المان های شاخص٬ زیبایی و کیفیت فضا را ارتقا داده و در ذهن انسان نقش می بندد و فرق برج و آپارتمان بر خاطرات ماندگار شهروندان تاثیر می گذارد.

لذا طراحان شهری باید درفضاهای شهری، المان هایی را استفاده کنند که سبب انتقال هویت شهری در اذهان شود که به رضایتمندی شهروندان و بهبود کیفیت محیط شهری کمک می کند.

در این مقاله سعی کرده ایم که نحوه طراحی المان شهری را با توجه به نوع المان مورد بررسی و آنالیز قرار دهیم و راهکارهای اصولی در طراحی آنها ارائه دهیم.

ساخت المان شهری
ساخت المان شهری

المان شهری ابزاری فوق العاده جهت زیباسازی شهری: این ترکیب زیبا یک نظام هندسی و تعادلی پایدار دارد و افراد را جذب خود می کرده و تا مدت ها در آن منطقه از شهر به صورت مشخصه ای برای شناخت بهتر شهر شناخته می شود و ساخت المان شهری در واقع جزء شاخصه های شهری به حساب می آید.

با توجه به اینکه طراحان شهری نقش مهمی در ایجاد و مکان یابی فضاها و المانها ایفا می کنند، طراحی المان شهری بنابراین در ایجاد المان های شهری متناسب با محیط شهری به شناخت کافی و لازم از هویت شهری و رفتارشناسی انسان نیاز می باشد تا با استفاده از این موارد بتوانند المان های شهری مناسبی را برای تعاملات اجتماعی و زندگی جمعی شهری، طراحی و اجرا کنند و کیفیت زندگی شهری را نیز بالا ببرند و ساخت برج مسکونی شهر را متمایز از دیگر شهرها ساخته و به مکان جاذب جمعیت و گردشگران تبدیل شود.

اهمیت المان های شهری در حوزه توریسم: طراحی المان های شهری، برای توریست ها و کسانی که کمتر به منطقه مورد نظر رفت و آمد دارند از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

زیرا در پیدا کردن مسیر و آدرس درست برای یک منطقه خاص شهری، المان و نماد خاص آن منطقه اهمیت زیادی دارد. توجه به مقوله نحوه طراحی المان شهری به این دلیل که نماد در شناخت منطقه اهمیت زیادی دارد و برگرفته از اتفاق یا تاریخچه ی خاص در محل موردنظر است و باید به نکته ای خاص در آن محل اشاره کند، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

مجسمه جزئی از عناصر المان شهری: مجسمه ها علاوه بر اینکه به فضای اجتماعی شهر کمک می کنند، به عنوان نشانه ای از فرهنگ و هویت اجتماعی نیز قابل استفاده می باشند. مجسمه ها از آن دسته از عناصر هستند که کارکرد در آنها یکی از مهمترین فاکتورهاست کارکرد فیزیکی، معنایی و مفهومی.

مجسمه ها از لحاظ معنی و مفهوم تاثیر زیادی بر روی ذهن افراد می گذارند، مثلا اگر مجسمه کودکی که در حال بازی است و یا کودکی که در آغوش مادر است، در پارک ها قرار داده شود، می تواند کودکان را تحریک به حرکت در اجتماع کرده و کودک با دیدن این مجسمه ها به طور ناخودآگاه، طراحی المان شهری لحظه ای را در آغوش مادرش آرام بگیرد و یا با دوستان خود برای انجام بازی های کودکانه ارتباط برقرار کند.

حال این موضوع فقط مختص کودکان نمی شود و ساخت المان شهری با طراحی مجسمه ای در مقیاس های دیگر می توان بر روی ذهن تمام انسانها تاثیر گذاشت.

از بهترین راه هایی که روی رفتار افراد تاثیر زیادی می گذارد، شغل معماری این است که رفتار شایسته و درست از طریق فهم بصری به افراد یاد داده می شود.

در ساخت این مجسمه های شهری باید از مواد و مصالحی استفاده شود که کیفیت بالایی داشته تا بعد از مدتی از بین نرود، موادی که در مقابل شرایط جوی منطقه ای و شیطنت برخی از شهروندان، دوام کافی داشته باشد.

ساخت المان شهری
ساخت المان شهری

انواع المان شهری

المان نمایشی: همانطور که از نام این المان مشخص است، این المان فقط جنبه نمایشی دارد و گروه خاصی از اقشار جامعه که در زمینه هنری مطالعه دارند را هدف قرار می دهد. معمولا تعداد این نوع المان در سطح شهر کم می باشد و بیشتر در مکان هایی مثل گالری ها، نمایشگاه آثار هنری دیده می شود.

المان بیانی: این نوع از المان، در مکان های عمومی ساخته می شود و مخاطب آن، عموم افرادی طراحی المان شهری هستند که در زمینه هنر، مهندس رضا امیری سازنده اطلاعات زیادی نیاز ندارند. به طور خلاصه نشانگر مفاهیم خاصی بوده و پیام یا مفهوم خاصی به مخاطب می رساند و محل نصب و استقرار المان های بیانی، ساخت المان شهری معمولا در سطح شهر و میادین می باشد.

المان عملکردی: بر خلاف دو المان دیگر، طراحی و ساخت این نوع از المان شهری به تحقیق و مطالعه خاصی در زمینه نیازهای خاص انسانها نیازمند است تا استفاده بهینه در فضاهای نصب صورت گیرد. این المان ها مخاطب بیشتری نسبت به المان های بیانی و نمایشی دارند. ایستگاه اتوبوس، دکه های روزنامه، باجه تلفن نمونه هایی از این المانهای عملکردی می باشد.

نکات لازم در نحوه طراحی المان شهری

 1. نحوه طراحی المان شهری باید بر مبنای اعتقادات آن جامعه باشد و یک منطقه خاص را از لحاظ تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی و ویژگی های خاص مردم آن منطقه تعریف کند و ارتباط موثر شهروندان و کسانی که به محل رفت وآمد دارند را به درستی برقرار کند و به طور کلی ارتباط بصری و درک معنایی مناسب بین طرح وانسان برقرار شود.
 2. قرار دادن ست ورزشی، کفپوش یا چمن مصنوعی، آلاچیق و محصولات LED در کنار المان های شهری، ساخت المان شهری تاثیر بسیار مهمی در زیباسازی و چشم نواز کردن محیط های شهری دارند. پس در نحوه طراحی المان شهری توجه به این نکته ضروری است.
 3. در طراحی المان شهری باید به ارتقای کیفیت و ایجاد سرزندگی فضاهای شهری و زیبایی و شادابی توجه داشت و از ابزارهایی کمک گرفت که زیباسازی المان ها را دوچندان کند.

هزینه ساخت المان شهری

هزینه ساخت المان شهری از موضوعات مهم در ساخت این المانها می باشد. المان یا نماد شهری دارای یک نظام هندسی و تعادلی زیبا بوده و ویژگی های حجم ها و اشکال هندسی، صفحه های قائم یا منحنی، اجزای سازه ای و به طور کلی هر چیزی که جنبه تزئینی و ساختمانی دارد، ساخت المان شهری در ساخت آن استفاده می شود تا آن المان جزء شاخصه های شهری شود.

به گونه ای که ذهن با برده شدن نام منطقه به صورت ناخودآگاه، المان موردنظر را در خود تصویرسازی کرده و به شاخصه ها و ویژگی های خاص آن منطقه پی ببرد. این عناصر در فضاهای شهری قرار داده می شوند و منظر و هویت شهری را، طراحی المان شهری تحت شعاع قرارمی دهند.

نقش اصلی المان شهری در سطح خیابان ها و فضاهای شهری این است که مکان هایی ایجاد کند که زبان ناطق هویت انسان باشد.  اما مجسمه یک دید سطحی دارد و هدفش را مستقیم به مخاطب می رساند و ذهن شخص را نسبت به موضوع بسیار پایین می آورد و این اثر در ذهن نمی تواند باقی بماند.

هنگامی که المانی در کنار عوامل فرسایشی نصب می گردد، طراحی المان شهری به مراقبت‌ و رسیدگی نیاز دارد که باید سازنده به آن توجه داشته باشد. اما هنگامی که المان در محل موردنظر نصب شد، دیگر از دست سازنده خارج می‌شود و پیمانکار باید کار رسیدگی را انجام ‌دهد.

ساخت المان شهری ترمیم المانهایی که در میادین نصب می‌شود یک بخش تخصصی است که به آن ترمیم آثار باستانی می‌گویند. متاسفانه گروهی به صورت غیرتخصصی اقدام به ترمیم آثاری ملی و سرمایه ملی می‌کنند. این اقدامات غیرتخصصی به آثار آسیب می‌زنند. مثلا ممکن است المانی را به اشتباه‌ اسید شوری ‌کنند و به برنزی که مهر و امضا و شماره سریال دارد آسیب بزنند و بعد از آن متخصصان باید بسیار زحمت بکشند تا کاری را که غیرتخصصی انجام شده است را پاک کنند.

عوامل موثر بر هزینه ساخت المان شهری

با بررسی عوامل موثر هزینه ساخت المان شهری، در یک تقسیم‌بندی کلی عوامل مختلف را می توان به دو گروه ثابت و متغیر تقسیم کرد.

عوامل ثابت عبارتند از موقعیت بافت، میزان گودبرداری و نحوه تخریب و نوسازی و عوامل متغیر مجموعه عواملی است که به نحوه ساخت و ساز توسط مجری و پیمانکار از نظر فنی، حقوقی و ایمنی و تعهدات به اصول و ضوابط و اجرای صحیح پروژه اشاره دارد.

۱- موقعیت بافت: عمر بعضی از مناطق شهر تهران به کمتر از سی سال می‌رسد و در بعضی از مناطق بناهای تا ۶۰ سال همچنان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. بافت فرسوده نفوذناپذیر بوده و عرض گذر کمی دارد. بنابراین در زمان برآورد است باید موقعیت بافت از نظر فرسوده و قدیمی بودن موردتوجه قرار گیرد.

۲- عملیات گودبرداری: بهتر است احداث سازه و میزان خطرپذیری عملیات گودبرداری با توجه به دو عامل عمق گود و نوع خاک زیر پی، به عنوان معیاری در برآورد مد نظر قرار گیرد.

۳- روش‌‌های سنتی در اجرای پروژه‌‌ها: علیرغم تلاش های زیاد، کشور ما هنوز نتوانسته از روش‌های سنتی و معمول ساخت‌‌و‌‌ساز، فاصله بگیرد و از فناوری‌های نوین ساخت استفاده کند تا سرعت عملیات اجرایی و سبک‌‌سازی را افزایش داده و مقاوم‌‌ سازی در برابر زلزله و بهینه کردن مصرف انرژی را رواج دهد و  را پایین بیاورد.

مثلا در روش‌های اجرای بتن در ساخت وساز به‌عنوان پر مصرف‌ترین مصالح ساختمانی، تامین مقاومت فشاری ۲۰ تا ۲۵ مگاپاسکال با اختلاط شن و ماسه و سیمان و آب در نظر گرفته می شود، در حالی که در کشورهای توسعه‌ یافته ۷۰ تا۸۰ درصد بتن تولیدی با یک یا چند مواد افزونی و الیاف همراه است که مقاومت را تا ۱۰۰مگاپاسکال افزایش داده و ابعاد سازه‌‌ای را کاهش می دهد و باعث سبکتر شدن جرم کلی ساختمان می‌‌شود.

۴- هزینه نقشه‌‌های اجرایی کامل و مناسب: کلیه طرح‌های ساخت وساز و نقشه‌‌ها و مدارک فنی آن از جمله معماری، سازه، تاسیسات باید توسط دفاتر مهندسی طراحی که دارای پروانه اشتغال از وزارت راه ‌‌و‌‌شهرسازی هستند، انجام شود تا نقشه های ساخت المان ها ناقص و نامناسب انجام نشود.

۵- هزینه خرید مصالح باکیفیت و استاندارد: ساخت المان شهری یکی از الزامات مورد تاکید قانون در بخش ساخت نماد شهری، استفاده از مصالح باکیفیت و دارای نشان استاندارد است. زیرا ساخت المانی با مصالح و مواد بی کیفیت از عمر آن کم می کند و نیاز به بازسازی نمادها را در فواصل زمانی کوتاه، بیشتر می کند.

المان شهری
المان شهری

هزینه ساخت المان شهری باید با برنامه ریزی دقیق، محاسبه شود.

نوع المان ها نیز در هزینه ساخت المان شهری مهم می باشد.

المانهای نمایشی همانگونه که از اسمشان مشخص است، صرفا جنبه نمایشی،هنری و زیبایی دارند.

این المانها در سطح شهر کمتر دیده می شوند و محل نصب آنها در گالری های هنری، نمایشگاه های آثار هنری و مکان هایی می باشد که مخاطب خود را پیدا کنند.

المان بیانی نیز همانطور که از نام آن مشخص است، هدف طراح از خلق این اثر بیان مطلب خاص و ثبت واقعه ای متفاوت در مکان مورد نظر می باشد.

معمولا المان مورد نظر با نام میدان یا منطقه شهری مورد نظر ارتباط دارد.

المان عملکردی کمی متفاوت می باشد، زیرا عنصر عملکرد، محدودیت هایی را از نظر قوانین فرمی ایجاد می کند طراحی ویلا و در این مرحله به وجود آوردن فضا با استفاده طراحی المان شهری از آرایه ها و عناصر بصری انجام می گردد.

ویژگی دیگر اینگونه المانها در تعداد بیشتر آنها در سطح شهر می باشد.

ساخت المان شهری به دلیل گستردگی تعداد المان های عملکردی در سطح شهرها و سطح وسیع تری از مخاطبین، نشان از اهمیت و موقعیت خاص این نوع از المانها داشته و مسئولیت دقت نظر بیشتری را از مسئولین زیبا سازی و برنامه ریزی شهرها و ناظران این پروژه ها خواستار است.

مکان قرار گرفتن این نوع المانها در سطح شهر و هر جایی که اجازه کاربری موردنظر را دارد نیز مهم می باشد. پس ناظران پروژه باید انواع مختلف سازه ها و معماری و تاسیسات خاص متناسب با نوع المان را در نظر بگیرند و از جهت رسیدگی و نظارت و اعمال کنترل‌های لازم، وقت و دقت بیشتری را داشته باشند.

طبق قانون، مهندسان ناظر موظف هستند که عملیات ساخت را به درستی و به موقع گزارش کنند.

مقالات بیشتر جهت مطالعه : 

ساخت ویلای کوچک در باغ

هزینه جواز ساخت

طراحی مزون لباس عروس

سوله ساز

ابعاد و اندازه استاندارد فضاهای هتل

وام برای ساخت تالار عروسی

اهداف طراحی کارخانه

مراحل اخذ پروانه ساختمان در تهران

طراحی داخلی مدرن

عکس رستوران ساده

۳ دیدگاه

  1. عالی بود من یک مورد طراحی میدان و بلوار ییک شهرستان خوشحال میشم که در این مورد بتونیم همکاری داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.