از ۰ تا ۱۰۰ طراحی زورخانه و ساخت زورخانه

طراحی زورخانه

طراحی زورخانه


از گود پهلوانی تا اوج انسانیت در طراحی زورخانه

به گزارش : طراحی زورخانه شبیه تکایا، خانقاه‎ها و چهار طاقی‎های دورۀ ساسانی است. به اعتقاد پژوهشگران، ورزش پهلوانی و آیین‎های آن که در زورخانه‎ها اجرا می‎شود به عصر اشکانیان باز می‎گردد. نظر به همین قدمت، ساخت زورخانه تابع سنت‎های بسیاری است که از دیرباز در معماری زورخانه وجود داشته است.

جهت طراحی و ساخت با ما در تماس باشید.

طراحی زورخانه

طراحی زورخانه

زورخانه معماری پیچیده‎ای ندارد. به قولی بسیار ساده و خودمانی است ولی اصولی دارد که باید در آن رعایت شود و نادیده گرفتن آن‎ها، اصالت زورخانه را زیر سؤال می‎برد. مخصوصاً اگر بدانیم که هر کدام از این اصول فلسفه‎ای تربیتی و معنوی در باطن خود دارند.

دکوراسیون داخلی منزل مدرن اهمیت ورزش زورخانه‎ای و بعد تربیتی آن در فرهنگ ایرانی تا جایی است که در تقویم رسمی ایران یک روز به ورزش پهلوانی اختصاص داده شده است. در سال‎های اخیر نیز با حمایت وزارت میراث فرهنگی و وزارت ورزش و جوانان، ساخت زورخانه بار دیگر رونق گرفته است، چرا که زورخانه‎ها محل تربیت و آشنا ساختن جوانان با ارزش‎های انسانی و جهت دهی قدرت بدنی آنان در راستای کارهای خیر و نیک است.

طراحی زورخانه

طراحی زورخانه

ویژگی‎های معماری در طراحی زورخانه

بنای زورخانه ویژگی‎هایی دارد که با روح ورزشهای آن سازگار است. در طراحی زورخانه، محل ورزش پهلوانان گود نام دارد. گود زورخانه نسبت به سایر میادین ورزشی در موقعیت پست‎تری ساخته می‎شود و به شکل یک چالۀ بزرگ است. چرا که پهلوانی که در آن به نمایش زور بازوی خود می‎پردازد دچار نخوت و غرور نگردد.

ساخت زورخانه

ساخت زورخانه

ساخت زورخانه

ورودی زورخانه دری کوچک و کم ارتفاع است. هر کس بخواهد به محیط مقدس زورخانه وارد شود باید سر خود را خم کند و به این ترتیب احترام و فروتنی خود را نشان دهد. جایگاه مرشد نیز در بالای گود و در برابر جایگاه تماشاچیان قرار دارد. اشخاصی که در گود به ورزش‎های سنتی می‎پردازند با ضرباهنگ مرشد هماهنگ می‎شوند. در طراحی زورخانه، تزئینات معماری ترکیبی از هنر قهوه‎خانه‎ای و خطاطی است. این تزئینات یادآور داستان‎های حماسی ایرانی و دلاوری‎های بزرگان دین هستند.

ساخت زورخانه

ساخت زورخانه

رضا امیریمشاهده نوشته ها

همیشه در مورد ساختمان ها و محیط اطراف آن تعریف های تامل برانگیز زیادی می شنیدم. در نهایت این شنیده ها باعث شده است من به دنبال شناخت، نوشتن و مطالعه معماری بروم. من در سال 1395 از دانشگاه فارغ التحصیل شده ام قصد دارم شغلی را انتخاب کنم که بتوانم از طریق آن شغل، بینش و روایت های مرتبط با معماری را به بهترین شکل ممکن درک کنم و آن را به اشتراک بگذارم. برای درک کردن کامل معماری به ابزاری مانند نوشتن نیاز دارم. به نظر من برای دانستن و درک کردن دنیای هنر و معماری باید دیدگاهی داشت که با کمک آن دیدگاه، ایده ها را تقویت کرد و بحث ها و مطالب زیاد و مفیدی را در کل دنیا پخش کرد. ساختن کلمات باعث این شده است که من بتوانم معنی، اهمیت واقعی و بازنمایی معماری را در زندگی روزمره خود به خوبی درک کنم و به همین دلیل است که من بسیار مشتاق هستم تبدیل به یک داستان نویس شوم تا از طریق داستان نویسی بتوانم مردم را از درجه و اولویت معماری آگاه سازم. رضا امیری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس آپ - مشاورهتماس با ما - مشاوره